Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Μαρ 2024, 21:31

Καλαμαροτσυπραία μετάφραση:

Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 20:48
Δεν ειχα τι να κανω μερες τωρα επειδη τελειωσα ενα μεγαλο προτζεκτ και περιμενω feedback απο αλλη ομαδα
-> μια ακόμα μέρα ξυσίματος στην δουλειά
Ειχε ενα meeting ο προ και επειδη ηξερε οτι δεν ειχα τι να κανω, τους πιεσε να με κανουν set up σε ενα καινουριο project για testing, που αφορα κυριως το μεγαλο project που εκανα πιο παλια σχεδον μονη μου
-> βαρέθηκε μέχρι και αυτός να με βλέπει να το ξύνω

απλα επειδη εγιναν παρα πολλες αλλαγες, θα πρεπει να τα αλλαξω και εγω στο καινουριο environment και ολοκληρο τον κωδικα. Επειδη ειχαν δουλεια τοσο καιρο (για να το ετοιμασουν) και επειδη οταν δοκιμασαν να το κανουν μου κατεστρεψαν τον υπολογιστη, δεν ξαναηρθαν. Με το που τους πιεσε, ηρθαν ξανα οποτε απο χθες ειχα δουλεια να κανω.
αδιανόητα πράγματα
Αμ δε… στο πιο σημαντικο κομματι δεν λειτουργουσε, και επειδη δεν λειτουργουσε αυτο, δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Του λεω το προβλημα που αντιμετωπιζα, δεν καταλαβαινε, του το ξαναλεω αναλυτικα
-> :salicry:
Περναει 3ωρο, μπαινει μετα ξανα γραφειο (ηταν σε 2ωρο meeting και μετα εκανε διαλειμμα) και μου λεει «εβγαλες ακρη;» και του απανταω «οχι, εκανα ο,τι ακριβως διαβασα αλλα ακομα τιποτα…» και τι μου απανταει ο αθεοφοβος; «it’s not easy… εμενα με βοηθησε ο ταδε να το κανω, αν ειναι στειλε μηνυμα στον γ να στο φτιαξει». Και εγω να μαι σε φαση, εσενα, που εισαι τοσο εμπειρος, δεν το καταφερες και σε βοηθησε O HEAD ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ και με αφηνεις εμενα τοσες ωρες να παιδευομαι αδικα και να σκαω;
-> δώσε θάρρος στον χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι (ιντερνάσιοναλ παροιμία)

Απο την μια πολλοι θα σκεφτουν οτι αυτο ειναι καλο, ετσι μαθαινεις, και δεν εχω και την πιεση να ασχολειται καποιος μαζι μου, αρα ζωαρα. Αλλα οοοχι ρε φιλε.. ειναι team work η δουλεια κυριως, εκει που θα κολλησεις και θα θες μια εξτρα βοηθεια, ειναι παρα πολυ αδικο, εως ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΟ, να μην εχεις ΚΑΝΕΝΑΝ να σε βοηθησει και να νιωθεις πως κολυμπας μονη μεσα σε εναν ξενο ωκεανο…
Εικόνα
Συνηθισα ομως. Δεν βαριεσαι… πηγα και εκανα διαλειμμα και μετα απλα τον περιμενα να ερθει. Χεστηκα. Οχι που θα κατσω να σκασω.
μην το αφήνεις έτσι, πάρε μια σακούλα σκουπιδιών και άδειασε όλο το γραφείο του :bored:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 21 Μαρ 2024, 21:31

Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:16
Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:10


Ειναι διαφορετικη περιπτωση αυτο ρε συ. Αν ειναι κατι στο χερι μου, με πολλα searches και χρονο, πες οκ θα το κανω. Αλλα να ειναι ο αλλος τοσα χρονια στην εταιρια, να ειναι data scientist, να ξερει αριστα προγραμματισμο, να μην μπορει ΑΥΤΟΣ να το κανει και να ζηταει συνεχως βοηθεια απο αλλους για να μαθει (γιατι μονος σου χαωνεσαι και θες τετραπλασιο χρονο και απελπιζεσαι κιολας) και να περιμενει απο μενα που ειμαι 6 μηνες εκει να το κανω; Δεν ξερω τι σκατα περιμενει και τι σκεφτεται.

Ουτως ή αλλως δεν με βοηθαει, οσα προτζεκτς ειχα, μονη μου τα εβγαλα χωρις βοηθεια. Και το βρισκω λιγο αδικο και αγχωτικο επειδη τους αλλους τους βλεπω συνεχως ο,τι εχουν να το συζητανε με αλλους, να εχουν βοηθεια κτλ, ακομα και ο ιδιος ο προ σε πραγματα που δεν γνωριζει παιρνει συνεχως τηλεφωνα ή ερχονται στο γραφειο μας και του δειχνουν. Εγω μονο αυτον εχω και ποτε δεν ασχολειται. Μα οχι μονο δεν ασχολειται, αλλα μου λεει αλλα αντι αλλων επειδη βαριεται να ασχοληθει. Την τελευταια φορα με εβαλε να σβησω ολοκληρο κομματι απο τον κωδικα επειδη δεν το χρειαζομασταν λεει, και την επομενη μερα ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΕ και αναγκαστικα να το ξαναγραψω…
Αν δε το κάνει για να καλλιεργήσει τις δεξιότητες σου και την εμπειρία σου αλλά επειδή βαριέται να ασχοληθεί είναι μαλάκας. Εσύ δε μπορείς να ζητήσεις από άλλον βοήθεια; μόνο από αυτόν; επίσης μήπως κατά τη γνώμη του για το διάστημα που είσαι εκεί δε δικαιολογείται να ζητάς βοήθεια; εννοώ σου έχει αναφέρει ποτέ κάτι τέτοιο έστω και απέξω απεξω;
Μαλακας δεν ειναι, επειδη στα meetings παντα λεει θετικα λογια για μενα, καταλαβαινει οτι βαριεμαι και καααποιες φορες προσπαθει να μου βρει πραγματα να κανω, αλλα ναι, η αληθεια αυτη ειναι, βαριεται υπερβολικα. Και τα δικα του με το ζορι τα κανει ρε συ. Με την πρωτη ευκαιρια βγαινει εξω, μιλαει στα τηλεφωνα, μιλαει με συναδελφους κτλ.


Τι εννοεις δεν δικαιολογειται να ζηταω βοηθεια; Οταν ο ιδιος ζηταει ΣΥΝΕΧΩΣ και με εβαλε να κανω κατι που ακομη και ο ιδιος δεν τα καταφερε; Ρε Ναιδα με δουλευεις τωρα; ολη στην συγκεκριμενη ομαδα δουλευουν ΜΕ ΟΜΑΔΑ, ολους τους βλεπω να ζητουν βοηθεια απο αλλους, να συζητανε. Εγω μονο τον προ εχω και δεν ασχολειται. Αυτος για ο,τι βοηθεια χρειαστει (ειναι πανω απο 5 χρονια στην εταιρια) ζηταει βοηθεια. Εγω ειμαι 6 μηνες. Σε ενα συγκεκριμενο ποστο. Τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι ΕΚΤΟΣ του ποστου μου. Ακομη και τα προβληματα που εχει ο προ που ειναι εντος του ποστου του, εχει σε ποιον (ή ποιους) να απευθυνθει για να τον βοηθησουν.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 21 Μαρ 2024, 21:32

Μενιο, μπαινεις σε ιγκνορ, μην το προσπαθεις αλλο.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Μαρ 2024, 21:36

Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:05
Θα σου πω τι γίνεται. Επειδή έχω καιβεγώ ευθύνες στο τμήμα μου, όταν κάποιο άτομο δεν έχει δουλειά και εννοείται δε μπορώ να το βλέπω να χαζολογάει

μια συμβουλή άκουσα από μικρός και ποτέ δεν διαψεύστηκε: αλίμονο σε όποιον έχει αφεντικό, αριστερό ή γυναίκα :bored:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 21 Μαρ 2024, 21:38

Μενιο μου σου ελειψα τοσο πολυ στο σημειο που με εχεις βαλει υπογραφη;;

Ωωωω :g094::g094::g094::romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Μαρ 2024, 21:47

Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:38
Μενιο μου σου ελειψα τοσο πολυ στο σημειο που με εχεις βαλει υπογραφη;;

Ωωωω :g094::g094::g094::romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Μαρ 2024, 21:50

Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:24
Μίλησέ μας για τον δικό/δική σου προ. Περνάτε καλά;
θα σου πω αμα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (φόρουμ) :D
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 21 Μαρ 2024, 21:55

Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:31
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:16
Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:10


Ειναι διαφορετικη περιπτωση αυτο ρε συ. Αν ειναι κατι στο χερι μου, με πολλα searches και χρονο, πες οκ θα το κανω. Αλλα να ειναι ο αλλος τοσα χρονια στην εταιρια, να ειναι data scientist, να ξερει αριστα προγραμματισμο, να μην μπορει ΑΥΤΟΣ να το κανει και να ζηταει συνεχως βοηθεια απο αλλους για να μαθει (γιατι μονος σου χαωνεσαι και θες τετραπλασιο χρονο και απελπιζεσαι κιολας) και να περιμενει απο μενα που ειμαι 6 μηνες εκει να το κανω; Δεν ξερω τι σκατα περιμενει και τι σκεφτεται.

Ουτως ή αλλως δεν με βοηθαει, οσα προτζεκτς ειχα, μονη μου τα εβγαλα χωρις βοηθεια. Και το βρισκω λιγο αδικο και αγχωτικο επειδη τους αλλους τους βλεπω συνεχως ο,τι εχουν να το συζητανε με αλλους, να εχουν βοηθεια κτλ, ακομα και ο ιδιος ο προ σε πραγματα που δεν γνωριζει παιρνει συνεχως τηλεφωνα ή ερχονται στο γραφειο μας και του δειχνουν. Εγω μονο αυτον εχω και ποτε δεν ασχολειται. Μα οχι μονο δεν ασχολειται, αλλα μου λεει αλλα αντι αλλων επειδη βαριεται να ασχοληθει. Την τελευταια φορα με εβαλε να σβησω ολοκληρο κομματι απο τον κωδικα επειδη δεν το χρειαζομασταν λεει, και την επομενη μερα ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΕ και αναγκαστικα να το ξαναγραψω…
Αν δε το κάνει για να καλλιεργήσει τις δεξιότητες σου και την εμπειρία σου αλλά επειδή βαριέται να ασχοληθεί είναι μαλάκας. Εσύ δε μπορείς να ζητήσεις από άλλον βοήθεια; μόνο από αυτόν; επίσης μήπως κατά τη γνώμη του για το διάστημα που είσαι εκεί δε δικαιολογείται να ζητάς βοήθεια; εννοώ σου έχει αναφέρει ποτέ κάτι τέτοιο έστω και απέξω απεξω;
Μαλακας δεν ειναι, επειδη στα meetings παντα λεει θετικα λογια για μενα, καταλαβαινει οτι βαριεμαι και καααποιες φορες προσπαθει να μου βρει πραγματα να κανω, αλλα ναι, η αληθεια αυτη ειναι, βαριεται υπερβολικα. Και τα δικα του με το ζορι τα κανει ρε συ. Με την πρωτη ευκαιρια βγαινει εξω, μιλαει στα τηλεφωνα, μιλαει με συναδελφους κτλ.


Τι εννοεις δεν δικαιολογειται να ζηταω βοηθεια; Οταν ο ιδιος ζηταει ΣΥΝΕΧΩΣ και με εβαλε να κανω κατι που ακομη και ο ιδιος δεν τα καταφερε; Ρε Ναιδα με δουλευεις τωρα; ολη στην συγκεκριμενη ομαδα δουλευουν ΜΕ ΟΜΑΔΑ, ολους τους βλεπω να ζητουν βοηθεια απο αλλους, να συζητανε. Εγω μονο τον προ εχω και δεν ασχολειται. Αυτος για ο,τι βοηθεια χρειαστει (ειναι πανω απο 5 χρονια στην εταιρια) ζηταει βοηθεια. Εγω ειμαι 6 μηνες. Σε ενα συγκεκριμενο ποστο. Τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι ΕΚΤΟΣ του ποστου μου. Ακομη και τα προβληματα που εχει ο προ που ειναι εντος του ποστου του, εχει σε ποιον (ή ποιους) να απευθυνθει για να τον βοηθησουν.
Οπότε η δουλειά σας είναι αλληλένδετη. Αυτό να του το πεις. Ότι δεν γίνεται να σου δίνει δουλειά χωρίς να σου δίνει βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 21 Μαρ 2024, 21:55

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:50
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:24
Μίλησέ μας για τον δικό/δική σου προ. Περνάτε καλά;
θα σου πω αμα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (φόρουμ) :D
Δε σου έχω εμπιστοσύνη.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Μαρ 2024, 21:57

Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:55

Δε σου έχω εμπιστοσύνη.

Εικόνα
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 21 Μαρ 2024, 21:58

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:57
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:55

Δε σου έχω εμπιστοσύνη.

Εικόνα
:smt005:

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Μαρ 2024, 21:59

Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:55
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:50
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μαρ 2024, 21:24
Μίλησέ μας για τον δικό/δική σου προ. Περνάτε καλά;
θα σου πω αμα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (φόρουμ) :D
Δε σου έχω εμπιστοσύνη.
τι να απαντήσει; δεν έχει να πει τίποτα. κρυψίνους και ύπουλοc συνομιλητής.
cease fire!

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Μαρ 2024, 22:00

το "συνομιλητής" το έγραψα για να βγάλει νόημα το παραπάνω. δεν είναι καν συνομιλητής.
cease fire!

Casp
Δημοσιεύσεις: 3082
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 21 Μαρ 2024, 22:01

Και που λετε γλυκα μου φορουμακιααα… πηγαμε Παρισι, φαγαμε ολα μας τα λεφτα, ως συνηθως, και τα βγαζουμε τωρα περα με τα ιδιαιτερα που κανω 2 φορες την βδομαδα. Εχω 3 μαθητες και οι 2 απο τους 3 ειναι αδερφια και ερχονται σπιτι μου. Αν δεν ειχα τους μαθητες, αυτη την στιγμη θα καναμε ερανο για φαγητο :smt005:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Μαρ 2024, 22:06

Casp έγραψε:
21 Μαρ 2024, 22:01
Και που λετε γλυκα μου φορουμακιααα… πηγαμε Παρισι, φαγαμε ολα μας τα λεφτα, ως συνηθως, και τα βγαζουμε τωρα περα με τα ιδιαιτερα που κανω 2 φορες την βδομαδα. Εχω 3 μαθητες και οι 2 απο τους 3 ειναι αδερφια και ερχονται σπιτι μου. Αν δεν ειχα τους μαθητες, αυτη την στιγμη θα καναμε ερανο για φαγητο :smt005:
Εικόνα


:102:
cease fire!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών