Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19861
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Απρ 2024, 22:45

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:37
Green Dragon έγραψε:
19 Απρ 2024, 07:31
Libre arbitre έγραψε:
18 Απρ 2024, 17:21
Το θετικό είναι πως φέτος δεν ξόδεψα χρήματα για την θέρμανση παρά ελάχιστα. Ελπίζω να μην τα ξοδέψω το καλοκαίρι στον κλιματισμό.
Τσάμπα ελπίζεις. Μόνο με απίστευτη τύχη θα την γλιτώσουμε, μπας και η ζέστη παραλείψει κάπως την Ανατολική Μεσόγειο.
Αν δηλαδή είναι ένα πολύ ήπιο καλοκαίρι, να περιμένω να βγείτε να πείτε ότι σταμάτησε η κλιματική αλλαγή;

Σε ρωτάω γιατί θέλω να αντιληφθείς πόσο βαθιά αντιεπιστημονικά είναι όλα όσα έχετε πει στις τελευταίες 20 σελίδες, πόσο αντίθετα στο τι λένε οι κλιματολόγοι (προς θεού, μην μου παραθέσεις κάποιον ραντομά από σόσιαλ ή ΜΜΕ). Δεν έχω και κανέναν φίλο κλιματολόγο να μπει να σας ρίξει μερικά μπινελίκια για να σας συνεφέρει.

Εγώ πάντως φέτος έσκασα περισσότερα λεφτά για θέρμανση από ό,τι πέρυσι. Εσείς που δεν ανάψατε θέρμανση πρέπει να πάθατε ξαφνική μετάλλαξη ή δεν ανάβετε ποτέ θέρμανση στο σπίτι σας.
Δεν ανάβω ποτέ θέρμανση, αυτό το βρήκες. Αλλά το aircondition με τα χρόνια αυξάνεται και πληθύνεται.

Με κοντομάνικα πάντως τον χειμώνα δεν κυκλοφορούσα άλλες χρονιές για να μην με κοιτούν περίεργα. Φέτος όμως αρκετές μέρες δεν γινόταν αλλιώς.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24807
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Απρ 2024, 23:48

Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:45
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:37
Green Dragon έγραψε:
19 Απρ 2024, 07:31


Τσάμπα ελπίζεις. Μόνο με απίστευτη τύχη θα την γλιτώσουμε, μπας και η ζέστη παραλείψει κάπως την Ανατολική Μεσόγειο.
Αν δηλαδή είναι ένα πολύ ήπιο καλοκαίρι, να περιμένω να βγείτε να πείτε ότι σταμάτησε η κλιματική αλλαγή;

Σε ρωτάω γιατί θέλω να αντιληφθείς πόσο βαθιά αντιεπιστημονικά είναι όλα όσα έχετε πει στις τελευταίες 20 σελίδες, πόσο αντίθετα στο τι λένε οι κλιματολόγοι (προς θεού, μην μου παραθέσεις κάποιον ραντομά από σόσιαλ ή ΜΜΕ). Δεν έχω και κανέναν φίλο κλιματολόγο να μπει να σας ρίξει μερικά μπινελίκια για να σας συνεφέρει.

Εγώ πάντως φέτος έσκασα περισσότερα λεφτά για θέρμανση από ό,τι πέρυσι. Εσείς που δεν ανάψατε θέρμανση πρέπει να πάθατε ξαφνική μετάλλαξη ή δεν ανάβετε ποτέ θέρμανση στο σπίτι σας.
Δεν ανάβω ποτέ θέρμανση, αυτό το βρήκες. Αλλά το aircondition με τα χρόνια αυξάνεται και πληθύνεται.

Με κοντομάνικα πάντως τον χειμώνα δεν κυκλοφορούσα άλλες χρονιές για να μην με κοιτούν περίεργα. Φέτος όμως αρκετές μέρες δεν γινόταν αλλιώς.
φίλος γνωρίζεις ότι στην Ελλάδα υπήρξαν εποχές που ζούσαν λιοντάρια και ελέφαντες; Το ότι οι βίκινγκς πέρασαν στην Αμερική λόγω του ότι είχαν λιώσει οι πάγοι στις περιοχές της ιρλανδίας, γρινλανδιάς κτλ; Ρωτάω γιατί κάνετε λες και ο πλανήτης έχει διαχρονικά μια σταθερή θερμοκρασία και ότι ζούμε κάτι που δεν έχει ξαναδεί ο άνθρωπος τα τελευταία 3000 χρόνια αρκετές φορές

sharp
Δημοσιεύσεις: 21236
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Απρ 2024, 23:58

Δημοκράτης έγραψε:
23 Απρ 2024, 23:48
Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:45
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:37


Αν δηλαδή είναι ένα πολύ ήπιο καλοκαίρι, να περιμένω να βγείτε να πείτε ότι σταμάτησε η κλιματική αλλαγή;

Σε ρωτάω γιατί θέλω να αντιληφθείς πόσο βαθιά αντιεπιστημονικά είναι όλα όσα έχετε πει στις τελευταίες 20 σελίδες, πόσο αντίθετα στο τι λένε οι κλιματολόγοι (προς θεού, μην μου παραθέσεις κάποιον ραντομά από σόσιαλ ή ΜΜΕ). Δεν έχω και κανέναν φίλο κλιματολόγο να μπει να σας ρίξει μερικά μπινελίκια για να σας συνεφέρει.

Εγώ πάντως φέτος έσκασα περισσότερα λεφτά για θέρμανση από ό,τι πέρυσι. Εσείς που δεν ανάψατε θέρμανση πρέπει να πάθατε ξαφνική μετάλλαξη ή δεν ανάβετε ποτέ θέρμανση στο σπίτι σας.
Δεν ανάβω ποτέ θέρμανση, αυτό το βρήκες. Αλλά το aircondition με τα χρόνια αυξάνεται και πληθύνεται.

Με κοντομάνικα πάντως τον χειμώνα δεν κυκλοφορούσα άλλες χρονιές για να μην με κοιτούν περίεργα. Φέτος όμως αρκετές μέρες δεν γινόταν αλλιώς.
φίλος γνωρίζεις ότι στην Ελλάδα υπήρξαν εποχές που ζούσαν λιοντάρια και ελέφαντες; Το ότι οι βίκινγκς πέρασαν στην Αμερική λόγω του ότι είχαν λιώσει οι πάγοι στις περιοχές της ιρλανδίας, γρινλανδιάς κτλ; Ρωτάω γιατί κάνετε λες και ο πλανήτης έχει διαχρονικά μια σταθερή θερμοκρασία και ότι ζούμε κάτι που δεν έχει ξαναδεί ο άνθρωπος τα τελευταία 3000 χρόνια αρκετές φορές
Για 3000 χρόνια δεν έχουμε στοιχεία, αλλά από τότε που μετράμε τη θερμοκρασία είναι όντως πρωτοφανή τα νούμερα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24807
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 24 Απρ 2024, 00:03

sharp έγραψε:
23 Απρ 2024, 23:58
Δημοκράτης έγραψε:
23 Απρ 2024, 23:48
Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:45


Δεν ανάβω ποτέ θέρμανση, αυτό το βρήκες. Αλλά το aircondition με τα χρόνια αυξάνεται και πληθύνεται.

Με κοντομάνικα πάντως τον χειμώνα δεν κυκλοφορούσα άλλες χρονιές για να μην με κοιτούν περίεργα. Φέτος όμως αρκετές μέρες δεν γινόταν αλλιώς.
φίλος γνωρίζεις ότι στην Ελλάδα υπήρξαν εποχές που ζούσαν λιοντάρια και ελέφαντες; Το ότι οι βίκινγκς πέρασαν στην Αμερική λόγω του ότι είχαν λιώσει οι πάγοι στις περιοχές της ιρλανδίας, γρινλανδιάς κτλ; Ρωτάω γιατί κάνετε λες και ο πλανήτης έχει διαχρονικά μια σταθερή θερμοκρασία και ότι ζούμε κάτι που δεν έχει ξαναδεί ο άνθρωπος τα τελευταία 3000 χρόνια αρκετές φορές
Για 3000 χρόνια δεν έχουμε στοιχεία, αλλά από τότε που μετράμε τη θερμοκρασία είναι όντως πρωτοφανή τα νούμερα.
μια χαρά στοιχεία έχουμε και για τα επίπεδα του νερού και για τις θερμοκρασίες, Μετρησεις δεν έχουμε αλλά κλάιν μάιν

sharp
Δημοσιεύσεις: 21236
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Απρ 2024, 00:05

Δεν έγιναν τόσο γρήγορα αυτά που λες, εκεί είναι η διαφορά.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11943
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Απρ 2024, 09:14

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:31
taliban έγραψε:
18 Απρ 2024, 16:24
Green Dragon έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:00


Εγώ όμως πρόσεξα ότι όταν προσπάθησες να του αποδείξεις πως έχει άδικο αγνόησες επιδεικτικά το δεδομένο των 800 μ. υψομέτρου που σου επισήμανε. Στα 800 μ. δεν έχεις την θερμοκρασία που έχεις στα 0 μ.
Τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά απ οτι εγω! Γιαυτό και δεν δίνω συνέχεια!

Δεν είναι πχ μια μέρα αλλά αρκετές ημέρες.
Συνδυαστικά με έναν ανύπαρκτο χειμώνα.
Και όσο κοιτάς πιο πίσω βλέπεις την διαφορά.
Σπανίζουν οι χειμώνες πλέον.
Και τα οποια φαινόμενα έχουν έντονο χαρακτήρα.
What the fuck are you talking about? Ποιοι χειμώνες σπανίζουν; Πριν λίγα χρόνια στην Θεσσαλονίκη έκανε τόσο κρύο που καταστράφηκαν χιλιάδες σωλήνες και έμεινε χωρίς νερό μεγάλο μέρος της πόλης.

Μια χαρά υπαρκτός ήταν ο χειμώνας. Ήπιος αλλά κανονικότατος, με μονοψήφιες μέσες θερμοκρασίες. Τι μαλακίες λέτε, ποια;
Το ίδιο και στον κάμπο της Θεσσαλίας πριν λίγα χρόνια. Έσπασαν σωλήνες πάγωσαν τα πάντα αφού είχε σερί αρνητικών θερμοκρασιών για πολλές ημέρες.

Μιλάω συγκεκριμένα για Θεσσαλία βέβαια αλλά οκ.

Τα τελευταία 15 χρόνια οι χειμώνες σπανίζουν.

Το να κάνει 1 ή 2 χρόνια χειμώνα βαρύ ή κανονικό και να λέμε ήταν δύσκολος δεν λέει κάτι όταν τα υπόλοιπα χρόνια δεν υφίσταται καν χειμώνας...

Προχωράει πολύ γρήγορα η απορρύθμιση.
Και άσε με εμένα να πιστεύω σε μαλακιες.

Τα ακραία φαινόμενα που βιώνουμε είτε με την μορφή καύσωνα στα μέσα του χειμώνα ( παρςτεταμενες υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλα χρονικα διαστήματα) είτε με απότομες εναλλαγές απο τα 30αρια στα χιόνια( καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για φυτά δένδρα κλπ ;; ) θα ενταθούν και άλλο και σίγουρα δεν ήταν κάτι που συνέβαινε κάθε χρόνο παλαιότερα.
Αυτο πάει να γίνει κανόνας.

Τώρα εσύ που δεν έχεις επαφή με την φύση ούτε ασκείς αγροτικο επάγγελμα για να βλεπεις πρακτικα τις συνεπειες δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς ότι δεν πρόκειται για θεωρία ή μαλακιες που τα αμολαν τηλεμαιδανοι και απατεώνες.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11943
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Απρ 2024, 11:33

1) Ανοιξιάτικος καιρός με περισσότερες ακρότητες όσο περνάνε τα χρόνια και η παγκόσμια θερμοκρασία ανεβαίνει.

Πιο έντονες εισβολές αφρικανικές σκόνης στην ευρωπαϊκή ήπειρο και ειδικότερα στην περιοχή μας με αποκορύφωμα την χθεσινή μέρα περιοχές από τη Λαμία και κάτω πραγματικά κιτρίνισαν για τα καλά.
Θερμοκρασίες που έφτασαν ακόμα και τους 34 με 37 βαθμούς κελσίου στην Κρήτη έτσι απλά με ένα χάιδεμα από την Αφρική.

Τελείως διαφορετική κατάσταση από τη Θεσσαλία και βορειότερα που η συννεφιά η περιορισμένη ορατότητα αλλά και οι ψυχρότερες αέριας μάζες κράτησαν τον υδράργυρο κάτω από τους 18 βαθμούς κελσίου.

Σήμερα μάλιστα το πρωί είχαμε και το εξής φαινόμενο. Η μισή ανατολική και νότια χώρα στα σύννεφα σκόνης που σιγά-σιγά κινουνται ανατολικά και θα καθαρίσει μέσα στην ημέρα. Από την άλλη μεριά μεγάλο τμήμα του Ιονίου και των ηπειρωτικών καθαρά πια με καλή ορατότητα αλλά και ομίχλες στη Θεσσαλική πεδιάδα όπως βλέπετε στην δορυφορική εικόνα SAT24.COM

Σκόνη, χιόνια, ζέστη, κρύο, ομίχλη μέσα σε λίγες ώρες σε έναν μικρό χώρο σαν την Ελλάδα.

2) Δεν ξεχνάμε ότι χθες αναρτήθηκε τάση του καιρού για τις επόμενες 2 εβδομάδες έως δηλαδή και την περίοδο του Πάσχα. Δεν είναι πρόγνωση παρά μόνο μία πρώτη πιθανή κίνηση των βαρομετρικών συστημάτων.
https://weathergroup.gr/2024/04/23/%cf% ... %ce%bf-12/

https://www.facebook.com/share/7oTqDphGruwVXf2B/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40734
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2024, 14:31

sharp έγραψε:
24 Απρ 2024, 00:05
Δεν έγιναν τόσο γρήγορα αυτά που λες, εκεί είναι η διαφορά.
Δεν είναι αυτή η διαφορά. Υπήρχαν γεγονότα ψύχρανσης και θέρμανσης που έγιναν γρηγορότερα. Όλοι οι τελευταίοι κύκλοι παγκόσμιας θέρμανσης είναι απότομοι, όπως μπορείς να δεις σ' αυτό το γράφημα:


Εικόνα


Ο μέσος ρυθμός αύξησης δεν είναι τόσο γρήγορος αλλά υπάρχουν μεμονωμένα γεγονότα θέρμανσης που ήταν ταχύτερα. Η διαφορά είναι ότι για την παρούσα θέρμανση ξέρουμε ότι ευθύνεται ο ανθρωπογενής παράγοντας. Διαφορετικά θα το κατηγοριοποιούσαμε με τα άλλα μεμονωμένα γεγονότα απότομης θέρμανσης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12292
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 24 Απρ 2024, 14:33

:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40734
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2024, 14:43

taliban έγραψε:
24 Απρ 2024, 09:14
Τώρα εσύ που δεν έχεις επαφή με την φύση ούτε ασκείς αγροτικο επάγγελμα για να βλεπεις πρακτικα τις συνεπειες δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς ότι δεν πρόκειται για θεωρία ή μαλακιες που τα αμολαν τηλεμαιδανοι και απατεώνες.
Ας ξεκαθαρίσουμε για μια ακόμη φορά κάτι, αν και το έχω πει ήδη 100 φορές. Δεν μιλάμε για Παγκόσμια Θέρμανση εδώ, μιλάμε για την ηλιθιότητα που αναπαράγετε για τοπικές διαφορές στον καιρό. Τι θεωρίες και βλακείες, λες; Οι μαλακίες που λένε απατεώνες και τηλεμαϊντανοί είναι που συνδέουν κάθε καιρικό φαινόμενο, κάθε αύξηση της θερμοκρασίας με την Παγκόσμια Θέρμανση, αυτό δηλαδή που κάνετε κι εσείς σ' αυτό το νήμα.

Μην γενικοποιείς την συζήτηση. Το ότι έκανε μερικές θερμότερες μέρες φέτος ΔΕΝ έχει σχέση με την κλιματική αλλαγή ούτε είναι αφύσικες θερμοκρασίες για άνοιξη. Έχω πει ξανά ότι στην κλιματολογία για να αποδοθεί ένα καιρικό φαινόμενο σε ένα μεγαλύτερης κλίμακας φαινόμενο όπως η Παγκόσμια Θέρμανση πρέπει να γίνει ανάλυση και δεν σχετίζονται όλα μεταξύ τους. Ο καιρός είναι μεταβλητός, δεν είναι σταθερός. Υπάρχουν ψυχρές χρονιές και θερμές χρονιές. Σταματήστε να πετάτε ψεκιές.

Μην μπερδεύεσαι. Δεν μιλάτε εδώ για κάποιο επιστημονικό φαινόμενο που υποστηρίζουν κλιματολόγοι. Ψεκολογία των ΜΜΕ αναπαράγετε.

Τώρα, ότι δεν έχω επαφή με την φύση είναι οξύμωρο. Στην φύση ζω. Η φύση είναι παντού. Η πόλη μέσα στην φύση είναι χτισμένη και επηρεάζεται από αλλαγές στον καιρό και στο κλίμα με τον ίδιο τρόπο και ρυθμό. Ξαναλέω, μην μπερδεύεις το υπαρκτό φαινόμενο της Παγκόσμιας Θέρμανσης με αυτά που συζητάτε εδώ και 20 σελίδες. Η Παγκόσμια Θέρμανση είναι ένα επεισόδιο απότομης θέρμανσης που οφείλεται σε ανθρωπογενείς παράγοντες, αλλά όταν λέμε "απότομη" εννοούμε σε κλίμακα χιλιάδων ετών. Δεν είναι απότομη με την έννοια που καταλαβαίνετε. Δεν έχει πάψει να κάνει πουτσόκρυο τον χειμώνα στην Ελλάδα. Έχουν μειωθεί οι χιονοπτώσεις και έχουν αυξηθεί οι θερμοκρασίες σταδιακά τα τελευταία 40 χρόνια, αλλά ΣΤΑΔΙΑΚΑ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21236
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Απρ 2024, 14:43

taliban έγραψε:
24 Απρ 2024, 09:14
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:31
taliban έγραψε:
18 Απρ 2024, 16:24


Τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά απ οτι εγω! Γιαυτό και δεν δίνω συνέχεια!

Δεν είναι πχ μια μέρα αλλά αρκετές ημέρες.
Συνδυαστικά με έναν ανύπαρκτο χειμώνα.
Και όσο κοιτάς πιο πίσω βλέπεις την διαφορά.
Σπανίζουν οι χειμώνες πλέον.
Και τα οποια φαινόμενα έχουν έντονο χαρακτήρα.
What the fuck are you talking about? Ποιοι χειμώνες σπανίζουν; Πριν λίγα χρόνια στην Θεσσαλονίκη έκανε τόσο κρύο που καταστράφηκαν χιλιάδες σωλήνες και έμεινε χωρίς νερό μεγάλο μέρος της πόλης.

Μια χαρά υπαρκτός ήταν ο χειμώνας. Ήπιος αλλά κανονικότατος, με μονοψήφιες μέσες θερμοκρασίες. Τι μαλακίες λέτε, ποια;
Το ίδιο και στον κάμπο της Θεσσαλίας πριν λίγα χρόνια. Έσπασαν σωλήνες πάγωσαν τα πάντα αφού είχε σερί αρνητικών θερμοκρασιών για πολλές ημέρες.

Μιλάω συγκεκριμένα για Θεσσαλία βέβαια αλλά οκ.

Τα τελευταία 15 χρόνια οι χειμώνες σπανίζουν.

Το να κάνει 1 ή 2 χρόνια χειμώνα βαρύ ή κανονικό και να λέμε ήταν δύσκολος δεν λέει κάτι όταν τα υπόλοιπα χρόνια δεν υφίσταται καν χειμώνας...

Προχωράει πολύ γρήγορα η απορρύθμιση.
Και άσε με εμένα να πιστεύω σε μαλακιες.

Τα ακραία φαινόμενα που βιώνουμε είτε με την μορφή καύσωνα στα μέσα του χειμώνα ( παρςτεταμενες υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλα χρονικα διαστήματα) είτε με απότομες εναλλαγές απο τα 30αρια στα χιόνια( καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για φυτά δένδρα κλπ ;; ) θα ενταθούν και άλλο και σίγουρα δεν ήταν κάτι που συνέβαινε κάθε χρόνο παλαιότερα.
Αυτο πάει να γίνει κανόνας.

Τώρα εσύ που δεν έχεις επαφή με την φύση ούτε ασκείς αγροτικο επάγγελμα για να βλεπεις πρακτικα τις συνεπειες δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς ότι δεν πρόκειται για θεωρία ή μαλακιες που τα αμολαν τηλεμαιδανοι και απατεώνες.
Επίσης οι χειμώνες έχουν μικρότερη διάρκεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40734
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2024, 14:48

Λοιπόν, αυτό θα σταματήσει. Δεν θα μπαίνεις σε κάθε νήμα για να πετάς απλά μια είδηση ή να παραθέτεις κάτι χωρίς να εμπλέκεσαι κανονικά στην συζήτηση. Δεν διαφέρει σε τίποτα από κοινό σπαμ και καταστρέφει κάθε νήμα, γιατί το κάνεις συστηματικά και κατά συρροή, δεν είναι 1-2 ποστ στο νήμα. Ή θα το σταματήσεις μόνος σου ή θα ζητήσω από την διαχείριση να επέμβει.

Αν θες ένα νήμα μόνο με παραθέσεις ειδήσεων ή άρθρων ή ό,τι βρίσκεις randomly στον ιστό, άνοιξε ένα τέτοιο νήμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12292
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 24 Απρ 2024, 15:18

hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2024, 14:48
Λοιπόν, αυτό θα σταματήσει. Δεν θα μπαίνεις σε κάθε νήμα για να πετάς απλά μια είδηση ή να παραθέτεις κάτι χωρίς να εμπλέκεσαι κανονικά στην συζήτηση. Δεν διαφέρει σε τίποτα από κοινό σπαμ και καταστρέφει κάθε νήμα, γιατί το κάνεις συστηματικά και κατά συρροή, δεν είναι 1-2 ποστ στο νήμα. Ή θα το σταματήσεις μόνος σου ή θα ζητήσω από την διαχείριση να επέμβει.

Αν θες ένα νήμα μόνο με παραθέσεις ειδήσεων ή άρθρων ή ό,τι βρίσκεις randomly στον ιστό, άνοιξε ένα τέτοιο νήμα.
Αρχισες να απειλείς τώρα; Σε ενοχλεί και η ελεύθερη δημοσιογραφία; Δεν σε ενοχλούν οι ηλιθιότητες του Ρεμπελ και του Κολδρωνου και δε ενοχλούν τα άρθρα που επικαλούνται τους επιστήμονες; Είπες πως θα με κάνεις ιγκνορ. Περιμενω να τηρησεις καποτε τα λόγια σου.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40734
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2024, 15:41

Libre arbitre έγραψε:
24 Απρ 2024, 15:18
Αρχισες να απειλείς τώρα;
Είναι τελείως διαστρεβλωμένη η οπτική σου. Απειλή είναι για την συζήτηση το σπαμ. Σου ζήτησα να το σταματήσεις, είναι αστείο που το ονομάζεις απειλή αυτό. Αν δεν το σταματήσεις θα απευθυνθώ στην διαχείριση για να εφαρμοστούν οι κανόνες του φόρουμ που απαγορεύουν το σπαμ.
Libre arbitre έγραψε:
24 Απρ 2024, 15:18
Δεν σε ενοχλούν οι ηλιθιότητες του Ρεμπελ και του Κολδρωνου και δε ενοχλούν τα άρθρα που επικαλούνται τους επιστήμονες;
Κανένα επιστήμονα δεν επικαλούνται και δεν με ενοχλούν τα άρθρα καθεαυτά αλλά ότι μπαίνεις σφήνα σε συζητήσεις και σπαμάρεις απλώς links ή ολόκληρα τα άρθρα ενίοτε. Δεν είναι συζήτηση αυτό ούτε σκοπός του φόρουμ να παραθέτουμε απλώς πράγματα. Και δεν είναι ότι το κάνεις μια φορά, ολόκληρες σελίδες γεμίζουν με ποστ σου που είναι απλώς links, που καταστρέφουν την ροή της συζήτησης. Αν σε ενοχλούν άλλοι χρήστες να τους το πεις εσύ και να ζητήσεις την συνδρομή της διαχείρισης. Δεν πιάνει σε μένα ο γουαταμπαουτισμός. Αν το κάνουν κι άλλοι δεν απαλλάσσει εσένα.

Δεν θα αφιερώσω άλλο ποστ σ' αυτό, ήδη είναι 3 ποστ εκτός τόπικ. Απλά σταμάτα αυτό που κάνεις. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι δικό σου στην συζήτηση, πολύ ευχαρίστως. Αλλά κόψ'το αυτό που κάνεις. Η συζήτηση λήγει εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12292
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Ιστορικό ρεκόρ θερμοκρασιών στον κοσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 24 Απρ 2024, 15:56

Είναι τελείως διαστρεβλωμένη η οπτική σου. Απειλή είναι για την συζήτηση το σπαμ. Σου ζήτησα να το σταματήσεις, είναι αστείο που το ονομάζεις απειλή αυτό. Αν δεν το σταματήσεις θα απευθυνθώ στην διαχείριση για να εφαρμοστούν οι κανόνες του φόρουμ που απαγορεύουν το σπαμ.
Καθόλου σπαμ δεν είναι. Μια χαρά εντός θέματος ειναι. Είναι άρθρα από επίσημα σάιτ καιρού. Ή και θερμοκρασίες.
Κανένα επιστήμονα δεν επικαλούνται
Σπαμ είναι οι βλακείες του κάθε Ρεμπελ και Κολδρωνου που βάζουν ψευτοεπιστημονες και τους ξεσκεπάζω συνεχώς βάζοντας παραπομπές από την βικιπαίδεια. Επίσης εκνευριστικοι είναι οι χαρακτηρισμοί ηλίθιος, κουνουπίδι, αγραμματος κτλ κτλ. Κανονικά θα έπρεπε να έχεις τιμωρηθεί ήδη. Περιμένω να μου κάνεις ιγκνορ αλλά μάλλον σε ενοχλούν αυτά που βάζω.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών