Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24137
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 18 Δεκ 2023, 16:03

Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:23
Σας δουλεύει προφανώς, δεν είναι δικό σας θέμα. Η εξαπάτηση είναι στο αίμα του λαντλορντ.
Μα γι' αυτό έχω εκνευριστεί τόσο και του απαντάω πίσω.
Όντως με το που πληρωθούμε θα φέρουμε κάποιον (ποιόν φέρνεις σε τέτοιες περιπτώσεις;;) για να του πω την "διάγνωση" μες τα μούτρα και να αναγκαστεί να πληρώσει. Άνθρωποι ζούμε εκεί μέσα, όχι ζώα.

παντως συμφωνα με τις φωτο δεν εχεις καθαρισει ακομη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17297
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Δεκ 2023, 16:03

Δυσκολο να ειναι αυτη η μουχλα απο μη σωστο αερισμο.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49569
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Δεκ 2023, 16:04

Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:23
Σας δουλεύει προφανώς, δεν είναι δικό σας θέμα. Η εξαπάτηση είναι στο αίμα του λαντλορντ.
Μα γι' αυτό έχω εκνευριστεί τόσο και του απαντάω πίσω.
Όντως με το που πληρωθούμε θα φέρουμε κάποιον (ποιόν φέρνεις σε τέτοιες περιπτώσεις;;) για να του πω την "διάγνωση" μες τα μούτρα και να αναγκαστεί να πληρώσει. Άνθρωποι ζούμε εκεί μέσα, όχι ζώα.
Λέτ μι γκές. Ο Λατρείας το διάλεξε επειδή ήταν φτηνό?
:003:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71566
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2023, 16:04

Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:22
talaipwros έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:19
Αν υπαρχει διαρροη οπως, θελει στεγανοποιηση, παει κανα χιλιαρικο το τοιχο η δουλεια
Το οποίο χιλιάρικο οφείλω να το δώσω εγώ που μπήκα μέσα πριν 1.5 μήνα, ή ο ιδιοκτήτης;
Γιατί αυτός τα ρίχνει στο ότι δεν αερίζεται καλά ο χώρος!
Σαφώς και δεν είναι δικό σας θέμα. Και τα σχετικά με τον αερισμό είναι βλακείες. Τα μπάνια εκ των πραγμάτων έχουν πάντα πολύ υγρασία, λόγω υδρατμών και ακριβώς γι' αυτό μπαίνουν και τα πλακάκια. Το αν παίζει κακή μόνωση στα πλακάκια ή διαρροή δεν είναι δικό σας αλλά καθαρά δικό του θέμα.

Και πρέπει να υπάρχει και νομική κάλυψη γι' αυτό, ρίξε μια ματιά σε σχετικούς νόμους για υποχρεώσεις ιδιοκτητών από τη στιγμή που έχετε συμβόλαιο και μην ψαρώνετε.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Δεκ 2023, 16:08

nostromos έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:46
πρεπει να το ξυσουν πρωτα να φυγει τελειως η μπογια και τα φουσκωματα ... να το περασεις ασταρι ενα χερι ... την επομενη να το περασεις αντιμουχλικη μπογια που πουλιεται στο εμποριο ... το κανεις και μονος σου ... για 1-2 χρονια ΑΝ δεν υπαρχει διαρροη δεν θα εχεις προβλημα ... αν υπαρχει διαρροη πρεπει να βρεθει γιατι δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει το νερο να ποτισει παλι τον τοιχο
Δεν ξέρω τι έκαναν όταν έβαψαν το σπίτι. Δεν είναι διαρροή, δεν μοιάζει με αυτό που βλέπω στην αρχική σελίδα.
Απλά επειδή δεν θερμαίνεται όλο το σπίτι συνεχώς τον χειμώνα, σε κάποια σημεία εμφανίζεται μούχλα κυρίως κοντά στα παράθυρα, σε μικρή επιφάνεια, καθαρίζεται με ένα πέρασμα με απορρυπαντικό. Θα αγοράσω αντιμουχλικό.
Διαρροή δεν είναι σίγουρα, καμία σχέση με αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25872
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Δεκ 2023, 16:16

stergiosbik έγραψε:
18 Δεκ 2023, 16:03
Δυσκολο να ειναι αυτη η μουχλα απο μη σωστο αερισμο.
θα συμφωνησω

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 18 Δεκ 2023, 16:22

Αντί να είσαι στο παλάτι σου με το Ρουφ Γκάρντεν παλεύεις με τη μούχλα... :e040:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25872
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Δεκ 2023, 16:26

Antares έγραψε:
18 Δεκ 2023, 16:08
nostromos έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:46
πρεπει να το ξυσουν πρωτα να φυγει τελειως η μπογια και τα φουσκωματα ... να το περασεις ασταρι ενα χερι ... την επομενη να το περασεις αντιμουχλικη μπογια που πουλιεται στο εμποριο ... το κανεις και μονος σου ... για 1-2 χρονια ΑΝ δεν υπαρχει διαρροη δεν θα εχεις προβλημα ... αν υπαρχει διαρροη πρεπει να βρεθει γιατι δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει το νερο να ποτισει παλι τον τοιχο
Δεν ξέρω τι έκαναν όταν έβαψαν το σπίτι. Δεν είναι διαρροή, δεν μοιάζει με αυτό που βλέπω στην αρχική σελίδα.
Απλά επειδή δεν θερμαίνεται όλο το σπίτι συνεχώς τον χειμώνα, σε κάποια σημεία εμφανίζεται μούχλα κυρίως κοντά στα παράθυρα, σε μικρή επιφάνεια, καθαρίζεται με ένα πέρασμα με απορρυπαντικό. Θα αγοράσω αντιμουχλικό.
Διαρροή δεν είναι σίγουρα, καμία σχέση με αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

τα boldαρισμενα

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24137
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 18 Δεκ 2023, 16:27

Antares έγραψε:
18 Δεκ 2023, 16:08
nostromos έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:46
πρεπει να το ξυσουν πρωτα να φυγει τελειως η μπογια και τα φουσκωματα ... να το περασεις ασταρι ενα χερι ... την επομενη να το περασεις αντιμουχλικη μπογια που πουλιεται στο εμποριο ... το κανεις και μονος σου ... για 1-2 χρονια ΑΝ δεν υπαρχει διαρροη δεν θα εχεις προβλημα ... αν υπαρχει διαρροη πρεπει να βρεθει γιατι δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει το νερο να ποτισει παλι τον τοιχο
Δεν ξέρω τι έκαναν όταν έβαψαν το σπίτι. Δεν είναι διαρροή, δεν μοιάζει με αυτό που βλέπω στην αρχική σελίδα.
Απλά επειδή δεν θερμαίνεται όλο το σπίτι συνεχώς τον χειμώνα, σε κάποια σημεία εμφανίζεται μούχλα κυρίως κοντά στα παράθυρα, σε μικρή επιφάνεια, καθαρίζεται με ένα πέρασμα με απορρυπαντικό. Θα αγοράσω αντιμουχλικό.
Διαρροή δεν είναι σίγουρα, καμία σχέση με αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

δοκιμασε με αντιμουχλικο και αν δεν εχεις διαρροη θα αργησεις να ξαναεχεις θεμα ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Δεκ 2023, 16:33

Θα δοκιμάσω αντιμουχλικό. Η πόλη έχει μεγάλη υγρασία δεν είναι σαν την Κύπρο ή και την Αττική και απορώ πως δημιουργήθηκε όλο αυτό. Τι να καθαρίσει; Θέλει καθάρισμα από τους μπογιατζήδες και ψάξιμο για διαρροή.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Δεκ 2023, 16:34

Antares έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:42
Οι μπογιατζήδες δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να βάψουν από πάνω;
Υπάρχει, αλλά μόλις ξαναγίνουν ευνοϊκές οι συνθήκες αργά ή γρήγορα θα ξαναβγεί η μούχλα. Ιδιαίτερα αν δεν ξύσουν. Είναι βέβαια κι αυτό μια λύση αν μιλάμε για πολύ εντοπισμένο σημείο, έναν μικρό τοίχο ξερωγω. Αντί να πλακώνεσαι στα υδροχλώρια και τους αφυγραντήρες, απλά περνάς ένα χέρι.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4580
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 18 Δεκ 2023, 16:42

talaipwros έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:23
Σας δουλεύει προφανώς, δεν είναι δικό σας θέμα. Η εξαπάτηση είναι στο αίμα του λαντλορντ.
ε τοτε αυριο θα φυγει και θα του δειξει του παλιολαντλορντ, ναι;
Triggered :lol::lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Casp
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 18 Δεκ 2023, 17:35

Kauldron έγραψε:
18 Δεκ 2023, 16:04
Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:23
Σας δουλεύει προφανώς, δεν είναι δικό σας θέμα. Η εξαπάτηση είναι στο αίμα του λαντλορντ.
Μα γι' αυτό έχω εκνευριστεί τόσο και του απαντάω πίσω.
Όντως με το που πληρωθούμε θα φέρουμε κάποιον (ποιόν φέρνεις σε τέτοιες περιπτώσεις;;) για να του πω την "διάγνωση" μες τα μούτρα και να αναγκαστεί να πληρώσει. Άνθρωποι ζούμε εκεί μέσα, όχι ζώα.
Λέτ μι γκές. Ο Λατρείας το διάλεξε επειδή ήταν φτηνό?
:003:
650 + 30 τα κοινόχροιστα δεν το λες φθηνό. Αλλά σε σχέση με κάτι άλλα που βλέπαμε, κάτι studios με 800 και 1000 ευρώ, καλά είναι.

Και όχι εγώ το διάλεξα. Ήταν από τα καλύτερα που βλέπαμε!
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 18 Δεκ 2023, 17:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Δεκ 2023, 16:04
Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:22
talaipwros έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:19
Αν υπαρχει διαρροη οπως, θελει στεγανοποιηση, παει κανα χιλιαρικο το τοιχο η δουλεια
Το οποίο χιλιάρικο οφείλω να το δώσω εγώ που μπήκα μέσα πριν 1.5 μήνα, ή ο ιδιοκτήτης;
Γιατί αυτός τα ρίχνει στο ότι δεν αερίζεται καλά ο χώρος!
Σαφώς και δεν είναι δικό σας θέμα. Και τα σχετικά με τον αερισμό είναι βλακείες. Τα μπάνια εκ των πραγμάτων έχουν πάντα πολύ υγρασία, λόγω υδρατμών και ακριβώς γι' αυτό μπαίνουν και τα πλακάκια. Το αν παίζει κακή μόνωση στα πλακάκια ή διαρροή δεν είναι δικό σας αλλά καθαρά δικό του θέμα.

Και πρέπει να υπάρχει και νομική κάλυψη γι' αυτό, ρίξε μια ματιά σε σχετικούς νόμους για υποχρεώσεις ιδιοκτητών από τη στιγμή που έχετε συμβόλαιο και μην ψαρώνετε.
Η απάντησή του πριν λίγο:

Καλησπέρα. Ναι η αλήθεια ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω πως σε 1,5 μήνα έχει αυτό το πρόβλημα. Και σίγουρα αν αφήνετε τα παράθυρα ανοιχτά δεν θα έπρεπε να έχει αυτό το πρόβλημα. Πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που έχω το διαμέρισμα βλέπω τέτοια κατάσταση!
Όταν θα δει κάποιος το διαμέρισμα, ενημερώστε με και εμένα τι βρήκε γιατί είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι συμβαίνει.
Σε ευχαριστώ



Εννοείται πως θα το ψάξουμε. 1000 ευρώ παίρνω μισθό. Δεν θα φτιάχνω τους τοίχους του
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Υγρασία και μούχλα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 18 Δεκ 2023, 17:38

Bazoomba έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:44
Casp έγραψε:
18 Δεκ 2023, 15:06
Παιδιά δεν ήξερα τι τίτλο να βάλω αλλά έχω απελπιστεί σε σημείο που σήμερα έψαχνα για διαμερίσματα.
Αφήστε που είπαμε να μαζέψουμε λεφτά και να κάνουμε δάνειο για να πάρουμε κάτι δικό μας...

Δείτε εδώ..


Εικόνα

Εικόνα

Έστειλα στον ιδιοκτήτη:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Είμασταν 5 μήνες στο άλλο διαμέρισμα και δεν είχαμε το παραμικρό θέμα.
Επίσης, ο χώρος όντως αερίζεται και μέρα με την μέρα η κατάσταση χειροτερεύει.
Θα μας έρθει το ρεύμα 500 ευρώ στο τέλος αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Με πιάνει κατάθλιψη κάθε φορά που μπαίνω στο μπάνιο.

Είναι λογικό ρε παιδιά να ζεις σε ένα διαμέρισμα 1.5 μήνα και να σου χρεώνουν ότι εσύ έκανες αυτή την ζημιά; Γιατί ουσιαστικά τα ρίχνει πάνω μας. Είχαμε ξανά πολλά προβλήματα και τρέχαμε και αναγκαζόταν να πληρώνει τα σπασμένα. Γι' αυτό τον λόγο του ζητήσαμε και μείωση ενοικίου 50 ευρώ και μόνο που δεν μας έβρισε.
Τι αφυγραντήρα έχεις; Πόσα λίτρα;

Εικόνα

Εικόνα
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών