Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2189
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 16 Ιαν 2020, 08:43

Επιστροφή στη γενέθλια γη (Πασαλιμάνι) διά το υπόλοιπον του βίου...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 16 Ιαν 2020, 08:43

Νορβηγία.
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:27
Κρητη
+1. Δεν προσπαθώ να κάνω πολιτικό statement απλά γνώρισα Κρητικούς στο Στρατό...

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11077
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιαν 2020, 10:58

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
Εχεις δει το ahos του Θ. Παπακωνσταντινου?

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9829
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιαν 2020, 11:15

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιαν 2020, 10:58
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
Εχεις δει το ahos του Θ. Παπακωνσταντινου?
Ναι. Κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ. Αλλά όχι στην Αγιά. Κάπου ορεινά. Θα το μετέτρεπα σε στέκι καλλιτεχνών. Ένα μικρό κοινόβιο όπου η τέχνη θα εκφραζόταν σε όλες τις μορφές της.
Βέβαια προυπόθεση θα ήταν να είχαμε πολλά λεφτά ή να παίρναμε κάποια επιδότηση. Γύρω στα 2 εκατομμύρια νομίζω ότι θα μας έφταναν για δύο χρόνια.
Εμείς θα παράγουμε τέχνη μόνο. Τίποτα άλλο. Δεν θα έχουμε να κάνουμε με εκθέσεις, συναυλίες, προώθηση. Όλα αυτά θα τα αναλάβουν τύποι που γνωρίζουν.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 12:59

Δημοκράτης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:46
Antares έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:00
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:51
Ιταλικά μπορείς να μάθεις σε 9 μηνες
Αν κάνεις εντατικά όλες τις γλώσσες μπορείς να τις μάθεις σε εννέα μήνες, αλλά να μένεις στην χώρα. Όταν στα 19 μου ήμουν σε γερμανικό φροντιστήριο έλεγαν ότι και 50 χρονών άνθρωποι μάθαιναν πολύ γρήγορα την γλώσσα.
Γερμανικά δεν είναι τόσο εύκολο να μάθεις. Έχουν γραμματική σαν την ελληνική και λέξεις που δεν έχεις και πολύ επαφή. Επίσης έχουν ήχους που δεν μπορείς να κάνεις. Οι Ιταλοί δεν έχουν περίεργους βχους
Με εντατικά μαθαίνεις. Είναι πιο δύσκολη από την Αγγλική λόγω της παρόμοιας γραμματικής με την ελληνική (έχουν ακόμα και κάποιο είδος δοτικής που εμείς την καταργήσαμε) αλλά αυτό ευνοεί όσους έχουν παρόμοια γραμματική. Έχουν τον ήχο με τα διαλυτικά από τα φωνήεντα και η προφορά του r φέρνει κάπως στα γαλλικά. Γενικά είναι δύσκολη γλώσσα. Η Ιταλοί είναι πιο κοντά σε εμάς, δεν γνωρίζω Ιταλικά, αλλά παίζει ρόλο και η διάθεση να μάθεις κάποια γλώσσα και τα Ιταλικά προκαλούν καλύτερη διάθεση.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 16 Ιαν 2020, 13:01

Ο λύκος και αν εγερασε :roll:

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 16 Ιαν 2020, 13:02

Λευκός Λύκος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:20
Αυστραλία,Ελβετία,Νορβήγια,Καναδάς.
Άλλο επιπεδο,καλά λεφτά,πολύ καλό το επίπεδο της ζωής.
Θα την έβγαζες καλύτερα στις Αραβικές χωρες που έχουν κοινή κουλτούρα, εκεί που λες θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 13:02

nyxtovios έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:42
Πράγματι πολύ ωραίο μέρος, αν θες να πεθάνεις από τη βαρεμάρα.
Δεν θα με χάλαγε τέτοιος θάνατος.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 13:08

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
Αν υπήρχε και αυτή η επιλογή βεβαίως. Δεν χρειάζονται όλα αυτά τα πράγματα εξάλλου. Ένα κουκλίστικο σπιτάκι εκεί και ένα εισόδημα ικανό να καλύψει τις βασικές ανάγκες και μια χαρά είσαι. Όλες οι ελληνικές πόλεις και χωριά ωραίες είναι, χωρίς τους Έλληνες. Αν κατοικούσαν Σουηδοί, Ολλανδοί κλπ. μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 16 Ιαν 2020, 13:22

Ρώμη (όχι απλά Ιταλία)
Νότια Γαλλία (όχι Μασσαλία)

πανέμορφα μέρη, χαμηλό επίπεδο τσαβισμού, ωραίες γλώσσες, ΜΟΥΝΑΡΕΣ γυναίκες, καλό κλίμα, καλά ποτά, καλό φαγητό
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9829
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιαν 2020, 13:23

Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 13:08
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
Αν υπήρχε και αυτή η επιλογή βεβαίως. Δεν χρειάζονται όλα αυτά τα πράγματα εξάλλου. Ένα κουκλίστικο σπιτάκι εκεί και ένα εισόδημα ικανό να καλύψει τις βασικές ανάγκες και μια χαρά είσαι. Όλες οι ελληνικές πόλεις και χωριά ωραίες είναι, χωρίς τους Έλληνες. Αν κατοικούσαν Σουηδοί, Ολλανδοί κλπ. μια χαρά.
Σε σένα ίσως όχι. Εγώ τα χρειάζομαι κι έχω απευθυνθεί επανειλημμένα στο κράτος για να μου τα παρέχει. Δεν έχω λάβει ακόμα θετική απάντηση αλλά είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Φιλη μου νδκρατισα που κατέβηκε βουλευτής αλλά δεν βγήκε μου είπε ότι την επόμενη 4ετία την έχει σίγουρα την έδρα και θα κανονίσει χρήματα από ένα πρόγραμμα της εε.
Ο στόχος μου δεν είναι να φάω λεφτά των ευρωπαίων αλλά να φτιάξω ένα μέρος που όλες οι μορφές της τέχνης θα μπορούν να εκφράζονται. Επίσης, θα χρειαστώ κι ένα μεγάλο μπιλιάρδο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 13:32

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 13:23
Σε σένα ίσως όχι. Εγώ τα χρειάζομαι κι έχω απευθυνθεί επανειλημμένα στο κράτος για να μου τα παρέχει. Δεν έχω λάβει ακόμα θετική απάντηση αλλά είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Φιλη μου νδκρατισα που κατέβηκε βουλευτής αλλά δεν βγήκε μου είπε ότι την επόμενη 4ετία την έχει σίγουρα την έδρα και θα κανονίσει χρήματα από ένα πρόγραμμα της εε.
Ο στόχος μου δεν είναι να φάω λεφτά των ευρωπαίων αλλά να φτιάξω ένα μέρος που όλες οι μορφές της τέχνης θα μπορούν να εκφράζονται. Επίσης, θα χρειαστώ κι ένα μεγάλο μπιλιάρδο.
Κακώς που δεν τα έχεις λάβει ακόμη. Άλλοι έχουν πάρει το κάτιτις τους (όχι σε τέτοιο βαθμό όλοι, ίσως σε μικρότερο, αλλά όχι σε βαθμό μιζέριας φυσικά) από πολύ καιρό και μας κουνάνε το μαντήλι και το δάχτυλο. :003:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24996
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Ιαν 2020, 16:13

elchav έγραψε:
16 Ιαν 2020, 13:22
Ρώμη (όχι απλά Ιταλία)
Νότια Γαλλία (όχι Μασσαλία)

πανέμορφα μέρη, χαμηλό επίπεδο τσαβισμού, ωραίες γλώσσες, ΜΟΥΝΑΡΕΣ γυναίκες, καλό κλίμα, καλά ποτά, καλό φαγητό
Ρε φίλε παρατήρησες και εσύ ότι στην Ιταλία όσο πιο πολύ πας προς τον βορά οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερα βυζια; όσες φορές και να πάω Ιταλία εντυποσιαζομαι

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 16 Ιαν 2020, 16:15

Κάπου που να μην διωκόμεθα οι ορθόδοξοι όπως στην κατεχόμενη Ελλάδα της τελευταίας δεκαετίας.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 16 Ιαν 2020, 16:19

Δημοκράτης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 16:13
elchav έγραψε:
16 Ιαν 2020, 13:22
Ρώμη (όχι απλά Ιταλία)
Νότια Γαλλία (όχι Μασσαλία)

πανέμορφα μέρη, χαμηλό επίπεδο τσαβισμού, ωραίες γλώσσες, ΜΟΥΝΑΡΕΣ γυναίκες, καλό κλίμα, καλά ποτά, καλό φαγητό
Ρε φίλε παρατήρησες και εσύ ότι στην Ιταλία όσο πιο πολύ πας προς τον βορά οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερα βυζια; όσες φορές και να πάω Ιταλία εντυποσιαζομαι
παίρνω αποστάσεις από τέτοιου είδους σχόλια, είναι σεξιστικά


όχι όμως δεν το παρατήρησα, ενδεχομένως να ισχύει όμως :D
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών