Εργασιακή ζούγκλα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Γραφικός

Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 10 Μάιος 2019, 21:34

Βάζω το νήμα στο "περί ανέμων και υδάτων" διότι θα μεταφέρω διάλογο. Δεν μπορώ να βάλω πηγή και δεν είμαι καν σίγουρος ότι αυτά που θα γράψω είναι αληθή. Ένας από τους λόγους που το γράφω είναι και να σχολιάσετε το κατά πόσον αυτά που ειπώθηκαν θα μπορούσαν να είναι ψέμματα. Αν κι ο άθρωπος που μου τα είπε είναι έμπιστος, φοβάμαι να τα πιστέψω.

Με έναν φίλο μου μείναμε ταυτόχρονα άνεργοι, τρεις μήνες τώρα, αλλά κατάφερε να βρει δουλειά ως οδηγός σε ένα τουριστικό γραφείο. Σήμερα που βγήκαμε μου παραπονιόταν:
- Με έχουν γαμήσει στη δουλειά. Όταν τους κατεβαίνει με φωνάζουνε και υπερωρίες ούτε που να το φανταστώ. Χθες με στείλανε πενήντα χιλιόμετρα μακριά από εκεί που μένουμε τέσσερις ώρες νωρίτερα από ότι έπρεπε και δεν θα πληρώσουν τίποτα. Δουλεύω δώδεκα ώρες την ημέρα και πληρώνομαι για οχτώ.
- Και γιατί δεν παραιτείσαι να βρεις άλλη δουλειά;
- Γιατί αν παραιτηθώ τόσο γρήγορα δεν θα δικαιούμαι πια επίδομα ανεργίας;
- Γιατί δεν του κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας;
- Από την επιθεώρηση εργασίας παίρνουν τηλέφωνο αυτόν για τον οποίο έγινε η καταγγελία, τον ενημερώνουν ποιος την έκανε και πάντα καταλήγουν να λένε να μην κάνουν τίποτα και να λένε "βρείτε τα". Άντε μετά να βρω άλλη δουλειά στην Μυτιλήνη. Μόνο στο να με απολύσει μπορώ να ποντάρω, αλλά δεν θα το κάνει τώρα που αρχίζει η σεζόν; Θα έψαχνα για τίποτα άλλο, αλλά άντε να ψάξεις για δουλειά όταν δουλεύεις δώδεκα ώρες την ημέρα.
Κι ενώ καθόμασταν και αράζαμε χτύπησε το κινητό του. Τον στείλανε κάπου έκτακτα". Γκρίνιαξε λίγο, αλλά στ' αρχίδια τους.

Ρωτώ λοιπόν
1) Κατά πόσον ισχύει αυτό που λέει για την επιθεώρηση εργασίας;
2) Γίνεται εν έτη 2019, ο εργαζόμενος να είναι τόσο απροστάτευτος;
3) Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορεί να ενεργήσει έτσι ώστε να αποδοθεί δικαιοσύνη; Υπάρχει κανένας τρόπος να ενεργήσει ώστε να έχει τις λιγότερες δυνατές απώλειες;
4) Από πότε οι εργοδότες έχουν το δικαίωμα να είναι όσο τσουτσέκια τους αρέσει;
5) Εσείς τι θα κάνατε στην θέση του;
6) Το να υπάρχει τόση πολλή καταπίεση, με τις ευλογίες στην ουσία των θεσμών, σε τόσο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού, δεν είναι αιτία για επανάσταση;
7) Θα ήθελα να δω και τα επιχειρήματα κάποιου που θεωρεί ότι ορθώς πράττει ο εργοδότης, ότι ορθώς δεν υπάρχει τρόπος να τιμωρηθεί κι ότι δεν θα ήταν δίκαιο να πάει κανείς να του κάψει το μαγαζί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 10 Μάιος 2019, 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18042
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 10 Μάιος 2019, 21:36

να ταγκαρεις τον γαιννοπουλο αν θελεις τη γνωμη των εργοδοτων, ειναι εργολαβος. οτι ναρκωτικα υπαρχουν εχε τα κοντα, θα σου χρειαστουν

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Μάιος 2019, 21:37

Γραφικός έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:34

Ρωτώ λοιπόν
1) Κατά πόσον ισχύει αυτό που λέει για την επιθεώρηση εργασίας;
2) Γίνεται εν έτη 2019, ο εργαζόμενος να είναι τόσο απροστάτευτος;
3) Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορεί να ενεργήσει έτσι ώστε να αποδοθεί δικαιοσύνη; Υπάρχει κανένας τρόπος να ενεργήσει ώστε να έχει τις λιγότερες δυνατές απώλειες;
4) Από πότε οι εργοδότες έχουν το δικαίωμα να είναι όσο τσουτσέκια τους αρέσει;
5) Εσείς τι θα κάνατε στην θέση του;
6) Το να υπάρχει τόση πολλή καταπίεση, με τις ευλογίες στην ουσία των θεσμών, σε τόσο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού, δεν είναι αιτία για επανάσταση;
7) Θα ήθελα να δω και τα επιχειρήματα κάποιου που θεωρεί ότι ορθώς πράττει ο εργοδότης, ότι ορθώς δεν υπάρχει τρόπος να τιμωρηθεί κι ότι δεν θα ήταν δίκαιο να πάει κανείς να του κάψει το μαγαζί.
1. Δεν γνωρίζω αλλά δεν θα μου φαινόταν απίθανο. Ιδιαίτερα σε μέρος που λίγο πολύ όλοι ξέρουν ο ένας τον άλλο αν ο ο εργοδότης έχει γνωστούς στην επιθεώρηση θεωρώ που ο εργαζόμενος θα δυσκολευτεί να βρει το δίκιο του.
2. Ναι. Γνωρίζω πολύ χειρότερες περιπτώσεις
3. Δεν ξέρω
4. Από τότε που υπάρχει πολύ μεγάλη ανεργία.

ΥΓ. Για να είμαστε δίκαιοι θα έπρεπε να ξέρουμε τι παίρνει και να ρωτήσουμε κάποιον που βρίσκεται χρόνια στην ίδια δουλειά αν τα λεφτά είναι λογικά για το χρονικό διάστημα που τον απασχολούν. Υπάρχουν και εργασίες που από την φύση τους δεν μπορείς να δουλέψεις στάνταρ οκτάωρο μαζεμένο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 10 Μάιος 2019, 21:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Ορέστης 35

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Μάιος 2019, 21:38

Δεν επαναστατει ο Ελληνας. Για τα αλλα δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69579
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μάιος 2019, 21:41

Γραφικός έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:34
Ρωτώ λοιπόν
1) Κατά πόσον ισχύει αυτό που λέει για την επιθεώρηση εργασίας;
Αυτό είναι το πιο βασικό.

Τα υπόλοιπα είναι συνεπαγόμενα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 10 Μάιος 2019, 21:44

2) Γίνεται εν έτη 2019, ο εργαζόμενος να είναι τόσο απροστάτευτος;
Γινεται,γινεται....θελεις να μην ερθει η αναπτυξη ;
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Γραφικός

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 10 Μάιος 2019, 21:45

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:44
Γινεται,γινεται....θελεις να μην ερθει η αναπτυξη ;
Αν είναι για την ανάπτυξη χαλάλι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Μάιος 2019, 21:48

Τα πράγματα είναι απλά. Αν είναι σε τουριστική περιοχή και υπάρχει ζήτηση ψάχνεται να βρει κάπου αλλού και φεύγει. Μου φαίνεται ότι κυνηγώντας το δίκιο του μέσω επιθεώρησης μπορεί να στιγματιστεί και να δυσκολευτεί να ξαναβρεί εργασία στην ίδια περιοχή. Αυτό στην περίπτωση που η επιθεώρηση έπραττε τα δέοντα.

Γραφικός

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 10 Μάιος 2019, 21:48

πήζον bot έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:36
να ταγκαρεις τον γαιννοπουλο αν θελεις τη γνωμη των εργοδοτων, ειναι εργολαβος. οτι ναρκωτικα υπαρχουν εχε τα κοντα, θα σου χρειαστουν
Ο Γιαννόπουλος θα πει ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στις μικρές επιχειρήσεις, γι' αυτό θα πρέπει να κλείσουν όλες και να κάνει κουμάντο μόνο το άγιο κεφάλαιο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Μάιος 2019, 21:54

Και η δική μου πείρα λέει ότι στις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα. Δεν σου λέω ότι καλό είναι να κλείσουν και να γίνουν όλοι υπάλληλοι αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς "αφέντες" επιχειρηματίες της πλάκας που συστηματικά αφήνουν προσωπικό απλήρωτο με διάφορα τεχνάσματα προκειμένου να προσλάβουν κάποιον άλλο και να επωφεληθούν του χρόνου που εργάστηκε απλήρωτος ο προηγούμενος. Δεν φαντάζεται πόσο εφευρετικοί μπορεί να γίνουν.

Γραφικός

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 10 Μάιος 2019, 21:55

Αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί ο εργοδότης, γιατί να μην γαμάει ασάλιωτα όταν είναι να βγάλει φράγκα; Ποντάρουμε μόνο στο να είναι καλός άνθρωπος;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Μάιος 2019, 22:03

Γραφικός έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:55
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί ο εργοδότης, γιατί να μην γαμάει ασάλιωτα όταν είναι να βγάλει φράγκα; Ποντάρουμε μόνο στο να είναι καλός άνθρωπος;
Εξαιτίας της απουσίας του κράτους δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Σε μεγάλες εταιρείες που υπάρχει σωματείο ή που τέλος πάντων μπορείς να συνεννοηθείς με άλλους συναδέλφους σου για μια απεργία ή από κοινού καταγγελία κάτι γίνεται. Σε ένα μικρομάγαζο που δουλεύεις εσύ και ένας ακόμη με τον εργοδότη και την οικογένειά του τα πράγματα γίνονται πολύ πιο δύσκολα. Αν δεν πέσει η ανεργία σε μονοψήφια νούμερα ή δεν γίνουμε σοβαρό κράτος γενικά, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 10 Μάιος 2019, 22:05

Έχει τόση δουλειά από τώρα εκεί; Ή ψάχνουν παιδί για όλες τις δουλειές; :roll:

Σε άλλο μικρό μέρος με τέτοιες επιχειρήσεις που έχω υπόψη μου, όποιος δουλεύει, είτε είναι αφεντικό είτε είναι υπάλληλος, δεν έχει ακριβώς ωράριο μέσα στη σεζόν. Ξυπνάνε από το πρωί να φτιάξουν πρωϊνά και έχουν κάτι να κάνουν μέχρι αργά. Αλλά κάνουν διαλείμματα. Οι περισσότεροι καλοί υπάλληλοι και τα περισσότερα αντίστοιχα καλά αφεντικά μένουν χρόνια μαζί. Δύσκολα φέρνουν νέους. Οι άλλοι που είναι λιγότερο αξιόπιστοι ως αφεντικά, δείχνουν να αλλάζουν συνέχεια υπαλλήλους, από χρονιά σε χρονιά, ακόμα και μέσα στη σεζόν κάποιες φορές. Δεν ξέρω πώς και γιατί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν ξέρω κανέναν να δουλεύει πραγματικά αδιάκοπα, κάνουν διαλείμματα. Βέβαια είναι δύσκολο να έχεις οικογένεια και στις δουλειές που έχω υπόψη, αξίζει, προφανώς για να το ξανακάνουν, μάλλον βγάζουν από πουρμπουάρ. Αλλά είναι και σε σερβιτοριλίκι, που έχει δυνατότητα για τέτοια, οδηγός θεωρώ ότι δεν έχει τόσα πλεονεκτήματα.

Αυτό που λες ως νοοτροπία υπάρχει, ου, εδώ και δεκαετίες, σε ορισμένα μικρά μέρη, σε ορισμένες όχι σοβαρές επιχειρήσεις που δεν τις νοιάζει και η φήμη τους και η εξυπηρέτηση του πελάτη. Υπάρχει ως κακώς εννοούμενη νοοτροπία. Υπάρχουν φαντάζομαι και οι καλοί που είναι να σου τύχει, δεν είναι σπάνιοι καθόλου. Αλλά αν πέσεις σε αρπακολλατζή, πράγματι, δεν μπορείς να προστατευτείς εύκολα. Εμένα μια φορά μου είχε τύχει όλα τα χρόνια και μου είχε γυρίσει το μάτι, αλήθεια. Καλά, φουκαράς ήταν και αυτός και με είχε πετύχει σε ανάγκη, φουκαράς έμεινε για πάντα βέβαια, τόσα καταλάβαινε. Σηκώθηκα και έφυγα, ένσημα δεν είχε έτσι και αλλιώς. Μαύρα ήταν πολλά τότε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 10 Μάιος 2019, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18042
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 10 Μάιος 2019, 22:05

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
ελα γιαννακη δεν καθομαστε δουλευουμε
ει χοπ ει χοπ ει χοπ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69579
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μάιος 2019, 22:07

ST48410 έγραψε:
10 Μάιος 2019, 21:54
Και η δική μου πείρα λέει ότι στις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα. Δεν σου λέω ότι καλό είναι να κλείσουν και να γίνουν όλοι υπάλληλοι αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς "αφέντες" επιχειρηματίες της πλάκας που συστηματικά αφήνουν προσωπικό απλήρωτο με διάφορα τεχνάσματα προκειμένου να προσλάβουν κάποιον άλλο και να επωφεληθούν του χρόνου που εργάστηκε απλήρωτος ο προηγούμενος. Δεν φαντάζεται πόσο εφευρετικοί μπορεί να γίνουν.
Ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά αυτές οι "επιχειρήσεις" δεν έχουν μεγάλη διάρκεια. Όσες μικρές επιχειρήσεις ξέρω, που έχουν παραμείνει για χρόνια στο χώρο έχουν το ίδιο προσωπικό. Και σαφώς αυτό δεν είναι συμπτωματικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών