Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2193
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Σεπ 2022, 18:06

Τώρα που πήγαινα τον γιο μου στο κολυμβητήριο, σκάει ένας πατέρας (γύρω στα 35-40) από πίσω μου:
"Έλα, Ιωάννη, θα αργήσουμε, άντε παιδί μου!"

ΥΓ
Δεν έχω καμμία κάψα είτε για τα χριστιανικά είτε για τα αρχαιοελληνικά ονόματα στα παιδιά μας. Ωστόσο, κι εγώ από μόνος μου θεωρούσα ότι τιμώ τον πατέρα μου ονοματοδοτώντας τον πρώτο γιο μου με το όνομα του παππού, το οποίο μάλιστα συνέπιπτε και με το όνομα του πεθερού. Τότε είπα στον πεθερό: "Άντε, τώρα με τον γιο βγήκε και το όνομα και των δύο παππούδων!"
Απάντηση πεθερού: "Μπα, τι λες; Αυτός δεν είναι (π.χ.) Παπαγγελόπουλος, είναι Παπαβασιλόπουλος..."
Όταν ήρθε η ώρα λοιπόν και γέννησε ο κουνιάδος μου το πρώτο και μοναδικό παιδί (αγόρι), πώς νομίζετε ότι το έβγαλε; Ιάσονα...

Και για να ολοκληρώσω με τα δικά μου: όταν γέννησα τον δεύτερο γιο, και εφόσον ήμασταν κομπλέ από παππούδες, του δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου (Δήμητρα=Δημήτρης), τιμώντας και την ίδια.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 20 Σεπ 2022, 18:17

Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:43
Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:32
Ποιος μιλησε για Κηφισιά;
Παντού τα ακούω.
Ρώτα τα παιδιά ή ανήψια (δεν ξέρω την ηλικία σου), τα ονόματα των συμμαθητών τους. Και μετά γράψε μας τα αποτελέσματα.
Θα σου πω την γειτονιά μου. Μόνο τα παιδιά, για να φαίνεται η τάση. Με την σειρά σπιτιών κιόλας.
Γιάννης, Μαρία, Χρήστος, Όλγα, Βίκτορας, Γιώργος, Μαρία, Μιχάλης, Κώστας, ΗΛΕΚΤΡΑ!!!, Άννα-Μαρία, Μελίνα, Δημήτρης, Δ η μ η τ ρ η ς, ΔΗΜΗΤΡΗΣ, Θεοδώρα, Γιώργος, Ελένη, Όλγα, Μαρία, Γιάννης, Άγγελος, Κατερίνα, Σωτήρης, Γιάννης.

Εγώ δεν βλέπω αισθητή αλλαγή, σε σχέση με το παρελθόν.
Ο Βίκτορας με την Όλγα είναι αδέλφια;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33239
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Σεπ 2022, 18:23

Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:40
Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:32
Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:26
(δεν μετράω τα Χριστιανικά σαν το Δημήτριος).
εντελως αρχαιοελληνικο.
Ο Άγιος Δημήτριος, είναι από τους μεγαλύτερους αγίους της Ορθοδοξίας. Υπάρχουν τα καθαρά χριστιανικά ονόματα όπως το Ελευθέριος και Ειρήνη. Αλλά και το Δημήτριος, είναι διαδεδομένο καθαρά λόγω Χριστιανισμού.
Νόμιζα είναι προφανές το τι εννοώ.
η θεα δημητρα, υπηρχε πολυ πριν ο αη μητσος υπαρξει ως γυαλαδα στο ματι του πατερα του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14849
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Σεπ 2022, 19:20

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2022, 18:23
Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:40
Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:32


εντελως αρχαιοελληνικο.
Ο Άγιος Δημήτριος, είναι από τους μεγαλύτερους αγίους της Ορθοδοξίας. Υπάρχουν τα καθαρά χριστιανικά ονόματα όπως το Ελευθέριος και Ειρήνη. Αλλά και το Δημήτριος, είναι διαδεδομένο καθαρά λόγω Χριστιανισμού.
Νόμιζα είναι προφανές το τι εννοώ.
η θεα δημητρα, υπηρχε πολυ πριν ο αη μητσος υπαρξει ως γυαλαδα στο ματι του πατερα του.
Και τι σχέση έχεις εσύ με θεούς ρε τύπε;

Είχα την εντύπωση ότι τους είχες αποκυρήξει όλους.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Σεπ 2022, 19:32

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Σεπ 2022, 18:06
Τώρα που πήγαινα τον γιο μου στο κολυμβητήριο, σκάει ένας πατέρας (γύρω στα 35-40) από πίσω μου:
"Έλα, Ιωάννη, θα αργήσουμε, άντε παιδί μου!"

ΥΓ
Δεν έχω καμμία κάψα είτε για τα χριστιανικά είτε για τα αρχαιοελληνικά ονόματα στα παιδιά μας. Ωστόσο, κι εγώ από μόνος μου θεωρούσα ότι τιμώ τον πατέρα μου ονοματοδοτώντας τον πρώτο γιο μου με το όνομα του παππού, το οποίο μάλιστα συνέπιπτε και με το όνομα του πεθερού. Τότε είπα στον πεθερό: "Άντε, τώρα με τον γιο βγήκε και το όνομα και των δύο παππούδων!"
Απάντηση πεθερού: "Μπα, τι λες; Αυτός δεν είναι (π.χ.) Παπαγγελόπουλος, είναι Παπαβασιλόπουλος..."
Όταν ήρθε η ώρα λοιπόν και γέννησε ο κουνιάδος μου το πρώτο και μοναδικό παιδί (αγόρι), πώς νομίζετε ότι το έβγαλε; Ιάσονα...

Και για να ολοκληρώσω με τα δικά μου: όταν γέννησα τον δεύτερο γιο, και εφόσον ήμασταν κομπλέ από παππούδες, του δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου (Δήμητρα=Δημήτρης), τιμώντας και την ίδια.
Εγώ πάντως γνωρίζω ζευγάρι το οποίο πρώτα έλαβε χρησμό (από έναν καλόγερο που ήταν σε ένα πάρτι) και μετά έκαναν και τρίτο παιδί. Ο λόγος, ο πατέρας δεν θέλει να δώσει σε κανένα από τα παιδιά του το όνομα του πατέρα του. Οπότε το πρώτο που ήταν κορίτσι, πήρε το όνομα της μίας γιαγιάς, της μάνας του πατέρα, το δεύτερο που ήταν αγόρι πήρε το όνομα της άλλης γιαγιάς και το τρίτο πάλι κορίτσι, έχει 2 ονόματα από 2 προγιαγιάδες του.

Τιμώντας πάνε στην εκκλησία, τιμώντας προσκυνάνε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Σεπ 2022, 19:32

Feindflug έγραψε:
20 Σεπ 2022, 19:20
Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2022, 18:23
Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:40


Ο Άγιος Δημήτριος, είναι από τους μεγαλύτερους αγίους της Ορθοδοξίας. Υπάρχουν τα καθαρά χριστιανικά ονόματα όπως το Ελευθέριος και Ειρήνη. Αλλά και το Δημήτριος, είναι διαδεδομένο καθαρά λόγω Χριστιανισμού.
Νόμιζα είναι προφανές το τι εννοώ.
η θεα δημητρα, υπηρχε πολυ πριν ο αη μητσος υπαρξει ως γυαλαδα στο ματι του πατερα του.
Και τι σχέση έχεις εσύ με θεούς ρε τύπε;

Είχα την εντύπωση ότι τους είχες αποκυρήξει όλους.
Για την προέλευση του ονόματος λέει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20813
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Σεπ 2022, 20:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:23
Beria έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:05
Ερμής έγραψε:
19 Σεπ 2022, 10:31
Δε θεωρούνται δήθεν τα αρχαία, δήθεν ειναι ο λόγος για τον οποίο δίνονται.
Αν αύριο το πρωί ήταν μόδα να λένε τα παιδιά Γιακουμή, Μιστόκλα, Θράσο και Κρυστάλω Γκόλφω Μαριγώ, τότε θα έβλεπες να τα μετονομάζουν αντίστοιχα και θα τους φαίνονταν και εύηχα.
Χρειάζεται πολύ συζήτηση για να συμφωνήσουμε ότι είναι σουσουδισμός να φωνάζεις στην παιδική χαρά το παιδί σου Μιχαήλ ή Ιωάννη;
Ή να σε διορθώνουν σε τραπέζι που προσφώνησες τον άλλον Κώστα και να σου λέει 'όχι, Κωνσταντίνος'
Σιγά ρε Εμπερορ
Aντιλαμβάνεστε ότι εκφράζετε μία τελείως εγωκεντρική άποψη, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, έτσι;

Γιατί στην τελική, σουσουδισμός είναι και το να ακολουθεί κάποιος τις "νέες" τάσεις στο οτιδήποτε άλλο, μην τυχόν και τον πούνε παρωχημένο.

Στην τελική και ο Ερμής που ξεκίνησε το θέμα ανέφερε ότι στην παιδική χαρά ήταν ένας Κωνσταντίνος και μία Ελένη. Κωνσταντίνος και όχι Κώστας.

Αλλά οοοοόχι, είναι υπερβολή και σουσουδισμός να αποκαλείται με το βαφτιστικό όνομα ακόμη και το όνομα που παίζει στο τοπ 3 της χώρας εδώ και αιώνες. Το σωστό είναι να γίνει οπωσδήποτε δισύλλαβο γιατί διαφορετικά οι γονιοί είναι ψωνισμένοι.

Δεν θέμε τα νεόκοπα αλλά τα παλαιοκομμένα, είναι πιο αντρίκια ρε παιδί μου. Και αν είναι δισύλλαβα από μόνα τους, θα προσθέσουμε καπάκι και ένας -ας στο τέλος για να τα κάνουμε πιο μαγκιόρικα γιατί τα κανονικά αδελφίζουν.
:+1:

Με όλο συμφωνώ αλλά τόνισα αυτό που θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος...
Beria έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:04
Εντελώς λάθος
Εμένα με συγκινεί βαθιά η Ιστορία και η Ρωμαίικη αρχοντιά
Και με απωθεί ακόμα πιο βαθιά η διεστραμμένη ανάγνωση της από ελλαδέμπορους και πατριώτες της πορδής
Οι ήρωες Ακρίτες λέγονταν Αλέξηδες και οι ήρωες Κλέφτες λέγονταν Γιαννάκηδες

Ο μέγας Κολοκοτρώνης έβγαλε τον γιό του Πάνο, αλλά η Σούλα από τη Πεύκη απαιτεί να φωνάζουμε τον κανακάρη της Ιωάννη-Σεβαστιανό αλλιώς θα μας μαλώσει

Πίσω πασόκοι!

Τσουβάλιασμα = Λάθος

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20813
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Σεπ 2022, 20:09

Ναύτης έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:56
sharp έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:48
Ναύτης έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:41
Εγώ, πάντως, άμα μού λέγανε να βαφτίσω παιδάκι "Ευτέρπη", δεν την έκανα την κουμπαριά.
Αφροξυλάνθη;
Δεν έχω συναντήσει ποτέ γυναίκα με το όνομα αυτό. Τείνω να πιστέψω ότι πρόκειται για αστικό μύθο.
Γνωστός μου, πάντως, πρόκειται να βαφτίσει την κόρη του ως Αγλαΐα "γιατί έτσι λένε τη γιαγιά"... :e040:
Και την γυναίκα του Καραγκιόζη έτσι την λένε αν θυμάμαι καλά.

:smt005:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20813
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Σεπ 2022, 20:12

George_V έγραψε:
19 Σεπ 2022, 14:35
sharp έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:48
Ναύτης έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:41
Εγώ, πάντως, άμα μού λέγανε να βαφτίσω παιδάκι "Ευτέρπη", δεν την έκανα την κουμπαριά.
Αφροξυλάνθη;
Είχα μια θεία που την έλεγαν '"Αφροκομη"
Αφροχάρις;

https://www.youtube.com/watch?v=_AQ7Lhh7t_Y

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27907
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Σεπ 2022, 20:18

Green Dragon έγραψε:
20 Σεπ 2022, 20:12
George_V έγραψε:
19 Σεπ 2022, 14:35
sharp έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:48


Αφροξυλάνθη;
Είχα μια θεία που την έλεγαν '"Αφροκομη"
Αφροχάρις;

https://www.youtube.com/watch?v=_AQ7Lhh7t_Y
Οχι Αφροκόμη αλλα τη φωναζαν "Αυρα".
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8997
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 20 Σεπ 2022, 20:21

Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:12
Φαινόμενο που το συναντάμε για πάνω από δεκαετία απλά τώρα πιστεύω πως έχει κορυφωθεί.
Πήγα το πρωί σε μια παιδική χαρά εδώ κοντά στο πατρικό το γιο με την ανιψιά.
Σε σύνολο 30 παιδιών ήταν τα μοναδικά παιδιά με όνομα Κωνσταντίνος και Ελένη. Δεν άκουσα ούτε μια Μαρια ούτε μια Κατερινα, ούτε ένα Γιώργο, ούτε ένα Γιάννη Δημήτρη κλπ.
Μέτρησα 2 μαξιμους, 3 νεφελες, Κάρολο αλλά και κάτι περίεργα που δε τα είχα ξανακούσει όπως Ελυσεα Αμέλια Ελενικη.
Καλά κάνεις δε θέλει να δώσει το όνομα των γονιών του στο παιδί του; τόσο πολύ τους βρωμάνε τα ονόματα τους; Γιατί εικάζω πως και αυτούς δε τους λένε Φαεθοντα και Ευρυσθεα
Ντροπή. Απαράδεκτο που δε σε ρωτησαν πρώτα για το πώς να βγάλουν τα παιδιά τους.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8997
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 20 Σεπ 2022, 20:24

stella έγραψε:
17 Σεπ 2022, 17:25
Τη γιαγιά μου τη λένε Ζαχαρένια και την αδερφή της Γραμματική, το πρώτο επιβίωσε με την ξαδέρφη μου που σιχαίνεται το "Ρένια".
.
Γραμματική πρώτη φορά ακούω. Ξέρω Επιστήμη

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8242
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 20 Σεπ 2022, 20:34

.


Εδώ να πούμε ότι υπάρχουν και τα τάματα.....καί τα μεροτάματα.....


Μεροτάμα νοούμε αν το παιδί γεννηθεί πάνω σε γιορτή Αγίου ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα στη γέννα ή και προληπτικά δίνουν


το όνομα του Αγίου..... :vp20:


Πολλοί που έχουν 2 ονόματα το ένα είναι η μέρα των γενεθλίων τους.....



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Σεπ 2022, 21:56

Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:43
Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:32
Ποιος μιλησε για Κηφισιά;
Παντού τα ακούω.
Ρώτα τα παιδιά ή ανήψια (δεν ξέρω την ηλικία σου), τα ονόματα των συμμαθητών τους. Και μετά γράψε μας τα αποτελέσματα.
Θα σου πω την γειτονιά μου. Μόνο τα παιδιά, για να φαίνεται η τάση. Με την σειρά σπιτιών κιόλας.
Γιάννης, Μαρία, Χρήστος, Όλγα, Βίκτορας, Γιώργος, Μαρία, Μιχάλης, Κώστας, ΗΛΕΚΤΡΑ!!!, Άννα-Μαρία, Μελίνα, Δημήτρης, Δ η μ η τ ρ η ς, ΔΗΜΗΤΡΗΣ, Θεοδώρα, Γιώργος, Ελένη, Όλγα, Μαρία, Γιάννης, Άγγελος, Κατερίνα, Σωτήρης, Γιάννης.

Εγώ δεν βλέπω αισθητή αλλαγή, σε σχέση με το παρελθόν.
Θα ρωτήσω την ανιψιά μου το Σάββατο και θα σου πω, ο γιος είναι μικρός στον παιδικό ακόμη για να μου τα πει όλα. Σίγουρα ξέρω ένα Νίκο, ένα Χρήστο, έναν Ιάσονα, ένα Μάξιμο, μια Ελίνα και έναν Φοίβο.
Ποιος μίλησε για Κηφισιά;
Philip Mortimer έγραψε:
20 Σεπ 2022, 20:21
Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:12
Φαινόμενο που το συναντάμε για πάνω από δεκαετία απλά τώρα πιστεύω πως έχει κορυφωθεί.
Πήγα το πρωί σε μια παιδική χαρά εδώ κοντά στο πατρικό το γιο με την ανιψιά.
Σε σύνολο 30 παιδιών ήταν τα μοναδικά παιδιά με όνομα Κωνσταντίνος και Ελένη. Δεν άκουσα ούτε μια Μαρια ούτε μια Κατερινα, ούτε ένα Γιώργο, ούτε ένα Γιάννη Δημήτρη κλπ.
Μέτρησα 2 μαξιμους, 3 νεφελες, Κάρολο αλλά και κάτι περίεργα που δε τα είχα ξανακούσει όπως Ελυσεα Αμέλια Ελενικη.
Καλά κάνεις δε θέλει να δώσει το όνομα των γονιών του στο παιδί του; τόσο πολύ τους βρωμάνε τα ονόματα τους; Γιατί εικάζω πως και αυτούς δε τους λένε Φαεθοντα και Ευρυσθεα
Ντροπή. Απαράδεκτο που δε σε ρωτησαν πρώτα για το πώς να βγάλουν τα παιδιά τους.
Αγαπητέ μου ραντιερη δε το κατηγόρησα. Εντύπωση μου έκανε. Απλά ελληνικά μιλάω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 20 Σεπ 2022, 21:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25568
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Σεπ 2022, 21:57

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Σεπ 2022, 20:34
.


Εδώ να πούμε ότι υπάρχουν και τα τάματα.....καί τα μεροτάματα.....


Μεροτάμα νοούμε αν το παιδί γεννηθεί πάνω σε γιορτή Αγίου ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα στη γέννα ή και προληπτικά δίνουν


το όνομα του Αγίου..... :vp20:


Πολλοί που έχουν 2 ονόματα το ένα είναι η μέρα των γενεθλίων τους.....



.
Είναι οι λεγόμενοι μεροταματιαρηδες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών