TA SOS

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Σεπ 2018, 03:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 18:16
Σκηνοθετημένο; Ίσως. Εγώ πάντως ζω την αληθινή βερζιόν του κάθε μέρα. Γιατί υπάρχουν αυτοί. Απλά κάνουν πιο εξοργιστικά πράγματα. Αυτό που βλέπεις είναι η ντροπιαστική, εξόφθαλμη εκδοχή, που προφανώς έχει σκηνοθετηθεί για την τηλεόραση. Δηλαδή ακόμη κι αν οι συγκεκριμένοι είναι στ' αλήθεια τσίπηδες, υπερέβαλαν για τηλεοπτικούς λόγους.

Στην πραγματική ζωή, πάλι, η αληθινή τσιπιά είναι π.χ. να ψωνίζεις βερεσέ και όταν φτάσεις σε όριο που δεν μπορείς πια να χειριστείς, να βρίσκεις μια δικαιολογία στο μυαλό σου για το ότι αδικήθηκες και δεν ξαναπατάς ή κάνεις πως δεν είδες τον καταστηματάρχη όταν περπατάς στον δρόμο ή αλλάζεις διαδρομή για να μην πέσεις πάνω του. Αυτό είναι αληθινή τσιπιά στην ψυχή.

Υπάρχουν βέβαια και παραδείγματα πιο κοντινά στην τηλεοπτική εκδοχή, όπως ο τύπος που μου ζήτησε καπνιστό σκουμπρί σε λάδι (χύμα) και μου ζήτησε όχι απλώς να στραγγίσω καλά το λάδι, αλλά και να τα βάλω σε χαρτί να το απορροφήσει πριν το ζυγίσω. Ο τύπος ήταν συνταξιούχος φαρμακοποιός.

Ή ο άλλος που με ρώτησε πόσο κάνουν τα μικρά νερά (μπουκαλάκι των 500ml) και όταν του είπα «20 λεπτά» απάντησε «Τι;! Γιατί τόσο ακριβά;». Σημείωση: μεγάλωσε στην Γερμανία.

Έχω άπειρα τέτοια περιστατικά. Μου έχουν ζητήσει για 70 λεπτά φέτα, για 20 λεπτά ηλιόσπορο, για 1 ευρώ παστουρμά και ναι, κάνουν παζάρια. Απλά δεν τα δέχομαι ποτέ.

Α, με το τέλος για τις σακούλες έχω ρίξει απίστευτα γέλια. Να παίρνει ο άλλος 10 πράγματα και να τα βάζει στην αγκαλιά του για να μην πληρώσει 4 λεπτά, εκεί που έπαιρνε μία ντομάτα, ένα κρεμμύδι και μια πατάτα και τα έβαζε σε διαφορετικές σακούλες. Βέβαια η σακούλα της μαναβικής δεν φορολογείται, αλλά σχεδόν κανείς δεν το ξέρει αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Οκτ 2018, 13:39

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Οκτ 2018, 13:56

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Οκτ 2018, 02:57

Έχω κάψει όλα μου τα εγκεφαλικά κύτταρα μετά από αυτό το compilation:

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Οκτ 2018, 03:14



Ω θεοί. Μέχρι και τα τοστ έπιασα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Οκτ 2018, 10:01



:blm:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Οκτ 2018, 14:10




mec
Τσέκαρε τον μάγειρα-οικονομολόγο. :003:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Νοέμ 2018, 19:51

the end

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 15 Νοέμ 2018, 01:04



Td list
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Νοέμ 2018, 01:17

lyna έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 01:04


Td list
Τρελαίνομαι για όνιον ρινκς !
the end

Ορέστης 35

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Νοέμ 2018, 02:24

hellegennes έγραψε:
30 Σεπ 2018, 03:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Σεπ 2018, 18:16
Σκηνοθετημένο; Ίσως. Εγώ πάντως ζω την αληθινή βερζιόν του κάθε μέρα. Γιατί υπάρχουν αυτοί. Απλά κάνουν πιο εξοργιστικά πράγματα. Αυτό που βλέπεις είναι η ντροπιαστική, εξόφθαλμη εκδοχή, που προφανώς έχει σκηνοθετηθεί για την τηλεόραση. Δηλαδή ακόμη κι αν οι συγκεκριμένοι είναι στ' αλήθεια τσίπηδες, υπερέβαλαν για τηλεοπτικούς λόγους.

Στην πραγματική ζωή, πάλι, η αληθινή τσιπιά είναι π.χ. να ψωνίζεις βερεσέ και όταν φτάσεις σε όριο που δεν μπορείς πια να χειριστείς, να βρίσκεις μια δικαιολογία στο μυαλό σου για το ότι αδικήθηκες και δεν ξαναπατάς ή κάνεις πως δεν είδες τον καταστηματάρχη όταν περπατάς στον δρόμο ή αλλάζεις διαδρομή για να μην πέσεις πάνω του. Αυτό είναι αληθινή τσιπιά στην ψυχή.

Υπάρχουν βέβαια και παραδείγματα πιο κοντινά στην τηλεοπτική εκδοχή, όπως ο τύπος που μου ζήτησε καπνιστό σκουμπρί σε λάδι (χύμα) και μου ζήτησε όχι απλώς να στραγγίσω καλά το λάδι, αλλά και να τα βάλω σε χαρτί να το απορροφήσει πριν το ζυγίσω. Ο τύπος ήταν συνταξιούχος φαρμακοποιός.

Ή ο άλλος που με ρώτησε πόσο κάνουν τα μικρά νερά (μπουκαλάκι των 500ml) και όταν του είπα «20 λεπτά» απάντησε «Τι;! Γιατί τόσο ακριβά;». Σημείωση: μεγάλωσε στην Γερμανία.

Έχω άπειρα τέτοια περιστατικά. Μου έχουν ζητήσει για 70 λεπτά φέτα, για 20 λεπτά ηλιόσπορο, για 1 ευρώ παστουρμά και ναι, κάνουν παζάρια. Απλά δεν τα δέχομαι ποτέ.

Α, με το τέλος για τις σακούλες έχω ρίξει απίστευτα γέλια. Να παίρνει ο άλλος 10 πράγματα και να τα βάζει στην αγκαλιά του για να μην πληρώσει 4 λεπτά, εκεί που έπαιρνε μία ντομάτα, ένα κρεμμύδι και μια πατάτα και τα έβαζε σε διαφορετικές σακούλες. Βέβαια η σακούλα της μαναβικής δεν φορολογείται, αλλά σχεδόν κανείς δεν το ξέρει αυτό.
Οταν αγοραζω μια μονο μπανανα απο το μπακαλη με κοιταει παραξενα. Σα να μην αξιζει ο κοπος να τις ζυγισει και να χτυπησει αποδειξη. Γι αυτο ψωνιζω μονο απ το σουπερ πλεον. Ειμαι γερμανος στην καταναλωτικη συνειδηση και τιμωρω την απληστια του εμπορα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Νοέμ 2018, 09:57

Δεν με πειράζει να αγοράσει ο άλλος μόνο μια μπανάνα. Αντιθέτως, πάντα όταν με ρωτάνε αν μπορούν να πάρουν μόνο ένα από κάτι, λέω «μόνο μισό δεν μπορείς να πάρεις». Ένα λεμόνι, ένα αβγό, μία μπανάνα, μία ντομάτα. Κανένα πρόβλημα. Αυτό δεν είναι τσιπιά και δεν υπάρχει απληστία του έμπορα, αυτές είναι παπαριές. Απληστία του σούπερ μάρκετ υπάρχει, όμως, γιατί είναι εταιρεία και το μοναδικό πράγμα την ενδιαφέρει είναι το κέρδος, με κάθε κόστος.

Άρα αυτό είναι δικαιολογία για να ψωνίζεις από σούπερ μάρκετ και Γερμανός στην καταναλωτική συνείδηση δεν είναι κοπλιμέντο, σημαίνει τσίπης. Διάβασε ξανά αυτό που έγραψα για τον τύπο που βρήκε πολύ τα 20 λεπτά για το μικρό μπουκαλάκι μεταλλικό νερό.

Επίσης το να ψωνίζεις από μεγάλα σούπερ μάρκετ σημαίνει επίσης ότι συμβάλλεις στην κακή οικονομική κατάσταση της χώρας, πράγμα που έχω αναλύσει πολλάκις, καθώς και ενθαρρύνεις την χειρότερη ποιότητα και την μικρότερη ασφάλεια τροφίμων, αλλά αυτά είναι άλλη συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 14:33

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 14:49

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: TA SOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 15:23

“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών