Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20289
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Μάιος 2024, 20:12

Aitwlos έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:10
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:08
Aitwlos έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:55


Περιμένεις να κληρονομήσεις 1,5 μυριο και όχι μόνο δουλεύεις ακόμα, αλλά κοιτάς και την διαφορά στα λεφτά;
Καλά κάνει.
Δεν είπα να είναι ξάπλα ρε συ. Ούτε εγώ θα ήμουν. Αλλά αν είχα την πολυτέλεια, θα έκανα μόνο ο,τι με ευχαριστούσε. Αυτός από ότι λέει, υποφέρει εκει
Είναι θέμα νοοτροπίας εργασίας. Και σίγουρα δεν είναι κακό να δει και τις δυσκολίες μακριά από την προστασία της οικογενειακής επιχείρησης και περιουσίας.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 11 Μάιος 2024, 20:15

GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:06
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:02
Γενικά έχω αδικηθεί πολύ.
Ναι, μονο ενα σπίτι σου πήρε και σου εδωσε ενα ακομη για να παιρνεις τα νοικια. Σε είχε μεχρι τα 30+ να δουλεύεις υποδοχή στο ξενοδοχείο σας και φέτος για πρώτη φορά αναγκάστηκες να ξεπέσεις και να πιάσεις δουλεία αλλού. Ενας εσύ και ενας ο Βασιλάκης Καΐλας.


Τα λεφτά για τα σπίτια που έφτιαξε (σε μένα και τις αδερφές μου δηλαδη) του τα είχε δώσει από την εταιρεία ο παππούς μου όσο ακόμα κρατούσε τα ηνία των επιχειρήσεων. Αφότου πέθανε και ανέλαβαν αυτοί τα διέλυσαν όλα. Ο πατέρας μου εξίσου χαραμοφαης ήταν υπό αυτή την οπτική. Όλα ο παππούς μου τα έφτιαξε, από ένα εστιατόριο ξεκίνησε και έφτασε να χτίσει δύο ακόμα ξενοδοχεία και δωμάτια. Και όλα αυτά ένα προς ένα είναι κλειστά σήμερα εξαιτίας των παιδιών του.
Αν από μια τέτοια περιουσία ένας πατέρας σου δίνει απλώς ένα σπίτι και ένα διαμέρισμα ενώ δουλεύεις από ανήλικο εκεί μέσα, τότε τι να πω. Το βρίσκετε δικαιο; Εγώ τουλάχιστον δούλευα υποτυπωδώς στην υποδοχή. Η μικρή μου αδερφή δεν έχει πατήσει το πόδι της και όπως είπα της πληρώνει πολύ ακριβές σπουδές στο εξωτερικό
Για μένα τι εκανε;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 11 Μάιος 2024, 20:22

Aitwlos έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:10
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:08
Aitwlos έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:55


Περιμένεις να κληρονομήσεις 1,5 μυριο και όχι μόνο δουλεύεις ακόμα, αλλά κοιτάς και την διαφορά στα λεφτά;
Καλά κάνει.
Δεν είπα να είναι ξάπλα ρε συ. Ούτε εγώ θα ήμουν. Αλλά αν είχα την πολυτέλεια, θα έκανα μόνο ο,τι με ευχαριστούσε. Αυτός από ότι λέει, υποφέρει εκει
Ναι, υποφέρω καθώς δεν είμαι κοινωνικός και δεν μπορω ολη αυτη τη μικροαστικη βαβουρα. Και επίσης βρίσκω ταπεινωτικη την όλη συνθήκη. Όπως είπα υπάρχει πολλή ζηλεια και κακία στην περιοχή. Το ξενοδοχείο που δούλευα ήταν το τελευταίο από τις επιχειρήσεις που κρατούσε ανοιχτό ο πατέρας μου. Τώρα που μαθεύτηκε ότι δεν θα ανοιξει ούτε αυτό φέτος έχει γίνει σουσουρο.
Εγώ φυσικά και πρέπει να δουλέψω αν δεν θέλω να σπάσω τα κλειστά λεφτά που έχω. Και δεν ξέρω κατά πόσο ο πατέρας μου θα φερθεί έντιμα στο όλο θέμα με τα ποσοστά. Με την μεσαία μου αδερφή έχει τσακωθεί, της είχε γραψει ήδη βέβαια ένα μαγαζί. Έχω και κάτι ψιλα από τη μαμά μου όπως είπα, αλλά πρέπει να γίνει ανακαίνιση ολική στο συγκεκριμένο κτίσμα και προφανώς αν πάρω μερίδιο από τον πατέρα μου θα επενδύσω και εγώ και οι δύο μου κανονικές αδερφές εκεί για να το φτιάξουμε. Αλλά προς το παρόν όλα είναι στον αέρα. Από κει και πέρα, δουλεια θέλω και για τα ένσημα αλλά και για τα τρέχοντα έξοδα. Δηλαδή γιατί να τρώω από τα έτοιμα όταν δεν ξερω τι θα γίνει καν στο τέλος.

Παραπάνω λεφτά είχα βρει και σε άλλο ξενοδοχείο αλλά δεν το διάλεξα λόγω περιοχής. Αυτά τα δύο που σας έγραψα είναι κοντά στο σπίτι μου άρα με βολεύουν. Απλώς έκανα τεράστιο λάθος που πήγα σε αυτούς εξαρχής. Με έχουν γλωσσοφαει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 11 Μάιος 2024, 20:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15356
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Μάιος 2024, 20:23

δεν είμαι πακυς, δεν έχω ξαναδιαβάσει καπα οπότε δεν ξέρω τι παίζε, έχω μόνο να πω ότι αφού είδα τα οικονομικά δεδομένα, θέλω κι εγώ να μπω στην ουρά
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 11 Μάιος 2024, 20:59

Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:23
δεν είμαι πακυς, δεν έχω ξαναδιαβάσει καπα οπότε δεν ξέρω τι παίζε, έχω μόνο να πω ότι αφού είδα τα οικονομικά δεδομένα, θέλω κι εγώ να μπω στην ουρά
:smt005:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Μάιος 2024, 21:00

ερωτες κεραυνοβόλοι.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5533
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 11 Μάιος 2024, 21:12

Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:15
Αν από μια τέτοια περιουσία ένας πατέρας σου δίνει απλώς ένα σπίτι και ένα διαμέρισμα ενώ δουλεύεις από ανήλικο εκεί μέσα, τότε τι να πω. Το βρίσκετε δικαιο;
Τύπε, ο πατέρας σου θα μπορούσε να ήταν αυτός: https://www.youtube.com/shorts/B5Kq8-yWid0
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15356
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Μάιος 2024, 21:18

enaon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 21:00
ερωτες κεραυνοβόλοι.
πόσες αδερφές έχει? Μπορεί να χωράμε όλοι
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3079
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 11 Μάιος 2024, 22:34

Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:22
Aitwlos έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:10
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:08


Καλά κάνει.
Δεν είπα να είναι ξάπλα ρε συ. Ούτε εγώ θα ήμουν. Αλλά αν είχα την πολυτέλεια, θα έκανα μόνο ο,τι με ευχαριστούσε. Αυτός από ότι λέει, υποφέρει εκει
Ναι, υποφέρω καθώς δεν είμαι κοινωνικός και δεν μπορω ολη αυτη τη μικροαστικη βαβουρα. Και επίσης βρίσκω ταπεινωτικη την όλη συνθήκη. Όπως είπα υπάρχει πολλή ζηλεια και κακία στην περιοχή. Το ξενοδοχείο που δούλευα ήταν το τελευταίο από τις επιχειρήσεις που κρατούσε ανοιχτό ο πατέρας μου. Τώρα που μαθεύτηκε ότι δεν θα ανοιξει ούτε αυτό φέτος έχει γίνει σουσουρο.
Εγώ φυσικά και πρέπει να δουλέψω αν δεν θέλω να σπάσω τα κλειστά λεφτά που έχω. Και δεν ξέρω κατά πόσο ο πατέρας μου θα φερθεί έντιμα στο όλο θέμα με τα ποσοστά. Με την μεσαία μου αδερφή έχει τσακωθεί, της είχε γραψει ήδη βέβαια ένα μαγαζί. Έχω και κάτι ψιλα από τη μαμά μου όπως είπα, αλλά πρέπει να γίνει ανακαίνιση ολική στο συγκεκριμένο κτίσμα και προφανώς αν πάρω μερίδιο από τον πατέρα μου θα επενδύσω και εγώ και οι δύο μου κανονικές αδερφές εκεί για να το φτιάξουμε. Αλλά προς το παρόν όλα είναι στον αέρα. Από κει και πέρα, δουλεια θέλω και για τα ένσημα αλλά και για τα τρέχοντα έξοδα. Δηλαδή γιατί να τρώω από τα έτοιμα όταν δεν ξερω τι θα γίνει καν στο τέλος.

Παραπάνω λεφτά είχα βρει και σε άλλο ξενοδοχείο αλλά δεν το διάλεξα λόγω περιοχής. Αυτά τα δύο που σας έγραψα είναι κοντά στο σπίτι μου άρα με βολεύουν. Απλώς έκανα τεράστιο λάθος που πήγα σε αυτούς εξαρχής. Με έχουν γλωσσοφαει.


Δεν πρόκειται να διαβάσω καν τι έγραψες.
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21508
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Μάιος 2024, 22:56

Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:11
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 20:04
Δεν ήξερα ότι όλα αυτά είναι ελκυστικά για τις γκομενες. Εγώ προσπαθούσα να τα κρύβω από αυτήν για να μην τρομαξει με τα δικαστήρια. Λέτε να είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν τα ηξερε; Για το ξενοδοχείο ήξερε πάντως. Δεν της εφτανε αραγε;
Δεν είναι. Εκτός από μια πολύ μικρή μερίδα.

Σου δίνουν κάποιους πόντους μόνο αν σε γουστάρει ήδη, αλλιώς είναι σα να μην υπάρχουν.
:smt005:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 11 Μάιος 2024, 23:03

Ριξε κανα πουτσο στην κορη των ιδιοκτητων
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 12 Μάιος 2024, 01:07

GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:59
GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:55
GoBzi έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:53


Μην ξηγιεστε έτσι ρε, η σαλαμάνδρα και ο Κάππας είναι αληθινοί. :lol:
Μπορεις να αποδειξεις οτι υπηρξε η σαλαμανδρα;
Εδώ σε άλλο νήμα δεν μπορούν να αποδείξουν ότι υπήρξε ο Σπύρος, για την σαλαμάνδρα με ρωτάς; Πάντως στην (προσωπική) συζήτηση που είχαμε για τον Καππά δεν τρόλαρε. :102:
Μού φάνηκε παράξενο που δεν με βρήκε κιούτη για να πω την αλήθεια.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 12 Μάιος 2024, 01:14

Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2024, 21:18
enaon έγραψε:
11 Μάιος 2024, 21:00
ερωτες κεραυνοβόλοι.
πόσες αδερφές έχει? Μπορεί να χωράμε όλοι
Έχω δύο κανονικές και μια ετεροθαλή. Η μία έχει εξασφαλίσει ήδη το ποσοστό της αλλά πλέον ο πατέρας μου δεν της μιλάει γιατι ήθελε να του δώσει πίσω το ακίνητο για να το συμπεριλάβει εκ νέου στον διαμοιρασμό. Αν δεν υπήρχε η μητρια μου μπορεί να ήταν σωστότερος πατέρας αλλά μέχρι τώρα δεν έχει φερθεί όπως θα έπρεπε. Ναι, τα λίγα είναι καλύτερα από το τίποτα αλλά όχι να μου φάει την περιουσία η μητρια μου (περιουσία που έγινε όσο ήταν παντρεμένος με τη μανα μου, εξου και το δικό της ποσοστό) Και δεν είναι πως δεν έχει φάει αρκετά ήδη. Στην κόρη της έγραψε τη σπιταρωνα που έφτιαξε όσο εμείς ήμασταν ακόμα μικρά και από όπου μας έδιωξε εμμέσως πλην σαφώς στα 18 για να μένει με τη μαιτρέσσα του. Της έδωσε το γραφείο του ενώ δεν μένει καν στην Ελλαδα, έφτιαξε το μαγαζί της μητριας μου, τριωροφη μαγαζαρα συγκεκριμένα. Άρα σε σύγκριση με όλα αυτά σε μένα έχει δώσει όχι απλώς ψίχουλα,, σχεδόν τίποτα. Το μισό μου σπίτι είναι αφτιαχτο, το διαμέρισμα που μου ανακαίνισε ήταν δωρεά του παππού μου ,όχι δικό του.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 12 Μάιος 2024, 01:17

Αγις έγραψε:
11 Μάιος 2024, 23:03
Ριξε κανα πουτσο στην κορη των ιδιοκτητων
Έχει γκομενο το μάγειρα (σπουδαίο γαμπρό) Είναι κάπως γλυκουλα αλλά δεν έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή της, πάει εκκλησία και πριν λίγες μέρες μού ξεφουρνησε ότι δεν τις αρέσουν οι γατες. Τι να κανω με τέτοια κοπελα;

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49074
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Μάιος 2024, 01:33

GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:19
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:15
Γιατί να πάρω δανειο; Προς το παρον άλλωστε δεν έχει πουληθεί τίποτα και όσα κλειστά λεφτά έχω, δεν με αφήνει ο πατέρας μου να τα σπάσω γιατι λέει ότι είμαι σπαταλος. Ειχα παει στην τραπεζα και δεν με εχει καν συνδικαιουχο πλεον και ειπε πως αν θελω να τα παρω πρεπει να του υπογραψω οτι τα πηρα (ενω ηταν εξαρχης δικα μου) Ο πατέρας μου έχει παντρευτεί δεύτερη φορά. Η γυναίκα του τού τα τρώει χοντρά και πολύ φοβάμαι πως και το μερίδιο μου δύσκολα θα το πάρω ατόφιο.
Αρα καπως πρεπει να ζησω. Τόσα χρόνια με τον μισθό που μου έδινε ζούσα, αλλα φετος το ξενοδοχειο δεν θα ανοιξει. Οκ, μου έφτιαξε το σπίτι που μενω, αλλά μου επιπλωσε μόνο τον κάτω όροφο. Ηλπιζα πως τους δύο ορόφους πάνω θα τους επιπλωνα με τη γυναίκα μου, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται να αποκτώ, άρα δεν πρόκειται να ασχοληθώ καν με αυτο το κομμάτι, ζω στο κάτω μέρος, σαν διαμέρισμα. Μου ανακαίνισε και ενα διαμερισμα το οποίο ξεκίνησα να νοικιάζω. Αλλά όλα αυτά είναι ψίχουλα. Η περιουσία της οικογένειάς μου είναι κοντά στα 7 εκατομμύρια. Από όλα αυτά εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πάρει σχεδόν τίποτα.
Θα παρεις δανειο για να μη δουλευεις στους προβληματικους και να αφοσιωθεις στη συγγραφη.Επισης το ειχες πει στην ετσι με το βρακι αυτο με τα 7εκ περιουσια;
:smt005::smt005::smt005::smt005:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών