Ο εθισμός σου.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 19 Νοέμ 2022, 13:42

AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:40
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:35
AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:32


Ειναι απλό αν σκεφτείς ότι οι εθισμοί υπεισέρχονται στη καθημερινότητά μας από την ανάγκη να βγούμε πολύ γρήγορα από μια δύσκολη ή δυσάρεστη κατάσταση ή στην περίπτωση που δεν υπάρχει δυσάρεστη κατάσταση, τότε να καταστήσουμε απότομα τη ρουτίνα μας, πολύ πιο ευχάριστη.

Για παράδειγμα. Βαριέμαι άρα καπνίζω. Αισθάνομαι στρεςς, άρα παίρνω ηρεμιστικά, Στεναχωριέμαι, άρα παίρνω πρόζακ. Νυστάζω, άρα πίνω καφέ. Αισθάνομαι άσχημα με το σώμα μου, άρα παίρνω αναβολικά.

Υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που σκέφτεται έτσι από τότε που γεννήθηκε.

Δεν μπορεί δηλαδή να διαχειριστεί τα δύσκολα συναισθήματα. Ε, αυτοί ότι και να τους δώσεις, θα το πιούνε.
Όχι.

Εθισμένος είσαι πραγματικά όταν γίνεσαι χειρότερος από αυτό που κάνεις. Εγώ πχ. νιώθω σκουπίδι γενικά και αυτό γιατί έχω φτάσει στο αποκορύφωμα του εθισμού.

Εσύ μιλάς για τα αρχικά στάδια.
Μιλάω αναφορικά με όλες τις στιγμές στη ζωή μου που δεν την πάλευα και είχα ανάγκη για άμεση αλλαγή της κατάστασης στην οποία βρισκόταν το μυαλό μου. Είτε η κατάσταση αυτή λεγόταν βαρεμάρα, είτε λεγόταν αυπνία, είτε λεγόταν στεναχώρια.

Αυτό το διάστημα για παράδειγμα πίνω πολύ καφέ και ατμίζω σαν ατμομηχανή.

Ακόμη κι αν τα κόψω μαχαίρι αυτά, πάλι εθισμένος θα είμαι, όπως και σε ό,τι βάλει ο νους σου. Γιατί οτιδήποτε κι αν ξεκινήσω, θα εθιστώ σε αυτό.

Αναφέρομαι σε αυτό που λένε "επιρρέπεια σε εθισμούς".
Ναι πιστεύω και γω ότι είναι στο αίμα μου αυτή η αδυναμία. Αλλά πρέπει να φτάσεις στην τελική αποσύνθεση για να καταλάβεις το ΝΌΗΜΑ του εθισμού. Γνώμη μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12090
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Νοέμ 2022, 13:51

Βινυλια και ψηφιακους δισκους, κατω απο 20 τον μηνα δεν πεφτω, υπαρχουν και μηνες που φτανω τριψηφια νουμερα, που θα καταληξει αυτο δεν ξερω
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 19 Νοέμ 2022, 13:52

Μου έρχεται στο μυαλό η ταινία ρέκβιεμ για ένα όνειρο...
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 19 Νοέμ 2022, 13:53

Sid Vicious έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:51
Βινυλια και ψηφιακους δισκους, κατω απο 20 τον μηνα δεν πεφτω, υπαρχουν και μηνες που φτανω τριψηφια νουμερα, που θα καταληξει αυτο δεν ξερω
Είσαι πελουσιος;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 19 Νοέμ 2022, 14:20

Ασέβαστος έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:21
Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 12:41
taliban έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 08:57

Δεν αρκεί ένα όπλο.
Αλλά πήγαινε να σε πάρουν σε ένα κυνήγι πρώτα να δεις πως είναι.

Όταν θα βλέπεις τα γρούνια θα σκέφτεσαι πως είναι Νεφελίμ που έρχονται να σου ρουφήξουν το αίμα. :003:
Γιατί, τι άλλο θέλει εκτός από όπλο;
Έχω δει από μακριά αγριογούρουνο όπως και λύκο, σιγά μην κάτσω να με πάρουν στο κυνήγι, τι χαζά λες;

Όσο για τους νεφελιμ, εγω έχω πάρει τα μέτρα μου, εσείς να δω τι θα κάνετε τότε, που τα κορόιδευετε αυτά!
λοιπον, και με τοξο, το εχεις. α-νε-τα.

ξεκινας ψαχνοντας. μολις τα ανακαλυψεις, πρεπει να καταφερεις να βρεθεις κοντα τους. πρεπει να κανεις stalking, να τα παρακολουθεις απο ολο και πιο κοντα, να σε συνηθισουν στην περιοχη, φυσικα να μεινεις απλυτη για λιγες μερες οσο τα ακολουθεις, για να συνηθισουν τη μυρωδια σου. θα χρειαστει μερικα 24ωρα, σερι, να εισαι οσο μπορεις κοντα τους. καποια στιγμη θα καταφερεις βολη. εδω αρχιζουν τα δυσκολα.

θα ακολουθησεις το λαβωμενο θηραμα, μεχρι να πεθανει. παλι, ισως παρει μερες και πρεπει να εισαι πολυ καλη ιχνηλατης, αλλιως θα το χασεις, και παλι απο την αρχη.

μετα ειναι ευκολο, απλως καθαριζεις, γδερνεις, τεμαχιζεις και κουβαλας το κρεας, γρηγορα, πριν το φανε τα τσακαλια η χαλασει. αν δεν εχεις ψυγειο πρεπει να το καπνισεις η να το παστωσεις.

οσο κανεις ολα τα παραπανω, να εχεις και το νου σου μην στην πεσουν οι νεφελιμηδες.
Τέτοια γράψε εσύ να πάει και να την πάρουν σβάρνα τα γρουνια να την ξεκοιλιασουν ή να φάει καμία τφεκια.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 19 Νοέμ 2022, 14:23

Μπορώ να τα κόψω μαχαίρι όλα;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 19 Νοέμ 2022, 15:40

sharp έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:34
taliban έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 19:52
Gherschaagk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 19:07


Αγριογούρουνα κυνηγάς.
Ναι.
Εάν την στιγμή που τα πιάνεις νομίζεις ότι είσαι ο Οβελίξ, είσαι φυσιολογικός, μού συμβαίνει και εμένα.

Όλη η διαδικασία είναι απόλαυση.
Ειδικά εκεί λίγο πριν εμφανιστούν και να τα πετυχεις....

:g094:

Είμαι και γω ένας οβελιξ :003::g030:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10479
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Νοέμ 2022, 15:54

Τι φταίνε;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 19 Νοέμ 2022, 19:02

taliban έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:08
Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 12:41
taliban έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 08:57

Δεν αρκεί ένα όπλο.
Αλλά πήγαινε να σε πάρουν σε ένα κυνήγι πρώτα να δεις πως είναι.

Όταν θα βλέπεις τα γρούνια θα σκέφτεσαι πως είναι Νεφελίμ που έρχονται να σου ρουφήξουν το αίμα. :003:
Γιατί, τι άλλο θέλει εκτός από όπλο;
Έχω δει από μακριά αγριογούρουνο όπως και λύκο, σιγά μην κάτσω να με πάρουν στο κυνήγι, τι χαζά λες;

Όσο για τους νεφελιμ, εγω έχω πάρει τα μέτρα μου, εσείς να δω τι θα κάνετε τότε, που τα κορόιδευετε αυτά!
Δεν πας μεμονωμένα για να κυνηγήσεις γουρούνια αλλά χρειάζεσαι ομάδα. Σκυλιά. Ασύρματους. Αυτοκίνητο.
Κάθε Τετάρτη Σάββατο και Κυριακή επιτρέπεται. Τώρα τον χειμώνα αναλόγως την περιοχή μέχρι Φεβρουάριο.

Υπάρχουν τα καρτέρια. Πρέπει να ξέρεις τι σημαίνει να ''σηκώνεις'' τα γουρούνια να παν εκεί που είναι τα καρτέρια.
Να ξέρεις τον τόπο, τα περάσματα.

Τι νόμιζες ;
Ότι θα πας θα βρεις το γουρούνι θα το τουφεκίσεις αφού θα κάθεται ακίνητο να σε κοιτάει και αφού το γδάρεις θα φορέσεις το δέρμα γύρω γύρω στους ώμους και το μαχαίρι θα το δαγκώνεις στο στόμα περπατώντας ;

:lol:

Κάτσε πάρε μέτρα για τα Νεφελίμ. :003:
Ξέρω για το κυνήγι των ζώων αυτών, αλλά εγώ σε ρωτω τι μπορώ να κάνω αν εμφανιστεί κανένα μπροστά μου στον δρόμο πχ του χωριού μου που είναι ερημικός και έχουν εμφανιστεί εκεί πολλές φορές, πρόσφατα μια φίλη μου τράκαρε με ένα αγριογούρουνο με το αυτοκίνητο της.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 19 Νοέμ 2022, 19:05

AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:23
Εχω όλους τους εθισμούς που μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Ακόμη και αν δεν τους εξασκώ στην πράξη.

Είμαι της άποψης ότι μερικοί άνθρωποι γεννιόμαστε εθισμένοι.
Ναι, έτσι έχω μάθει και γω από την επιστήμη, ότι κανεις γεννιέται με την τάση αυτή για εθισμό, πχ στο αλκοόλ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23676
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Νοέμ 2022, 19:08

Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:05
AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:23
Εχω όλους τους εθισμούς που μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Ακόμη και αν δεν τους εξασκώ στην πράξη.

Είμαι της άποψης ότι μερικοί άνθρωποι γεννιόμαστε εθισμένοι.
Ναι, έτσι έχω μάθει και γω από την επιστήμη, ότι κανεις γεννιέται με την τάση αυτή για εθισμό, πχ στο αλκοόλ.
Σωστά τα λέει η επιστήμη :8)
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 19 Νοέμ 2022, 19:16

AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:08
Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:05
AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:23
Εχω όλους τους εθισμούς που μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Ακόμη και αν δεν τους εξασκώ στην πράξη.

Είμαι της άποψης ότι μερικοί άνθρωποι γεννιόμαστε εθισμένοι.
Ναι, έτσι έχω μάθει και γω από την επιστήμη, ότι κανεις γεννιέται με την τάση αυτή για εθισμό, πχ στο αλκοόλ.
Σωστά τα λέει η επιστήμη :8)
Χαίρομαι που συμφωνούμε.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23676
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Νοέμ 2022, 19:18

Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:16
AlienWay έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:08
Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:05


Ναι, έτσι έχω μάθει και γω από την επιστήμη, ότι κανεις γεννιέται με την τάση αυτή για εθισμό, πχ στο αλκοόλ.
Σωστά τα λέει η επιστήμη :8)
Χαίρομαι που συμφωνούμε.
:vp23:
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 19 Νοέμ 2022, 19:26

Sid Vicious έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:51
Βινυλια και ψηφιακους δισκους, κατω απο 20 τον μηνα δεν πεφτω, υπαρχουν και μηνες που φτανω τριψηφια νουμερα, που θα καταληξει αυτο δεν ξερω
Απο την στιγμή που έχεις την επιλογή να πουλήσεις (και για περισσότερα χρήματα) στο μέλλον, είναι απείρως προτιμότερο να ξοδεύεις χρήματα για βινύλια από το να τα κατουράς ή να τα χάνεις στο στοίχημα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο εθισμός σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 19 Νοέμ 2022, 19:32

Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 19:02
taliban έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 13:08
Νατάσα έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 12:41


Γιατί, τι άλλο θέλει εκτός από όπλο;
Έχω δει από μακριά αγριογούρουνο όπως και λύκο, σιγά μην κάτσω να με πάρουν στο κυνήγι, τι χαζά λες;

Όσο για τους νεφελιμ, εγω έχω πάρει τα μέτρα μου, εσείς να δω τι θα κάνετε τότε, που τα κορόιδευετε αυτά!
Δεν πας μεμονωμένα για να κυνηγήσεις γουρούνια αλλά χρειάζεσαι ομάδα. Σκυλιά. Ασύρματους. Αυτοκίνητο.
Κάθε Τετάρτη Σάββατο και Κυριακή επιτρέπεται. Τώρα τον χειμώνα αναλόγως την περιοχή μέχρι Φεβρουάριο.

Υπάρχουν τα καρτέρια. Πρέπει να ξέρεις τι σημαίνει να ''σηκώνεις'' τα γουρούνια να παν εκεί που είναι τα καρτέρια.
Να ξέρεις τον τόπο, τα περάσματα.

Τι νόμιζες ;
Ότι θα πας θα βρεις το γουρούνι θα το τουφεκίσεις αφού θα κάθεται ακίνητο να σε κοιτάει και αφού το γδάρεις θα φορέσεις το δέρμα γύρω γύρω στους ώμους και το μαχαίρι θα το δαγκώνεις στο στόμα περπατώντας ;

:lol:

Κάτσε πάρε μέτρα για τα Νεφελίμ. :003:
Ξέρω για το κυνήγι των ζώων αυτών, αλλά εγώ σε ρωτω τι μπορώ να κάνω αν εμφανιστεί κανένα μπροστά μου στον δρόμο πχ του χωριού μου που είναι ερημικός και έχουν εμφανιστεί εκεί πολλές φορές, πρόσφατα μια φίλη μου τράκαρε με ένα αγριογούρουνο με το αυτοκίνητο της.
Μέσα σε κατοικημένη περιοχή ; Τίποτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών