Εικόνες στα πακέτα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 04 Δεκ 2020, 16:43

Η αλήθεια είναι ότι βάζοντας αυτές τις εικόνες δείχνει ότι το κράτος συμπεριφέρεται στους πολίτες σαν να είναι παιδιά. Δεν εμπίστευεται την ορθολογική κρίση τους για να πάρουν αποφάσεις με βάση facts, πχ "Το 20% των καπνιστών καταλήγει με καρκίνο", το οποίο θα μπορούσε να γράφει το πακέτο. Αλλά πρέπει να βάλουν τις φωτό από (ακραίες) περιπτώσεις για επίκληση στο συναίσθημα (το φόβο).

Αλήθεια υπάρχουν στατιστικά δεδομένα που να δείχνουν ότι οι φωτό μειώσαν το ποσοστό των καπνιστών στις χώρες που εφαρμόζεται;

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 04 Δεκ 2020, 16:53

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:44
Όχι, η ενημέρωση γίνεται και με απλό κείμενο. Οι εικόνες είναι για να μου γαμήσουν την εμπειρία, σαν την μέθοδο Λουντοβίκο στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δες τώρα αυτό στο άβατάρ μου. Παρότι μη καπνιστής δεν σου χαλάει το στομάχι; Αν πάνω στις συσκευασίες σοκολάτας, ή στο χαρτί που τυλίγουν τα πιτόγυρα, είχε και μια σάπια κωλοτρυπίδα, έστω άσχετη με συνέπειες στον οργανισμό, θα τ' απολάμβανες με την ίδια όρεξη;
Κοίτα ψιλοσυμφωνώ ότι το κράτος συμπεριφέρεται στους πολίτες σαν παιδάκια αλλά το θέμα είναι πως μπορώ να φάω γύρο μία το μήνα και να μην έχω καμία ουσιαστική επιβάρυνση στον οργανισμό. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με το τσιγάρο.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Δεκ 2020, 16:58

Winston Smith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 16:43
Αλήθεια υπάρχουν στατιστικά δεδομένα που να δείχνουν ότι οι φωτό μειώσαν το ποσοστό των καπνιστών στις χώρες που εφαρμόζεται;
Αυτό που σίγουρα έκαναν είναι να μας κάνουν λιγότερο ευαίσθητους σε τέτοιες εικόνες.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Δεκ 2020, 17:09

SuperRogue έγραψε:
04 Δεκ 2020, 16:53
Κοίτα ψιλοσυμφωνώ ότι το κράτος συμπεριφέρεται στους πολίτες σαν παιδάκια αλλά το θέμα είναι πως μπορώ να φάω γύρο μία το μήνα και να μην έχω καμία ουσιαστική επιβάρυνση στον οργανισμό. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με το τσιγάρο.
Και τι σχέση έχει αυτό με τις σπλατεριές;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8247
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Δεκ 2020, 17:17

.

Φέρστ γουόρλντ πρόμπλεμς..... :e040:



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 05 Δεκ 2020, 01:18

panos291 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:46
Yochanan έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:17
Sothan έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:07
Πάει ένας σ' ένα περίπτερο. Λέει "πιάσε ένα πακέτο Malboro". Το κοιτάζει, λέει επάνω "το κάπνισμα προκαλεί ανικανότητα"
"Ψιτ. Πιάσε το άλλο με το καρκίνο".
oldie but goodie :-)

το είχα πει μια φορα σε μια sjw σουηδέζα αλλά όλα καλά. Τελικα ο δικαστής δέχτηκε οτι υπήρχαν πολιτισμικοί λόγοι που ενας ελ θα έκανε τετοιου ειδους χωρατα και τελος παντων το stay away provision του restraining order εχει λήξει πλέον. Oλα καλα αναλογως
Θα σου πω κάποια στιγμή σε πμ χωρατο σε Βέλγους πριν χρόνια :003:
:)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 05 Δεκ 2020, 01:22

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:48
Δεν θέλω να κάνω προπαγάνδα, θέλω να απολαμβάνω την ζωή μου.
Το θέμα με την απαγόρευση στα μπαρ έχει σοβαρό επιχείρημα ότι καπνίζοντας βλάπτω και τους γύρω. Αυτή τη μαλακία γιατί μου την επιβάλλουν;
υπόγραψε μια δήλωση ότι παραιτείσαι από λήψη δημόσιας περίθαλψης και καλές καρκινορουφηξιές!!!

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14620
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Δεκ 2020, 01:37

Winston Smith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:04
Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:44
Winston Smith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:10
Έτσι. Οι εικόνες απλά σου υπενθυμίζουν κάποιες πιθανότητες που υπάρχουν με το τσιγάρο και σου γαμάνε λίγο την εμπειρία (που θες να μη τις σκέφτεσαι), γι' αυτό και σπάζεται ο νηματοθέτης. Στους μη καπνιστές δεν έχουν την ίδια επίδραση, ίσως και την αντίθετη.
Όχι, η ενημέρωση γίνεται και με απλό κείμενο. Οι εικόνες είναι για να μου γαμήσουν την εμπειρία, σαν την μέθοδο Λουντοβίκο στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δες τώρα αυτό στο άβατάρ μου. Παρότι μη καπνιστής δεν σου χαλάει το στομάχι; Αν πάνω στις συσκευασίες σοκολάτας, ή στο χαρτί που τυλίγουν τα πιτόγυρα, είχε και μια σάπια κωλοτρυπίδα, έστω άσχετη με συνέπειες στον οργανισμό, θα τ' απολάμβανες με την ίδια όρεξη;
Ναι ντάξει έχεις ένα πόιντ γι αυτό με τη σοκολάτα, αλλά στο τσιγάρο θεωρώ ότι η υπενθύμιση των επιπτώσεων χαλάει την εμπειρία περισσότερο, όχι μόνο η αηδία, παίζει ρόλο δηλαδή το ότι συνδέονται οι εικόνες με το τσιγάρο. Απλά η υπενθύμιση μέσω εικόνων είναι πιο έντονη γιατί είμαστε οπτικά όντα. Πάντως μπορείς να πάρεις καπνοθήκη δικιά σου πχ να τον αδείαζεις εκεί όταν τα αγοράζεις για να μη τα βλέπεις συνέχεια.
Δεν ειμαστε οπτικά, ακουστικά ειμαστε. Τις εικόνες ο εγκέφαλος μαθαίνει να τις αγνοεί. Καλυτερα θα ηταν να έβαζαν σε κάθε πακέτο έναν μηχανισμο, σαν αυτούς που έχουν κάτι ευχετήριες κάρτες, και κάθε φορά από θα το ανοιγες, να άκουγες ένα βραχνιασμενο ψιθυρητο: Θα πεθάνεις! και αμέσως μετά ένα σατανικό γελιο: Χαχαχαχα!
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Δεκ 2020, 02:53

Adidas έγραψε:
05 Δεκ 2020, 01:22
Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:48
Δεν θέλω να κάνω προπαγάνδα, θέλω να απολαμβάνω την ζωή μου.
Το θέμα με την απαγόρευση στα μπαρ έχει σοβαρό επιχείρημα ότι καπνίζοντας βλάπτω και τους γύρω. Αυτή τη μαλακία γιατί μου την επιβάλλουν;
υπόγραψε μια δήλωση ότι παραιτείσαι από λήψη δημόσιας περίθαλψης και καλές καρκινορουφηξιές!!!
Αυτό θα προϋπέθετε βέβαια και το να γίνουν οι φόροι στον καπνό ανθρώπινοι και το να απαλλαχτώ από το να συμμετέχω στα ταμεία. Εγώ και όλοι οι καπνιστές.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 05 Δεκ 2020, 02:56

Βλήμα έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:53
Adidas έγραψε:
05 Δεκ 2020, 01:22
Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:48
Δεν θέλω να κάνω προπαγάνδα, θέλω να απολαμβάνω την ζωή μου.
Το θέμα με την απαγόρευση στα μπαρ έχει σοβαρό επιχείρημα ότι καπνίζοντας βλάπτω και τους γύρω. Αυτή τη μαλακία γιατί μου την επιβάλλουν;
υπόγραψε μια δήλωση ότι παραιτείσαι από λήψη δημόσιας περίθαλψης και καλές καρκινορουφηξιές!!!
Αυτό θα προϋπέθετε βέβαια και το να γίνουν οι φόροι στον καπνό ανθρώπινοι και το να απαλλαχτώ από το να συμμετέχω στα ταμεία. Εγώ και όλοι οι καπνιστές.
Και οι αλκοολικοί

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Δεκ 2020, 02:58

Adidas έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:56
Βλήμα έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:53
Adidas έγραψε:
05 Δεκ 2020, 01:22


υπόγραψε μια δήλωση ότι παραιτείσαι από λήψη δημόσιας περίθαλψης και καλές καρκινορουφηξιές!!!
Αυτό θα προϋπέθετε βέβαια και το να γίνουν οι φόροι στον καπνό ανθρώπινοι και το να απαλλαχτώ από το να συμμετέχω στα ταμεία. Εγώ και όλοι οι καπνιστές.
Και οι αλκοολικοί
Αν βγάλεις καπνιστές κι αλκοολικούς από τα κρατικά έσοδα γάμησέ μας.
Ούτε εσύ θα έχεις μετά περίθαλψη.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

the comet the course the tail

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Δεκ 2020, 13:18

Βλήμα έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:58
Νικόλα χρόνια πολλά φίλε! ό,τι επιθυμείς! με υγεία! :vp15:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Δεκ 2020, 14:27

Βλήμα έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:58
Adidas έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:56
Βλήμα έγραψε:
05 Δεκ 2020, 02:53


Αυτό θα προϋπέθετε βέβαια και το να γίνουν οι φόροι στον καπνό ανθρώπινοι και το να απαλλαχτώ από το να συμμετέχω στα ταμεία. Εγώ και όλοι οι καπνιστές.
Και οι αλκοολικοί
Αν βγάλεις καπνιστές κι αλκοολικούς από τα κρατικά έσοδα γάμησέ μας.
Ούτε εσύ θα έχεις μετά περίθαλψη.
Είστε ομως και στα έξοδα...πέραν τούτου δεν είμαστε μονάδες εσόδων εξόδων και χρεαζονται αυτες οι ομάδες υποστήριξη...
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών