Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:13

Διαβάστε άρθρο μου στο περιοδικό ΕΠΙΚΑΙΡΑ (σελ.54) με τίτλο, "Ντερ Λάιεν-Λαγκάρντ: Συμφέροντα γένους θηλυκού".

Σε έλλειμμα αξιόπιστης ηγεσίας οδηγεί η εκλογή στην Κομισιόν της Ντερ Λάιεν που ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ υπουργός της Γερμανίας, κολλητή του Σόιμπλε, συντηρητικότερη απ' αυτόν και μπλεγμένη σε ένα σωρό σκάνδαλα (όπως και η Λαγκάρντ).

Εξηγώ αναλυτικά γιατί ΔΕΝ την ψήφισαν οι ευρωβουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και της Αριστεράς καθώς και οι Βόρειοι Πράσινοι.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:14

Εννοείται πως με την εκλογή της Ντερ Λάιεν στην Κομισιόν έγινε ένα ακόμη βήμα για τον εκγερμανισμό της ΕΕ.

Ο βασικότερος λόγος της εκλογής της ήταν πως την έσπρωξαν οι Γερμανοί βιομήχανοι όπλων για να δημιουργήσει τον ευρωστρατό. Πολιτική ενοποίηση δεν θα έχουμε αλλά θα έχουμε ευρωστρατό που θα επεμβαίνει στη Μπουρκίνα Φάσο.

.

Άβαταρ μέλους
vc15
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Μάιος 2019, 22:51

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vc15 » 03 Αύγ 2019, 18:19

Αρίστος έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:14
Εννοείται πως με την εκλογή της Ντερ Λάιεν στην Κομισιόν έγινε ένα ακόμη βήμα για τον εκγερμανισμό της ΕΕ.

Ο βασικότερος λόγος της εκλογής της ήταν πως την έσπρωξαν οι Γερμανοί βιομήχανοι όπλων για να δημιουργήσει τον ευρωστρατό. Πολιτική ενοποίηση δεν θα έχουμε αλλά θα έχουμε ευρωστρατό που θα επεμβαίνει στη Μπουρκίνα Φάσο.

.
Στην Τουρκία κύριε Αριστό ;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:21

Οταν ο ευρωστρατος θα ειναι ετοιμος σε 2-3 χρονια, η Ελλαδα θα εχει υποχωρησει σε ολα στην Τουρκια: σε Αιγαιο, Θρακη και Κυπρο.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:23

Και γενικοτερα οι Γαλλοι και Γερμανοι βιομηχανοι οπλων θελουν επεμβασεις του ευρωστρατου στην Αφρικη κυριως οπου οι Ευρωπαιοι ανταγωνιζονται τους Κινεζους σε σφαιρες επιρροης.

Θα υπηρετουν Ελληνες αξιωματικοι στον ευρωστρατο για να επεμβαινουν οι Γερμανοι και Γαλλοι στη Σομαλια και στη Μπουρκινα Φασο.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 03 Αύγ 2019, 18:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8628
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 03 Αύγ 2019, 18:24

Αρίστος έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:21
Οταν ο ευρωστρατος θα ειναι ετοιμος σε 2-3 χρονια, η Ελλαδα θα εχει υποχωρησει σε ολα στην Τουρκια: σε Αιγαιο, Θρακη και Κυπρο.

.
Στην Κύπρο πιστεύω πως η θέση της Τουρκίας πράγματι θα επικρατήσει, στα υπόλοιπα όχι.
Όπως και να έχει η δημιουργία του ευρωστρατου μας συμφέρει.

alamo

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 03 Αύγ 2019, 18:25

Τα επίκαιρα είναι το περιοδικό που έχει τελειώσει ποσά χρόνια τώρα; Το χρησιμοποιώ για να μαζεύω τα σκατιδια του σκύλου μου άμα χεζοβολα έξω, σαν εσενΑ

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:26

Philip Mortimer έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:24
Αρίστος έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:21
Οταν ο ευρωστρατος θα ειναι ετοιμος σε 2-3 χρονια, η Ελλαδα θα εχει υποχωρησει σε ολα στην Τουρκια: σε Αιγαιο, Θρακη και Κυπρο.

.
Στην Κύπρο πιστεύω πως ναι, στα υπόλοιπα όχι.
Όπως και να έχει η δημιουργία του ευρωστρατου μας συμφέρει.

Αυτο που μας συμφερει ειναι η πολιτικη ενοποιηση της Ευρωπης που δεν την βλεπουμε.

Ο ευρωστρατος απλα θα εξυπηρετησει το νεοιμπεριαλισμο Γαλλιας και Γερμανιας στην Αφρικη και τα συμφεροντα των γαλλογερμανικων βιομηχανιων.

Για τα οποια κοινως η Ελλαδα χεστηκε.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 03 Αύγ 2019, 18:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8628
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 03 Αύγ 2019, 18:28

Αρίστος έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:26
Philip Mortimer έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:24
Αρίστος έγραψε:
03 Αύγ 2019, 18:21
Οταν ο ευρωστρατος θα ειναι ετοιμος σε 2-3 χρονια, η Ελλαδα θα εχει υποχωρησει σε ολα στην Τουρκια: σε Αιγαιο, Θρακη και Κυπρο.

.
Στην Κύπρο πιστεύω πως ναι, στα υπόλοιπα όχι.
Όπως και να έχει η δημιουργία του ευρωστρατου μας συμφέρει.

Αυτο που μας συμφερει ειναι η πολιτικη ενοποιηση της Ευρωπης.

Ο ευρωστρατος απλα θα εξυπηρετησει το νεοιμπεριαλισμο Γαλλιας και Γερμανιας στην Αφρικη και τα συμφεροντα των γαλλογερμανικων βιομηχανιων.

Για τα οποια κοινως η Ελλαδα χεστηκε.

.
Φυσικά και μας συμφέρει ακόμα περισσότερο η πλήρης πολιτική ενοποίηση
Και ο ευρωστρατος όμως εκτός των τυχον παρεμβάσεων σε διάφορες άλλες χωρες, θα ενισχύσει και τη δική μας θέση στην επικίνδυνη γειτονιά που βρισκόμαστε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άρθρο μου στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ του Αυγούστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 03 Αύγ 2019, 18:30

Η Γερμανια ουδεποτε προκειται να χτυπησει στρατιωτικα την Τουρκια. Αρα ουτε και ο ευρωστρατος.

Οταν η ΕΕ εβγαλε προσφατα κυρωσεις στην Τουρκια, η Γερμανια σε κινηση ουσιας αλλα και (υψηλου) συμβολισμου ειπε οτι θα δημιουργησει το νεο εργοστασιο της Φολγκσβαγκιεν στην Τουρκια.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών