Καταστηματάρχες [rant]

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 11 Δεκ 2019, 15:35

Nostalgia έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:29
Η πιο κλασσικη περπτωση ειναι με κοσμηματα ρολογια, που ναι μεν υπαρχει τιμη αλλα ειναι στραμμενη προς τα μεσα οποτε δεν φαινεται με την καμμια. Οσο για το αν ειναι σωστο να αναγραφονται οι τιμες που μας λεει η Καστομ, σκεψου να πηγαινεις λαικη και να πρεπει να ρωτας τον καθε παγκο, ποσο κανει η ντοματα, το κρεμμυδι και το μαρουλι....

Για μενα οσα καταστηματα δεν εχουν τιμες στην βιτρινα τρωνε ακυρο.
Δεν νομίζω ότι σχολίασα αν είναι σωστό ή όχι. Είπα ότι δεν έχει νόημα να ασχολείται κάποιος κ να τρελαίνεται. Δε μου αρέσει να μην αναγράφονται τιμες. Και; Εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου, να μάθω. Θα ρωτήσω.

Το μόνο που είναι δύσκολο είναι να θες να χαζεψεις βιτρίνες όταν είναι κλειστά κ να μη λένε τιμές.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 11 Δεκ 2019, 15:39

Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:35
Nostalgia έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:29
Η πιο κλασσικη περπτωση ειναι με κοσμηματα ρολογια, που ναι μεν υπαρχει τιμη αλλα ειναι στραμμενη προς τα μεσα οποτε δεν φαινεται με την καμμια. Οσο για το αν ειναι σωστο να αναγραφονται οι τιμες που μας λεει η Καστομ, σκεψου να πηγαινεις λαικη και να πρεπει να ρωτας τον καθε παγκο, ποσο κανει η ντοματα, το κρεμμυδι και το μαρουλι....

Για μενα οσα καταστηματα δεν εχουν τιμες στην βιτρινα τρωνε ακυρο.
Δεν νομίζω ότι σχολίασα αν είναι σωστό ή όχι. Είπα ότι δεν έχει νόημα να ασχολείται κάποιος κ να τρελαίνεται. Δε μου αρέσει να μην αναγράφονται τιμες. Και; Εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου, να μάθω. Θα ρωτήσω.

Το μόνο που είναι δύσκολο είναι να θες να χαζεψεις βιτρίνες όταν είναι κλειστά κ να μη λένε τιμές.
Σου εφερα παραδειγμα, οπως θα νοιωσεις εσυ οταν πας στην λαικη και θα αναγκαστεις να ρωτας καθε παγκο ποσο κοστιζει το κουνουπιδι, ετσι νοιωθω κι εγω οταν δεν υπαρχουν τιμες στα καταστηματα. Εσυ δηλαδη εισαι εξυπνη και αυτος μαλακας;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 12 Δεκ 2019, 00:06

Nostalgia έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:39
Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:35
Nostalgia έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:29
Η πιο κλασσικη περπτωση ειναι με κοσμηματα ρολογια, που ναι μεν υπαρχει τιμη αλλα ειναι στραμμενη προς τα μεσα οποτε δεν φαινεται με την καμμια. Οσο για το αν ειναι σωστο να αναγραφονται οι τιμες που μας λεει η Καστομ, σκεψου να πηγαινεις λαικη και να πρεπει να ρωτας τον καθε παγκο, ποσο κανει η ντοματα, το κρεμμυδι και το μαρουλι....

Για μενα οσα καταστηματα δεν εχουν τιμες στην βιτρινα τρωνε ακυρο.
Δεν νομίζω ότι σχολίασα αν είναι σωστό ή όχι. Είπα ότι δεν έχει νόημα να ασχολείται κάποιος κ να τρελαίνεται. Δε μου αρέσει να μην αναγράφονται τιμες. Και; Εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου, να μάθω. Θα ρωτήσω.

Το μόνο που είναι δύσκολο είναι να θες να χαζεψεις βιτρίνες όταν είναι κλειστά κ να μη λένε τιμές.
Σου εφερα παραδειγμα, οπως θα νοιωσεις εσυ οταν πας στην λαικη και θα αναγκαστεις να ρωτας καθε παγκο ποσο κοστιζει το κουνουπιδι, ετσι νοιωθω κι εγω οταν δεν υπαρχουν τιμες στα καταστηματα. Εσυ δηλαδη εισαι εξυπνη και αυτος μαλακας;
Γιατί δίνεις επίθετα; Γιατί εγώ έξυπνη κ ο άλλος μαλακας; Πώς προέκυψε αυτό;
Σαφώς κ η λαϊκή δεν έχει σχέση με τα καταστήματα, ούτε κ το σούπερ μάρκετ, αν πρόκειται να επεκταθείς κ σαυτο. Σαφώς κ η λαϊκή είναι γεμάτη με εμπόρους κ τώρα μιλάμε για την εξαίρεση των καταστημάτων.
Πέρα όμως απαυτα,δε λέω κάτι περίεργο, ούτε το παίζω έξυπνη, ούτε μειώνω κανέναν, αλλά οσο κ να νευριάζει κάποιος με την μη αναγραφή τιμών, δεν έχει νόημα. Δεν καταφέρνει τπτ παραπάνω από το να χαλιεται. Θέλει να χαλιεται; Ας κόψει κ το λαιμό του (όχι ο νηματοθετης, γιατί όπως πάτε σε λίγο θα πείτε ότι του δίνω συμβουλή... Γενικά.) Κλάιν. Εγώ για να μην τρελαίνεστε κ εκνευριζεστε κ χαλάτε την όρεξή σας τα είπα. Κάποιοι όμως απλώς θέλετε να είστε συνεχώς μες τα νεύρα, τη μουρμούρα κ την γκρίνια.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Δεκ 2019, 10:25

Awesomatic έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:49
Με αφορμή πρόσφατη αναζήτηση που έκανα για τσάντα λάπτοπ

Βάλτε τιμές στη βιτρίνα, βάλτε τιμές στα προϊόντα, βάλτε γαμώτο τιμές να ξέρουμε πόσο πουλάτε αυτό που πουλάτε :011:

Οι κάτω των 40 δεν μπαίνουμε να ρωτήσουμε τιμές, δεν κάνουμε παζάρια, δεν έχουμε όρεξη να μπαίνουμε σε ένα προς ένα τα μαγαζιά για να τσεκάρουμε πόσο κοστίζει αυτό που είδαμε στη βιτρίνα ούτε θέλουμε να είστε πάνω απο το κεφάλι μας όσο κοιτάζουμε για να ρωτάμε μια προς μια τις τιμές επειδή δεν γράφετε πουθενά... Έλεος

Το είδαμε, μας άρεσε, είδαμε τιμή και το πήραμε... Δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αυτά
καταρχην εχεις δικιο.

αλλα, ποιος πλεον ψωνιζει απο τις βιτρινες; ιντερνετς δεν εχουτε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Δεκ 2019, 10:28

Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:18

Απόπειρα.
Δεν θες, δε θα πάρεις. Πόσων είσαι; 5;

Γενικά υπάρχουν παγίδες. Όπως το... 80% εκπτωση με μεγάλα γραμματα κ με μικρούτσικα γράμματα... έως... Δε μπορείς να ελέγξεις τι θα κάνεις ο άλλος. Μπορείς όμως να ελέγξεις τον εαυτό σου. Σιγά μη θες κ χωροφύλακα να σε μαζεύει απτά μαγαζιά...
απλη ηλιθιοτητα ειναι. δεν θα μπω να ρωτησω. η μη αναγραφη τιμης, ειναι καπως σαν να μη θες να βαλεις τιμη γιατι ξερεις οτι εισαι ακριβος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 10:33

Ασέβαστος έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:25
Awesomatic έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:49
Με αφορμή πρόσφατη αναζήτηση που έκανα για τσάντα λάπτοπ

Βάλτε τιμές στη βιτρίνα, βάλτε τιμές στα προϊόντα, βάλτε γαμώτο τιμές να ξέρουμε πόσο πουλάτε αυτό που πουλάτε :011:

Οι κάτω των 40 δεν μπαίνουμε να ρωτήσουμε τιμές, δεν κάνουμε παζάρια, δεν έχουμε όρεξη να μπαίνουμε σε ένα προς ένα τα μαγαζιά για να τσεκάρουμε πόσο κοστίζει αυτό που είδαμε στη βιτρίνα ούτε θέλουμε να είστε πάνω απο το κεφάλι μας όσο κοιτάζουμε για να ρωτάμε μια προς μια τις τιμές επειδή δεν γράφετε πουθενά... Έλεος

Το είδαμε, μας άρεσε, είδαμε τιμή και το πήραμε... Δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αυτά
καταρχην εχεις δικιο.
Όντως έχει δίκιο. Νομίζω ότι κατά περίπτωση οφείλεται είτε στο ότι θέλει να σε βάλει μέσα στο κατάστημα για να σε αρχίσει στο ψηστήρι είτε ότι έχει πολλά προϊόντα με συχνές αλλαγές τιμών (ηλεκτρονικά ήδη) και δεν έχει τα άτομα (όπως πχ ένα super market) αν ασχολούνται 2-3 φορές την εβδομάδα με αλλαγές στα ταμπελάκια.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Δεκ 2019, 10:35

Ασέβαστος έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:28
Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:18

Απόπειρα.
Δεν θες, δε θα πάρεις. Πόσων είσαι; 5;

Γενικά υπάρχουν παγίδες. Όπως το... 80% εκπτωση με μεγάλα γραμματα κ με μικρούτσικα γράμματα... έως... Δε μπορείς να ελέγξεις τι θα κάνεις ο άλλος. Μπορείς όμως να ελέγξεις τον εαυτό σου. Σιγά μη θες κ χωροφύλακα να σε μαζεύει απτά μαγαζιά...
απλη ηλιθιοτητα ειναι. δεν θα μπω να ρωτησω. η μη αναγραφη τιμης, ειναι καπως σαν να μη θες να βαλεις τιμη γιατι ξερεις οτι εισαι ακριβος.
Όχι απαραίτητα. Μπορεί να μην είσαι ακριβός αλλά το προϊόν που πουλάς να είναι για τα σκουπίδια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Δεκ 2019, 10:44

Gherschaagk έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:35
Ασέβαστος έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:28
Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:18

Απόπειρα.
Δεν θες, δε θα πάρεις. Πόσων είσαι; 5;

Γενικά υπάρχουν παγίδες. Όπως το... 80% εκπτωση με μεγάλα γραμματα κ με μικρούτσικα γράμματα... έως... Δε μπορείς να ελέγξεις τι θα κάνεις ο άλλος. Μπορείς όμως να ελέγξεις τον εαυτό σου. Σιγά μη θες κ χωροφύλακα να σε μαζεύει απτά μαγαζιά...
απλη ηλιθιοτητα ειναι. δεν θα μπω να ρωτησω. η μη αναγραφη τιμης, ειναι καπως σαν να μη θες να βαλεις τιμη γιατι ξερεις οτι εισαι ακριβος.
Όχι απαραίτητα. Μπορεί να μην είσαι ακριβός αλλά το προϊόν που πουλάς να είναι για τα σκουπίδια.
εμενα αυτη την εικονα μου δινει, του ακριβου.

το πιο γαματο αστειο ειναι οτι το βλεπω και σε ιντερνετικα μαγαζια. "καλεστε για τιμη".

σιγα μην καλεσω ρε παπαρα, αμα δεν μπορεις να εισαι ανταγωνιστικος, μην το ανεβαζεις καν το προιον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Δεκ 2019, 08:03

Ασέβαστος έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:28
Custom_F έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:18

Απόπειρα.
Δεν θες, δε θα πάρεις. Πόσων είσαι; 5;

Γενικά υπάρχουν παγίδες. Όπως το... 80% εκπτωση με μεγάλα γραμματα κ με μικρούτσικα γράμματα... έως... Δε μπορείς να ελέγξεις τι θα κάνεις ο άλλος. Μπορείς όμως να ελέγξεις τον εαυτό σου. Σιγά μη θες κ χωροφύλακα να σε μαζεύει απτά μαγαζιά...
απλη ηλιθιοτητα ειναι. δεν θα μπω να ρωτησω. η μη αναγραφη τιμης, ειναι καπως σαν να μη θες να βαλεις τιμη γιατι ξερεις οτι εισαι ακριβος.
Έτσι νομίζω κ γω, αλλά δε θα συνεχίσω να σκέφτομαι το συγκεκριμένο προιον αν πχ είναι κάτι που δε μπορώ να βρω αλλου, εκτός αν πράγματι μαρεσει πολύ ή το χρειάζομαι οπωσδήποτε, οπότε θα μπω κ θα ρωτήσω. Διαφορετικά θα πάω αλλού, θα κοιτάξω στο ίντερνετ, θα..., θα..., θα βρω τη λύση. Θα μουρμουρισω εκείνη τη στιγμη, αλλά επί της ουσίας, χ3στηκα. Θα πρέπει να είναι κάτι τρομερά μοναδικό κ να το χρειαζομαι τρομερά πολύ ή να έχω πραγματικά απορία για κάποιο λόγο, ώστε να μπω κ να ρωτήσω. Θα μπω ομως αν είναι έτσι, θα ρωτήσω. Αν δεν ασχοληθώ, δε θα με ενδιαφέρει αρκετά ή θα ξέρω ότι μπορώ να μάθω τιμή με άλλον τρόπο. Δε θα κατεβάσω κ καντήλια όμως. Δε με νοιάζει τόσο πολύ. Το πιο πιθανό είναι να μην ξανακοιταξω κ τη συγκεκριμένη βιτρίνα. Δε με νοιάζει όμως.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Δεκ 2019, 08:41

Το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε το περιθωριο κερδους ανα ειδος.
Αν ενα παντελονι κανει 50 ευρω π.χ., ποσο το παρελαβε το καταστημα χονδρικη στο περιπου;

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Δεκ 2019, 08:52

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Δεκ 2019, 08:41
Το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε το περιθωριο κερδους ανα ειδος.
Αν ενα παντελονι κανει 50 ευρω π.χ., ποσο το παρελαβε το καταστημα χονδρικη στο περιπου;
Τι ενοίκιο έχει; Πόσους υπαλλήλους; Κτλ;..

Καλά κρασα...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 13 Δεκ 2019, 08:54

Nostalgia έγραψε:
11 Δεκ 2019, 15:35
Επισης ακυρο τρωνε οσα καταστηματα βγαζουν στον δρομο ειτε την πραγματεια τους, ειτε διαφημιστικα "εμποδια", με σκοπο να μην κλεισει και καλα η εισοδος του καταστηματος, ενω γνωριζουν οτι ειναι παρανομο απο τον νομο και θεωρειται ως εμποδιο.
Ασχετο ,αλλά προχθες βγηκα μία βόλτα πάω να ανεβω στο πεζοδρόμιο δίπλα μου μία διαφημιστική αφίσα με μεταλλική κορνίζα πανω στο κολωνάκι με το φαναράκι περασα από κάτω δεν την είδα ,είχα αλογοουρά τα μαλλιά ,κόντεψε να μου ξεριζώσει το σκάλπ. Ποιος παπαρας το βάλε εκεί απορω εάν φορούσα τακουνακι θα με έβρισκε στο δόξα πατρί. Εψαχνα στο τσαντακι μου ψιλά για τσιγάρα . Δεν κοιτουσα ψηλα.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Δεκ 2019, 08:57

Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 08:52
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Δεκ 2019, 08:41
Το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε το περιθωριο κερδους ανα ειδος.
Αν ενα παντελονι κανει 50 ευρω π.χ., ποσο το παρελαβε το καταστημα χονδρικη στο περιπου;
Τι ενοίκιο έχει; Πόσους υπαλλήλους; Κτλ;..

Καλά κρασα...
Τα κατανοω ολα αυτα. Το ερωτημα ειναι απλο: απο την τιμη μαρκε ,στην τιμη χονδρικης,ποση ειναι η μεση αποσταση ανα κλαδο;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Δεκ 2019, 09:00

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Δεκ 2019, 08:41
Το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε το περιθωριο κερδους ανα ειδος.
Αν ενα παντελονι κανει 50 ευρω π.χ., ποσο το παρελαβε το καταστημα χονδρικη στο περιπου;
αυτο μαλλον δεν θα το μαθεις ποτε, ασε που ειναι ελαχιστα σημαντικο. τα παγια, ενοικια, μισθοι κλπ εχουν πολυ μεγαλο μερος της τιμης.

ασε που και να το μαθεις, οτι π.χ. το αγοραζει 40 ευρω οποτε δεν σε "γδερνει", μετα δεν μπορεις να μαθεις αν αυτος που του το πουλαει 40, το εχει κατασκευασει η αγορασει...4 ευρω, οποτε ειναι απο εκει το γδαρσιμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14306
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Καταστηματάρχες [rant]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Δεκ 2019, 09:02

Εγώ σε μαγαζί ρούχων που δεν δω τιμές στην βιτρίνα, δεν μπαίνω. Απλά πράγματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών