Εργασιακή ζούγκλα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 17:30

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:11
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2019, 12:59

Νιώθεις αδικημένη kitty?
Τσ.

Αδικημένα νοιώθουν τα γατάκια.
Ε μα είπα και εγώ τι λένε οι από πάνω, Εννοείται αδικημένα νιώθουν τα γατάκια που δεν τους πληρώνουν τις υπερωρίες οι καλοί εργοδότες. Τ' άλλα τα γατάκια είναι τα αγαπημένα των εργοδοτών.
Νάιδα κοριτσάκι μου, είσαι μακριά νυχτωμένη. Οι εργοδότες δεν αγαπάνε κανέναν.
Και δεν ψάχνουν για εργαζόμενους που θα κάθονται αδιαμαρτύρητα τις υπερωρίες αλλά αυτούς που θα βγάλουν σε λίγες ώρες κερδοφόρο και αξιόπιστο αποτέλεσμα. Αν θεωρείς ότι αδικείσαι, ζήτησε να πληρώνεσαι ως ωρομίσθια ή με ποσοστά για όσες ώρες γουστάρεις εσύ. Για όλα υπάρχει λύση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Μάιος 2019, 17:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:30
Και δεν ψάχνουν για εργαζόμενους που θα κάθονται αδιαμαρτύρητα τις υπερωρίες αλλά αυτούς που θα βγάλουν σε λίγες ώρες κερδοφόρο και αξιόπιστο αποτέλεσμα.
Αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται από την φύση της εργασίας. Την εποχή των παχέων αγελάδων που ο πελάτης άφηνε χρήματα ήθελες σε εμπορικό μαγαζί τον έμπειρο πωλητή και τον πλήρωνες για να φορτώσει τον πελάτη με τα ακριβότερα ή τα περισσότερα προϊόντα. Τώρα όταν ξέρεις ότι 3 στους 4 μπαίνουν μέσα απλά για έρευνα αγοράς προτιμάς να έχεις κάποιο με το βασικό να χτυπάει ώρες και να σου κρατάει το μαγαζί απλώς ανοικτό.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Μάιος 2019, 17:50

Γενικώς σε αυτό το νήμα γράφουμε από την προσωπική μας πείρα ή ότι έχουμε ακούσει από τον περίγυρό μας. Αυτό είναι και κάπως επιπόλαιο. Αν έχει κανείς στατιστικά αριθμού ελέγχων, καταγγελιών και προστίμων που επιβλήθηκαν σε βάθος δεκαετίας ή εικοσαετίας ίσως θα μπορούσαμε να σχηματίσουμε μια αντικειμενικότερη εικόνα.

Ορέστης 35

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Μάιος 2019, 17:53

Γαληνός έγραψε:
11 Μάιος 2019, 12:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 11:32

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό το σκηνικό λειτουργεί υπό την αιγίδα του κράτους. Πρωτίστως συμφέρει το κράτος να διασφαλίζει τα δικά του έσοδα και συγχρόνως να κλείνει το μάτι προς εργοδότες και εργαζόμενους "οκ, ξέρω τι κάνεις και σε αφήνω να το κάνεις αλλά μέχρι εκεί... Το εκεί το κρίνω μόνον εγώ." :lol:
πόσο δίκο έχεις,
γενικά το κράτος ξέρει και για το φαγοπότι, για τις λαμογίες, τις φοροαποφυγές, τα ξέρει όλα
το θέμα είναι ΜΗΝ σε ελένξουν, γιατί όλοι παρανομούν για να επιβιώσουν.
Το ίδιο κρίνει πότε και εάν θα γίνει έλεγχος. Και φυσικά την πληρώνουν κάποιοι μικροί κλέφτες γιατί οι μεγάλοι είναι οι προσωπικοί χρηματοδότες τους
μιλάμε τραγικές καταστάσεις, μπανανία και χαβούζα που δεν αξίζει να βρίσκεται στην Δύση ή να λέει πως έχει σχέση με τους (Αρχαίους) Έλληνες.
Νόμους έχουμε. Μηχανσμούς έχουμε. Αλλά, δυστυχώς, εάν λειτουργήσουν, θα πάμε ΟΛΟΙ μέσα
Ειμαστε μια χωρα που το πληρωμα του ΕΚΑΒ σε βασανιζει αν δεν το χρηματισεις. Δεν ξερω αν υπαρχει πιο χαμηλα. Στην Ουκρανια πρεπει να λαδωσεις τους αστυνομικους σε μπλοκο για να μη σε δειρουν. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Μάιος 2019, 17:56

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:53
Γαληνός έγραψε:
11 Μάιος 2019, 12:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 11:32

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό το σκηνικό λειτουργεί υπό την αιγίδα του κράτους. Πρωτίστως συμφέρει το κράτος να διασφαλίζει τα δικά του έσοδα και συγχρόνως να κλείνει το μάτι προς εργοδότες και εργαζόμενους "οκ, ξέρω τι κάνεις και σε αφήνω να το κάνεις αλλά μέχρι εκεί... Το εκεί το κρίνω μόνον εγώ." :lol:
πόσο δίκο έχεις,
γενικά το κράτος ξέρει και για το φαγοπότι, για τις λαμογίες, τις φοροαποφυγές, τα ξέρει όλα
το θέμα είναι ΜΗΝ σε ελένξουν, γιατί όλοι παρανομούν για να επιβιώσουν.
Το ίδιο κρίνει πότε και εάν θα γίνει έλεγχος. Και φυσικά την πληρώνουν κάποιοι μικροί κλέφτες γιατί οι μεγάλοι είναι οι προσωπικοί χρηματοδότες τους
μιλάμε τραγικές καταστάσεις, μπανανία και χαβούζα που δεν αξίζει να βρίσκεται στην Δύση ή να λέει πως έχει σχέση με τους (Αρχαίους) Έλληνες.
Νόμους έχουμε. Μηχανσμούς έχουμε. Αλλά, δυστυχώς, εάν λειτουργήσουν, θα πάμε ΟΛΟΙ μέσα
Ειμαστε μια χωρα που το πληρωμα του ΕΚΑΒ σε βασανιζει αν δεν το χρηματισεις. Δεν ξερω αν υπαρχει πιο χαμηλα. Στην Ουκρανια πρεπει να λαδωσεις τους αστυνομικους σε μπλοκο για να μη σε δειρουν. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο.
Μια φορά στο ΙΚΑ παλιά, λάδωσα κάποιον για να τον καταφέρω να λαδωθεί, για να κάνω την δουλειά μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Μάιος 2019, 17:58

στα Ουκρανικά δεν υπάρχει λέξη για το "φιλότιμο". για αυτό
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2019, 18:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:30


Νάιδα κοριτσάκι μου, είσαι μακριά νυχτωμένη. Οι εργοδότες δεν αγαπάνε κανέναν.
Και δεν ψάχνουν για εργαζόμενους που θα κάθονται αδιαμαρτύρητα τις υπερωρίες αλλά αυτούς που θα βγάλουν σε λίγες ώρες κερδοφόρο και αξιόπιστο αποτέλεσμα. Αν θεωρείς ότι αδικείσαι, ζήτησε να πληρώνεσαι ως ωρομίσθια ή με ποσοστά για όσες ώρες γουστάρεις εσύ. Για όλα υπάρχει λύση.
Βέβαια και υπάρχουν οι συμπάθειες της εργοδοσίας. Όσοι εργαζόμενοι τους τους στηρίζουν.
Εγώ δεν εστιάζω στον εαυτό μου. Δεν έχω κανένα παράπονο από την εργοδοσία μου. Αλλά δεν κλείνω τα ματάκια στα γύρω μου. Και ναι βέβαια οπωσδήποτε το εστιατόριο το καλοκαίρι ψάχνει να βρει τον εργαζόμενο που θα φέρει το αξιόπιστο και κερδοφόρο αποτέλεσμα σε.λιγες ώρες.
Ή στο σούπερ μάρκετ ή ο εργαζόμενος στην εταιρία. Που ζεις βρε κοπελάρα μου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Μάιος 2019, 18:18

Yochanan έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:58
στα Ουκρανικά δεν υπάρχει λέξη για το "φιλότιμο". για αυτό
Αρα τι μας μενει για να ξεφυγουμε απ τη ζουγκλα;

Γραφικός

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 11 Μάιος 2019, 18:29

Yochanan έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:58
στα Ουκρανικά δεν υπάρχει λέξη για το "φιλότιμο". για αυτό
https://translate.google.gr/#view=home& ... E%BC%CE%BF
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 11 Μάιος 2019, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Μάιος 2019, 18:31

Γραφικός έγραψε:
11 Μάιος 2019, 18:29
Yochanan έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:58
στα Ουκρανικά δεν υπάρχει λέξη για το "φιλότιμο". για αυτό
https://translate.google.gr/#view=home& ... E%BC%CE%BF
:roll::roll::roll::roll:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Μάιος 2019, 18:32

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 18:18
Yochanan έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:58
στα Ουκρανικά δεν υπάρχει λέξη για το "φιλότιμο". για αυτό
Αρα τι μας μενει για να ξεφυγουμε απ τη ζουγκλα;
τώρα πια τίποτε δε μας σωζει
-καισαρ εμμανουηλ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 19:09

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:53
Ειμαστε μια χωρα που το πληρωμα του ΕΚΑΒ σε βασανιζει αν δεν το χρηματισεις. Δεν ξερω αν υπαρχει πιο χαμηλα. Στην Ουκρανια πρεπει να λαδωσεις τους αστυνομικους σε μπλοκο για να μη σε δειρουν. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο.
Υπερβολές. Υπάρχουν φιλότιμοι και ευγενικοί άνθρωποι στο δημόσιο. Σε όλες τις υπηρεσίες.
Και τραβάνε τα ζόρια της ισοπέδωσης με αυτούς που θεωρούν ότι οι πολίτες υπάρχουν για να τους εξεπεραιτούν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 19:14

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2019, 18:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:30


Νάιδα κοριτσάκι μου, είσαι μακριά νυχτωμένη. Οι εργοδότες δεν αγαπάνε κανέναν.
Και δεν ψάχνουν για εργαζόμενους που θα κάθονται αδιαμαρτύρητα τις υπερωρίες αλλά αυτούς που θα βγάλουν σε λίγες ώρες κερδοφόρο και αξιόπιστο αποτέλεσμα. Αν θεωρείς ότι αδικείσαι, ζήτησε να πληρώνεσαι ως ωρομίσθια ή με ποσοστά για όσες ώρες γουστάρεις εσύ. Για όλα υπάρχει λύση.
Βέβαια και υπάρχουν οι συμπάθειες της εργοδοσίας. Όσοι εργαζόμενοι τους τους στηρίζουν.
Εγώ δεν εστιάζω στον εαυτό μου. Δεν έχω κανένα παράπονο από την εργοδοσία μου. Αλλά δεν κλείνω τα ματάκια στα γύρω μου. Και ναι βέβαια οπωσδήποτε το εστιατόριο το καλοκαίρι ψάχνει να βρει τον εργαζόμενο που θα φέρει το αξιόπιστο και κερδοφόρο αποτέλεσμα σε.λιγες ώρες.
Ή στο σούπερ μάρκετ ή ο εργαζόμενος στην εταιρία. Που ζεις βρε κοπελάρα μου;
Ζω στον ίδιο κόσμο με σένα. Και αν δεν εστιάζεις στον εαυτό σου, καλό θα είναι να μην εστιάζεις και σε μένα με εξυπναδούλες γιατί αν εστιάσω εγώ σε σένα δεν θα απαντήσεις ούτε στα βασικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Μάιος 2019, 19:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 19:09
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:53
Ειμαστε μια χωρα που το πληρωμα του ΕΚΑΒ σε βασανιζει αν δεν το χρηματισεις. Δεν ξερω αν υπαρχει πιο χαμηλα. Στην Ουκρανια πρεπει να λαδωσεις τους αστυνομικους σε μπλοκο για να μη σε δειρουν. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο.
Υπερβολές. Υπάρχουν φιλότιμοι και ευγενικοί άνθρωποι στο δημόσιο. Σε όλες τις υπηρεσίες.
Και τραβάνε τα ζόρια της ισοπέδωσης με αυτούς που θεωρούν ότι οι πολίτες υπάρχουν για να τους εξεπεραιτούν.
+1. Χρειάστηκα 3 φορές το ΕΚΑΒ και τις 2 τουλάχιστον το προσωπικό ήταν εξαιρετικό και αρνήθηκαν ευγενικά ακόμα και ένα απλό κέρασμα. Προφανώς και υπάρχουν καλοί εργαζόμενοι στο δημόσιο. Το πρόβλημα είναι ότι αμείβονται ακριβώς το ίδιο με τους κακούς εργαζόμενους οι οποίοι μετά από μία δεκαετία κρίσης εξακολουθούν να είναι απαράδεκτα πολλοί.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Εργασιακή ζούγκλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 11 Μάιος 2019, 19:26

ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 19:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 19:09
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:53
Ειμαστε μια χωρα που το πληρωμα του ΕΚΑΒ σε βασανιζει αν δεν το χρηματισεις. Δεν ξερω αν υπαρχει πιο χαμηλα. Στην Ουκρανια πρεπει να λαδωσεις τους αστυνομικους σε μπλοκο για να μη σε δειρουν. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο.
Υπερβολές. Υπάρχουν φιλότιμοι και ευγενικοί άνθρωποι στο δημόσιο. Σε όλες τις υπηρεσίες.
Και τραβάνε τα ζόρια της ισοπέδωσης με αυτούς που θεωρούν ότι οι πολίτες υπάρχουν για να τους εξεπεραιτούν.
+1. Χρειάστηκα 3 φορές το ΕΚΑΒ και τις 2 τουλάχιστον το προσωπικό ήταν εξαιρετικό και αρνήθηκαν ευγενικά ακόμα και ένα απλό κέρασμα. Προφανώς και υπάρχουν καλοί εργαζόμενοι στο δημόσιο. Το πρόβλημα είναι ότι αμείβονται ακριβώς το ίδιο με τους κακούς εργαζόμενους οι οποίοι μετά από μία δεκαετία κρίσης εξακολουθούν να είναι απαράδεκτα πολλοί.

Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών