Τυχαιες αναμνησεις

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 13 Απρ 2019, 15:08

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Απρ 2019, 19:59

δεν θυμαμαι πολλα αν και επαιζα ξωτικο μεητζ
Αυτό;

Guards and Wards

Abjuration
Level: Sor/Wiz 6
Components: V, S, M, F
Casting Time: 30 minutes
Range: Anywhere within the area to be warded
Area: Up to 200 sq. ft./level (S)
Duration: 2 hours/level (D)
Saving Throw: See text
Spell Resistance: See text
This powerful spell is primarily used to defend your stronghold. The ward protects 200 square feet per caster level. The warded area can be as much as 20 feet high, and shaped as you desire. You can ward several stories of a stronghold by dividing the area among them; you must be somewhere within the area to be warded to cast the spell. The spell creates the following magical effects within the warded area.

Fog
Fog fills all corridors, obscuring all sight, including darkvision, beyond 5 feet. A creature within 5 feet has concealment (attacks have a 20% miss chance). Creatures farther away have total concealment (50% miss chance, and the attacker cannot use sight to locate the target). Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

Arcane Locks
All doors in the warded area are arcane locked. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

Webs
Webs fill all stairs from top to bottom. These strands are identical with those created by the web spell, except that they regrow in 10 minutes if they are burned or torn away while the guards and wards spell lasts. Saving Throw: Reflex negates; see text for web. Spell Resistance: No.

Confusion
Where there are choices in direction—such as a corridor intersection or side passage—a minor confusion-type effect functions so as to make it 50% probable that intruders believe they are going in the opposite direction from the one they actually chose. This is an enchantment, mind-affecting effect. Saving Throw: None. Spell Resistance: Yes.

Lost Doors
One door per caster level is covered by a silent image to appear as if it were a plain wall. Saving Throw: Will disbelief (if interacted with). Spell Resistance: No.

In addition, you can place your choice of one of the following five magical effects.

1. Dancing lights in four corridors. You can designate a simple program that causes the lights to repeat as long as the guards and wards spell lasts. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

2. A magic mouth in two places. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

3. A stinking cloud in two places. The vapors appear in the places you designate; they return within 10 minutes if dispersed by wind while the guards and wards spell lasts. Saving Throw: Fortitude negates; see text for stinking cloud. Spell Resistance: No.

4. A gust of wind in one corridor or room. Saving Throw: Fortitude negates. Spell Resistance: Yes.

5. A suggestion in one place. You select an area of up to 5 feet square, and any creature who enters or passes through the area receives the suggestion mentally. Saving Throw: Will negates. Spell Resistance: Yes.

The whole warded area radiates strong magic of the abjuration school. A dispel magic cast on a specific effect, if successful, removes only that effect. A successful Mage’s disjunction destroys the entire guards and wards effect.

Material Component
Burning incense, a small measure of brimstone and oil, a knotted string, and a small amount of blood.

Focus
A small silver rod.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2019, 00:42

Θυμήθηκα τότε που είμαστε σε ένα μπαράκι και πιάστηκαν στα χέρια. Στην αρχή ένας με έναν και μετά μπλέχτηκαν πολλοί. Και θυμάμαι που παρακολουθούσα τι γίνεται και βλέπω να σταματάνε ξαφνικά και να μαζεύονται όλοι πάνω από ένα άτομο, είχε πάθει επιληψία ένας από αυτούς που τσακώνονταν.

Μια άλλη φορά θυμάμαι που ήμουν μέσα σε ένα μπαράκι και όπως ήταν όρθια μια κοπέλα και περίμενε ,λιποθύμησε και συμπαρέσυρε τα σκαμπό.

Και όταν είχα μπει στα επείγοντα και περίμενα για να γίνει εισαγωγή, είχε έρθει μια κοπέλα στο δίπλα παραβάν και ήταν και το αγόρι της και η μαμά του μαζί. Και αυτή έκλαιγε. Και της έλεγε η μαμά του αγοριού, ηρέμησε καρδούλα μου, γιατί δεν μας το είπες να ξέρουμε; Ήταν επιληπτική.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 14 Απρ 2019, 00:52

:e045: ρε Νάιδα μωρό μου, τι να θυμήθηκες; Μπορείς; Σε γιατρό πρέπει να πας.

Γράφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κούκλα μου, χρειάζεσαι ειδικό.

Άκου: 12,097 ποστς / 360 μέρες περίπου, = 33,6027777 ποστς γράφεις κάθε μέρα. :wink
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2019, 01:01

Fanfaron έγραψε:
14 Απρ 2019, 00:52
:e045: ρε Νάιδα μωρό μου, τι να θυμήθηκες; Μπορείς; Σε γιατρό πρέπει να πας.

Γράφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κούκλα μου, χρειάζεσαι ειδικό.

Άκου: 12,097 ποστς / 360 μέρες περίπου, = 33,6027777 ποστς γράφεις κάθε μέρα. :wink
Τι μωρό μου ρε; Πως θα περάσω τον χρόνο μου συνταξιούχος άνθρωπος;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 14 Απρ 2019, 01:19

Naida έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:01
Fanfaron έγραψε:
14 Απρ 2019, 00:52
:e045: ρε Νάιδα μωρό μου, τι να θυμήθηκες; Μπορείς; Σε γιατρό πρέπει να πας.

Γράφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κούκλα μου, χρειάζεσαι ειδικό.

Άκου: 12,097 ποστς / 360 μέρες περίπου, = 33,6027777 ποστς γράφεις κάθε μέρα. :wink
Τι μωρό μου ρε; Πως θα περάσω τον χρόνο μου συνταξιούχος άνθρωπος;
χμ.. σου έχουμε καλή πρόταση.

Η δική μου, μπορεί να κοστίσει 100k/ Των άλλων, που σεγκοντάρω ασφαλώς, λιγότερο. Περίμενε όμως, όλα είναι στο σασπενς
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2019, 01:21

Fanfaron έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:19
Naida έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:01
Fanfaron έγραψε:
14 Απρ 2019, 00:52
:e045: ρε Νάιδα μωρό μου, τι να θυμήθηκες; Μπορείς; Σε γιατρό πρέπει να πας.

Γράφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κούκλα μου, χρειάζεσαι ειδικό.

Άκου: 12,097 ποστς / 360 μέρες περίπου, = 33,6027777 ποστς γράφεις κάθε μέρα. :wink
Τι μωρό μου ρε; Πως θα περάσω τον χρόνο μου συνταξιούχος άνθρωπος;
χμ.. σου έχουμε καλή πρόταση.

Η δική μου, μπορεί να κοστίσει 100k/ Των άλλων, που σεγκοντάρω ασφαλώς, λιγότερο. Περίμενε όμως, όλα είναι στο σασπενς
Καλά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Απρ 2019, 07:36

Cloud87 έγραψε:
13 Απρ 2019, 15:08
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Απρ 2019, 19:59

δεν θυμαμαι πολλα αν και επαιζα ξωτικο μεητζ
Αυτό;

Guards and Wards

Abjuration
Level: Sor/Wiz 6
Components: V, S, M, F
Casting Time: 30 minutes
Range: Anywhere within the area to be warded
Area: Up to 200 sq. ft./level (S)
Duration: 2 hours/level (D)
Saving Throw: See text
Spell Resistance: See text
This powerful spell is primarily used to defend your stronghold. The ward protects 200 square feet per caster level. The warded area can be as much as 20 feet high, and shaped as you desire. You can ward several stories of a stronghold by dividing the area among them; you must be somewhere within the area to be warded to cast the spell. The spell creates the following magical effects within the warded area.

Fog
Fog fills all corridors, obscuring all sight, including darkvision, beyond 5 feet. A creature within 5 feet has concealment (attacks have a 20% miss chance). Creatures farther away have total concealment (50% miss chance, and the attacker cannot use sight to locate the target). Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

Arcane Locks
All doors in the warded area are arcane locked. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

Webs
Webs fill all stairs from top to bottom. These strands are identical with those created by the web spell, except that they regrow in 10 minutes if they are burned or torn away while the guards and wards spell lasts. Saving Throw: Reflex negates; see text for web. Spell Resistance: No.

Confusion
Where there are choices in direction—such as a corridor intersection or side passage—a minor confusion-type effect functions so as to make it 50% probable that intruders believe they are going in the opposite direction from the one they actually chose. This is an enchantment, mind-affecting effect. Saving Throw: None. Spell Resistance: Yes.

Lost Doors
One door per caster level is covered by a silent image to appear as if it were a plain wall. Saving Throw: Will disbelief (if interacted with). Spell Resistance: No.

In addition, you can place your choice of one of the following five magical effects.

1. Dancing lights in four corridors. You can designate a simple program that causes the lights to repeat as long as the guards and wards spell lasts. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

2. A magic mouth in two places. Saving Throw: None. Spell Resistance: No.

3. A stinking cloud in two places. The vapors appear in the places you designate; they return within 10 minutes if dispersed by wind while the guards and wards spell lasts. Saving Throw: Fortitude negates; see text for stinking cloud. Spell Resistance: No.

4. A gust of wind in one corridor or room. Saving Throw: Fortitude negates. Spell Resistance: Yes.

5. A suggestion in one place. You select an area of up to 5 feet square, and any creature who enters or passes through the area receives the suggestion mentally. Saving Throw: Will negates. Spell Resistance: Yes.

The whole warded area radiates strong magic of the abjuration school. A dispel magic cast on a specific effect, if successful, removes only that effect. A successful Mage’s disjunction destroys the entire guards and wards effect.

Material Component
Burning incense, a small measure of brimstone and oil, a knotted string, and a small amount of blood.

Focus
A small silver rod.
Δεν τα θυμαμαι ρε συ. Ποτε επαιζες;

Ορέστης 35

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Απρ 2019, 07:38

Naida έγραψε:
14 Απρ 2019, 00:42
Θυμήθηκα τότε που είμαστε σε ένα μπαράκι και πιάστηκαν στα χέρια. Στην αρχή ένας με έναν και μετά μπλέχτηκαν πολλοί. Και θυμάμαι που παρακολουθούσα τι γίνεται και βλέπω να σταματάνε ξαφνικά και να μαζεύονται όλοι πάνω από ένα άτομο, είχε πάθει επιληψία ένας από αυτούς που τσακώνονταν.

Απο χτυπημα την επαθε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2019, 10:16

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Απρ 2019, 07:38
Naida έγραψε:
14 Απρ 2019, 00:42
Θυμήθηκα τότε που είμαστε σε ένα μπαράκι και πιάστηκαν στα χέρια. Στην αρχή ένας με έναν και μετά μπλέχτηκαν πολλοί. Και θυμάμαι που παρακολουθούσα τι γίνεται και βλέπω να σταματάνε ξαφνικά και να μαζεύονται όλοι πάνω από ένα άτομο, είχε πάθει επιληψία ένας από αυτούς που τσακώνονταν.

Απο χτυπημα την επαθε.
Μμμ δεν ξέρω αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά θυμάμαι επίσης που ο αδερφός του είχε βάλει τα δάχτυλα του μάλλον να του κρατάει την γλώσσα κάτω. Ίσως να το είχε ξαναπάθει και να ήξερε πώς να το χειριστεί.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 14 Απρ 2019, 14:58

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Απρ 2019, 07:36
Δεν τα θυμαμαι ρε συ. Ποτε επαιζες;
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια και μετά τα παρατάω.

Spread of Savagery
(Book of Vile Darkness, p. 105)

Enchantment [Evil]
Level: Cleric 9, Bestial (BoVD) 8,
Components: V, S, M, DF,
Casting Time: 1 hour
Range: Long (400 ft. + 40 ft./level)
Area: 10-ft./level radius spread
Duration: 1 hour/level
Saving Throw: Will negates
Spell Resistance: Yes

All living creatures within the area become hostile to anyone not affected by the spell, whether in or out of the area, and regardless of alignment or former association. They are likely to attack such creatures, although they retain their intellect and thus retreat or avoid opponents obviously too powerful for them to overcome.

Affected creatures are likely to continue with their normal activities until presented with someone not affected by the spell. Subjects of spread of savagery can identify unaffected creatures by sight through an instinctive, supernatural sense granted by the spell.

Arcane Material Component: Three drops of brain fluid from a beast.

Επαιζα κυρίως 3.5. Τώρα παίζω και fifth.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Απρ 2019, 15:10

Cloud87 έγραψε:
14 Απρ 2019, 14:58
All living creatures within the area become hostile to anyone not affected by the spell
:cry
nothing but heart

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 14 Απρ 2019, 15:37

συννεφιασμένη Κυριακή έγραψε:
14 Απρ 2019, 15:10
Cloud87 έγραψε:
14 Απρ 2019, 14:58
All living creatures within the area become hostile to anyone not affected by the spell
:cry
Αυτό είναι λίγο σκοτεινό spell η αλήθεια είναι...εγώ προτιμώ για αυτό το παιχνίδι να διαβάζω από πιο φωτεινά βιβλία που μιλάνε για αγάπη και αγγελάκια. :g094:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Απρ 2019, 16:06

όταν ήμασταν πιτσιρίκια με την αδερφή μου, μας άρεσε να ακολουθούμε
τον μπαμπά στην προπόνηση, στο γήπεδο

τρέχαμε μαζί του, κάναμε ζέσταμα, και περιμέναμε τη στιγμή που θα είναι
τόσο απασχολημένος ώστε να μη καταλάβει ότι εξερευνούμε και την γύρω περιοχή

το παίρναμε τόσο στα σοβαρά, που ακυρώναμε παιχνίδια με τους φίλους μας,
γιατί έπρεπε να πάμε για προπόνηση!

το γήπεδο του χωριού ήταν χωρίς γρασίδι φυσικά, είχε μόνο κοκκινόχωμα,
και βρισκόταν στην άλλη άκρη, οπότε το να πάει κανείς εκεί, ήταν από μόνο του
μια αξιοζήλευτη εμπειρία

θυμάμαι λοιπόν μια μέρα, που είχε βρέξει την προηγούμενη, ήταν χειμώνας και είχε κρύο,
και όλο το χωριό ήταν μες στη λάσπη (το χωριό μου μοιάζει με βάλτο :102: )

περιμένουμε ανυπόμονα τον μπαμπά να έρθει από τη δουλειά, και να
μας πάρει μαζί του στο γήπεδο. αφού επιμένει για λίγο να μην πάμε, για να μη λερωθούμε
κτλ, κι αφού του υποσχόμαστε ότι θα προσέχουμε, μας παίρνει παρέα

φτάνουμε στο γήπεδο, κοιτάζει γύρω γύρω ώστε να εντοπίσει τα ασφαλή σημεία,
και μας υποδεικνύει πού δεν θα πλησιάσουμε

:003::003:

το ένα σημείο ήταν πίσω από την εστία, και ήταν από τα αγαπημένα μας

(η λάσπη εκεί πρέπει να είχε φτάσει τους δέκα με δεκαπέντε πόντους)

πατάμε, λοιπόν, και δεν μπορούμε να σηκώσουμε τα πόδια μας, έχουν κολλήσει στο έδαφος

αφού το συζητάμε για κάμποση ώρα (γιατί θα μας μάλωνε) αποφασίζουμε να τον φωνάξουμε,
δεν είχε καθόλου πλάκα να είμαστε ακίνητες

έρχεται νευριασμένος, θυμάμαι βγάζει την αδερφή μου πρώτα, κι έτσι όπως τη σηκώνει αγκαλιά,
μένουν τα παπούτσια κολλημένα στη λάσπη

την ακουμπά παραδίπλα, βουλιάζει κι εκεί

την σηκώνει ξανά, μένουν και οι κάλτσες στη λάσπη

εμείς χαχανίζουμε αμήχανα και ενώ είναι πολύ πολύ εκνευρισμένος, γελάει μαζί μας,
αλλά μας τονίζει αυστηρά ότι αυτή είναι η τελευταία φορά που κάνουμε προπόνηση όλοι μαζί,
κι ότι πρέπει να φροντίσουμε να μη μας πάρει χαμπάρι η μαμά

εμάς δε μας νοιάζει τίποτε, ούτε τα λασπωμένα πόδια μας, ούτε το κρύο
μόλις αποκτήσαμε το πρώτο μας μυστικό με τον μπαμπά, κι είμαστε ευτυχισμένες





(ως γνωστόν, κανένα μυστικό μεταξύ τριών δεν παραμένει για πάντα μυστικό,
τα παπούτσια μας πετάχτηκαν)
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Απρ 2019, 16:24

Στη συγγραφή είσαι καλύτερη :)
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Τυχαιες αναμνησεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Απρ 2019, 16:32

στην κακία είσαι χάλιας :smt058
nothing but heart

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών