↣ Εκτός Θέματος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3564
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 06 Μάιος 2018, 23:37

Βάλε για τον λιγνό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Μάιος 2018, 23:45

ST48410 έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:27
Έχουμε συμφωνήσει σε θέματα πλην τέχνης αλλά σπάνια. Και ναι απλώς διαφωνούμε χωρίς κόντρες. Ίσως δεν προσφερόταν και τόσο η θεματολογία για αυτό. Προφανώς η προβληματική συμπεριφορά είναι κάτι διαφορετικό. Αυτονόητα πράγματα.

Απλά σου επισημαίνω ότι ένα φόρουμ στο οποίο ο συντονιστής θα έκανε τα α) β) και γ) θα αποξένωνε γρήγορα πάρα πολλούς χρήστες. Επίσης από την στιγμή που ξέρεις ότι ο συντονιστής είναι δεξιός, αριστερός, ολυμπιακός, οτιδήποτε θα αντιμετωπίζεται κάθε απόφασή του προς τους αντιφρονούντες με καχυποψία. Η μόνη λύση που βλέπω ήταν να είναι "αόρατος". Να μην συμμετέχει ενεργά. Ε μια τέτοια δουλειά ποιος θα την έκανε εθελοντικά, τσάμπα και χωρίς να διασκεδάζει και ο ίδιος;
Το φόρουμ είχε και δεξιούς και αριστερούς συντονιστές αλλά δεν δέχονταν όλοι πυρά. Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Προσωπικά δεν είπα ποτέ στον Χ ή στον Υ ότι έσβησε ή δεν έσβησε κάτι γιατί είναι δεξιός/αριστερός/άθεος/ένθεος/αεκτζής.

Ας πούμε, προβληματική συμπεριφορά είναι που ο Ελβετός Τραπεζίτης με χαρακτήριζε συμπλεγματικό ανθρωπάκι όταν ζητούσα να αιτιολογήσει την θέση του με επιχειρήματα, όχι με δηλώσεις. Ευτυχώς δεν υπήρξε συντονιστής.

Αυτό είναι προβληματική συμπεριφορά χρήστη.

Προβληματική συμπεριφορά του Ταλαίπωρου, από ένα θέμα που θυμάμαι, φέρ' ειπείν, για να καταλάβεις τι εννοώ ως προς την συντονιστική του ιδιότητα, ήταν που διαφωνούσαμε σε ένα νήμα για το πώς προφέρονται τα βρετανικά τοπωνύμια σε -shire. Όταν έφερα link από το λεξικό της Οξφόρδης, η απάντηση του Ταλαίπωρου ήταν ότι δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί μου, το οποίο είναι ανέντιμη τακτική. Δεν θες να παραδεχτείς το λάθος σου, όταν κάποιος φέρνει έγκυρη τεκμηρίωση ότι κάνεις λάθος; Μην το παραδέχεσαι. Αλλά μην λες τίποτα, μην προσπαθείς να υπονομεύσεις τον συνομιλητή σου. Κάπου από εκεί και ύστερα όποτε διαφωνούσαμε έλεγε για τις σπουδές μου και διάφορες άλλες πίπες.

Αυτό δεν είναι προβληματική συμπεριφορά χρήστη, είναι προβληματική συμπεριφορά συντονιστή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Μάιος 2018, 23:47

Υδράργυρος έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:25
hellegennes έγραψε:
06 Μάιος 2018, 22:45
Υδράργυρος έγραψε:
06 Μάιος 2018, 16:00
Δεν ηταν ο μονος. Υπηρχε και αλλος που το εκανε αυτο, και μαλιστα πολυ λιγοτερο ευφυης και χιουμοριστας. Τεσπα ιγκνορ και καλη καρδια
Εντάξει, επειδή υπήρχε ένας Ιανός, όλα τα άλλα συγχωρούνται. Είναι το επιχείρημα τύπου «οι άλλοι ήταν χειρότεροι».
Δεν εννοουσα τον ιανο. Τεσπα
Τον Αρίστο; Πες, με το τσιγκέλι θα σ' τα βγάζω; Πες κι εμένα, δεν προσβάλλομαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20234
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Μάιος 2018, 23:48

Πώς προφέρονται;
Εχω ακούσει και το -σιρ και το -σαιρ, αλλά από έναν άγγλο το -σιρ θυμάμαι.
Ποιό είναι το σωστό;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 06 Μάιος 2018, 23:53

Cecily Anne έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:48
Πώς προφέρονται;
Εχω ακούσει και το -σιρ και το -σαιρ, αλλά από έναν άγγλο το -σιρ θυμάμαι.
Ποιό είναι το σωστό;
Δεν ξέρω για τα άλλα μέρη, το Yorkshire πάντως έχω ακούσει Γιορκσιριανό να το λέει Γιόρκσιρ.


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20234
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Μάιος 2018, 23:54

Εγώ το χερτοφορντσιρ έχω ακούσει
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Μάιος 2018, 23:57

hellegennes έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:45
Το φόρουμ είχε και δεξιούς και αριστερούς συντονιστές αλλά δεν δέχονταν όλοι πυρά. Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Προσωπικά δεν είπα ποτέ στον Χ ή στον Υ ότι έσβησε ή δεν έσβησε κάτι γιατί είναι δεξιός/αριστερός/άθεος/ένθεος/αεκτζής.

Ας πούμε, προβληματική συμπεριφορά είναι που ο Ελβετός Τραπεζίτης με χαρακτήριζε συμπλεγματικό ανθρωπάκι όταν ζητούσα να αιτιολογήσει την θέση του με επιχειρήματα, όχι με δηλώσεις. Ευτυχώς δεν υπήρξε συντονιστής.

Αυτό είναι προβληματική συμπεριφορά χρήστη.

Προβληματική συμπεριφορά του Ταλαίπωρου, από ένα θέμα που θυμάμαι, φέρ' ειπείν, για να καταλάβεις τι εννοώ ως προς την συντονιστική του ιδιότητα, ήταν που διαφωνούσαμε σε ένα νήμα για το πώς προφέρονται τα βρετανικά τοπωνύμια σε -shire. Όταν έφερα link από το λεξικό της Οξφόρδης, η απάντηση του Ταλαίπωρου ήταν ότι δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί μου, το οποίο είναι ανέντιμη τακτική. Δεν θες να παραδεχτείς το λάθος σου, όταν κάποιος φέρνει έγκυρη τεκμηρίωση ότι κάνεις λάθος; Μην το παραδέχεσαι. Αλλά μην λες τίποτα, μην προσπαθείς να υπονομεύσεις τον συνομιλητή σου. Κάπου από εκεί και ύστερα όποτε διαφωνούσαμε έλεγε για τις σπουδές μου και διάφορες άλλες πίπες.

Αυτό δεν είναι προβληματική συμπεριφορά χρήστη, είναι προβληματική συμπεριφορά συντονιστή.
Κατανοητά όλα τα παραπάνω και εφόσον έχουν γίνει έτσι δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν κάθε φορά που χρησιμοποιούσε κάποιος τους χαρακτηρισμούς του ΕΤ παραπάνω έπεφτε διαγραφή post ή/και ban το φόρουμ θα γινόταν πολύ αποστειρωμένο. Αυτό νομίζω. Τώρα αν κάποιος απολαμβάνει κάποιας ασυλίας λόγω φιλίας κλπ, δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν με ενδιέφερε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο.

Ωστόσο εδώ ερχόμαστε πολλές φορές για να δοκιμάσουμε και την αξία των θέσεων και αντιλήψεών μας σε ένα "εχθρικό" περιβάλλον. Λες εγώ να μην υποψιαζόμουν τις αντιδράσεις όταν έγραφα για την μοντέρνα τέχνη με αφορμή τον phylax στο phorum.gr. Κάποιος εκεί παραφέρθηκε άσκημα για πράγματα που προφανώς δεν είχε καμία επαφή. Τι να κάνω τώρα; Να αφήσω τα άλλα πραγματικά προβλήματα που τρέχουν και να μπω σε ανταλλαγή προσβολών; Σιγά. Αν θέλω να τα φιλαράκια μου να συμφωνούν μαζί μου, καφέ στο bar και τέρμα.

ΥΓ Προσωπικά έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα τόσο στο παλιό όσο και εδώ από άλλους χρήστες, ευγενικούς ή μη, αδιάφορο. Σε αυτό το πλαίσιο θα ήθελα αρκετούς από αυτούς πίσω

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 06 Μάιος 2018, 23:59

Cecily Anne έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:54
Εγώ το χερτοφορντσιρ έχω ακούσει
Καλά, με την προφορά στο νησί δεν βγάζεις άκρη εύκολα.
Θυμάμαι που έβλεπα έναν αγώνα της MU πριν χρόνια, και για κάποιον λόγο (απεργία; δεν θυμάμαι τι) το άκουγα με την αγγλική εκφώνηση.
Και, 2 εκφωνητές συν ένας σχολιαστής, σε κάποια στιγμή πιάσανε κουβέντα για το πώς προφέρεται κανονικά το όνομα του O' Shea. Πλάκα είχε...


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2018, 00:00

Cecily Anne έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:48
Πώς προφέρονται;
Εχω ακούσει και το -σιρ και το -σαιρ, αλλά από έναν άγγλο το -σιρ θυμάμαι.
Ποιό είναι το σωστό;
ʃə(ɹ)

Όπως στο pressure.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20234
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Μάιος 2018, 00:02

Χερτφορντσουρ εννοείς;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2018, 00:06

ST48410 έγραψε:
06 Μάιος 2018, 23:57
Κατανοητά όλα τα παραπάνω και εφόσον έχουν γίνει έτσι δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν κάθε φορά που χρησιμοποιούσε κάποιος τους χαρακτηρισμούς του ΕΤ παραπάνω έπεφτε διαγραφή post ή/και ban το φόρουμ θα γινόταν πολύ αποστειρωμένο. Αυτό νομίζω. Τώρα αν κάποιος απολαμβάνει κάποιας ασυλίας λόγω φιλίας κλπ, δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν με ενδιέφερε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο.

Ωστόσο εδώ ερχόμαστε πολλές φορές για να δοκιμάσουμε και την αξία των θέσεων και αντιλήψεών μας σε ένα "εχθρικό" περιβάλλον. Λες εγώ να μην υποψιαζόμουν τις αντιδράσεις όταν έγραφα για την μοντέρνα τέχνη με αφορμή τον phylax στο phorum.gr. Κάποιος εκεί παραφέρθηκε άσκημα για πράγματα που προφανώς δεν είχε καμία επαφή. Τι να κάνω τώρα; Να αφήσω τα άλλα πραγματικά προβλήματα που τρέχουν και να μπω σε ανταλλαγή προσβολών; Σιγά. Αν θέλω να τα φιλαράκια μου να συμφωνούν μαζί μου, καφέ στο bar και τέρμα.

ΥΓ Προσωπικά έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα τόσο στο παλιό όσο και εδώ από άλλους χρήστες, ευγενικούς ή μη, αδιάφορο. Σε αυτό το πλαίσιο θα ήθελα αρκετούς από αυτούς πίσω
Μα δεν ζητάω μπαν και διαγραφές. Περιγράφω μια συμπεριφορά ως προβληματική. Στην περίπτωση του χρήστη, μπορεί να την αγνοήσω. Κάποιες φορές την αγνοώ και κάποιες όχι. Στην περίπτωση του συντονιστή όμως δεν μπορώ να την αγνοήσω τελείως, γιατί μπορεί να γαμήσει όλο το σύστημα. Φυσικά και δεν αφήνω την αντιπαράθεση σε ένα φόρουμ να επηρεάσει την ζωή μου, αλλά αν κρίνω ότι η συμπεριφορά κάποιου συντονιστή υπερβαίνει τόσο πολύ τα όρια που να με ενοχλεί σοβαρά, θα αποχωρήσω. Συμμετείχα π.χ. και στην Λεξιλογία και αποχώρησα γι' αυτόν τον λόγο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20234
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Μάιος 2018, 00:07

LoL,
έβαλα το pressure και το yorkshire στο listen του google translate και όντως βγαίνει το ουρ αυτό το βρετανικό (δεν μπορώ να το γράψω με ελληνικά γράμματα).

Αλλά πρέπει να το ακούσω 5-6 φορές να το εντοπίσω. Στην αρχή μου μοιαζει με -ιρ
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2018, 00:09

Έχω ακούσει και τα δύο στο νησί. Όταν κάποτε τους ρωτούσα πως προφέρετε μια λέξη μου απαντούσαν αναλόγως την καταγωγή σου (Ιρλανδός, Ουαλός κλπ). Όταν επέμενα ρωτώντας αν υπάρχει ένα standard σαν τα αγγλικά "BBC" που μαθαίναμε παλιά στο φροντιστήριο γελούσαν μη θεωρώντας τα κοινά αποδεκτή προφορά. Το "BBC" στο μεταξύ προσλάμβανε δημοσιογράφους με χτυπητή προφορά, στραβισμό ή και άλλα "ελαττώματα" και μου εξηγούσαν ότι κάτι τέτοιο γινόταν για να αισθάνεται το κοινό πιο οικεία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2018, 00:10

Cecily Anne έγραψε:
07 Μάιος 2018, 00:02
Χερτφορντσουρ εννοείς;
Σερ. Σερ. Όπως στο Sir (προφερόμενο βραχύ).

Χάρτφορτσερ (Hertfordshire) και Χέρεφόρτσερ (Herefordshire) είναι οι αντίστοιχες προφορές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20234
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Περσόνες που χάθηκαν και μας λείπουν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Μάιος 2018, 00:11

Το pressure το προφέρουν πρέσερ;
Πωωωπω φίλε με έχουν καταστρέψει τα ιταλικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών