Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Ιούλ 2024, 15:04

vantono έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 10:31
Cecily Anne έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 20:11
Προχτές μια μαλακω με ρώτησε γιατί θα δώσω το όνομα της μάνας μου. Άντε από κει μωρή σάπια που τολμάς και ρωτάς !
Τί το τόσο ριζοσπαστικό έκανες δηλαδη, και της φανηκε περιεργο?
Πρώτο αγόρι -> όνομα πατέρα του πατέρα
πρώτο κορίτσι -> όνομα μητέρας της μητέρας

Ετσι προστάζει ο άγραφος κανών της παραδόσεως :rtfm: Απο μικρός που ημουν το θυμαμαι, και εδω και στο χωριο μου, όλοι αυτο εκαναν.
Και στο δικό μου ακριβώς αυτό !
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Phorum.gr user: Seleykos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 10 Ιούλ 2024, 15:13

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 09:50
Όσοι έχουν αγόρια σε μικρή ηλικία, ξέρουν οτι έχουν έμφυτη τάση προς τη βλακεία, σε βαθμό που κινδυνεύει η ίδια τους η ζωή.
:lol: ισχύει
το κυρίαρχο χαρακτηριστικό τους είναι η χαζομάρα , αν αρχίσεις να κάνεις τη μανταμ Σουσού και του δώσεις αξία και μεγαλείο τύπου Νικόλαε-Ιωάννη-Αρίσταρχε κλπ ή πούστης θα γίνει ή χειρότερος απο οτι είναι ή θα τον φορτώσεις και δεν θα μπορεί να το σηκώσει το πιθανότερο.
Γιαυτό Σάκης Τακης Νικος Μάκης και πολύ είναι
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 10 Ιούλ 2024, 15:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 10:28
Τα παιδάκια από ένα σημείο και μετά, επιλέγουν τα ίδια τη διαχείριση του ονόματος τους. Σιγά μην κουβαλάνε εφ' όρου ζωής τον τρόπο που τους αποκαλούν, πατέρες, μάνες, γιαγιαδοπαπούδες, λοιποί. Γιατί σε κάποιες φάσεις, ακόμη και ενδοοικογενειακώς υπάρχουν διαφορετικές εκφορές. :lol:
Εμένα στο χωριό μου με έλεγαν Σούλα. Θανάσης λέγομαι αλλά εκεί ο Θανάσης ήταν Σούλας απο το Αθανασούλας.
Επίσης τον Αναστάση τον φώναζαν Τσούλα το οποίο εκεί δεν ακούγεται κακό αφού δεν υπάρχει η αντίστοιχη λέξη τσούλα (ιταλική λέξη, δεν έχει και θάλασσα κοντά...).
Αφού λοιπόν πήγαμε στην πόλη έγινα Σάκης και ο Τσούλας έγινε Τάσος.
Στο Σχολείο έγινα Θανάσης αφού το Σάκης ήταν ακατάλληλο για το σχολείο, αυτά ήταν για τα σπίτια. Ξανάγινα Σάκης όταν τελείωσα ολες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες αφού το Θανάσης μου δημιουργούσε κακές μνήμες επιβολής ανωτέρων.
Ειναι μια τυπική νεοελληνική εξέλιξη ενός συνηθισμένου ονόματος , απο το χωριο, στην πολη, στο σχολειο, στο σπιτι, στη δουλεια.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 10 Ιούλ 2024, 15:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 14:53
Σέλευκας έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 14:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:37
Oυδείς από τους ευαισθητοποιημένους, θα θεωρούσε νεοκοπιά το να ονομαστεί ένα κορίτσι Πολυξένη, Μερόπη, Μελπομένη, Ευτέρπη, Ευθυμία, Αφροδίτη, Αθηνά, Ασπασία, Ειρήνη κλπ

Τους φαίνονται όμως περίεργα έως ξενόφερτα τα ονόματα Λητώ, Δανάη, Λυδία, Νεφέλη, Ήρα, Ρέα κλπ

Γιατί;
το πρώτο φαινόμενο λέγεται «πρώιμος ελληνικός διαφωτισμός» και ξεκίνησε πριν την τουρκοκρατία , το δεύτερο λέγεται μπασοκικός προοδευτισμός - ελιτισμός
οτι γουστάρει ο καθένας δικαιωμά του
Έτσι ακριβώς. Ό,τι μάθει και ο όπως μάθει ο καθένας από το σόι του. Και ο κάθε κωλοπετεινιτσιώτης που δεν έχει πρόβλημα με τα πρώτα μπολντ, παθαίνει κατιτίς το αντιπαραδοσιακόν με τα δεύτερα μπολντ.

Είναι πολύ πιο αντρίκιο και παραδοσιακό βρε παιδί μου να προσφωνείς Μέμο :D τον Αγαμέμνονα, Λάκη τον Θρασύβουλο, Μπάμπη τον Χαράλαμπο από το να επιλέγεις κάτι αδελφίστικες εκδοχές όπου αποκαλείς Φοίβο τον Φοίβο. :lol:

Το ίδιο ισχύει και για τα θηλυκά. Πίτσες, ρίτσες, λίτσες, σούλες, νίτσες, αφρούλες, νανάδες, λοιπές, δεκτές.

Ήρες, Ρέες, Νεφέλες, Δανάες... απαράδεκτες.

Και να έλεγα ότι όλοι τούτοι ρουφάνε θορυβωδώς τον μερακλίδικο ελληνικό ή τούρκικο καφέ για να τιμήσουν καθημερινώς την παράδοση; Σαφώς όχι.

Μια χαρά έχουν προσαρμοστεί στην τελετουργία του εσπρέσο.

Ελπίζω απλώς να μην τους ξεφεύγει από το κοντρόλ, το μικρό δαχτυλάκι.
ολα τα παραδείγματά σου προφέρονται ολόκληρα χωρίς να υπάρχει το λαϊκότροπο ή ποιμενικό ως μορφή, κάτι που δείχνει την προσφατιά τους. Αν ο Φοίβος «υπήρχε», από ανέκαθε , θα υπήρχε και ο βούλης και ο Φοιβάρας και ο Βάκης τα παιδιά της γειτονιάς. Ομως ο Φοίβος δεν υπήρχε στη γειτονιά μας, που βρέθηκε;
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιούλ 2024, 16:57

Πασιφάη έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 12:46
Όταν γέννησα τον μεγάλο μου γιο, ήθελα να βγει το όνομα του πεθερού μου που είχε πεθάνει νεότατος και του πατέρα της Γερμανίδας πεθεράς μου. Ήταν ξεκάθαρα ΔΙΚΗ ΜΟΥ επιλογή. Γεώργιος -Κάρλ.
Στον δεύτερο, πάλι ΕΓΩ διάλεξα το όνομα. Ορφέας.
Κανένα ζήτημα. Όλα κομπλέ. Εκτός λίγουλάκι με τους δικούς μου που δεν ήταν και τίποτε σημαντικό να ασχοληθώ με τις μαλακίες τους. Ό,τι δίνεις παίρνεις σε τούτη τη ζήση. :lol::003:

Καρλ, Ορφ-εας..Πάτρα.

Πόσο ΠΑΣΟΚ !?

Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιούλ 2024, 17:02

Σέλευκας έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 15:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
Σέλευκας έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 14:30

το πρώτο φαινόμενο λέγεται «πρώιμος ελληνικός διαφωτισμός» και ξεκίνησε πριν την τουρκοκρατία , το δεύτερο λέγεται μπασοκικός προοδευτισμός - ελιτισμός
οτι γουστάρει ο καθένας δικαιωμά του
Έτσι ακριβώς. Ό,τι μάθει και ο όπως μάθει ο καθένας από το σόι του. Και ο κάθε κωλοπετεινιτσιώτης που δεν έχει πρόβλημα με τα πρώτα μπολντ, παθαίνει κατιτίς το αντιπαραδοσιακόν με τα δεύτερα μπολντ.

Είναι πολύ πιο αντρίκιο και παραδοσιακό βρε παιδί μου να προσφωνείς Μέμο :D τον Αγαμέμνονα, Λάκη τον Θρασύβουλο, Μπάμπη τον Χαράλαμπο από το να επιλέγεις κάτι αδελφίστικες εκδοχές όπου αποκαλείς Φοίβο τον Φοίβο. :lol:

Το ίδιο ισχύει και για τα θηλυκά. Πίτσες, ρίτσες, λίτσες, σούλες, νίτσες, αφρούλες, νανάδες, λοιπές, δεκτές.

Και να έλεγα ότι όλοι τούτοι ρουφάνε θορυβωδώς τον μερακλίδικο ελληνικό ή τούρκικο καφέ για να τιμήσουν καθημερινώς την παράδοση; Σαφώς όχι.

ολα τα παραδείγματά σου προφέρονται ολόκληρα χωρίς να υπάρχει το λαϊκότροπο ή ποιμενικό ως μορφή, κάτι που δείχνει την προσφατιά τους. Αν ο Φοίβος «υπήρχε», από ανέκαθε , θα υπήρχε και ο βούλης και ο Φοιβάρας και ο Βάκης τα παιδιά της γειτονιάς. Ομως ο Φοίβος δεν υπήρχε στη γειτονιά μας, που βρέθηκε;
Δεν έχω ιδέα. Από εκεί και πέρα δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να ενδιαφερθεί κάποιος που ζει σε διαφορετική γειτονιά το αν λένε Φοιβάρα, Βάκη ή Βούλα τον Φοίβο στη δική σου γειτονιά.
Antetokounmpo for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιούλ 2024, 17:06

Γενικώς, σιγά μην κάνει ο καθένας πανελλήνια έρευνα για το πως αντιλαμβάνεται η κάθε γειτονιά, χωριό ή κοινότητα το όνομα που ο ίδιος γουστάρει να δώσει στο παιδί του.

Αν αυτό δεν είναι η επιτομή της απόλυτης "ξες ποιος είμαι γω ρε μαλάκα" τοπικιστικής καγκουροφροσύνης, τί είναι; :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιούλ 2024, 17:11

Και καπάκι, σου έρχονται όλοι τούτοι και αναφέρονται σε μικροαστούς κλπ ενώ οι ίδιοι δεν έχουν καταφέρει ακόμη να λύσουν τα διαδικαστικά με τον κοινοτάρχη, συγγενή ή γείτονα της περιοχής τους.

Κοζμοπολίστας κωλοπετεινίστας εν εξάρσει, γουάου και τρισγουάου. :smt005:

λαθρολάγνο κουρκουμπίνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από λαθρολάγνο κουρκουμπίνι » 10 Ιούλ 2024, 17:16

Ορέστης 35 έγραψε:
25 Δεκ 2019, 16:03
Naida έγραψε:
25 Δεκ 2019, 16:02
οπότε και αυτός πηγε με μια φίλη του στο εξοχικό της και έκανε ότι έκανε και μου το έστειλε.
Που εχει εξοχικο αυτη;

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιούλ 2024, 17:17

Τώρα που το σκέπτομαι, εκτός του Ιάσονα στο ρετιρέ είχαμε το τσιράκι του τον Άλκη (Μάκη Δελαπόρτα) και τον Φοίβο (Τάσο Κωστή)
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 10 Ιούλ 2024, 20:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 17:02
Σέλευκας έγραψε:
ΓΑΛΗ έγραψε:

Δεν έχω ιδέα. Από εκεί και πέρα δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να ενδιαφερθεί κάποιος που ζει σε διαφορετική γειτονιά το αν λένε Φοιβάρα, Βάκη ή Βούλα τον Φοίβο στη δική σου γειτονιά.
εξετάζουμε το φαινόμενο της εμφάνισης κάποιων ονομάτων τα οποία έχουν επιλεγεί για την αισθητική τους η οποία έχει κοινωνικές ρίζες στη μεταπολίτευση, είναι δηλαδή και πολιτικό φαινόμενο. Οταν μια αισθητική είναι καινούρια φαίνεται γελοία.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιούλ 2024, 20:45

Σέλευκας έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 20:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
Σέλευκας έγραψε:

εξετάζουμε το φαινόμενο της εμφάνισης κάποιων ονομάτων τα οποία έχουν επιλεγεί για την αισθητική τους η οποία έχει κοινωνικές ρίζες στη μεταπολίτευση, είναι δηλαδή και πολιτικό φαινόμενο. Οταν μια αισθητική είναι καινούρια φαίνεται γελοία.
Σε ποιούς; :lol:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Ιούλ 2024, 12:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 20:45
Σέλευκας έγραψε:
ΓΑΛΗ έγραψε:

σαυτούς που δεν τους γεμίζει ο λόγος επιλογής :lol:
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιούλ 2024, 12:54

Σέλευκας έγραψε:
11 Ιούλ 2024, 12:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 20:45
Σέλευκας έγραψε:

σαυτούς που δεν τους γεμίζει ο λόγος επιλογής :lol:
Ο λόγος επιλογής για τα ονόματα που δίνουν στα παιδιά τους οι άλλοι; :lol:

Είναι λίγο έως πολύ κωμικό αυτό, δεν είναι;

Α Φ Ρ Ο Δ Ι Τ Η 3 6 5 - 24_7
Phorum.gr user: Αφροδιτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α Φ Ρ Ο Δ Ι Τ Η 3 6 5 - 24_7 » 11 Ιούλ 2024, 13:09

Σε μενα. Πασοκσης, Αλτερνατιβ αριστερος, νεο-Χριστιανος, αναβολικο-πατριωτης. Ειναι γελοιο γιατι κανει Μπαμ οτι θελεις να δειχτεις. Κι οτι χρησιμοποιεις τα παιδια σου γι αυτο..

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών