Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10756
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Μάιος 2024, 16:01

Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:03
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:42
Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:37
κασπερίνι τί κάνει ο καττούης?
Ααααχ μεγάλη ιστορία το γατάκι. Από την μέρα που τον πήραμε κάνει διάρροιες και δεν του περνάνε. Του πήραμε sensitive τροφή digestive, τον πήραμε κτηνίατρο, μας έδωσε αντιβίωση και μας είπε για μια βδομάδα να τρώει μόνο κοτόπουλο και ρύζι, το κάναμε κι' αυτό. Τίποτα.. Του έδωσα προβιοτικά 2 μέρες (θα τα συνεχίσω), πάλι τίποτα. Κάνει διάρροια 5 φορές την μέρα.

Θα τον φρόντιζε η κοπέλα που μας τον έδωσε για 2 μέρες (θα ερχόταν σπίτι μας 2 φορές την μέρα για νερό και φαγητό) επειδή θα πηγαίναμε Πάφο στα γενέθλιά μου, αλλά σχεδόν "τσακωθήκαμε" γιατί έβγαλε σκάρτο τον κτηνίατρο και μου έλεγε να του δίνω γιαούρτι και θα του περάσει (το έκανα κι' αυτό, πάλι τίποτα). Της είπα ότι θα ακούσω τον γιατρό και δεν της άρεσε. Μετά από αυτό εννοείται πως δεν πρόκειται να της πω να έρθει. Ρωτήσαμε σε ξενοδοχείο για ζώα και μας είπαν ότι πρέπει να είναι φουλ εμβολιασμένος. Δεν είναι και για να του κάνουμε εμβόλιο δεν πρέπει να είναι άρρωστος.

Αύριο το μεσημέρι του κλείσαμε ραντεβού σε άλλο κτηνιατρείο για να πάρουμε 2η γνώμη. Αν δεν του περάσει θα του κάνουμε αναλύσεις. Έχει και ειδική φαρμακευτική τροφή αλλά είναι πανάκριβη. Και αν έχει το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου όπως μας είπε η προηγούμενη κτηνίατρος ότι μπορεί να έχει, αυτό "γιατρεύεται' μόνο με το να τρώει μόνο την ειδική τροφή.

Ουσιαστικά, σκατούλες, επειδή πήραμε το ζωάκι άρρωστο και τρέχουμε. Και δεν μπορούμε ούτε καν να πάμε κάπου εντός Κύπρου. Είμαι εκνευρισμένη και μαραζωμένη αλλά εννοείται πως δεθήκαμε μαζί του και δεν τον δίνω πίσω, ούτε το γατάκι πλέον μπορεί να ζήσει έξω.
Το κοτόπουλο σε μεγάλες δόσεις φέρνει διάρροιες.
Απλά το βράζεις με ρύζι να πάρει τη γεύση και βάζεις ελάχιστο.
Εναι πολλές οι διάρροιες και πολύς ο καιρός...
Είδες καθόλου τα ούλα; Μήπως έχει ίκτερο;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2024, 16:17

Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:03
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:42
Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:37
κασπερίνι τί κάνει ο καττούης?
Ααααχ μεγάλη ιστορία το γατάκι.
Το λάθος που κάνουν οι άνθρωποι, φιλόζωοι ή μη, είναι το ότι θεωρούν τα γατάκια και τα σκυλάκια ως ένα μαζικό είδος. Η πραγματικότητα είναι ότι το κάθε ζωντανό, είναι μια τελείως ξεχωριστή οντότητα, παθολογικώς και ψυχολογικώς.

...Έχουν πεθάνει πολλά γατάκια στα χέρια μου για αδιευκρίνηστους λόγους. Και αντίστοιχα, έχουν πάρει τα πάνω τους, ακόμη και "τελειωμένες" περιπτώσεις. Προσπάθησε να αποδεχθείς το ότι οι άνθρωποι δεν έχουν θεϊκές/μαγικές ή επιστημονικές ιδιότητες, που μπορούν να επηρεάσουν τα ζωάκια. Αυτά είναι καθαρά θέμα συγκυρίας. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12319
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Μάιος 2024, 16:20

Εμένα πάντως τα 2 γατάκια που μεγάλωσα το πρωί τα ταΐζω κροκέτες.

Μεσημέρι απόγευμα τα έχω δει σχεδόν καθημερινά να παίζουν με φίδια και μετά να τα τρώνε.
Φέτος έχει πάρα πολλά δεν ξέρω γιατί αλλά ευτυχώς έχω τα 2 γατάκια και την μάνα τους να κάνουν καθαριότητα.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3660
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Μάιος 2024, 17:06

taliban έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:20
Εμένα πάντως τα 2 γατάκια που μεγάλωσα το πρωί τα ταΐζω κροκέτες.

Μεσημέρι απόγευμα τα έχω δει σχεδόν καθημερινά να παίζουν με φίδια και μετά να τα τρώνε.
Φέτος έχει πάρα πολλά δεν ξέρω γιατί αλλά ευτυχώς έχω τα 2 γατάκια και την μάνα τους να κάνουν καθαριότητα.
Τάλι έχετε τζιτζίκια εκεί πάνω το καλοκαίρι? Εδώ σ εμένα με το που σκάνε οι τζίτζικες δεν έρχονται καν οι γάτες μου να ζητάνε φαί. Για κανά δίμηνο μόνο κοιμούνται στη σκια απ έξω και ζητιανεύουν χάδια :lol:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3660
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Μάιος 2024, 17:47

Φεύγω...ευχηθείτε μου καλό δρόμο...


δυο ωρίτσες σε δρόμους κρητικής ενδοχώρας γαρ, καλό είναι να σε συνοδεύει, συν Θεώ, και καμιά επιπλέον ευχή :-)
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2898
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 24 Μάιος 2024, 17:51

taliban έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:20
Εμένα πάντως τα 2 γατάκια που μεγάλωσα το πρωί τα ταΐζω κροκέτες.

Μεσημέρι απόγευμα τα έχω δει σχεδόν καθημερινά να παίζουν με φίδια και μετά να τα τρώνε.
Φέτος έχει πάρα πολλά δεν ξέρω γιατί αλλά ευτυχώς έχω τα 2 γατάκια και την μάνα τους να κάνουν καθαριότητα.
Έχετε πολλά φίδια ε; πωωω. Ρίξε θειάφι.

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:47
Φεύγω...ευχηθείτε μου καλό δρόμο...


δυο ωρίτσες σε δρόμους κρητικής ενδοχώρας γαρ, καλό είναι να σε συνοδεύει, συν Θεώ, και καμιά επιπλέον ευχή :-)
Καλό δρομο

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12319
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Μάιος 2024, 18:30

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:06
taliban έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:20
Εμένα πάντως τα 2 γατάκια που μεγάλωσα το πρωί τα ταΐζω κροκέτες.

Μεσημέρι απόγευμα τα έχω δει σχεδόν καθημερινά να παίζουν με φίδια και μετά να τα τρώνε.
Φέτος έχει πάρα πολλά δεν ξέρω γιατί αλλά ευτυχώς έχω τα 2 γατάκια και την μάνα τους να κάνουν καθαριότητα.
Τάλι έχετε τζιτζίκια εκεί πάνω το καλοκαίρι? Εδώ σ εμένα με το που σκάνε οι τζίτζικες δεν έρχονται καν οι γάτες μου να ζητάνε φαί. Για κανά δίμηνο μόνο κοιμούνται στη σκια απ έξω και ζητιανεύουν χάδια :lol:
Τον Ιούλιο έχουμε τζίτζικια.
Τώρα ήρθε ο κούκος!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12319
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Μάιος 2024, 18:33

Fata_Morgana έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:51
taliban έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:20
Εμένα πάντως τα 2 γατάκια που μεγάλωσα το πρωί τα ταΐζω κροκέτες.

Μεσημέρι απόγευμα τα έχω δει σχεδόν καθημερινά να παίζουν με φίδια και μετά να τα τρώνε.
Φέτος έχει πάρα πολλά δεν ξέρω γιατί αλλά ευτυχώς έχω τα 2 γατάκια και την μάνα τους να κάνουν καθαριότητα.
Έχετε πολλά φίδια ε; πωωω. Ρίξε θειάφι.
Είχα πάρει κάτι απωθητικά για τα ερπετά φίδια σαύρες κλπ και τελικά βρήκα το φίδι καβάλα στο απωθητικό λίγο πριν ο γάτος το αποκεφαλίσει με συνοπτικές διαδικασίες.

Προχθές πάω να σηκώσω μια κυψελη και ξεχάστηκα να κοιτάξω από κάτω.
Ήταν μια χαριτωμένη οχιά ήθελε να με φιλήσει πέταξα το μελίσσι και έφυγα τρέχοντας.

Τα έκανα πάνω μου σχεδόν...

Casp
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 24 Μάιος 2024, 21:18

ksk έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:01
Το κοτόπουλο σε μεγάλες δόσεις φέρνει διάρροιες.
Απλά το βράζεις με ρύζι να πάρει τη γεύση και βάζεις ελάχιστο.
Εναι πολλές οι διάρροιες και πολύς ο καιρός...
Είδες καθόλου τα ούλα; Μήπως έχει ίκτερο;
Μα δεν του βάζαμε πολλύ. Η κτηνίατρος μας είπε 3 φορές την μέρα και του βάζαμε 2 (δουλεύουμε και ούτως ή άλλως ήταν αδύνατο να τρώει 3 φορές). Το έβραζα με το ρύζι και ένα φιλέτο το έτρωγε σε μια μέρα (μισό το πρωί, μισό το βράδυ).

Εγώ δεν είδα τίποτα γιατί δεν ξέρω από ιατρικά. Γι' αυτό τον πήγαμε γιατρό και θα τον ξαναπάμε. Πάντως είναι υπερβολικά ζωηρός και ακόμα και όταν τον είδε η κτηνίατρος μας είπε πως απορρίπτει το στρες, επειδή δεν φαίνεται να έχει καθόλου, και γενικά δεν φαίνεται άρρωστος. Αναλύσεις δεν του κάναμε ακόμα για να ξέρουμε τι έχει ακριβώς επειδή περιμένουμε να πληρωθούμε.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 24 Μάιος 2024, 21:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μάιος 2024, 16:17
Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:03
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:42


κασπερίνι τί κάνει ο καττούης?
Ααααχ μεγάλη ιστορία το γατάκι.
Το λάθος που κάνουν οι άνθρωποι, φιλόζωοι ή μη, είναι το ότι θεωρούν τα γατάκια και τα σκυλάκια ως ένα μαζικό είδος. Η πραγματικότητα είναι ότι το κάθε ζωντανό, είναι μια τελείως ξεχωριστή οντότητα, παθολογικώς και ψυχολογικώς.

...Έχουν πεθάνει πολλά γατάκια στα χέρια μου για αδιευκρίνηστους λόγους. Και αντίστοιχα, έχουν πάρει τα πάνω τους, ακόμη και "τελειωμένες" περιπτώσεις. Προσπάθησε να αποδεχθείς το ότι οι άνθρωποι δεν έχουν θεϊκές/μαγικές ή επιστημονικές ιδιότητες, που μπορούν να επηρεάσουν τα ζωάκια. Αυτά είναι καθαρά θέμα συγκυρίας. :wink
Αυτό εννοείται. Για τον Μάκη μου (που τον μάζεψα έξω από τα mc donalds) μου έλεγε ο κτηνίατρος ότι δεν θα την έβγαζε καθαρή και τελικά τον σώσαμε. Όταν τον είδα και με ξαναρώτησε, περίμενε να ακούσει πως δεν τα κατάφερε και σοκαρίστηκε λίγο που του είπα τα ευχάριστα.

Τουλάχιστον θέλω να μάθω τι έχει. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται γιατί όπως είπα παραπάνω, είναι υπερβολικά ζωηρός με απίστευτη όρεξη (και για παιχνίδια, και για φαγητό). Το μοναδικό θέμα που με κάνει να ανησυχώ και να συμπεραίνω ότι κάτι έχει, είναι η διάρροια.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 24 Μάιος 2024, 21:26

Άρχισε να χαλάει φουλ η κάμερα του S22 μου, ειδικά το zoom. Εκεί που έβγαζα φεγγαράκι με λεπτομέρεια, τώρα βγαίνει μια κουκίδα. Λολ.

Εικόνα

Η λατρεία πήγε δουλειά νυχτερινή βάρδια, βαριόμουν να πω στην φίλη μου να βρεθούμε (αν και μου είπε να βρεθούμε το ΣΚ αλλά δεν μπορώ) και μου ήρθε, το πεθύμησα βασικά να έρθω να κάτσω σε καφετέρια μόνη μου δίπλα στη θάλασσα :hebit:

Και εκεί που έπινα χαλαρά τον καφέ μου, κοιτάω απέναντι να ανατέλει από την θάλασσα πορτοκαλί το φεγγάρι :romance-hearteyes:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16664
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 24 Μάιος 2024, 21:35

Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:21
[
Τουλάχιστον θέλω να μάθω τι έχει. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται γιατί όπως είπα παραπάνω, είναι υπερβολικά ζωηρός με απίστευτη όρεξη (και για παιχνίδια, και για φαγητό). Το μοναδικό θέμα που με κάνει να ανησυχώ και να συμπεραίνω ότι κάτι έχει, είναι η διάρροια.
(Επειδή δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει αν το έχεις γράψει) χάπι αποπαρασίτωσης του έχει δώσει ο κτηνίατρος όταν τον πήγατε για πρώτη φορά;

Επειδή λες παραμένει ζωρότατος, συνήθως οι διάρροιες προέρχονται από παράσιτα του εντέρου να ξέρεις.
Καλό είναι στο μεταξύ να ελέγχετε και το βάρος του, μην αδυνατίζει.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Casp
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 24 Μάιος 2024, 21:38

aLiCat έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:35
Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:21
[
Τουλάχιστον θέλω να μάθω τι έχει. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται γιατί όπως είπα παραπάνω, είναι υπερβολικά ζωηρός με απίστευτη όρεξη (και για παιχνίδια, και για φαγητό). Το μοναδικό θέμα που με κάνει να ανησυχώ και να συμπεραίνω ότι κάτι έχει, είναι η διάρροια.
(Επειδή δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει αν το έχεις γράψει) χάπι αποπαρασίτωσης του έχει δώσει ο κτηνίατρος όταν τον πήγατε για πρώτη φορά;

Επειδή λες παραμένει ζωρότατος, συνήθως οι διάρροιες προέρχονται από παράσιτα του εντέρου να ξέρεις.
Καλό είναι στο μεταξύ να ελέγχετε και το βάρος του, μην αδυνατίζει.
Παραδόξως, έχει παχύνει ο τρελός μου!

Του έβαλε αμπούλες για παράσιτα η κοπέλα που μας τον έδωσε. Ζητήσαμε και το βιβλιάριο υγείας του, αύριο πριν πάμε στην καινούρια κτηνίατρο θα περάσουμε από το παλιό κτηνιατρείο να το πάρουμε.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16664
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 24 Μάιος 2024, 21:48

Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:38
aLiCat έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:35
Casp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 21:21
[
Τουλάχιστον θέλω να μάθω τι έχει. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται γιατί όπως είπα παραπάνω, είναι υπερβολικά ζωηρός με απίστευτη όρεξη (και για παιχνίδια, και για φαγητό). Το μοναδικό θέμα που με κάνει να ανησυχώ και να συμπεραίνω ότι κάτι έχει, είναι η διάρροια.
(Επειδή δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει αν το έχεις γράψει) χάπι αποπαρασίτωσης του έχει δώσει ο κτηνίατρος όταν τον πήγατε για πρώτη φορά;

Επειδή λες παραμένει ζωρότατος, συνήθως οι διάρροιες προέρχονται από παράσιτα του εντέρου να ξέρεις.
Καλό είναι στο μεταξύ να ελέγχετε και το βάρος του, μην αδυνατίζει.
Παραδόξως, έχει παχύνει ο τρελός μου!

Του έβαλε αμπούλες για παράσιτα η κοπέλα που μας τον έδωσε. Ζητήσαμε και το βιβλιάριο υγείας του, αύριο πριν πάμε στην καινούρια κτηνίατρο θα περάσουμε από το παλιό κτηνιατρείο να το πάρουμε.
Ετσι όπως δείχνουν τα πράγματα και αφού παίρνει βάρος, πιθανότατα δεν θα είναι κάτι σοβαρό.
Ομως αφού η διάρροια δεν υποχωρεί, πιθανότατα θα σας ζητήσει περαιτέρω εξετάσεις η επόμενη γιατρός.

Δεν ήξερα οτι κρατάει το βιβλιάριο ο κτηνίατρος, εκτός κι αν το ξεχάσατε εκεί. :102: Κανονικά το βιβλιάριο θα πρέπει να το έχετε εσείς μόνιμα.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 29035
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 24 Μάιος 2024, 21:50

Λογικα δεν εχει τιποτα τσαμπα πετας λεφτα,αλλαξε του φαγητα μεχρι να πετυχεις το σωστο.Φτιαξτου ενα μοσχαρακι για αυριο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών