Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:05

Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:59
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Το επειχείρημα περί φύσεως, αράγματος κάτω από τ' αστέρια, δάσος κλπ κλπ. Ναι, ξαναλέω ποιος με εμποδίζει εμένα που μένω σ' ένα σπίτι ή σε ξενοδοχείο να βγβ και να κάνω το ίδιο όποτε γουστάρω; Κανείς. Όποτε γουστάρω πάω κι αράζω παραλία. Πώς είναι πλεονέκτημα υπέρ του κάμπινγκ αυτό; Η διαφορά στις δικές μου διακοπές είναι ότι όποτε γουστάρω γυρνάω..
Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εμένα αυτή η εμπειρία του να ζεις για λίγο χωρίς τις ανέσεις του πολιτισμού, μου ικανοποιεί κάποια μάλλον πρωτόγονα ένστικτα επιβίωσης.
Ότι μπορώ να επιβιώσω στη φύση χωρίς την προστασία που προσφέρει ο αστικός τρόπος ζωής...
Αυτό το καταλαβαίνω αν και δεν το συμμερίζομαι εδώ. Αν θες να το νιώσεις αυτό πήγαινε Αμαζόνιο να νιώσεις όντως την μάχη της επιβίωσης και τους κινδύνους. Εμένα αυτήν την αίσθηση μου την δίνει το να κάνω ριψοκίνδυνα ή έντονα πράγματα (όσα κάνω), όχι το να μην έχω τουαλέτα. Το ελεύθερο κάμπινγκ σου προσφέρει τα χειρότερα στοιχεία που έχει ο πρωτόγονος τρόπoς ζωής (βρώμα, έλλειψη άνεσης) χωρίς τα καλά (αδρεναλίνη, αγώνας επιβίωσης). Μιλάμε πάντα για ελεύθερα κάμπινγκ σε νησιά το καλοκαίρι εν είδει διακοπών, όχι τι κάνουν κάτι adventure freaks στα βουνά με τις αρκούδες.

Δε νιώθεις τα ένστικτα επιβίωσης να ξυπνάνε κάτω από ένα τσαντίρι σ' ελληνικό νησί. Νιώθεις μόνο την έλλειψη των βασικών ανέσεων που σε βοηθάνε να μην είναι για τον πούτσο η καθημερινότητα σου. Εγώ τα νιώθω όταν κωπηλατώ σε φουρτουνιασμένη θάλασσα ή όταν πάω για cliff diving από πολύ ψηλά σημεία π.χ. Εκεί νιώθεις τα πρωτόγονα ένστικτα με τρόπο που αξίζει, όχι επειδή περνάς μία εβδομάδα χωρίς τουαλέτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 24 Μάιος 2019, 16:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9122
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 16:08

Εγώ νόμιζα πως σε αυτό το νήμα θα λέγαμε αν μας αρέσει ή όχι.
Δεν κατάλαβα ότι πρέπει να πείσει κανένας κανέναν για το τι είναι πιο σωστό.

Είναι σα να συγκρίνεις μηχανές με αυτοκίνητα, πόλη με χωριό, γάμο με εργένικη ζωή, κλπ.
Πέρα από κάποια πρακτικά και συγκρίσιμα χαρακτηριστικά που έχουν διαφορετική βαρύτητα στον καθένα, στο τέλος όλα καταλήγουν στο τι μας αρέσει...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 16:09

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:04
enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:01
Γενικά θέλουμε 5βολτ για αυτά τα απλά νομίζω, στα 12 χάνεις άλλο ένα 20% στις αλλαγές.
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
μιά χαρά, τέτοιο θέλει πράγματι, ένα καλό πανελάκι, το κινητό του και ένα φορτιστή που να μην είναι της πλάκας.

Ορέστης 35

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 16:10

alamo έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:49
προς κάθε ενδιαφερόμενο: 1)το πετρελαιο είναι το απολυτο εντομοκτόνο. Το ΜΟΝΟ ελάττωμα είναι ότι βρωμά, ουτε νευροτοξικό ουτε τιποτα από μαλακιες που αναφέρθηκαν, διωχνει σκοτώνει τα πάντα , βαρά ακαριαία το ΠΓΝ ολων των αρθροπόδων.2) αν σε τσιμπιδωδαγκωσει σκολοπέντρα σου πηρε ο διαλος το πατέρα.3) είναι θλιβερό να μιλάς για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (από τι ;) κατασκήνωση και να μιλας για P.V. Amp & volt and mha και powerbank ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΘΛΙΒΕΡΟΣ.!
https://ag.ny.gov/environmental/oil-spi ... m-products

Μην παραπληροφορεις. Εγω ζαλιζομουν οταν η μανα μου εβαλε πετρελαιο στο κρεβατι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22565
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 16:10

Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:08
Δεν κατάλαβα ότι πρέπει να πείσει κανένας κανέναν για το τι είναι πιο σωστό.
φορουμάρα φίλε, το μέρος που δεν έχει σημασία τόσο να τα κάνεις εσύ καλά, όσοι οι άλλοι χάλια :lol:

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:11

Airman68

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Ειδικά κάποιον που του αρέσει αυτό το στυλ διακοπών, αφού τα γούστα μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Δε σημαίνει όμως ότι και για τα γούστα δε μπορείς να επιχειρηματολογήσεις και να δώσει λόγους για το τι σου αρέσει και τι όχι. Αλλιώς να μη συζητάμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 24 Μάιος 2019, 16:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 16:11

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:55
blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:52
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Δεν είδα να απάντησε κανείς για το ζήτημα του μπάνιου.

απαντησα εγω: λασπολουτρο με αργιλο.
Επισης, με γεια σου και χαρα σου να μη γουσταρεις φρη καμπινγ. Δεν θα ηθελα με την καμια να πεσω πανω σε καποιον σαν εσενα σε καμια παραλια.
Μάλιστα, άρα έχουμε λασπόλουτρο (το οποίο το κάνεις σε κάποιον χώρο που έχεις ή μαζί με τα φιλαράκια σου δεν ξέρω) vs μπανιέρας. Ό,τι γουστάρει ο καθένας, για γούστα μιλάμε. Για τουλέτα τι έχεις; Πού ξυρίζεσαι; Πού βουρτσίζεις τα δόντια σου;
το λασπολουτρο το εκανα στο σημειο του κοιτασματος αργιλου που βρηκα. Ξεπλυθηκα απο τις λασπες στο πηγαδι, που ηταν στη μεση μιας παραλιας. Απλα πηρα ενα κουβα νερο και τον εριξα πανω μου. Δεν ξυριζομαι γενικως και δεν ξερω και κανενα που να μην εχει η αφηνει μουσια στο νησι. Γιατι να ξυριστεις αραγε; Αχρηστο τελειως.
Για τουαλετα ειτε βρισκω ενα απομερο μερος οπου σκαβω λακο τουλαχιστον 60-70 εκ και θαβω την παραγωγη μου, ειτε κατευθειαν στη θαλασσα σε μια πιο απομερη παραλια. Χαρτι υγειας δε χρησιμοποιω, μονο νερακι της θαλασσας. Τα δοντια μου τα πλενω μ ενα ποτηρακι και φτυνω στο χωμα.

Τωρα ολα αυτα ειναι καπως αυτονοητα φυσικα, μου φαινεται και αστειο να τα συζητω. Το θεμα δεν ειναι πολιτικο, αλλα καθαρα λαιφσταιλ, δεν μπορω ομως να μην διακρινω εδω τα ιδια τυπικα φοβικα συμπλεγματα του μεσου δεξιου που εντοπιζω στο συνολικο τους λογο. Συμπτωματικα, οσοι εκφραστηκαν αρνητικα, ηταν σε μεγαλο βαθμο ιδεολογικα συντηρητικοτεροι.

Ορέστης 35

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 16:11

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:05
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:59
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Το επειχείρημα περί φύσεως, αράγματος κάτω από τ' αστέρια, δάσος κλπ κλπ. Ναι, ξαναλέω ποιος με εμποδίζει εμένα που μένω σ' ένα σπίτι ή σε ξενοδοχείο να βγβ και να κάνω το ίδιο όποτε γουστάρω; Κανείς. Όποτε γουστάρω πάω κι αράζω παραλία. Πώς είναι πλεονέκτημα υπέρ του κάμπινγκ αυτό; Η διαφορά στις δικές μου διακοπές είναι ότι όποτε γουστάρω γυρνάω..
Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εμένα αυτή η εμπειρία του να ζεις για λίγο χωρίς τις ανέσεις του πολιτισμού, μου ικανοποιεί κάποια μάλλον πρωτόγονα ένστικτα επιβίωσης.
Ότι μπορώ να επιβιώσω στη φύση χωρίς την προστασία που προσφέρει ο αστικός τρόπος ζωής...
Αυτό το καταλαβαίνω αν και δεν το συμμερίζομαι εδώ. Αν θες να το νιώσεις αυτό πήγαινε Αμαζόνιο να νιώσεις όντως την μάχη της επιβίωσης και τους κινδύνους. Εμένα αυτήν την αίσθηση μου την δίνει το να κάνω ριψοκίνδυνα ή έντονα πράγματα (όσα κάνω), όχι το να μην έχω τουαλέτα. Το ελεύθερο κάμπινγκ σου προσφέρει τα χειρότερα στοιχεία που έχει ο πρωτόγονος τρόπoς ζωής (βρώμα, έλλειψη άνεσης) χωρίς τα καλά (αδρεναλίνη, αγώνας επιβίωσης). Μιλάμε πάντα για ελεύθερα κάμπινγκ σε νησιά το καλοκαίρι εν είδει διακοπών, όχι τι κάνουν κάτι adventure freaks στα βουνά με τις αρκούδες.

Δε νιώθεις τα ένστικτα επιβίωσης να ξυπνάνε κάτω από ένα τσαντίρι σ' ελληνικό νησί. Νιώθεις μόνο την έλλειψη των βασικών ανέσεων που σε βοηθάνε να μην είναι για τον πούτσο η καθημερινότητα σου. Εγώ τα νιώθω όταν κωπηλατώ σε φουρτουνιασμένη θάλασσα ή όταν πάω για cliff diving από πολύ ψηλά σημεία π.χ. Εκεί νιώθεις τα πρωτόγονα ένστικτα με τρόπο που αξίζει, όχι επειδή περνάς μία εβδομάδα χωρίς τουαλέτα.
Ναι αλλα στα καμπινγκ γνωριζεις και τουριστριες.

alamo

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 24 Μάιος 2019, 16:12

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:10
alamo έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:49
προς κάθε ενδιαφερόμενο: 1)το πετρελαιο είναι το απολυτο εντομοκτόνο. Το ΜΟΝΟ ελάττωμα είναι ότι βρωμά, ουτε νευροτοξικό ουτε τιποτα από μαλακιες που αναφέρθηκαν, διωχνει σκοτώνει τα πάντα , βαρά ακαριαία το ΠΓΝ ολων των αρθροπόδων.2) αν σε τσιμπιδωδαγκωσει σκολοπέντρα σου πηρε ο διαλος το πατέρα.3) είναι θλιβερό να μιλάς για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (από τι ;) κατασκήνωση και να μιλας για P.V. Amp & volt and mha και powerbank ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΘΛΙΒΕΡΟΣ.!
https://ag.ny.gov/environmental/oil-spi ... m-products

Μην παραπληροφορεις. Εγω ζαλιζομουν οταν η μανα μου εβαλε πετρελαιο στο κρεβατι.
νευροτοξικό , είναι μόνο στο κλούβιο σου κληρονομικότητα βλέπω.

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:13

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:11
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:05
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:59


Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εμένα αυτή η εμπειρία του να ζεις για λίγο χωρίς τις ανέσεις του πολιτισμού, μου ικανοποιεί κάποια μάλλον πρωτόγονα ένστικτα επιβίωσης.
Ότι μπορώ να επιβιώσω στη φύση χωρίς την προστασία που προσφέρει ο αστικός τρόπος ζωής...
Αυτό το καταλαβαίνω αν και δεν το συμμερίζομαι εδώ. Αν θες να το νιώσεις αυτό πήγαινε Αμαζόνιο να νιώσεις όντως την μάχη της επιβίωσης και τους κινδύνους. Εμένα αυτήν την αίσθηση μου την δίνει το να κάνω ριψοκίνδυνα ή έντονα πράγματα (όσα κάνω), όχι το να μην έχω τουαλέτα. Το ελεύθερο κάμπινγκ σου προσφέρει τα χειρότερα στοιχεία που έχει ο πρωτόγονος τρόπoς ζωής (βρώμα, έλλειψη άνεσης) χωρίς τα καλά (αδρεναλίνη, αγώνας επιβίωσης). Μιλάμε πάντα για ελεύθερα κάμπινγκ σε νησιά το καλοκαίρι εν είδει διακοπών, όχι τι κάνουν κάτι adventure freaks στα βουνά με τις αρκούδες.

Δε νιώθεις τα ένστικτα επιβίωσης να ξυπνάνε κάτω από ένα τσαντίρι σ' ελληνικό νησί. Νιώθεις μόνο την έλλειψη των βασικών ανέσεων που σε βοηθάνε να μην είναι για τον πούτσο η καθημερινότητα σου. Εγώ τα νιώθω όταν κωπηλατώ σε φουρτουνιασμένη θάλασσα ή όταν πάω για cliff diving από πολύ ψηλά σημεία π.χ. Εκεί νιώθεις τα πρωτόγονα ένστικτα με τρόπο που αξίζει, όχι επειδή περνάς μία εβδομάδα χωρίς τουαλέτα.
Ναι αλλα στα καμπινγκ γνωριζεις και τουριστριες.
Ενώ άμα είσαι στο ξενοδοχείο σου δεν θα βγαίνεις έξω και δε θα γνωρίζεις τουρίστριες.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Μάιος 2019, 16:15

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:04
enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:01
Γενικά θέλουμε 5βολτ για αυτά τα απλά νομίζω, στα 12 χάνεις άλλο ένα 20% στις αλλαγές.
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
Το λάπτοπ επιβίωσης ή απλό;
the end

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 16:16

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:09
Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:04
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
μιά χαρά, τέτοιο θέλει πράγματι, ένα καλό πανελάκι, το κινητό του και ένα φορτιστή που να μην είναι της πλάκας.
Ναι αλλά τα μεγάλα που φορτίζουν τα πάντα κάνουν 150+ ευρώ και όχι 15.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 16:19

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:16
enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:09
Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:04
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
μιά χαρά, τέτοιο θέλει πράγματι, ένα καλό πανελάκι, το κινητό του και ένα φορτιστή που να μην είναι της πλάκας.
Ναι αλλά τα μεγάλα που φορτίζουν τα πάντα κάνουν 150+ ευρώ και όχι 15.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
φορτιστη μπαταριας αα δε βλεπω.

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:19

Περιμένω να μου πει κάποιος πλην του blackpaint που προφανώς ή θα βρει κοίτασμα αργίλου ή δε θα τον νοιάξει πως αντιμετωπίζει το θέμα του μπάνιου και τι το ευχάριστο έχει το να μην έχεις τουαλέτα να χέσεις ή νιπτήρα.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 16:20

Πάνας έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:15
Το λάπτοπ επιβίωσης ή απλό;
Είσαι μόνος σε νια απομονωμένη παραλία, να μην δεις και μια τσόντα στο λάπτοπ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών