Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Φιλοσοφία πολιτικής
Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 27 Φεβ 2019, 21:34

Nandros έγραψε:
24 Φεβ 2019, 16:41
πήζον bot έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:55
Βινόσαυρος έγραψε:
24 Φεβ 2019, 13:15
Γιατί;
Δε θα αφήσουμε αυτόν τον τόμο να τον λυμαινονται οι ελ.
Ανθελληνικούς χαιρετισμούς στον xaris86 :wave:

Οφ τοπικ: βλέπω τηρείς ακόμα την αθεΐστικη τελιτσα :)
αστον κάηκε αυτος.
Όλοι εσείς οι ανθΕλ πρακτόρια πρέπει να έχετε χοντρό παιδικό τραύμα, μάλλον δεν θηλάσατε αρκετά.

Η τελίτσα είναι σημείο αναγνώρισης των μελών της ομάδας. :wink
.

Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβεις για ποιον λόγο γράφουν όσα γράφουν, όπως τα γράφουν;
Δηλαδή είναι απίστευτο το πως την πατάς.
Και το γράφω σε εσένα κι όχι σε άλλους γιατί κάποιες πολύ λίγες φορές, έχεις δείξει ένα προοδευτικο πρόσωπο και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να δείξει ένας υπερπουριτανός, οπισθοδρομικός και υπέρσυντηριτικός άνθρωπος. Δηλαδή ότι είσαι τις περισσότερες φορές.

Είτε σε χαλάσει είτε όχι αυτό που θα σου πω, είναι η αλήθεια. Αυτοί αγαπάνε πιο πολύ την Ελλάδα από εσένα.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Φεβ 2019, 21:37

Pirate7G έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:34
Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβεις για ποιον λόγο γράφουν όσα γράφουν, όπως τα γράφουν;
Δηλαδή είναι απίστευτο το πως την πατάς.
Και το γράφω σε εσένα κι όχι σε άλλους γιατί κάποιες πολύ λίγες φορές, έχεις δείξει ένα προοδευτικο πρόσωπο και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να δείξει ένας υπερπουριτανός, οπισθοδρομικός και υπέρσυντηριτικός άνθρωπος. Δηλαδή ότι είσαι τις περισσότερες φορές.

Είτε σε χαλάσει είτε όχι αυτό που θα σου πω, είναι η αλήθεια. Αυτοί αγαπάνε πιο πολύ την Ελλάδα από εσένα.
:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Φεβ 2019, 21:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:26
Chainis έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:10
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Φεβ 2019, 20:59

Έχουν απαντηθεί αυτά αν δεις παραπίσω. Μια χαρά είναι είπαμε. Αλλά δεν λύνει κάτι.

Σκέψου, αν σου παραθέσω τον ορισμό του ωκεανού, θα μπορέσεις να μου τους κυκλώσεις στο χάρτη (υποθέτωντας ότι έχεις αμνησία);
Φυσικά και όχι, μπορείς να κυκλώσεις με χιλιάδες τρόπους και πάλι σύμφωνες με τον ορισμό θα είναι οι απαντήσεις σου.
Αλλά τους σημερινούς αποδεκτούς ωκεανούς σίγουρα δεν θα τους πετύχεις.
Δεν είναι έτσι.
Αυτός ο ορισμός δεν μπορεί να βάλει στην ίδια εθνότητα τους Γάλλους, τους Άγγλους, τους Ρώσους και δεκάδες άλλους κι ούτε μπορεί να δώσει "παράθυρο" ώστε ο Ρώσος του Ιρκούτσκ να αισθάνεται διαφορετικός από τον Ρώσο του Αρχαγγέλσκ παρά την τεράστια απόσταση μεταξύ τους.

Πιστεύω ότι κολλάτε στις ασήμαντες λεπτομέρειες, πχ το ότι υπάρχει μια μικρή μειοψηφία ανθελλήνων μέσα στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Ελληνικό Έθνος.
.
Δεν έχουν οι Γάλλοι και οι Άγγλοι κοινή ιστορία,πολιτισμό και γεωγραφική καταγωγή;
Η Αγγλία μπορεί να είχε κρατήσει τη βόρεια Γαλλία και οι άνθρωποι που σήμερα λένε ότι είναι Γάλλοι να δήλωναν Άγγλοι, ενώ ο Άγγλος βασιλιάς μπορεί να μίλαγε Γαλλικά και δεν θα ήταν ο πρώτος.

Σε ένα άλλο πχόρουμ θα μου έλεγες "Επειδή υπάρχουν μερικοί ανθέβλαχοι στη Βλαχία που δηλώνουν Έλληνες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Βλαχικό έθνος".
Θα μπορούσε αλλά δεν έγινε και πέρασαν πολλοί αιώνες από τότε που θα μπορούσε και όλα άλλαξαν.
Τα έθνη δεν είναι στατικά, με το πέρασμα των αιώνων διαφοροποιούνται, πχ εκκατομύρια Έλληνες την Μ. Ασίας έγιναν Τούρκοι.
Αν όμως εξετάσουμε κάθε έθνος μια συγκεκριμένη χρονική (τώρα) έχει συγκεκριμένα γνωρίσματα που του διαφοροποιούν από τα άλλα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 27 Φεβ 2019, 21:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Φεβ 2019, 20:59

Έχουν απαντηθεί αυτά αν δεις παραπίσω. Μια χαρά είναι είπαμε. Αλλά δεν λύνει κάτι.

Σκέψου, αν σου παραθέσω τον ορισμό του ωκεανού, θα μπορέσεις να μου τους κυκλώσεις στο χάρτη (υποθέτωντας ότι έχεις αμνησία);
Φυσικά και όχι, μπορείς να κυκλώσεις με χιλιάδες τρόπους και πάλι σύμφωνες με τον ορισμό θα είναι οι απαντήσεις σου.
Αλλά τους σημερινούς αποδεκτούς ωκεανούς σίγουρα δεν θα τους πετύχεις.
καλά, αυτή είναι αντίστροφη λογική. δε δουλεύει κανείς έτσι.

στην πραγματικότητα, υπάρχουν σύνολα ανθρώπων που λέγονται άγγλοι, γάλλοι, έλληνες. Εντοπίζεις τα χαρακτηριστικά στα οποία συνίσταντα αυτές οι ομαδοποιήσεις και από αυτά κάνεις αφαίρεση προκειμένου να ορίσεις μια γενική έννοια όπως το έθνος, η οποία να περιγράφει χονδροειδώς αυτές τις ομάδες. Λογικά, η έννοια του έθνους είναι ύστερη της έννοιας των ελλήνων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Φεβ 2019, 21:50

Nandros έγραψε:
27 Φεβ 2019, 20:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:56
Nandros έγραψε:
26 Φεβ 2019, 20:48
H ολιγομελής ομάδα των πρωτόγονων θηρευτών/τροφοσυλλεκτών εξελίχτηκε σε φάρα, αυτή σε φυλή και αυτή σε έθνος. Σκοπός ήταν/ είναι/ θα είναι η προστασία και αλληλοϋποστήριξη των μελών τους.
Είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης του Ανθρώπου και της Κοινωνίας.

Τώρα αν οι διεθνιστές (κατά σύμπτωση και μαρξιστές) θέλουν σώνει και καλά να το παρουσιάζουν σαν κατασκεύασμα, στα τέτοια μας τί θέλουν αυτοί.
Οι διεθνιστές είναι εθνικιστές ενός νέου επιπέδου έθνους μετά το φάρα, τη φυλή και το έθνος, που δεν υπάρχει ακόμα.Σκοπός ήταν/ είναι/ θα είναι η προστασία και αλληλοϋποστήριξη των μελών τους.
Είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης του Ανθρώπου και της Κοινωνίας.

Αφού άρχισες τον συλλογισμό, έπρεπε και να τον τελειώσεις. :smt023
Οι αυτοκρατορίες ήταν οι πρώτες προσπάθειες κατάργησης/ συνένωσης διαφόρων εθνών κάτω από μια ηγεσία και σε ενιαίο χώρο. Όλες, αργά ή γρήγορα, διαλύθηκαν και τα έθνη που τις αποτελούσαν αποσπάστηκαν, συχνά με λουτρό αίματος.
Μέχρι τώρα ο διεθνισμός/ κατάργηση εθνών αποδείχτηκε μια χίμαιρα. Χρειάζεται ένα καλύτερο/ ανώτερο είδος Ανθρώπου και τέτοιο δεν προβλέπεται.
.
Ναντ, δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράμα, ανώτερο κτλ, αυτό που μπορεί να μας πάει (και μας πηγαίνει) στην επόμενη πίστα πάντως, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι η σύγχρονη επιστήμη η τεχνολογία, αν δημιουργηθούν οι συνθήκες μιας ευρύτερης αφθονίας τότε ίσως να γίνουμε "ανώτεροι" που λες και συ, μόνο που τότε αν το πείραμα με τα ποντίκια ισχύει και για εμάς τους αθρώπους πάλι δεν θα είναι όλα ρόδινα.
Όσον αφορά τώρα το θέμα μας, ναι υπάρχουν πολλοί σοβαροί λόγοι που τα έθνη είναι ακόμη επίκαιρα ο εξής ένας δηλαδή, η έλλειψη αφθονίας (σε παγκόσμιο επίπεδο σε όλους τους βασικούς τομείς).
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας και ένα άπειρο σύμπαν που μας περιμένει (από ναύτες, αεροναύτες, κοσμοναύτες και δε συμμαζεύεται).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Φεβ 2019, 21:51

Υπάρχουν σύνολα, και υπάρχουν και άλλα σύνολα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κάνουν ένα σύνολο πιο "επίσημο" από ένα άλλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Φεβ 2019, 22:25

Pirate7G έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:34
Nandros έγραψε:
24 Φεβ 2019, 16:41
πήζον bot έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:55
αστον κάηκε αυτος.
Όλοι εσείς οι ανθΕλ πρακτόρια πρέπει να έχετε χοντρό παιδικό τραύμα, μάλλον δεν θηλάσατε αρκετά.

Η τελίτσα είναι σημείο αναγνώρισης των μελών της ομάδας. :wink
Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβεις για ποιον λόγο γράφουν όσα γράφουν, όπως τα γράφουν;
Δηλαδή είναι απίστευτο το πως την πατάς.
Και το γράφω σε εσένα κι όχι σε άλλους γιατί κάποιες πολύ λίγες φορές, έχεις δείξει ένα προοδευτικο πρόσωπο και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να δείξει ένας υπερπουριτανός, οπισθοδρομικός και υπέρσυντηριτικός άνθρωπος. Δηλαδή ότι είσαι τις περισσότερες φορές.

Είτε σε χαλάσει είτε όχι αυτό που θα σου πω, είναι η αλήθεια. Αυτοί αγαπάνε πιο πολύ την Ελλάδα από εσένα.
Ούτε υπερπουριτανός, ούτε οπισθοδρομικός, ούτε υπέρσυντηριτικός είμαι. Απλά αγαπώ την χώρα μου και μου ανάβουν λαμπάκια όταν διαβάζω από τους ίδιους και τους ίδιους ΠΑΝΤΑ βρισιές, ΠΑΝΤΑ προσβολές, ΠΑΝΤΑ χολή και δηλητήριο και ΠΟΤΕ μια καλή κουβέντα για την χώρα και τον λαό της. Και το βλέπω από τότε που πρωτομπήκα στο παλιό.
Καμία αλήθεια δεν μου λες. Μόνο μίσος διαβάζω εδώ μέσα για την χώρα και τον λαό της από τους συγκεκριμένους.
Άσε που δύο το έχουν ομολογήσει ξεκάθαρα ότι είναι ανθ/μισέλληνες, ο ένας στην υπογραφή μου, ο άλλος ο Βινόσαυρος.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 27 Φεβ 2019, 23:38

Chainis έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:40
Τα έθνη δεν είναι στατικά, με το πέρασμα των αιώνων διαφοροποιούνται
Μπορούν οι βουλγαροι να γίνουν μακεδόνες κύριε;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 27 Φεβ 2019, 23:42

Nandros έγραψε:
27 Φεβ 2019, 22:25
Pirate7G έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:34
Nandros έγραψε:
24 Φεβ 2019, 16:41
Όλοι εσείς οι ανθΕλ πρακτόρια πρέπει να έχετε χοντρό παιδικό τραύμα, μάλλον δεν θηλάσατε αρκετά.

Η τελίτσα είναι σημείο αναγνώρισης των μελών της ομάδας. :wink
Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβεις για ποιον λόγο γράφουν όσα γράφουν, όπως τα γράφουν;
Δηλαδή είναι απίστευτο το πως την πατάς.
Και το γράφω σε εσένα κι όχι σε άλλους γιατί κάποιες πολύ λίγες φορές, έχεις δείξει ένα προοδευτικο πρόσωπο και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να δείξει ένας υπερπουριτανός, οπισθοδρομικός και υπέρσυντηριτικός άνθρωπος. Δηλαδή ότι είσαι τις περισσότερες φορές.

Είτε σε χαλάσει είτε όχι αυτό που θα σου πω, είναι η αλήθεια. Αυτοί αγαπάνε πιο πολύ την Ελλάδα από εσένα.
Ούτε υπερπουριτανός, ούτε οπισθοδρομικός, ούτε υπέρσυντηριτικός είμαι. Απλά αγαπώ την χώρα μου και μου ανάβουν λαμπάκια όταν διαβάζω από τους ίδιους και τους ίδιους ΠΑΝΤΑ βρισιές, ΠΑΝΤΑ προσβολές, ΠΑΝΤΑ χολή και δηλητήριο και ΠΟΤΕ μια καλή κουβέντα για την χώρα και τον λαό της. Και το βλέπω από τότε που πρωτομπήκα στο παλιό.
Καμία αλήθεια δεν μου λες. Μόνο μίσος διαβάζω εδώ μέσα για την χώρα και τον λαό της από τους συγκεκριμένους.
Άσε που δύο το έχουν ομολογήσει ξεκάθαρα ότι είναι ανθ/μισέλληνες, ο ένας στην υπογραφή μου, ο άλλος ο Βινόσαυρος.
.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι αγαπάς την Ελλάδα. Εννοείται αυτό και είναι ηλίθιος οποίος πει το αντίθετο.
Όσο για τους άλλους εννοείται πως μέσα σε ένα τσούρμο ακροδεξιών, που δηλώνουν "ΕΛληνες πατριώτες", εκεινοι θα δηλώνουν ανθ/μισέλληνες. Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί γίνεται αυτό, τότε έχεις πρόβλημα με τον θυμό σου. Σίγουρα δεν είναι θέμα ευφυίας. Χαζός δεν φαίνεσαι, πάντως.

Τέλος πάντων. Παίρνεις κάποια πράγματα εντελώς κυριολεκτικά. Αν θες σκέψου αυτό που σου είπα. Καλή συνέχεια.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Φεβ 2019, 00:03

Pirate7G έγραψε:
27 Φεβ 2019, 23:42
Nandros έγραψε:
27 Φεβ 2019, 22:25
Pirate7G έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:34
Είναι τόσο δύσκολο να καταλαβεις για ποιον λόγο γράφουν όσα γράφουν, όπως τα γράφουν;
Δηλαδή είναι απίστευτο το πως την πατάς.
Και το γράφω σε εσένα κι όχι σε άλλους γιατί κάποιες πολύ λίγες φορές, έχεις δείξει ένα προοδευτικο πρόσωπο και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να δείξει ένας υπερπουριτανός, οπισθοδρομικός και υπέρσυντηριτικός άνθρωπος. Δηλαδή ότι είσαι τις περισσότερες φορές.

Είτε σε χαλάσει είτε όχι αυτό που θα σου πω, είναι η αλήθεια. Αυτοί αγαπάνε πιο πολύ την Ελλάδα από εσένα.
Ούτε υπερπουριτανός, ούτε οπισθοδρομικός, ούτε υπέρσυντηριτικός είμαι. Απλά αγαπώ την χώρα μου και μου ανάβουν λαμπάκια όταν διαβάζω από τους ίδιους και τους ίδιους ΠΑΝΤΑ βρισιές, ΠΑΝΤΑ προσβολές, ΠΑΝΤΑ χολή και δηλητήριο και ΠΟΤΕ μια καλή κουβέντα για την χώρα και τον λαό της. Και το βλέπω από τότε που πρωτομπήκα στο παλιό.
Καμία αλήθεια δεν μου λες. Μόνο μίσος διαβάζω εδώ μέσα για την χώρα και τον λαό της από τους συγκεκριμένους.
Άσε που δύο το έχουν ομολογήσει ξεκάθαρα ότι είναι ανθ/μισέλληνες, ο ένας στην υπογραφή μου, ο άλλος ο Βινόσαυρος.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι αγαπάς την Ελλάδα. Εννοείται αυτό και είναι ηλίθιος οποίος πει το αντίθετο.
Όσο για τους άλλους εννοείται πως μέσα σε ένα τσούρμο ακροδεξιών, που δηλώνουν "ΕΛληνες πατριώτες", εκεινοι θα δηλώνουν ανθ/μισέλληνες. Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί γίνεται αυτό, τότε έχεις πρόβλημα με τον θυμό σου. Σίγουρα δεν είναι θέμα ευφυίας. Χαζός δεν φαίνεσαι, πάντως.

Τέλος πάντων. Παίρνεις κάποια πράγματα εντελώς κυριολεκτικά. Αν θες σκέψου αυτό που σου είπα. Καλή συνέχεια.
1ον. Οι ακροδεξιοί/νεοναζιάρηδες δηλώνουν εθνικιστές (όχι πατριώτες) και η διαφορά είναι σημαντική.
2ον. Η τάχα μου αντίδραση των του αντίθετου άκρου, με όλο το πακέτο μίσους, δεν δένει.
3ον. Υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι ο θυμός μου. Είναι όλοι αυτοί - μεν και δε - που κρυμμένοι πίσω από την ανωνυμία του πχόρουμ γράφουν αυτά που δεν θα τολμούσαν να πουν εκεί έξω, γιατί θα έπεφταν φάπες.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 28 Φεβ 2019, 00:11

Βινόσαυρος έγραψε:
27 Φεβ 2019, 23:38
Chainis έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:40
Τα έθνη δεν είναι στατικά, με το πέρασμα των αιώνων διαφοροποιούνται
Μπορούν οι βουλγαροι να γίνουν μακεδόνες κύριε;
Αυτό που εννοείς είναι «μπορούν οι Βούλγαροι να γίνουν Μακεδόνες στην θέση των Μακεδόνων κύριε;»
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Φεβ 2019, 00:13

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:11
Βινόσαυρος έγραψε:
27 Φεβ 2019, 23:38
Chainis έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:40
Τα έθνη δεν είναι στατικά, με το πέρασμα των αιώνων διαφοροποιούνται
Μπορούν οι βουλγαροι να γίνουν μακεδόνες κύριε;
Αυτό που εννοείς είναι «μπορούν οι Βούλγαροι να γίνουν Μακεδόνες στην θέση των Μακεδόνων κύριε;»
την δευτερη χρήση του όρου μακεδόνες την δίνεις εθνική έννοια;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 28 Φεβ 2019, 00:23

Βινόσαυρος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:13
την δευτερη χρήση του όρου μακεδόνες την δίνεις εθνική έννοια;
Δεν βγάζουν νόημα τα ελληνικά σου.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Φεβ 2019, 00:29

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:23
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:13
την δευτερη χρήση του όρου μακεδόνες την δίνεις εθνική έννοια;
Δεν βγάζουν νόημα τα ελληνικά σου.
θα το ζωγρφίσω λοιπόν
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:11
Αυτό που εννοείς είναι «μπορούν οι Βούλγαροι να γίνουν Μακεδόνες στην θέση των Μακεδόνων κύριε;»
οι μακεδόνες είναι έθνος;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Υπάρχουν πραγματικά τα έθνη ή είναι ανθρώπινες κατασκευές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 28 Φεβ 2019, 00:45

Βινόσαυρος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:29
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:23
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:13
την δευτερη χρήση του όρου μακεδόνες την δίνεις εθνική έννοια;
Δεν βγάζουν νόημα τα ελληνικά σου.
θα το ζωγρφίσω λοιπόν
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:11
Αυτό που εννοείς είναι «μπορούν οι Βούλγαροι να γίνουν Μακεδόνες στην θέση των Μακεδόνων κύριε;»
οι μακεδόνες είναι έθνος;
Υποπτεύθηκα τι εννοείς, απλώς με εξέπληξε η ανικανότητα σύνταξης μιας πρότασης.
Αν θέλουν οι όποιοι Βούλγαροι να γίνουν ένα νέο έθνος το κάνουν μάλλον λάθος κλέβοντας την ταυτότητα από τους γείτονές τους.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών