ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15146
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 30 Δεκ 2018, 18:32

Νταρνάκας έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:19
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:16
Abort thread - all hands abort thread!
Αν ισχύει αυτο που λεει ο ΑΙΝ τοτε η συζηξ οχι μονο ξερει οτι ο ΑΙΝ γραφει εδω αλλα τονε διαβαζει κιόλα.
Mπα, αν ήξερε σιγά μην τον άφηνε να ξαναγράψει. :P
:c040: Φυσικά και ξέρει.
Τον φορτώνει σε μας να διαβάζουμε ότι πατρίδα είναι η νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση και αυτή χαλαρώνει σε καφέ με τις φίλες της.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44055
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2018, 18:33

Rakomelofronas έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:13
Είναι κακή πρακτική όχι επειδή μπορεί να παραβιάζει την ιδιωτικότητα του παιδιού (δεν ξέρω τι νομικό πλαίσιο υπάρχει εδώ, ενδεχομένως να έχει δικαίωμα να το κάνει) αλλά επειδή δεν δίνει κίνητρο επικοινωνίας μεταξύ του παιδιού και των γονιών. Σε λίγα χρόνια, το παιδί θα γίνει ένα ενήλικο άτομο που δεν θα μένει στο σπίτι ούτε θα κρατάει ημερολόγιο (ή θα το κρατάει ηλεκτρονικά σε κάποιο κλειδωμένο αρχείο ή ανώνυμο λογαριασμό στο ίντερνετ), ενώ σίγουρα θα θέλει να έχει τις αποκλειστικά δικές του σκέψεις. Τι θα γίνει τότε; Επίσης, όπως είπαν και άλλοι, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος το παιδί να καταλάβει ότι η μαμά του κοιτάει το ημερολόγιο (ακόμα και πάνω στην κουβέντα πχ αν ξεφύγει στη μαμά κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα το ήξερε) και να πάψει να δείχνει την όποια εμπιστοσύνη δείχνει τώρα.
+1
Θες να μάθεις τι σκέφτεται το παιδί σου; Χελόου, ρώτα το.

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι sustainable, όχι απλά θα της ξεφύγει αλλά θα διαβάσει κάποια πληροφορία που θα θέλει να αξιοποιήσει και τέλος, το παιδί δεν θα ξαναγράψει τίποτα. Μιας χρήσεως είναι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 18:40

κυρ Παντελής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:28
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:15
κυρ Παντελής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:05
Εγώ ναι και γι αυτό γράφω περί ημερολογίων των παιδιών.
Ήξερες εσύ τι έγραφαν στο ημερολόγιο τους;
Ναι. Μου έχουν δείξει πολλά και επιβεβαίωσα απλά ότι είναι παιχνίδι με μιμητισμό και συμβολισμό.
Δεν είναι για όλα τα παιδιά το ίδιο. Και δεν ζουν όλα τα παιδιά υγιής καταστάσεις και στο ίδιο περιβάλλον. Αλλά ειναι πιο ευαισθητα, άλλα είναι πιο κλειστά κτλ κτλ ούτε όλοι οι γονείς είναι όπως πρέπει να είναι. Γενικά δεν ζούμε σε μια ιδανική κοινωνία οπότε αδιαφορώ για τις ιδιωτικότητες όταν αφορά παιδί . Πράγματα που ένα παιδί ντρέπεται να πει όπως πχ ένα χάδι από τον δάσκαλο που το έκανε να αισθανθεί άβολα ή μια επίθεση από έναν συμμαθητή του κτλ θα ήθελα να το ξέρω. Ακόμα, ακόμα και δικές μας συμπεριφορές που τα ενοχλούν και δεν τις αντιλαμβανόμαστε ή είμαστε πολύ εγωιστές για να τις αντιληφθούμε. Γενικά ξανακαταλήγω δεν είμαστε μια ιδανική κοινωνία με χάπι φάμιλις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 18:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:33
Rakomelofronas έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:13
Είναι κακή πρακτική όχι επειδή μπορεί να παραβιάζει την ιδιωτικότητα του παιδιού (δεν ξέρω τι νομικό πλαίσιο υπάρχει εδώ, ενδεχομένως να έχει δικαίωμα να το κάνει) αλλά επειδή δεν δίνει κίνητρο επικοινωνίας μεταξύ του παιδιού και των γονιών. Σε λίγα χρόνια, το παιδί θα γίνει ένα ενήλικο άτομο που δεν θα μένει στο σπίτι ούτε θα κρατάει ημερολόγιο (ή θα το κρατάει ηλεκτρονικά σε κάποιο κλειδωμένο αρχείο ή ανώνυμο λογαριασμό στο ίντερνετ), ενώ σίγουρα θα θέλει να έχει τις αποκλειστικά δικές του σκέψεις. Τι θα γίνει τότε; Επίσης, όπως είπαν και άλλοι, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος το παιδί να καταλάβει ότι η μαμά του κοιτάει το ημερολόγιο (ακόμα και πάνω στην κουβέντα πχ αν ξεφύγει στη μαμά κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα το ήξερε) και να πάψει να δείχνει την όποια εμπιστοσύνη δείχνει τώρα.
+1
Θες να μάθεις τι σκέφτεται το παιδί σου; Χελόου, ρώτα το.

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι sustainable, όχι απλά θα της ξεφύγει αλλά θα διαβάσει κάποια πληροφορία που θα θέλει να αξιοποιήσει και τέλος, το παιδί δεν θα ξαναγράψει τίποτα. Μιας χρήσεως είναι.
Και θα σου πει ε; Χελόου μιλάμε για προεφηβεία και εφηβεία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 18:43

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 10:13
Κακώς τσακώνεσαι. Έχει δίκιο που πάει και το διαβάζει. Και η κόρη σου δε το ξέρει για να νιώθει ανασφάλεια.
ετσι ειναι, πρέπει να διαβάζουμε τι γράφουν τα παιδιά, να τα παρακολουθούμε κρυμμένοι πίσω απο γρίλιες, να κρυφακούμε τα τηλέφωνα κλπ, για δύο λόγους. Πρώτον γιατί ξέρουμε οτι θα το ξεφτιλίσουν, παιδιά μας ειναι, αν κάνουν τα μισά απο ο,τι εμέις άστα να πάνε. Δεύτερον γιατί είναι ο καλύτερος τρόπος να ζούμε την ζωή τους, να τους πιούμε το άιμα και να τα κάνουμε τέλεια όπως εμείς.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 30 Δεκ 2018, 18:45

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:41
Και θα σου πει ε; Χελόου μιλάμε για προεφηβεία και εφηβεία.
Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά το αποτέλεσμα θα είναι μονιμότερο. Το κρυφοκοίταγμα ενός ημερολόγιου είναι προσωρινό μέτρο, στην καλύτερη.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
κυρ Παντελής
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 14:44

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυρ Παντελής » 30 Δεκ 2018, 18:46

Όταν τηρούμε το σεβασμό στην ιδιωτικότα του παιδιού δεν το κάνουμε για επιμέλεια της κοινωνίας αλλά για να καλλιεργούμε στο παιδί την εμπιστοσύνη ότι μπορεί να έχει την ιδιωτικό του χώρο και ότι θα του τον σεβαστούν. Και το παιδί δεν θα είναι αντικείμενο που χρίζει περιφρούρησης. Έχει και ζωή και ενδιαφέροντα και ακολουθούμε αυτά κυρίως. Κι όχι μόνο ότι αισθανόμαστε ως ευθύνη.
Βλέπεις το παιδί σαν τέρμα κι εσύ είσαι τερματοφύλακας;

Άβαταρ μέλους
κυρ Παντελής
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 14:44

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυρ Παντελής » 30 Δεκ 2018, 18:47

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:43
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 10:13
Κακώς τσακώνεσαι. Έχει δίκιο που πάει και το διαβάζει. Και η κόρη σου δε το ξέρει για να νιώθει ανασφάλεια.
ετσι ειναι, πρέπει να διαβάζουμε τι γράφουν τα παιδιά, να τα παρακολουθούμε κρυμμένοι πίσω απο γρίλιες, να κρυφακούμε τα τηλέφωνα κλπ, για δύο λόγους. Πρώτον γιατί ξέρουμε οτι θα το ξεφτιλίσουν, παιδιά μας ειναι, αν κάνουν τα μισά απο ο,τι εμέις άστα να πάνε. Δεύτερον γιατί είναι ο καλύτερος τρόπος να ζούμε την ζωή τους, να τους πιούμε το άιμα και να τα κάνουμε τέλεια όπως εμείς.

:wave:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 18:48

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:43
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 10:13
Κακώς τσακώνεσαι. Έχει δίκιο που πάει και το διαβάζει. Και η κόρη σου δε το ξέρει για να νιώθει ανασφάλεια.
ετσι ειναι, πρέπει να διαβάζουμε τι γράφουν τα παιδιά, να τα παρακολουθούμε κρυμμένοι πίσω απο γρίλιες, να κρυφακούμε τα τηλέφωνα κλπ, για δύο λόγους. Πρώτον γιατί ξέρουμε οτι θα το ξεφτιλίσουν, παιδιά μας ειναι, αν κάνουν τα μισά απο ο,τι εμέις άστα να πάνε. Δεύτερον γιατί είναι ο καλύτερος τρόπος να ζούμε την ζωή τους, να τους πιούμε το άιμα και να τα κάνουμε τέλεια όπως εμείς.
Ούτε τον λήγοντα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44055
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2018, 18:53

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:33
Rakomelofronas έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:13
Είναι κακή πρακτική όχι επειδή μπορεί να παραβιάζει την ιδιωτικότητα του παιδιού (δεν ξέρω τι νομικό πλαίσιο υπάρχει εδώ, ενδεχομένως να έχει δικαίωμα να το κάνει) αλλά επειδή δεν δίνει κίνητρο επικοινωνίας μεταξύ του παιδιού και των γονιών. Σε λίγα χρόνια, το παιδί θα γίνει ένα ενήλικο άτομο που δεν θα μένει στο σπίτι ούτε θα κρατάει ημερολόγιο (ή θα το κρατάει ηλεκτρονικά σε κάποιο κλειδωμένο αρχείο ή ανώνυμο λογαριασμό στο ίντερνετ), ενώ σίγουρα θα θέλει να έχει τις αποκλειστικά δικές του σκέψεις. Τι θα γίνει τότε; Επίσης, όπως είπαν και άλλοι, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος το παιδί να καταλάβει ότι η μαμά του κοιτάει το ημερολόγιο (ακόμα και πάνω στην κουβέντα πχ αν ξεφύγει στη μαμά κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα το ήξερε) και να πάψει να δείχνει την όποια εμπιστοσύνη δείχνει τώρα.
+1
Θες να μάθεις τι σκέφτεται το παιδί σου; Χελόου, ρώτα το.

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι sustainable, όχι απλά θα της ξεφύγει αλλά θα διαβάσει κάποια πληροφορία που θα θέλει να αξιοποιήσει και τέλος, το παιδί δεν θα ξαναγράψει τίποτα. Μιας χρήσεως είναι.
Και θα σου πει ε; Χελόου μιλάμε για προεφηβεία και εφηβεία.
Θα σου πει ότι αισθάνεται άνετα να σου πει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 18:53

Rakomelofronas έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:45
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:41
Και θα σου πει ε; Χελόου μιλάμε για προεφηβεία και εφηβεία.
Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά το αποτέλεσμα θα είναι μονιμότερο. Το κρυφοκοίταγμα ενός ημερολόγιου είναι προσωρινό μέτρο, στην καλύτερη.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Δεν είπε κανείς ότι θα διαβάζεις το ημερολογιο και θα επαναπαύεσαι ή θα επεμβαίνεις. Σκέψεις που δεν εκφράζει ή πράγματα που του συμβαίνουν καλό είναι να τις γνωρίζεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 18:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:53

Θα σου πει ότι αισθάνεται άνετα να σου πει.
Α ευχαριστώ πολύ. Και μέχρι να νιώσει άνετα να στο πει έχει γίνει ζημιά ανεπανόρθωτη. Κάτι που θα μπορούσες να σταματήσεις να μη το έκανες γιατί σεβάστηκες τη ιδιωτικότητα του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2018, 18:58

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:53
Σκέψεις που δεν εκφράζει ή πράγματα που του συμβαίνουν καλό είναι να τις γνωρίζεις.
αν δεν τις ξέρεις δεν σου αξίζει να τις ξέρεις, να το αποδεχθείς και να μην κλέβεις. :)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 19:00

κυρ Παντελής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:46
Όταν τηρούμε το σεβασμό στην ιδιωτικότα του παιδιού δεν το κάνουμε για επιμέλεια της κοινωνίας αλλά για να καλλιεργούμε στο παιδί την εμπιστοσύνη ότι μπορεί να έχει την ιδιωτικό του χώρο και ότι θα του τον σεβαστούν. Και το παιδί δεν θα είναι αντικείμενο που χρίζει περιφρούρησης. Έχει και ζωή και ενδιαφέροντα και ακολουθούμε αυτά κυρίως. Κι όχι μόνο ότι αισθανόμαστε ως ευθύνη.
Βλέπεις το παιδί σαν τέρμα κι εσύ είσαι τερματοφύλακας;
Έχω πολύ διαφορετική άποψη. Εννοείται χρειάζεται περιφρούρηση το παιδι και έλεγχο. Την ιδιωτικότητα του τη σέβεσαι ως ένα σημείο. Είσαι γονιός του όχι το φιλαράκι του. Πράγματα που πρέπει να ξέρεις θα τα ξέρεις και αν δεν είναι σε θέση να στα πει τα μαθαίνεις πλαγίως και ανάλογα πράττεις χωρίς να σε αντιληφθεί και χάσει την εμπιστοσύνη του.
Και αν απαιτείται με συμβουλές ειδικού πως να χειριστείς κάποιο θέμα.εξειδικευμένο. Παράλληλα δουλεύεις τα θέματα μεταξύ σας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΚΑΚΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 19:04

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:58
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2018, 18:53
Σκέψεις που δεν εκφράζει ή πράγματα που του συμβαίνουν καλό είναι να τις γνωρίζεις.
αν δεν τις ξέρεις δεν σου αξίζει να τις ξέρεις, να το αποδεχθείς και να μην κλέβεις. :)
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά θα κλέβω όσο θέλω. Βασικά όσο χρειάζεται και εγώ τόσο θέλω. Δεν αφήνεις ένα παιδί στη τύχη του για να σεβαστείς την ιδιωτικότητά του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών