Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Uppercut

Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 23 Μάιος 2019, 02:46

Ποια είναι η γνώμη σας; Κάθε χρόνο σχεδόν με προσκαλούν φίλοι σε τέτοιες μαλακίες και πάντα λέω όχι. Όταν πάω διακοπές, θέλω να έχω την άνεση μου, το δωμάτιο μου, το μπάνιο μου. Ποιος στον πούτσο απολαμβάνει τις διακοπές του σε μία κωλοσκηνή; Και μην ακούσω "ε, μαλάκα απολαμβάνεις τη φύση". Όχι, εγώ απολαμβάνω την φύση. Κάνοντας κανό, windsurfing, σκαρφαλώνοντας, βολτάροντας, αράζοντας σε παραλίες. Αυτή είναι η απόλαυση, τα καλά κομμάτια της φύσης. Όποτε θέλω όμως, γυρνάω είτε σπίτι μου (αν είμαι σ' ένα από τα νησιά που έχω εξοχικό) ή στο δωμάτιο μου αν είμαι σε ξενοδοχείο. Αράζω με το air condition μου, κάνω μπάνιο, κάνω ότι γουστάρω, γιατί ζω στον 21ο αιώνα.

Απόλαυση δεν είναι να μην έχεις το δικό σου μπάνιο, να μην έχεις ησυχία, καθαριότητα, προστασία από τη ζέστη. Υπάρχει λόγος που εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε επιλέξει να ζούμε σε σπίτια. Γιατί το να μένεις στην ύπαιθρο σε πρόχειρα καταλύματα/ κάτω από ένα πανί είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Μάιος 2019, 03:08

Όταν ποτίζαμε τα χωράφια στο χωριό, κοιμόμουν έξω, κάτω απο τον έναστρο ουρανό, χωρίς αντίσκηνο και μόνο με μιά κουβέρτα. Το επιβιώνεις.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 23 Μάιος 2019, 05:24

Εγω ειμαι υπερ σε οτι με αφορα και μ αρεσει και το χω κανει πολλες φορες, αλλα τοσα χρονια μετα, διαπιστωνω με λυπη πως απο τοτε που εγινε μοδα -αλλα και αναγκη λογω κρισης- οι κλασσικοι προορισμοι ελευθερου καμπινγκ, οι τελευταιοι χιππικοι παραδεισοι της νησιωτικης ελλαδας, υπεστησαν σοβαρες οικολογικες επιπτωσεις απο τοσους και τοσους που κατασκηνωναν μαζικα και σε σημαντικο βαθμο αλλοιωσαν το περιβαλλον. Οι κατασκηνωτες δεν ειναι ολοι υπευθυνοι (η ανευθυνοι), και δυστυχως δεν ειναι οι μονοι, οι ντοπιοι που επιβιωνουν απο αυτους, κανουν πολυ χειροτερα, εχουν κανει τους τοπους τους χωματερες προκειμενου να λειτουργησουν τις επιχειρησεις τους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2019, 07:02

Uppercut έγραψε:
23 Μάιος 2019, 02:46
Ποια είναι η γνώμη σας; Κάθε χρόνο σχεδόν με προσκαλούν φίλοι σε τέτοιες μαλακίες και πάντα λέω όχι. Όταν πάω διακοπές, θέλω να έχω την άνεση μου, το δωμάτιο μου, το μπάνιο μου. Ποιος στον πούτσο απολαμβάνει τις διακοπές του σε μία κωλοσκηνή; Και μην ακούσω "ε, μαλάκα απολαμβάνεις τη φύση". Όχι, εγώ απολαμβάνω την φύση. Κάνοντας κανό, windsurfing, σκαρφαλώνοντας, βολτάροντας, αράζοντας σε παραλίες. Αυτή είναι η απόλαυση, τα καλά κομμάτια της φύσης. Όποτε θέλω όμως, γυρνάω είτε σπίτι μου (αν είμαι σ' ένα από τα νησιά που έχω εξοχικό) ή στο δωμάτιο μου αν είμαι σε ξενοδοχείο. Αράζω με το air condition μου, κάνω μπάνιο, κάνω ότι γουστάρω, γιατί ζω στον 21ο αιώνα.
Έτσι όπως πάει ο 21ος αιώνας και πήγε ο 20ος, τον 22ο θα κοιμάσαι σε σπηλιές.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 07:30

Υπέρ εννοείται. Άλλη αίσθηση. Κι άμα είσαι με την παρέα σου κι όχι μόνο πχ με γκόμενο ακόμα καλύτερα.
Δεν έχω κάνει πολλές φορές αλλά :romance-hearteyes: Αλλά το μοναδικό που με φοβίζει είναι τα φίδια :-? Είναι δηλαδή ένας από τους λόγους που δε θα πήγαινα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Μάιος 2019, 08:13

όλα αυτά για να μας πει ο Uppercut ότι έχει πλούσιο μπαμπά με εξοχικά σε νησιά και φράγκα για ξενοδοχεία.
στην κοσμάρα του! νομίζει ότι όλοι μπορούν να διαθέσουν λεφτά για διανυκτερεύσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. έλεος!
όχι φίλε και γι' αυτό θα δεις κόσμο σε ελεύθερα κάμπινγκ. όταν ήμασταν νεότεροι, με όρεξη, αλλά άφραγκοι, που νομίζεις ότι την βγάζαμε;
Naida έγραψε:
23 Μάιος 2019, 07:30
Αλλά το μοναδικό που με φοβίζει είναι τα φίδια :-?
:sal9:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Μάιος 2019, 08:18

Naida έγραψε:
23 Μάιος 2019, 07:30
Υπέρ εννοείται. Άλλη αίσθηση. Κι άμα είσαι με την παρέα σου κι όχι μόνο πχ με γκόμενο ακόμα καλύτερα.
Δεν έχω κάνει πολλές φορές αλλά :romance-hearteyes: Αλλά το μοναδικό που με φοβίζει είναι τα φίδια :-? Είναι δηλαδή ένας από τους λόγους που δε θα πήγαινα.
Όπως όλα τα άλλα ζωάκια, κοιμούνται τη νύχτα και τα φίδια. Εκτός από ένα είδος.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 08:24

the comet the course the tail έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:13
όλα αυτά για να μας πει ο Uppercut ότι έχει πλούσιο μπαμπά με εξοχικά σε νησιά και φράγκα για ξενοδοχεία.
στην κοσμάρα του! νομίζει ότι όλοι μπορούν να διαθέσουν λεφτά για διανυκτερεύσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. έλεος!
όχι φίλε και γι' αυτό θα δεις κόσμο σε ελεύθερα κάμπινγκ. όταν ήμασταν νεότεροι, με όρεξη, αλλά άφραγκοι, που νομίζεις ότι την βγάζαμε;
Naida έγραψε:
23 Μάιος 2019, 07:30
Αλλά το μοναδικό που με φοβίζει είναι τα φίδια :-?
:sal9:
Ε τι να κάνω τα φοβάμαι :cry
Εκτος κι αν είναι κανένας που δεν τα φοβάται μαζί μου να φυλάει σκοπιά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 08:26

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:18
Naida έγραψε:
23 Μάιος 2019, 07:30
Υπέρ εννοείται. Άλλη αίσθηση. Κι άμα είσαι με την παρέα σου κι όχι μόνο πχ με γκόμενο ακόμα καλύτερα.
Δεν έχω κάνει πολλές φορές αλλά :romance-hearteyes: Αλλά το μοναδικό που με φοβίζει είναι τα φίδια :-? Είναι δηλαδή ένας από τους λόγους που δε θα πήγαινα.
Όπως όλα τα άλλα ζωάκια, κοιμούνται τη νύχτα και τα φίδια. Εκτός από ένα είδος.
Σιγά που κοιμούνται. Και δεν είναι μόνο το βράδυ. Την μέρα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Μάιος 2019, 08:28

το πιο συνηθισμένο ζωντανό σε χώρους κάμπινγκ είναι οι αρουραίοι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 08:29

the comet the course the tail έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:28
το πιο συνηθισμένο ζωντανό σε χώρους κάμπινγκ είναι οι αρουραίοι.
Οι αρουραίοι δεν με τρομάζουν. Πολύ. Του κάνεις ξξξ και φευγει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 23 Μάιος 2019, 08:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Μάιος 2019, 08:32

Naida, να πάρεις και την γάτα μαζί τότε, να τα διώχνει όλα. :bored:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 08:36

the comet the course the tail έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:32
Naida, να πάρεις και την γάτα μαζί τότε, να τα διώχνει όλα. :bored:
Μπα και να μου τις φάει τίποτα :smt018
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Μάιος 2019, 08:40

Uppercut έγραψε:
23 Μάιος 2019, 02:46
Ποια είναι η γνώμη σας; Κάθε χρόνο σχεδόν με προσκαλούν φίλοι σε τέτοιες μαλακίες και πάντα λέω όχι. Όταν πάω διακοπές, θέλω να έχω την άνεση μου, το δωμάτιο μου, το μπάνιο μου. Ποιος στον πούτσο απολαμβάνει τις διακοπές του σε μία κωλοσκηνή; Και μην ακούσω "ε, μαλάκα απολαμβάνεις τη φύση". Όχι, εγώ απολαμβάνω την φύση. Κάνοντας κανό, windsurfing, σκαρφαλώνοντας, βολτάροντας, αράζοντας σε παραλίες. Αυτή είναι η απόλαυση, τα καλά κομμάτια της φύσης. Όποτε θέλω όμως, γυρνάω είτε σπίτι μου (αν είμαι σ' ένα από τα νησιά που έχω εξοχικό) ή στο δωμάτιο μου αν είμαι σε ξενοδοχείο. Αράζω με το air condition μου, κάνω μπάνιο, κάνω ότι γουστάρω, γιατί ζω στον 21ο αιώνα.

Απόλαυση δεν είναι να μην έχεις το δικό σου μπάνιο, να μην έχεις ησυχία, καθαριότητα, προστασία από τη ζέστη. Υπάρχει λόγος που εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε επιλέξει να ζούμε σε σπίτια. Γιατί το να μένεις στην ύπαιθρο σε πρόχειρα καταλύματα/ κάτω από ένα πανί είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.
Είναι θέμα χαρακτήρα ανθρώπου, στο άλλο άκρο του ελεύθερου κάμπινγκ είναι οι διακοπές στην Μύκονο και να κάθεσαι σε μαγαζιά που πληρώνεις 40 ευρώ την ξαπλώστρα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων στο ελεύθερο κάμπινγκ:
1) Αυτοί που το κάνουν για οικονομία, συνήθως κατασκηνώνουν δίπλα σε τουριστικά μέρη και κάνουν ότι και οι άλλοι που μένουν σε δωμάτια και ξενοδοχεία.
2) Αυτοί που το κάνουν από επιλογή και συνήθως κατασκηνώνουν σε απομονωμένα μέρη και δεν τους απασχολεί να πάνε κάθε βράδυ σε μπαράκι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Μάιος 2019, 08:49

Μηχανικός έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:40
Uppercut έγραψε:
23 Μάιος 2019, 02:46
Ποια είναι η γνώμη σας; Κάθε χρόνο σχεδόν με προσκαλούν φίλοι σε τέτοιες μαλακίες και πάντα λέω όχι. Όταν πάω διακοπές, θέλω να έχω την άνεση μου, το δωμάτιο μου, το μπάνιο μου. Ποιος στον πούτσο απολαμβάνει τις διακοπές του σε μία κωλοσκηνή; Και μην ακούσω "ε, μαλάκα απολαμβάνεις τη φύση". Όχι, εγώ απολαμβάνω την φύση. Κάνοντας κανό, windsurfing, σκαρφαλώνοντας, βολτάροντας, αράζοντας σε παραλίες. Αυτή είναι η απόλαυση, τα καλά κομμάτια της φύσης. Όποτε θέλω όμως, γυρνάω είτε σπίτι μου (αν είμαι σ' ένα από τα νησιά που έχω εξοχικό) ή στο δωμάτιο μου αν είμαι σε ξενοδοχείο. Αράζω με το air condition μου, κάνω μπάνιο, κάνω ότι γουστάρω, γιατί ζω στον 21ο αιώνα.

Απόλαυση δεν είναι να μην έχεις το δικό σου μπάνιο, να μην έχεις ησυχία, καθαριότητα, προστασία από τη ζέστη. Υπάρχει λόγος που εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε επιλέξει να ζούμε σε σπίτια. Γιατί το να μένεις στην ύπαιθρο σε πρόχειρα καταλύματα/ κάτω από ένα πανί είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.
Είναι θέμα χαρακτήρα ανθρώπου, στο άλλο άκρο του ελεύθερου κάμπινγκ είναι οι διακοπές στην Μύκονο και να κάθεσαι σε μαγαζιά που πληρώνεις 40 ευρώ την ξαπλώστρα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων στο ελεύθερο κάμπινγκ:
1) Αυτοί που το κάνουν για οικονομία, συνήθως κατασκηνώνουν δίπλα σε τουριστικά μέρη και κάνουν ότι και οι άλλοι που μένουν σε δωμάτια και ξενοδοχεία.
2) Αυτοί που το κάνουν από επιλογή και συνήθως κατασκηνώνουν σε απομονωμένα μέρη και δεν τους απασχολεί να πάνε κάθε βράδυ σε μπαράκι.





:hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών