ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

για πείτε

Αθήνα,που π.χ εχει καλύτερες θέσεις,από άποψη αρμοδιοτήτων
6
26%
Νησί,μέσες άκρες τα ίδια,πλην φυσικά του κόστους ζωής που είναι μικρότερο
5
22%
χωριό(αυτό π.χ έχει σημαντικά μικρότερο κόστος ζωής από τα παραπάνω) ψιλομετρια ποιοτικά ως δουλεια και πες είναι κοντά σε μεγάλη πόλη
12
52%
 
Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2023, 16:06

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
26 Δεκ 2023, 16:00
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 14:53
Μάλλον έχω άλλες εμπειρίες από επαρχία, τόσα χρόνια, τύπισσες και τύποι.

Και συγκεκριμένα ίσως να επισκέφθηκα άλλη Πορταριά, Μακρινίτσα και Αγριά.
Εντάξει, ούτε «βουκολικές» είναι, αλλά δεν τις λες και Ομόνοια. Μια χαρά ήσυχες περιοχές υπάρχουν άμα ξέρεις την περιοχή, δεν λέμε να μένεις πάνω από την πλατεία στην κορυφή της τουριστικής σεζόν. Όλα κοντά είναι και μια χαρά άνετες μοντέρνες κατοικίες έχει η περιοχή απλά δεν θα τις ζήσεις σαν επισκέπτης.
:smt023

Μια χαρά ήσυχες περιοχές, υπάρχουν και στα αστικά κέντρα. Με όλα τα τεχνολογικά καλούδια που έχουν και οι θορυβώδεις κεντρικές περιοχές. Να υποθέσω ότι όσοι δεν τις επιλέγουν το κάνουν για να ζουν καθημερινώς τα γκάζια της πολυπολιτισμικής αδρεναλίνης;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2023, 17:04

Δεν θα σας πάω άλλο κόντρα, τύπισσες και τύποι, γιατί θα πρέπει να αποκαλύψω πράγματα από την ιδιωτική μου ζωή και δεν θέλω.

Η επαρχία δεν θα φύγει. Όποιος θέλει, μπορεί να πάει να μείνει και να ζεσταθεί, να δροσιστεί, να συνδεθεί στο διαδίκτυο, στο δίκτυο αποχέτευσης, αφού βέβαια φθάσει εκεί. Κι αν δε του αρέσει, υπάρχει πάντα η μιζέρια της πόλεως. Τι είναι 150-200 χλμ με τα χλιδαυτοκίνητα και τα υπερσύγχρονα ΜΜΜ της χώρας;

Όλα καλά!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Δεκ 2023, 17:12

Σε αυτό πάσχει η Ελλάδα. Δεν έχει ωραία αστικά περιβάλλοντα με πάρκα και ωραία κτίρια, δρόμους, συγκοινωνίες και στα χωριά χωρίς αυτοκίνητο δεν πας πουθενά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2023, 17:14

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:04
Δεν θα σας πάω άλλο κόντρα, τύπισσες και τύποι, γιατί θα πρέπει να αποκαλύψω πράγματα από την ιδιωτική μου ζωή και δεν θέλω.

Η επαρχία δεν θα φύγει. Όποιος θέλει, μπορεί να πάει να μείνει και να ζεσταθεί, να δροσιστεί, να συνδεθεί στο διαδίκτυο, στο δίκτυο αποχέτευσης, αφού βέβαια φθάσει εκεί. Κι αν δε του αρέσει, υπάρχει πάντα η μιζέρια της πόλεως. Τι είναι 150-200 χλμ με τα χλιδαυτοκίνητα και τα υπερσύγχρονα ΜΜΜ της χώρας;

Όλα καλά!
Μα δεν μιλάμε για 150-200 χλμ.

Και δεν είναι ανάγκη να αποκαλύψεις πράγματα για την προσωπική σου ζωή αν αναφέρεις ποιες επαρχιακές πόλεις και περίχωρα τους έχεις επισκεφθεί σε μη τουριστική περίοδο. Έτσι, από περιέργεια ρε συ.

Ισχύει και για τα περιφερειακά των Αθηνών. Εκτός αν θεωρείς ότι όσοι ζούνε σε προάστια των Αθηνών, παθαίνουν κατιτίς το ανυπόφορον αν δεν περάσουν δυο τρεις φορές την εβδομάδα από το "ζωντανό" κέντρο. Ξέρω τύπους που μόνον για κάποιο καλλιτεχνικό γεγονός, υπάρχει περίπτωση μετακίνησης τους στον "πολιτισμό". Σε διαφορετική περίπτωση, το θεωρούν αγγαρεία. Οι σελέμπριτις που θέλουν να δηλώνουν το "παρών" παντού για ινσταγκραμίστικους λόγους και πιαρ γενικώς, είναι άλλη φάση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2023, 17:23

Antares έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:12
Σε αυτό πάσχει η Ελλάδα. Δεν έχει ωραία αστικά περιβάλλοντα με πάρκα και ωραία κτίρια, δρόμους, συγκοινωνίες και στα χωριά χωρίς αυτοκίνητο δεν πας πουθενά.
Γιατί θεωρείς ότι στο Παρίσι, στο Λονδίνο, στη Νέα Υόρκη κλπ όλοι ζουν σε ωραία αστικά περιβάλλοντα με πάρκα και ωραία κτίρια, δρόμους, συγκοινωνίες κλπ; :lol:

Να πάρεις συγκοινωνία για τη δουλειά, είναι φυσικό. Να παίρνεις καθημερινά συγκοινωνία για να περπατήσεις ή να αθληθείς σε κάποιο πάρκο ή δρόμο με ωραία κτίρια, σε καθημερινή βάση, δε λέει.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Baldur
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2022, 18:04

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Baldur » 26 Δεκ 2023, 17:43

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 13:13
NewModelArmy έγραψε:
26 Δεκ 2023, 12:44
Που κολλάει ο Βόλος με το ερώτημα, χωριό είναι η νησι;
Κολλάει εδώ ρε δικέ μου, που όλα είναι ένα τσιγάρο δρόμος.
SpoilerShow
Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 09:37
Νησια βγαινουν απ ευθειας εκτος λογω ανυπαρκτης προσβασης σε στοιχειωδη νοσοκομειακη περιθαλψη.

Αν οχι η πατριδα μου η Θεσσαλονικη (ανετα μενεις εντος 30' απο την πολη και νιωθεις την ηρεμια της υπαιθρου), τοτε ανετα Βολος / Πηλιο. Μεγαλη οσο πρεπει, παραθαλασσια, σωστο φαγητο, επιλογες για καλοκαιρι και χειμωνα, κατεβαινεις Αθηνα / ανεβαινεις Θεσνικη ανετος, εχεις και τη Λαρισα διπλα (αν τη βρισκεις με τον καμπο).

Τριτη επιλογη Καβαλα σε παρομοιο τεμπο.

Αν πρεπει ντε και καλα νησι, Λημνος για απολυτη ησυχια και ευκολη συνδεση με Καβαλα για να μη νιωθεις αποκομμενος απο τον πολιτισμο ή καμια Συρο / Ερμουπολη γιατι γουσταρω την αρχιτεκτονικη της.

Για εκτος Βορειου Ελλαδος, θα αξιολογουσα Χανια, Καλαματα αλλα εχω καιρο να πατησω.
Για να μην πω για τις καταστροφές που υπέστησε η επαρχία από τις πλημμύρες και πόσο γρήγορα θα συνέλθουν. Τα ξέρω αρκετά καλύτερα και από πρώτο χέρι. Όλο αυτό το φολκλορικό του όλα είναι δίπλα, μπορώ να κάνω σχεδόν τα ίδια, απλά βάλε και ένα μισάωρο παραπάνω ενώ ταυτόχρονα θα αναπνέω φρέσκα κατσικοκούραδα και άγρια ρίγανη, δεν ισχύει.

Συνήθως δε, οι τύποι που είναι της τηλεεργασίας, είναι και φαν της τεχνολογίας, του όλα δίπλα μου, των γρήγορων ρυθμών της πόλης και όχι της κοπιαστικής και στερημένης σε αρκετά ζωής της επαρχίας. Είναι δύσκολο να είσαι μάνατζερ στην Αμαζον και να γουστάρεις ταυτόχρονα φάρμες και σπίτια χωρίς πολλά ψηφιακά καλούδια, όπως της επαρχίας.
Δεν καταλαβαινω το ανεξηγητο hate στην αποψη μου αλλα ολα καλα. Φιλε, καμια εξιδανικευση, ετσι ζουσα πριν μεταναστευσω (ευρυτερη περιοχη Επανομης / Πλαγιαρι / Μηχανιωνα). Εντος 30' εισαι στην πολη για ο,τι χρειαστεις αλλα στην καθεμερα σου εχεις εκκωφαντικη ησυχια και χωριατικη ραστωνη. Μην μισειτε ο,τι δεν ειχατε ή δεν μπορειτε να εχετε.

Περι Βολου, ΟΚ mea culpa, παρασυρθηκα απο καποια μηνυματα παραπανω που ανελυαν την κατασταση στην Αθηνα και ηθελα να δωσω γενικουτερες εναλλακτικες.
“That is greatness. That is what it means to be a thoroughbred. The honorable end is the one thing that can not be taken from a man.”

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγ.επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,Μεγάλου νησιού και χωριού στη Μακεδονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 26 Δεκ 2023, 17:44

Green Dragon έγραψε:
26 Δεκ 2023, 08:16
Κόκκορας έγραψε:
25 Δεκ 2023, 22:47
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
25 Δεκ 2023, 22:44


παντα μιλαμε για χωριο κοντα σε μεγαλη πολη ετσι και οχι καμια 20 χλμ και ανω και οχι σε κανενα κορφοβουνι περα θεου να φανταστω ετσι ? :102:
20 ρε συ θα ηταν προαστιο σχεδον
πες μια ωρα+ απο την πολη

το νησιοχι καμια τρυπα(ποιος θα πηγαινε εκει;δυσκολα) μεγαλο
Εγώ πάντως, με βάση αυτήν την διευκρίνιση που η αλήθεια είναι πως χρειαζόταν, θα διάλεγα Αθήνα χωρίς καθόλου σκέψη. Ο λόγος είναι ένας και μόνο - ο κόσμος. Η Αθήνα μου είναι απεχθής για τα πάντα πλην ενός - τις καλύτερες ευκαιρίες κοινωνικοποίησης αλλά και γνωριμιών με γυναίκες + ανωνυμία. Σε όλα τα υπόλοιπα το χωριό υπερτερεί αλλά αυτός ο παράγοντας είναι τόσο σημαντικός που υποσκελίζει τα άλλα. Σε νησί όχι, ποτέ (δεν βάζω μέσα την Κρήτη που ουσιαστικά είναι όσο νησί είναι και η Κύπρος).
μεγαλο νησι ομως ειναι η επιλογη: Κρητη,Ροδος

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Δεκ 2023, 17:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:23
Γιατί θεωρείς ότι στο Παρίσι, στο Λονδίνο, στη Νέα Υόρκη κλπ όλοι ζουν σε ωραία αστικά περιβάλλοντα με πάρκα και ωραία κτίρια, δρόμους, συγκοινωνίες κλπ; :lol:

Να πάρεις συγκοινωνία για τη δουλειά, είναι φυσικό. Να παίρνεις καθημερινά συγκοινωνία για να περπατήσεις ή να αθληθείς σε κάποιο πάρκο ή δρόμο με ωραία κτίρια, σε καθημερινή βάση, δε λέει.
Σε αυτές τις πόλεις σίγουρα όχι. Δεν έχω ζήσει εκεί βέβαια για να έχω άποψη.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 26 Δεκ 2023, 17:56

Ερμής έγραψε:
26 Δεκ 2023, 11:58
Εν τω μεταξύ να ξεκαθαρίσουμε τι είναι ακριβώς το "χωριό", γιατί κάποιοι όταν λένε χωριά εννοούν κωμοπόλεις 5000 κατοίκων.
Σε χωριό με 100-150 κατοίκους, δεν παλεύεται ούτε να σου δίνουν εκατομμύρια
παραθαλασσιο ειπαμε χωριο κοντα σε μεγαλη πολη(μια ωρα)
νησι μιλαμε για μεγαλο,ροδος,κερκυρα,κρητη αντε χιος(η χιος εχει καλυτερη συνδεση με ηπειρωτικη χωρα μεσω πλοιων,παρεμπιπτοντως)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 26 Δεκ 2023, 18:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 26 Δεκ 2023, 17:58

Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 09:37
Νησια βγαινουν απ ευθειας εκτος λογω ανυπαρκτης προσβασης σε στοιχειωδη νοσοκομειακη περιθαλψη.

η κρητη εχει πανεπιστημιακο νοσοκομειο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2023, 18:00

Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:43
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 13:13
NewModelArmy έγραψε:
26 Δεκ 2023, 12:44
Που κολλάει ο Βόλος με το ερώτημα, χωριό είναι η νησι;
Κολλάει εδώ ρε δικέ μου, που όλα είναι ένα τσιγάρο δρόμος.
SpoilerShow
Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 09:37
Νησια βγαινουν απ ευθειας εκτος λογω ανυπαρκτης προσβασης σε στοιχειωδη νοσοκομειακη περιθαλψη.

Αν οχι η πατριδα μου η Θεσσαλονικη (ανετα μενεις εντος 30' απο την πολη και νιωθεις την ηρεμια της υπαιθρου), τοτε ανετα Βολος / Πηλιο. Μεγαλη οσο πρεπει, παραθαλασσια, σωστο φαγητο, επιλογες για καλοκαιρι και χειμωνα, κατεβαινεις Αθηνα / ανεβαινεις Θεσνικη ανετος, εχεις και τη Λαρισα διπλα (αν τη βρισκεις με τον καμπο).

Τριτη επιλογη Καβαλα σε παρομοιο τεμπο.

Αν πρεπει ντε και καλα νησι, Λημνος για απολυτη ησυχια και ευκολη συνδεση με Καβαλα για να μη νιωθεις αποκομμενος απο τον πολιτισμο ή καμια Συρο / Ερμουπολη γιατι γουσταρω την αρχιτεκτονικη της.

Για εκτος Βορειου Ελλαδος, θα αξιολογουσα Χανια, Καλαματα αλλα εχω καιρο να πατησω.
Για να μην πω για τις καταστροφές που υπέστησε η επαρχία από τις πλημμύρες και πόσο γρήγορα θα συνέλθουν. Τα ξέρω αρκετά καλύτερα και από πρώτο χέρι. Όλο αυτό το φολκλορικό του όλα είναι δίπλα, μπορώ να κάνω σχεδόν τα ίδια, απλά βάλε και ένα μισάωρο παραπάνω ενώ ταυτόχρονα θα αναπνέω φρέσκα κατσικοκούραδα και άγρια ρίγανη, δεν ισχύει.

Συνήθως δε, οι τύποι που είναι της τηλεεργασίας, είναι και φαν της τεχνολογίας, του όλα δίπλα μου, των γρήγορων ρυθμών της πόλης και όχι της κοπιαστικής και στερημένης σε αρκετά ζωής της επαρχίας. Είναι δύσκολο να είσαι μάνατζερ στην Αμαζον και να γουστάρεις ταυτόχρονα φάρμες και σπίτια χωρίς πολλά ψηφιακά καλούδια, όπως της επαρχίας.
Δεν καταλαβαινω το ανεξηγητο hate στην αποψη μου αλλα ολα καλα. Φιλε, καμια εξιδανικευση, ετσι ζουσα πριν μεταναστευσω (ευρυτερη περιοχη Επανομης / Πλαγιαρι / Μηχανιωνα). Εντος 30' εισαι στην πολη για ο,τι χρειαστεις αλλα στην καθεμερα σου εχεις εκκωφαντικη ησυχια και χωριατικη ραστωνη. Μην μισειτε ο,τι δεν ειχατε ή δεν μπορειτε να εχετε.

Περι Βολου, ΟΚ mea culpa, παρασυρθηκα απο καποια μηνυματα παραπανω που ανελυαν την κατασταση στην Αθηνα και ηθελα να δωσω γενικουτερες εναλλακτικες.
Κι εγώ δεν κατάλαβα σε τί ακριβώς είναι κοπιαστική και στερημένη η ζωή στην επαρχία. Θεωρητικώς και πρακτικώς όσοι την επιλέγουν το κάνουν για να έχουν μια πιο χαλαρή ζωή.

Τα κεντρικά ζωντανά :) σημεία των μεγάλων πόλεων είναι πλέον ελκυστικά μόνον για τους πρόσφυγες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2023, 18:02

Κόκκορας έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:58
Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 09:37
Νησια βγαινουν απ ευθειας εκτος λογω ανυπαρκτης προσβασης σε στοιχειωδη νοσοκομειακη περιθαλψη.

η κρητη εχει πανεπιστημιακο νοσοκομειο
Εντάξει, η Κρήτη δεν παίζει στην κατηγορία "νησί". Ακόμη και ως αυτόνομο κράτος έχει εκφράσει τάσεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Δεκ 2023, 18:03

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 14:53
Μάλλον έχω άλλες εμπειρίες από επαρχία, τόσα χρόνια, τύπισσες και τύποι.

Και συγκεκριμένα ίσως να επισκέφθηκα άλλη Πορταριά, Μακρινίτσα και Αγριά.
:lol:

Ένας φίλος που κατεβαίνει Ελλάδα συχνά πυκνά (νόστος γαρ) γκρινιάζει επειδή κάθε φορά θα τύχει για τουλάχιστον μια μέρα να μην έχει Ίντερνετ. :lol: Κι αυτό Αθήνα, όχι... Μακρινίτσα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2023, 18:05

Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 17:43
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 13:13
NewModelArmy έγραψε:
26 Δεκ 2023, 12:44
Που κολλάει ο Βόλος με το ερώτημα, χωριό είναι η νησι;
Κολλάει εδώ ρε δικέ μου, που όλα είναι ένα τσιγάρο δρόμος.
SpoilerShow
Baldur έγραψε:
26 Δεκ 2023, 09:37
Νησια βγαινουν απ ευθειας εκτος λογω ανυπαρκτης προσβασης σε στοιχειωδη νοσοκομειακη περιθαλψη.

Αν οχι η πατριδα μου η Θεσσαλονικη (ανετα μενεις εντος 30' απο την πολη και νιωθεις την ηρεμια της υπαιθρου), τοτε ανετα Βολος / Πηλιο. Μεγαλη οσο πρεπει, παραθαλασσια, σωστο φαγητο, επιλογες για καλοκαιρι και χειμωνα, κατεβαινεις Αθηνα / ανεβαινεις Θεσνικη ανετος, εχεις και τη Λαρισα διπλα (αν τη βρισκεις με τον καμπο).

Τριτη επιλογη Καβαλα σε παρομοιο τεμπο.

Αν πρεπει ντε και καλα νησι, Λημνος για απολυτη ησυχια και ευκολη συνδεση με Καβαλα για να μη νιωθεις αποκομμενος απο τον πολιτισμο ή καμια Συρο / Ερμουπολη γιατι γουσταρω την αρχιτεκτονικη της.

Για εκτος Βορειου Ελλαδος, θα αξιολογουσα Χανια, Καλαματα αλλα εχω καιρο να πατησω.
Για να μην πω για τις καταστροφές που υπέστησε η επαρχία από τις πλημμύρες και πόσο γρήγορα θα συνέλθουν. Τα ξέρω αρκετά καλύτερα και από πρώτο χέρι. Όλο αυτό το φολκλορικό του όλα είναι δίπλα, μπορώ να κάνω σχεδόν τα ίδια, απλά βάλε και ένα μισάωρο παραπάνω ενώ ταυτόχρονα θα αναπνέω φρέσκα κατσικοκούραδα και άγρια ρίγανη, δεν ισχύει.

Συνήθως δε, οι τύποι που είναι της τηλεεργασίας, είναι και φαν της τεχνολογίας, του όλα δίπλα μου, των γρήγορων ρυθμών της πόλης και όχι της κοπιαστικής και στερημένης σε αρκετά ζωής της επαρχίας. Είναι δύσκολο να είσαι μάνατζερ στην Αμαζον και να γουστάρεις ταυτόχρονα φάρμες και σπίτια χωρίς πολλά ψηφιακά καλούδια, όπως της επαρχίας.
Δεν καταλαβαινω το ανεξηγητο hate στην αποψη μου αλλα ολα καλα. Φιλε, καμια εξιδανικευση, ετσι ζουσα πριν μεταναστευσω (ευρυτερη περιοχη Επανομης / Πλαγιαρι / Μηχανιωνα). Εντος 30' εισαι στην πολη για ο,τι χρειαστεις αλλα στην καθεμερα σου εχεις εκκωφαντικη ησυχια και χωριατικη ραστωνη. Μην μισειτε ο,τι δεν ειχατε ή δεν μπορειτε να εχετε.

Περι Βολου, ΟΚ mea culpa, παρασυρθηκα απο καποια μηνυματα παραπανω που ανελυαν την κατασταση στην Αθηνα και ηθελα να δωσω γενικουτερες εναλλακτικες.
Δεν είναι προσωπικό μίσος, δικέ μου, απλά τα χλμ Βόλος - Αθήνα και Βόλος - Θεσσαλονίκη, δεν είναι στραγάλια. Τουλάχιστον για εμένα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ceteris paribus(με ίδιο μισθό),ποια θα ήταν η επαγγελματική επιλογή σας μεταξύ Αθήνας,μεγάλου νησιού και χωριού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Δεκ 2023, 18:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2023, 12:57
sharp έγραψε:
26 Δεκ 2023, 12:42
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2023, 10:15
Πώς τις εκμηδενίζετε έτσι τις αποστάσεις ρε τύποι;

Τι είναι Βόλος - Αθήνα και Βόλος - Θεσσαλονίκη; Σε 30 λεπτά από την Θεσσαλονίκη πού θα φτάσεις; Εκτός αν έχεις σπίτι σε κάθε άκρο το περιφερειακού και δεν περιλαμβάνετε τον χρόνο να βγεις Εθνική.

Και θα κάνεις μισή και μια ώρα για να πας στην πόλη, να κάνεις τι; Να πιεις καφέ; Βάλε και μια, δύο ώρες στον καφέ; 4 ώρες δηλαδή για μια διασκέδαση, χώρια οι βενζίνες. Και γαμώ τα πλάνα.

Όποιος θέλει να μείνει επαρχία, να μείνει. Αλλά να μην νομίζει ότι θα είναι σαν να μένει στην πόλη, απλά θα έχει καθαρό αέρα και ησυχία.
:+1:

Ανήκει στο γενικότερο κουσούρι "τα θέλω όλα δικά μου"
Δηλαδή αυτοί που μένουν σε άχαρες και θορυβώδεις περιοχές σε μία πόλη, διασκεδάζουν περισσότερο; Δεν μιλάμε για φοιτητές ή εργένηδες, για οικογένειες ή ζευγάρια μιλάμε. Το βασικό πρόβλημα είναι το κόστος του σπιτιού, είτε το νοικιάζεις, είτε το χτίσεις. Από εκεί και πέρα και στις μεγάλες πόλεις παίζουν μονοκατοικίες με κήπο ή ωραία θέα. Αυτό κάποιους τους ενδιαφέρει, κάποιους όχι. Δεκτόν.
Η πικρή αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα κανείς δεν διασκεδάζει πουθενά. Γι' αυτό και αυτές οι συζητήσεις.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών