Πως το καταφερε αυτο?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Πως το καταφερε αυτο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 01 Ιούλ 2022, 20:03

αν την ωρα που εκανε την τομη το ξυλο "κλωτσησε" το πριονι καθως κοβοταν τοτε για πλακα μπορεις να το παθεις
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9584
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πως το καταφερε αυτο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Ιούλ 2022, 20:08

unholydiver έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 20:00
George_V έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 19:17
Κρήτη: Τραυματίστηκε με αλυσοπρίονο στα γεννητικά όργανα και δίνει μάχη για τη ζωή του

Συναγερμός σήμανε στο ΠΑΓΝΗ μετά από μεταφορά άνδρα περίπου 30 ετών, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά με αλυσοπρίονο στα γεννητικά του όργανα.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Creta24, ο 30χρονος υπέστη ακρωτηριασμό γεννητικών οργάνων και όλη η ομάδα των Ουρολόγων αλλά και γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων του Νοσοκομείου καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια, προκειμένου η ζωή του διαφύγει τον κίνδυνο, αλλά και να αποκαταστήσουν τις βλάβες που προκλήθηκαν από το σοβαρό τραυματισμό του.
Πηγη: https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... u/3555060/


Μακαρι ο ανθρωπος να γινει καλα και να τα καταφερει αλλα εχω μια απορια.

Δεν εχω χειριστει ποτε αλυσοπριονο και αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να σου ξεφυγει ενα τετοιο εργαλειο και να αυτοευνουχιστεις?

Πως το καταφερε αυτο?
Κακή τεχνική, μη σεβασμός στο εργαλείο. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να την κάνεις τη μαλακία. Ένα πιθανό σενάριο, να έκοβε σχετικά χοντρό ξύλο με στομωμένη αλυσίδα(και έβαζε πίεση στο αλυσοπρίονο για να κόψει) σε ύψος στο στήθος περίπου, κόβοντας με την άκρη της λάμας και όχι κοντά στον κινητήρα, με το αλυσιπρίονο οριζόντια στο έδαφος, με το ξύλο να είναι σκληρό στη απάνω πλευρά και σάπιο στην κάτω.
Ϊχου κοψ πάνω από 300 τόνους με το αλυσοπρίονο αλλά τα αρχίδια μου τα 'χω ακόμα....νομίζω :smt005:
Δεν είναι αναγκαίο να έγινε λάθος. Και εμένα με είχε βρει στο πόδι (ευτυχώς φορούσα ενισχυμένα παπούτσια) λόγω "κόμπου" σε ξύλο κουμαριάς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Πως το καταφερε αυτο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 07 Ιούλ 2022, 11:24

Leporello έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 19:30
George_V έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 19:26
Οκ ειναι ενα σεναριο αλλα δεν ελεγε τιποτα για βοηθο. Αφηνει να εννοηθει οτι ηταν αυτοτραυματισμος.
Αν σου φύγει το αλυσοπρίονο από τα χέρια, χοροπηδάει όπως η μπάλα του αμερικάνικου φούτμπωλ. Με τέτοιες συνθήκες, μπορεί να χτυπήσει οτιδήποτε. Γιατί να σου φύγει; Εξ αιτίας ενός κομματιού μετάλλου ενσωματωμένου στο δένδρο.

Το ασφαλές αλυσοπρίνο δεν έχει δικόπτη on/off, αλλά "σκανδάλη".
Αν δεν είναι καλά ρυθμισμένο το ρελαντί μπορεί να αφήνεις την σκανδάλη και η αλυσίδα να συνεχίζει να γυρνάει.
Τότε θέλει μεγάλη προσοχή.

Επισης άμα κόβεις μέσα σε θάμνους μπορεί κάποιο λεπτο κλαδι που το έχεις σπρώξει με το πριόνι και το πιέζει να του αλλάξει θέση η κατεύθυνση,

Έτσι παραλίγο να χάσω τα δάχτυλα του δεξιού ποδιού κάποτε, είχα πατήσει σε βραχάκι για να στηρίζομαι καλά και έκοβα κοντά το πέλμα, με εσωσε που μέχρι να κόψει το παπούτσι και μέρος από το μεγάλο δάχτυλο πρόλαβα και το απομάκρυνα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πως το καταφερε αυτο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Ιούλ 2022, 11:33

Bazoomba έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 20:08
Δεν είναι αναγκαίο να έγινε λάθος. Και εμένα με είχε βρει στο πόδι (ευτυχώς φορούσα ενισχυμένα παπούτσια) λόγω "κόμπου" σε ξύλο κουμαριάς.
Σωστό κι'αυτό. Δεν χρειάζεται να είχε καρφωθεί μέταλλο στο δένδρο. Και ένας κόμπος αρκεί.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών