Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 16:21

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:16
Ναι αλλά τα μεγάλα που φορτίζουν τα πάντα κάνουν 150+ ευρώ και όχι 15.
οκ ναι είναι λίγο υπερβολή, ένα καλό μονοκρυσταλικό πανελάκι των 5βαττ εχει 4 ευρώ απο το βανγοοδ, η δίοδος δώρο :)

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9084
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 16:21

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:05

Αυτό το καταλαβαίνω αν και δεν το συμμερίζομαι εδώ. Αν θες να το νιώσεις αυτό πήγαινε Αμαζόνιο να νιώσεις όντως την μάχη της επιβίωσης και τους κινδύνους. Εμένα αυτήν την αίσθηση μου την δίνει το να κάνω ριψοκίνδυνα ή έντονα πράγματα (όσα κάνω), όχι το να μην έχω τουαλέτα. Το ελεύθερο κάμπινγκ σου προσφέρει τα χειρότερα στοιχεία που έχει ο πρωτόγονος τρόπoς ζωής (βρώμα, έλλειψη άνεσης) χωρίς τα καλά (αδρεναλίνη, αγώνας επιβίωσης). Μιλάμε πάντα για ελεύθερα κάμπινγκ σε νησιά το καλοκαίρι εν είδει διακοπών, όχι τι κάνουν κάτι adventure freaks στα βουνά με τις αρκούδες.

Δε νιώθεις τα ένστικτα επιβίωσης να ξυπνάνε κάτω από ένα τσαντίρι σ' ελληνικό νησί. Νιώθεις μόνο την έλλειψη των βασικών ανέσεων που σε βοηθάνε να μην είναι για τον πούτσο η καθημερινότητα σου. Εγώ τα νιώθω όταν κωπηλατώ σε φουρτουνιασμένη θάλασσα ή όταν πάω για cliff diving από πολύ ψηλά σημεία π.χ. Εκεί νιώθεις τα πρωτόγονα ένστικτα με τρόπο που αξίζει, όχι επειδή περνάς μία εβδομάδα χωρίς τουαλέτα.
Εδώ μάλλον εγώ έκανα λάθος.
Αναφερόμουν σε ελεύθερο κάμπινγκ στο βουνό που έχω πάει μόνο χειμώνα.

Από υψηλά επίπεδα αδρεναλίνης έχω πολλά χρόνια εμπειρίας, λόγω δουλειάς. Οπότε, ομολογώ, δεν τα αναζητώ πια.
Σεβαστές οι δραστηριότητες που ανέφερες (και πολύ ενδιαφέρουσες) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε εμπειρία μακρυά από τον πολιτισμό δεν σου προσφέρει κάτι. Για παράδειγμα, η κόρη μου ξετρελλάθηκε την πρώτη φορά που την έμαθα να ανάβει φωτιά με σπίθες (όχι αναπτήρα)...
Yippie Kay Yay

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:22

Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:21
προσφέρει κάτι. Για παράδειγμα, η κόρη μου ξετρελλάθηκε την πρώτη φορά που την έμαθα να ανάβει φωτιά με σπίθες (όχι αναπτήρα)...
Σίγουρα, αυτό είναι γαμάτο.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Μάιος 2019, 16:23

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:20
Πάνας έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:15
Το λάπτοπ επιβίωσης ή απλό;
Είσαι μόνος σε νια απομονωμένη παραλία, να μην δεις και μια τσόντα στο λάπτοπ;
Εγώ ρωτούσα αν έχει δορυφορικό ίντερνετ για το πορνχαμπ.
the end

Ορέστης 35

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 16:23

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:13
Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:11
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:05


Αυτό το καταλαβαίνω αν και δεν το συμμερίζομαι εδώ. Αν θες να το νιώσεις αυτό πήγαινε Αμαζόνιο να νιώσεις όντως την μάχη της επιβίωσης και τους κινδύνους. Εμένα αυτήν την αίσθηση μου την δίνει το να κάνω ριψοκίνδυνα ή έντονα πράγματα (όσα κάνω), όχι το να μην έχω τουαλέτα. Το ελεύθερο κάμπινγκ σου προσφέρει τα χειρότερα στοιχεία που έχει ο πρωτόγονος τρόπoς ζωής (βρώμα, έλλειψη άνεσης) χωρίς τα καλά (αδρεναλίνη, αγώνας επιβίωσης). Μιλάμε πάντα για ελεύθερα κάμπινγκ σε νησιά το καλοκαίρι εν είδει διακοπών, όχι τι κάνουν κάτι adventure freaks στα βουνά με τις αρκούδες.

Δε νιώθεις τα ένστικτα επιβίωσης να ξυπνάνε κάτω από ένα τσαντίρι σ' ελληνικό νησί. Νιώθεις μόνο την έλλειψη των βασικών ανέσεων που σε βοηθάνε να μην είναι για τον πούτσο η καθημερινότητα σου. Εγώ τα νιώθω όταν κωπηλατώ σε φουρτουνιασμένη θάλασσα ή όταν πάω για cliff diving από πολύ ψηλά σημεία π.χ. Εκεί νιώθεις τα πρωτόγονα ένστικτα με τρόπο που αξίζει, όχι επειδή περνάς μία εβδομάδα χωρίς τουαλέτα.
Ναι αλλα στα καμπινγκ γνωριζεις και τουριστριες.
Ενώ άμα είσαι στο ξενοδοχείο σου δεν θα βγαίνεις έξω και δε θα γνωρίζεις τουρίστριες.
ολοι λενε οτι ειναι πιο ευκολο στο καμπιγκ. Επισης εισαι πιο κοντα στη φυση. Μειονεκτημα οτι μπορει οι διπλανοι σου να κανουν φασαρια, να βαζουν μουσικες κλπ.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9084
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 16:25

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:22
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:21
προσφέρει κάτι. Για παράδειγμα, η κόρη μου ξετρελλάθηκε την πρώτη φορά που την έμαθα να ανάβει φωτιά με σπίθες (όχι αναπτήρα)...
Σίγουρα, αυτό είναι γαμάτο.
Δεν ξέρω αν το πιστεύεις ή αν ειρωνεύεσαι, αλλά ότνως σου δημιουργεί ένα αίσθημα υπερηφάνειας...
Yippie Kay Yay

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 16:26

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:23
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:13
Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:11
Ναι αλλα στα καμπινγκ γνωριζεις και τουριστριες.
Ενώ άμα είσαι στο ξενοδοχείο σου δεν θα βγαίνεις έξω και δε θα γνωρίζεις τουρίστριες.
ολοι λενε οτι ειναι πιο ευκολο στο καμπιγκ. Επισης εισαι πιο κοντα στη φυση. Μειονεκτημα οτι μπορει οι διπλανοι σου να κανουν φασαρια, να βαζουν μουσικες κλπ.
Και σ' ένα beach party μια χαρά κοντά στην φύση είσαι. Άμα δε μπορείς να γνωρίσεις κοπέλα σε νησί το καλοκαίρι, δε θα σε σώσει το κάμπινγκ, πίστεψε με.
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:25
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:22
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:21
προσφέρει κάτι. Για παράδειγμα, η κόρη μου ξετρελλάθηκε την πρώτη φορά που την έμαθα να ανάβει φωτιά με σπίθες (όχι αναπτήρα)...
Σίγουρα, αυτό είναι γαμάτο.
Δεν ξέρω αν το πιστεύεις ή αν ειρωνεύεσαι, αλλά ότνως σου δημιουργεί ένα αίσθημα υπερηφάνειας...
Όχι ρε, είναι γαμάτο αυτό, όντως. Σου είπα, αυτά που πράγματι ξυπνάνε τα ωραία ένστικτα μ' αρέσουν.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 16:28

Πάνας έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:15
Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:04
enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:01
Γενικά θέλουμε 5βολτ για αυτά τα απλά νομίζω, στα 12 χάνεις άλλο ένα 20% στις αλλαγές.
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
Το λάπτοπ επιβίωσης ή απλό;
συμπτωματικα υπαρχουν κατασκευαστες που φτιαχνουν λαπτοπ με ακραιες προδιαγραφες. Μια πιο φτηνη λυση ειναι μια ειδικη ανθεκτικη κασα. Αυτα ομως ειναι υπερβολες για τα ελληνικα δεδομενα.
Ενα ταμπλετ η ακομα κι ενα μεγαλο κινητο ειναι υπερεπαρκεις λυσεις. Σε οτι με αφορα, μ εχει ελαφρυνει παρα πολυ ως προς την μεταφορα βιβλιων, που παντα επιβαρυναν πολυ τον σακο μου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 24 Μάιος 2019, 16:28

Τελικά ελεύθερο κάμπινγκ κάνει κάποιος μέχρι ένα επίπεδο ανέσεων; Ποιο είναι αυτό; Δηλαδή επιτρέπεται να ψαρέψεις για να φας με πετονιά, με ψαροντούφεκο, με καλάμι, αλλά αν ψαρέψεις με φαλαινοθηρικό δεν πιάνεται για ελεύθερο κάμπινγκ;

Επίσης αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την μέση και φέρεις μια καρέκλα να κάθεσαι, είσαι cool ή όχι;

Γενικά υπάρχει κάποιο μανιφέστο που πρέπει να τηρείται;

Συμφωνώ με τον Uppercut. Καλή η ηρεμία, αλλά το τι θεωρεί ο καθένας άνεση και τι διαβολοβδομάδα, είναι λίγο ασαφές.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Ορέστης 35

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 16:29

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:26
Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:23
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:13


Ενώ άμα είσαι στο ξενοδοχείο σου δεν θα βγαίνεις έξω και δε θα γνωρίζεις τουρίστριες.
ολοι λενε οτι ειναι πιο ευκολο στο καμπιγκ. Επισης εισαι πιο κοντα στη φυση. Μειονεκτημα οτι μπορει οι διπλανοι σου να κανουν φασαρια, να βαζουν μουσικες κλπ.
Και σ' ένα beach party μια χαρά κοντά στην φύση είσαι. Άμα δε μπορείς να γνωρίσεις κοπέλα σε νησί το καλοκαίρι, δε θα σε σώσει το κάμπινγκ, πίστεψε με.
Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:25
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:22


Σίγουρα, αυτό είναι γαμάτο.
Δεν ξέρω αν το πιστεύεις ή αν ειρωνεύεσαι, αλλά ότνως σου δημιουργεί ένα αίσθημα υπερηφάνειας...
Όχι ρε, είναι γαμάτο αυτό, όντως. Σου είπα, αυτά που πράγματι ξυπνάνε τα ωραία ένστικτα μ' αρέσουν.
Aλλη φαση τα μπιτς παρτυ, κλαμπ, χορος, μουσικες στη διαπασων, μεθυσια με μπομπες και αλλη τελειως φαση ο ερωτισμος της φυσης.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 16:30

παιδιά είναι χάρισμα να μπορεις να χαίρεσαι με λίγα νομίζω, η ζωή είναι σαν μια σκάλα, κάθε φορά που ανεβαίνεις ένα σκαλί τα πίσω χάνονται, δεν μπορείς να χαρείς εκεί που ήσουν, θες παραπάνω. Στα πάντα νομίζω, όχι μόνο στις ανέσεις των διακοπών κλπ. Στο τέλος θα θέλουμε να πέσουμε απο την σελήνη για να πάρουμε την χαρά που είχαμε όταν πέσαμε απο ένα σκαμπό.

Αλλά μακάρι να κάνω λάθος :)

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 24 Μάιος 2019, 16:30

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:11

...
Για τουαλετα ειτε βρισκω ενα απομερο μερος οπου σκαβω λακο τουλαχιστον 60-70 εκ και θαβω την παραγωγη μου, ...
Ρε`συ κόψε κάτι.
Για να σκάψεις 60-70 εκατοστά βάθος με τα μέσα που έχεις κάνοντας ελεύθερο κάμπινγκ θες ένα μεροκάματο γεμάτο κι αν τα καταφέρεις!
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

alamo

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 24 Μάιος 2019, 16:31

bitch party, λακος 70 εκατοστά για χεσιμο.70 cm iq
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alamo την 24 Μάιος 2019, 16:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ορέστης 35

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 16:33

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:30
παιδιά είναι χάρισμα να μπορεις να χαίρεσαι με λίγα νομίζω, η ζωή είναι σαν μια σκάλα, κάθε φορά που ανεβαίνεις ένα σκαλί τα πίσω χάνονται, δεν μπορείς να χαρείς εκεί που ήσουν, θες παραπάνω. Στα πάντα νομίζω, όχι μόνο στις ανέσεις των διακοπών κλπ. Στο τέλος θα θέλουμε να πέσουμε απο την σελήνη για να πάρουμε την χαρά που είχαμε όταν πέσαμε απο ένα σκαμπό.

Αλλά μακάρι να κάνω λάθος :)
Οταν αντικρυσα τη θαλασσα για πρωτη φορα μετα απο 10 χρονια, στα 32 μου, ενιωσα να μαγευεται η ψυχη μου. Την επομενη χρονια δε μου εκανε τοση εντυπωση. Την τριτη χρονια ο Αλιμος μου φαινοταν χαβουζα.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9084
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 16:34

Feindflug έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:28
Τελικά ελεύθερο κάμπινγκ κάνει κάποιος μέχρι ένα επίπεδο ανέσεων; Ποιο είναι αυτό; Δηλαδή επιτρέπεται να ψαρέψεις για να φας με πετονιά, με ψαροντούφεκο, με καλάμι, αλλά αν ψαρέψεις με φαλαινοθηρικό δεν πιάνεται για ελεύθερο κάμπινγκ;

Επίσης αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την μέση και φέρεις μια καρέκλα να κάθεσαι, είσαι cool ή όχι;

Γενικά υπάρχει κάποιο μανιφέστο που πρέπει να τηρείται;

Συμφωνώ με τον Uppercut. Καλή η ηρεμία, αλλά το τι θεωρεί ο καθένας άνεση και τι διαβολοβδομάδα, είναι λίγο ασαφές.
Ελεύθερο κάμπινγκ σημαίνει να κατασκηνώσεις σε μέρος που δεν έχει υποδομές υποστήριξης.
Το τι θα πάρεις μαζί σου είναι δικό σου θέμα.
Και φορητή χημική τουαλέτα να πάρεις για να μην τσαντίζεται ο Uppercut ( :) ) πάλι ελεύθερο κάμπινγκ θα είναι.
Το επίπεδο ανέσεων είναι προσωπική επιλογή αναλόγως του πόσο πιο κοντά στο survival mode θέλεις να είσαι...
Yippie Kay Yay

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών