Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2019, 13:29

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:26
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:19
Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:14


Η ίδια με πριν.
90 χρονών γριά από τους Αμπελόκηπους την συγκρίνουμε με 90 χρόνων γριά από το Μπαγκλαντές ξέρωγω άμα θες, όχι με όλους τους παράνομους μετανάστες που εισβάλλουν στην Ελλάδα ρε στοκχάζουεν.
Οι "παράνομοι μετανάστες" πεινάνε, λογικά περισσότερο από τη γιαγιά και την οικογένεια της.
sys3x @ Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Μαρ 2019, 13:29

Awesomatic έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:20
Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:08
Μα δεν έκανε τίποτα η κυβέρνηση. Πιστεύεις ότι ο Τσίπρας βρίσκεται πίσω από κάθε σύλληψη που πραγματοποιεί η αστυνομία; Απλώς κάποιοι αστυνομικοί βγήκαν παγανιά και συνέλαβαν μία 90χρονη, πρωτοφανές γεγονός, έγινε σάλος στα μηντια και έχει διαταχθεί έρευνα για το περιστατικό.
Συμβαίνει το ίδιο όταν συλλαμβάνονται Πακιστανοί που προσπαθούν να βγάλουν κανένα ευρώ πουλώντας χαρτομάντηλα ή καπέλα για να δώσουν λίγο ψωμί στις οικογένειες τους;
Θα σου πω ακριβώς τι έγινε, όταν το περιστατικό πήρε δημοσιότητα κάποιοι φοβήθηκαν το πολιτικό κόστος που θα είχε η προβολή αυτής της ηλίθιας κίνησης και αμέσως έπεσαν τηλέφωνα.

Οι πακιστανοί που "προσπαθούν να βγάλουν κανένα ευρώ" έχουν ασυλία, δεν τους αγγίζουν. Πόσες φορές έχεις δει μικροπωλητές να έχουν απλωμένο το σεντόνι με την πραμάτεια τους και η αστυνομία στα είκοσι μέτρα πιο πέρα να μην δίνει σημασία; Τώρα, αυτή τη στιγμή,αν κατέβω στη νέα παραλία μπορώ να σου βγάλω άνετα 10+ φωτογραφίες από Πακιστανούς και Ρομά μικροπωλητές σε δέκα λεπτά.

Και φυσικά δεν μπορούν να μπουν στην ίδια εξίσωση μια υπέργηρη γριούλα που το έκανε περιστασιακά για ευτελή πόσα με έναν αρτιμελή νέο που έχει την επιλογή να εργαστεί κανονικά (παραβλέπω ότι οι περισσότεροι είναι λαθρομετανάστες και χρήζουν απέλασης) και επιλέγει να παρανομεί.
Μα εσύ προβάλλεις τη σύλληψη λες και αποτελεί πολιτική της κυβέρνησης και του τσίπρα. Απλώς κάποιοι αστυνομικοί πήγαν και τη συνέλαβαν και θα διενεργηθεί έρευνα γιατί τέτοιες πράξεις δεν είναι σύμφωνες με την ηθική της κυβέρνησης.

Οι άνθρωποι αυτοί έχουν ανάγκη και δεν μπορούν εύκολα να βρουν δουλειά. Εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κάτι το εύκολο το να γυρίζεις μέσα στο λιοπύρι και να πουλάς καπέλα και το κάνουν εν είδει χόμπι.

Al Bundy

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Μαρ 2019, 13:30

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:06
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
23 Μαρ 2019, 12:59
Χαϊλάντερ...η γιαγιά αλλοδαπή είναι!

(κοκομπλόκο τώρα) :lol:
Εσείς όμως και τα μπατριωτικα μηντια για Ελληνίδα νομίζατε ότι επρόκειτο επειδή ήταν λευκή και χριστιανή.
Εξού και λέτε ¨Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ καταδιώκει τις Ελληνίδες γιαγιάδες και αφήνει τους αφγανοπακιστανούς ελεύθερους".
Πας καλά ρε φίλε;
Από την αρχική είδηση ξέραμε πως η γιαγιά δεν μπορούσε καν να συννενοηθεί στα ελληνικά με τους μπάτσοι!
Είδες πουθενά να γράψουμε "συνέλαβαν Ελληνίδα";
Συνέλαβαν 90χρονη γιαγιά γράφουμε τόσες μέρες!
Κανείς δεν μίλησε για εθνικότητα παρά μόνο κάποιοι αριστεροπσεκαζμένοι που είδαν "εθνικιστικά" παραληρήματα στα γραπτά μας χωρίς να υπάρχουν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Al Bundy την 23 Μαρ 2019, 13:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Μαρ 2019, 13:30

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:28
Γαμώτ φτάνει μην βαράτε άλλο ρε, εκτός αν συνεχίσει.

Αυτό πήγα να γράψω σκέτο και είδα ότι συνεχίζεις.
:D
Δεν τους πιάνεις πουθενά... αέρας!
the end

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Μαρ 2019, 13:30

Πάνας έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:21
Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:17
Πάνας έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:16


Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς τον ξυπόλυτο που το ήξερε και άνοιξε το νήμα... φαντάζομαι αν το ήξερε και ίσχυε αυτό που λες εν θα το άνοιγε καθόλου. Έτσι δεν είναι;
Στην φωτογραφία έχει πακιστανούς μικροπωλητές.
Ναι , υπονοεί ότι κυνηγάνε γιαγιάδες και αφήνουν τους υπόλοιπους κυνηγάνε λευκούς χριστιανούς και αφήνουν τους αφγανοπακιστανους λαθρομεταν΄στες. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις μερικά βασικά πράγματα δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Μαρ 2019, 13:32

Α καλά.... μιλάμε για περίπτωση... :-?
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2019, 13:34

Αριστερέ άντερ, εμένα σταρχίδια μου από που είναι μιά γιαγιά 90 χρόνων, είναι ένας γέρος άνθρωπος δεν κάνω ρατσιστικές διακρίσεις, πρακτικά η πολιτεία κάνει και όχι εις βάρος των λατρεμένων αλλοεθνών σου επειδή μόνο και μόνο δεν είναι Έλληνες. Ρατσίσταρε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Μαρ 2019, 13:36

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:34
Αριστερέ άντερ, εμένα σταρχίδια μου από που είναι μιά γιαγιά 90 χρόνων, είναι ένας γέρος άνθρωπος δεν κάνω ρατσιστικές διακρίσεις, πρακτικά η πολιτεία κάνει και όχι εις βάρος των λατρεμένων αλλοεθνών σου επειδή μόνο και μόνο δεν είναι Έλληνες. Ρατσίσταρε.
Θεωρώ ότι πολλοί αστυνομικοί κάνουν διακρίσεις σε βάρος των ασιατών και αφρικανών όπως και τα μηντια τα οποία τις συλλήψεις ανθρώπων που παλεύουν να βγάλουν κανένα ευρώ για τις οικογένειες τους δεν τις προβάλλουν καθόλου , το πολύ πολύ να τις επικροτούν.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μαρ 2019, 13:38

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:36
sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:34
Αριστερέ άντερ, εμένα σταρχίδια μου από που είναι μιά γιαγιά 90 χρόνων, είναι ένας γέρος άνθρωπος δεν κάνω ρατσιστικές διακρίσεις, πρακτικά η πολιτεία κάνει και όχι εις βάρος των λατρεμένων αλλοεθνών σου επειδή μόνο και μόνο δεν είναι Έλληνες. Ρατσίσταρε.
Θεωρώ ότι πολλοί αστυνομικοί κάνουν διακρίσεις σε βάρος των ασιατών και αφρικανών όπως και τα μηντια τα οποία τις συλλήψεις ανθρώπων που παλεύουν να βγάλουν κανένα ευρώ για τις οικογένειες τους δεν τις προβάλλουν καθόλου , το πολύ πολύ να τις επικροτούν.
Τους κλάνουν μιά μάντρα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 23 Μαρ 2019, 14:14

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:29
Μα εσύ προβάλλεις τη σύλληψη λες και αποτελεί πολιτική της κυβέρνησης και του τσίπρα. Απλώς κάποιοι αστυνομικοί πήγαν και τη συνέλαβαν και θα διενεργηθεί έρευνα γιατί τέτοιες πράξεις δεν είναι σύμφωνες με την ηθική της κυβέρνησης.
Είναι πολιτική της κυβέρνησης. Η πολιτική της κυβέρνησης είναι μηδενική ανοχή εκτός αν ο παραβάτης είναι "ειδική" κατηγορία. Αυτή την πολιτική εφάρμοσαν οι αστυνομικοί αλλά όταν οι προϊστάμενοί τους κατάλαβαν πόσο άσχημο pr ήταν έτρεξαν να το διορθώσουν.
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν ανάγκη και δεν μπορούν εύκολα να βρουν δουλειά. Εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κάτι το εύκολο το να γυρίζεις μέσα στο λιοπύρι και να πουλάς καπέλα και το κάνουν εν είδει χόμπι.
Η δυσκολία μιας δουλειάς δεν έχει σχέση. Ναι είναι κρίμα και αυτοί αλλά είναι οι περισσότεροι νέοι άνθρωποι, όσοι είναι εδώ νόμιμα μπορούν να δουλέψουν τίμια και όσοι δεν είναι νόμιμα πρέπει να φύγουν. Η ανοχή της αστυνομίας προέρχεται ξεκάθαρα από τις εντολές που λαμβάνουν από πάνω να μην τους πειράζουν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Μαρ 2019, 18:03

Highlander δεν είναι μία περίπτωση. Έχουν συλληφθεί ο καστανάς, μια γριά ακόμα που πουλούσε χόρτα που μάζευε σε παζάρι, επί ΣΥΡΙΖΑ.

Θεωρείς εσύ και η αριστερά γενικότερα ότι είναι ανθρώπινο δικαίωμα να μαζεύει χόρτα και να πουλάει κάποιος που τουλάχιστον ανήκει σε ευπαθείς ομάδες, π.χ. άνεργος; Ή να κάνει χειρωνακτικές εργασίες. Κι αν ναι γιατί δεν έχει υπάρξει ακόμα νομοθετική ρύθμιση;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Μαρ 2019, 18:10

Spiros252 έγραψε:
23 Μαρ 2019, 18:03
Highlander δεν είναι μία περίπτωση. Έχουν συλληφθεί ο καστανάς, μια γριά ακόμα που πουλούσε χόρτα που μάζευε σε παζάρι, επί ΣΥΡΙΖΑ.

Θεωρείς εσύ και η αριστερά γενικότερα ότι είναι ανθρώπινο δικαίωμα να μαζεύει χόρτα και να πουλάει κάποιος που τουλάχιστον ανήκει σε ευπαθείς ομάδες, π.χ. άνεργος; Ή να κάνει χειρωνακτικές εργασίες. Κι αν ναι γιατί δεν έχει υπάρξει ακόμα νομοθετική ρύθμιση;
Και βέβαια είναι ανθρώπινο δικαίωμα. Δηλαδή τόσο καιρό έχουν συλληφθεί τρία άτομα, ε ντάξει χαίρω πολύ. Το θέμα είναι ότι δεν αντιμετώπισαν αν δεν κάνω λάθος νομικές συνέπειες και διενεργήθηκε έρευνα για τις συνθήκες της σύλληψης.
Συμφωνώ στο ότι θα πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση, αλλά και ο κυβερνητικός και κομματικός μηχανισμός θέλει συχνά και λίγο "σπρώξιμο"-παρακίνηση για να πάρει μπρος είναι η αλήθεια. Ελπίζω να δούμε κάποια πρωτοβουλία βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ προς αυτήν την κατεύθυνση.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Μαρ 2019, 18:13

Awesomatic έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:14
Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:29
Μα εσύ προβάλλεις τη σύλληψη λες και αποτελεί πολιτική της κυβέρνησης και του τσίπρα. Απλώς κάποιοι αστυνομικοί πήγαν και τη συνέλαβαν και θα διενεργηθεί έρευνα γιατί τέτοιες πράξεις δεν είναι σύμφωνες με την ηθική της κυβέρνησης.
Είναι πολιτική της κυβέρνησης. Η πολιτική της κυβέρνησης είναι μηδενική ανοχή εκτός αν ο παραβάτης είναι "ειδική" κατηγορία. Αυτή την πολιτική εφάρμοσαν οι αστυνομικοί αλλά όταν οι προϊστάμενοί τους κατάλαβαν πόσο άσχημο pr ήταν έτρεξαν να το διορθώσουν.
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν ανάγκη και δεν μπορούν εύκολα να βρουν δουλειά. Εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κάτι το εύκολο το να γυρίζεις μέσα στο λιοπύρι και να πουλάς καπέλα και το κάνουν εν είδει χόμπι.
Η δυσκολία μιας δουλειάς δεν έχει σχέση. Ναι είναι κρίμα και αυτοί αλλά είναι οι περισσότεροι νέοι άνθρωποι, όσοι είναι εδώ νόμιμα μπορούν να δουλέψουν τίμια και όσοι δεν είναι νόμιμα πρέπει να φύγουν. Η ανοχή της αστυνομίας προέρχεται ξεκάθαρα από τις εντολές που λαμβάνουν από πάνω να μην τους πειράζουν.
Τέτοια πολιτική της κυβέρνησης υπάρχει μόνο στη φαντασία σου. Από ένα σημείο και μετά τα πράγματα εξαρτώνται και από τον κάθε αστυνομικό.
Εγώ ξέρω πάντως από έναν Πακιστανό τον οποίο βλέπω συχνά στο κέντρο και έχουμε πιάσει κουβέντα ότι είχε αρκετές φορές προβλήματα με την αστυνομία γιατί πουλά καπέλα παράνομα.

Al Bundy

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Μαρ 2019, 18:25

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 18:13

Τέτοια πολιτική της κυβέρνησης υπάρχει μόνο στη φαντασία σου.
Δηλαδή θες να μας πεις πως οι αστυνομικοί αυθαιρέτως δεν συλλαμβάνουν όλους αυτούς της φωτογραφίας πιο πάνω;
Δεν έχουν εντολή να μην το κάνουν;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τολμήστε ντε...εδώ σας θέλω!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Μαρ 2019, 18:39

Highlander έγραψε:
23 Μαρ 2019, 18:13
Από ένα σημείο και μετά τα πράγματα εξαρτώνται και από τον κάθε αστυνομικό.
Είναι δυνατόν να μετατίθεται η ευθύνη στον κάθε αστυνομικό; Δηλαδή κάνει καταγγελία κάποιος κι έρχεται ο αστυνομικός. Του λέει κύριε αυτός παρανομει, δεν έχει άδεια, έναρξη κ.λπ. Θα πρέπει ο αστυνομικός να εφαρμόσει το νόμο ή όχι; Ή θα το κάνει κατά την κρίση του;
Και η ΕΔΕ πώς ακριβώς θα μπορούσε να του αποδώσει ευθύνες καθώς έπραξε σύμφωνα με το γράμμα του νόμου;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών