Φαση σε σουπερ μαρκετ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20433
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Φαση σε σουπερ μαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 20 Σεπ 2020, 23:45

Gherschaagk έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:40

Ναι τα ξέρω όλα αυτά. Είναι άρρωστοι αλλά μια χαρά εκμεταλλεύονται γονείς κι αδέρφια και τους πατάνε όλους εκεί που πονάνε αλλά μην τυχόν πούνε τίποτα οι άλλοι, αρχίζουν τα εγώ που δε μπορώ αλλά δεν παίρνω και τα χάπια γιατί τη μία μου φέρνουν ζάλη, την άλλη μου φέρνουν υπνηλία, την άλλη αναγούλα, την άλλη ανεμογκάστρι.

Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση της Κάσπερ.
Μα τα φέρνουν πιθανώς όλα αυτά τα χάπια αφενός και αφετέρου, δεν εκμεταλλεύονται κανένα, είναι άρρωστοι. Δε θα πεις σε ασθενή με πάρκινσον μην σπάς ποτήρια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαση σε σουπερ μαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Σεπ 2020, 23:45

- Casper - έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:22
- Casper - έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:01
Καλά ότι θα με σκοτώσει αν κάνω το οτιδήποτε είναι το μόνο σίγουρο. Παλιά μου είχε αρπάξει τιμόνι σαν οδηγούσα επειδή μόλις σχόλασα και έπρεπε να πιω καφέ και με περίμενε 5 λεπτά πριν βουτήξουμε στην παραλία.
To πιτσιρίκι, πως είναι;
Δείχνει χαρούμενο, δείχνει κλεισμένο στον εαυτό του, έχει άλλα παιδάκια για παρέα;
Δείχνει χαρούμενο. Μας χαμογελάει συνέχεια :romance-hearteyes::romance-hearteyes::hebit: Δεν έχει άλλη παρέα αλλά είναι βρέφος, δεν πρέπει καν να βγαίνει έξω, βγαίνει ελάχιστα για σουπερμάρκετ που πάμε μαζί, στον παιδίατρο και καμιά φορά το βγάζει για περπάτημα.
Συγγνώμη, κατάλαβα λάθος. Νόμιζα ότι θα πήγαινε σε παιδικό σταθμό, νηπιαγωγείο ή κάτι τέτοιο, οπότε θα μπορούσε να εκφράσει κάτι.

Τι να πω βρε κορίτσι μου, είναι πολύ ζόρικη η κατάσταση επειδή απ' ό,τι κατάλαβα δεν παίζουν καν άλλοι συγγενείς που ενδιαφέρονται για το θέμα. Αλλά σίγουρα είναι μια φάση συνεχούς επικινδυνότητας για το πιτσιρίκι. Το να αρχίσεις εσύ συνεδρίες για να το αντιμετωπίσεις, δεν λύνει κάτι, αντίθετα σε καθιστά άτυπο κηδεμόνα και για τους δύο. Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να ρωτήσεις τόσο τον ψυχίατρο ή τον παιδίατρο τι ακριβώς προτείνουν αυτοί ως κάτι πιο υπεύθυνο για το θέμα;

Γιατί το θέμα είναι το πόσο διακυβεύεται τόσο η ασφάλεια όσο και η ψυχική υγεία του μωρού όταν αρχίσει να καταλαβαίνει και όχι μόνον η συνεχής προσπάθεια "καταστολής" της μάνας.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Φαση σε σουπερ μαρκετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Σεπ 2020, 23:46

- Casper - έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:35
Cecily Anne έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:24
Gherschaagk έγραψε:
20 Σεπ 2020, 23:18

Αυτοί οι άνθρωποι είναι αψυχολόγητοι. Επίσης κανένας ψυχίατρος δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι να συνυπάρχεις με παλαβό. Υπάρχουν παλαβοί που τα χάπια τα πετάνε στο σιφώνι και παίρνουν 5-6 πριν πάνε στον ψυχίατρο για να τους δει καλά και να μην καταλάβει πως δεν παίρνουν την αγωγή. Γενικά θεωρώ αυτούς τους ανθρώπους σαδιστές και ψυχοβγάλτες που το μόνο που θέλουν είναι να ζεις κάπου στην κόλασή τους και να υποφέρεις μαζί τους. Κι επειδή είναι Κίντερ έκπληξη καλό είναι να της πάρουν το μωρό.
Μην προσπαθείς να εξηγήσεις με τη λογική έναν άνθρωπο που είναι σε άλλο φάσμα εκτός λογικής για οποιοδήποτε λόγο. Επίσης, μην προσπαθείς να του φορτώσεις κακεντρέχεια με λέξεις όπως "σαδιστής", "ψυχοβγάλτης". Είναι άρρωστος και δεν επιλέγει να είναι, απλά είναι και συχνά το κληρονόμησε κιόλας. Δεν είναι παλαβός που επιλέγει να πετάξει τα χάπια του ρε συ είναι άρρωστος και δεν καταλαβαίνει. Φυσικά και ο ψυχίατρος ξέρει πώς είναι να συνυπάρχεις με ασθενή, διότι είναι τα 1-2/3 της ημέρας του με τέτοιους και επίσης η όποια γνώμη σου δώσει έχει βασιστεί σε μελέτες και στατιστικά, ακολουθεί τα πρωτόκολλα και τεσπα δεν την έβγαλε από την κουρούπα του.

Εδώ κατά πάσα πιθανότητα, εφόσον την έχουν ξαμολημένη, στο σόι είναι όλοι για Σινούρη ή όλοι εξαντλημένοι με την πάρτη της και έχει βρεθεί η Κάσπερ που προς το παρόν έχει αντοχές και φορτώνεται ένα βάρος που ξεπερνάει τις αντοχές της. Μέχρι που θα σκάσει και στην Κάσπερ με κάποιον γ' τρόπο η όλη φάση και μετά θα παρατήσει τη ξαδέρφη να ψάχνει με συνεδρίες, γιατί δεν έχει πλέον ενέργεια να ψάξει ούτε για γκόμενο.
Για την διαταραχή της όλοι οι ψυχίατροι παραδέχονται πως είναι από τις δυσκολότερες. Ο λόγος είναι ότι θα κάνουν τον γιατρό θεό και μετά θα τον θάβουν, δεν θα θέλουν να τον δουν στα μάτια τους, και γι' αυτό πρέπει να τους παρακολουθούν 2-3 ταυτόχρονα. Οι ίδιοι οι γιατροί σου λένε πως όταν δεν θα έχουν πια συμφέρον από σένα, θα σε κάνουν χώμα, θα σε ποδοπατήσουν επειδή υποφέρουν μέσα τους και θέλουν να ξεσπάσουν, να σε δουν να υποφέρεις. Επίσης ξέρουν πως από το μαύρο τους πεις άσπρο, θα δεχτείς επίθεση. Γι' αυτό ξέρω τι να περιμένω, εδώ και χρόνια την ζω, σαν αδερφές είμασταν. Το μωρό λυπάμαι περισσότερο σ' αυτή την φάση. Η οικογένεια δεν δίνει δεκάρα, δεν θέλει ευθύνες, γενικά είναι σκατάνθρωποι. Δεν φταίει μόνο η ίδια.
Σε μια παρομοια περιπτωση (χωρις παιδι) η τρελη η οποια ξεσπαγε στην μανα της, αρπαξε τις φαπες της και πηγε στο τρελοκομειο. Δεν την θελει κανενας απο την οικογενεια της και εχει αφεθει να πεθανει εκει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών