Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 15:52

Cavaliere έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:43
Μια χαρά είναι και το τραμ. Αν τελειώσει και το Μετρό, τελείωσε, θα είναι σχεδόν όλα πρίμα.
Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο. Η περιβαλλοντική επιβάρυνση από τις έξτρα μετακινήσεις* των οχημάτων πρέπει να είναι τεράστια αλλά ποιος θα το μετρήσει αυτό όταν οι αρμόδιοι στηρίζουν το έργο;

* Σκέψου τι πορεία ακολουθούσες πριν αν ερχόσουν από παραλιακή και ήθελες να πας Πασαλιμάνι. Ένα Γ μπροστά από την Ευαγγελίστρια και τέρμα. Δες τι ζικγ ζαγκ κάνεις τώρα. Τα ίδια και χειρότερα με τις ανοησίες στη Γεωργίου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 15:56

Αν κάτι θα ήθελα πάρα πολύ και θα βοηθούσε εξαιρετικά στην αποσυμφόρηση όλου του κέντρου θα ήταν να βάλουν το μετροπόντικα να σκάψει μία σήραγγα από Άγιο Διονύση μέχρι το ποτάμι και να απαλλαχτούμε απ' τις νταλίκες και όχι μόνο.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11917
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Φεβ 2022, 15:58

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:43
Sid Vicious έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:38
Ο ΠΑΟΚ δεν ειναι τοπι, ειναι ενα γνησιο κοινωνικο κινημα/φαινομενο.
Δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να τα συζητήσω αυτά. Ως Πειραιώτης όπως φαντάζεσαι "γεννήθηκα" Ολυμπιακός. Μεγαλώνοντας έπεσα σε Κοσκωτά, Σαλιαρέλη, Κόκκαλη και αποφάσισα ότι δεν θέλω να τσακώνομαι με άλλους ανθρώπους για να υποστηρίζω αυτούς.
Ορθα αποφασισες. Και εγω δεν τσακωνομαι ποτε για αυτα.
Ομως νομιζω βρισκεσαι σε μια πλανη καθοτι νομιζεις πως γεννηθηκες Ολυμπιακος επειδη εισαι Πειραιωτης. Τα γραφομενα σου εδω, τα μουσικα σου ακουσματα, δεν φωτογραφιζουν Ολυμπιακο αλλά αυθεντικο Παοκι. Αλλωστε ειναι και οι ομοιοτητες της Θεσσαλονικης, αυτης της λαμπρης, μυθικης θα ελεγα πολης, της κορης του Βασιλεα Φιλιππου και αδελφης του Βασιλεα Αλεξανδρου, με Πειραια οπως η θαλασσα και η γενικοτερη χαλαροτητα και ανεμελια των κατοικων. Η βασικη διαφορα, σημαντικοτατη ομως ειναι ενα ακαλαισθητο Ρο, αυτο το προσθετο νεοτερικο Ρο που υπαρχει στη Τρουμπα και σαφεστατα την διαχωριζει απο την παναρχαια και προιστορικη Τουμπα. Αρα με την εξαλειψη αυτου του Ρο, τι βλεπουμε; Την Τουμπα βεβαιως. Συνεπως ο Πειραιας ειναι ΠΑΟΚ, ειναι η φυσικη καταληξη του που νοηματοδοτει την ολη πορεια της υπαρξης του προς ολοκληρωση του Ειναι του.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Φεβ 2022, 16:00

Γκουερινο 4 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 14:07
Χαιρετίσματα στον ασπρόμαυρο Πειραιά
Ουστ μωρή μπαμπαλόγρια που θα πεις για τον Πειραιά... :011:
Άει μη σου ρίξω καμιά εικοσαριά 500ευρα στα μούτρα και σε πάρουν τα ζουμιά... :003:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Φεβ 2022, 16:00

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:52
Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο. Η περιβαλλοντική επιβάρυνση από τις έξτρα μετακινήσεις* των οχημάτων πρέπει να είναι τεράστια αλλά ποιος θα το μετρήσει αυτό όταν οι αρμόδιοι στηρίζουν το έργο;

* Σκέψου τι πορεία ακολουθούσες πριν αν ερχόσουν από παραλιακή και ήθελες να πας Πασαλιμάνι. Ένα Γ μπροστά από την Ευαγγελίστρια και τέρμα. Δες τι ζικγ ζαγκ κάνεις τώρα. Τα ίδια και χειρότερα με τις ανοησίες στη Γεωργίου.
Εγώ, μένω στην Πειραϊκή χερσόνησο, ό,τι είναι να κάνω μεσ΄στον Πειραιά, το κάνω με τα πόδια. Είναι άλλη εποχή, πια στις μεγαλουπόλεις δεν μπορείς να κάνεις αυτά που έκανες παλιά, με το αυτοκίνητο. Φαντάσου να ήταν ακόμα διπλής κυκλοφορίας η Ακτή Θεμιστοκλέους. Εδώ μονής, και δεν περνιέται. Υπήρχε περίπτωση να περνάει λεωφορείο, αμάξια, να έχει ταβέρνες, και να παρκάρει και ο κόσμος; Αυτά όλα ανήκουν στο ΄80.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 16:04

Cavaliere έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:00
ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:52
Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο. Η περιβαλλοντική επιβάρυνση από τις έξτρα μετακινήσεις* των οχημάτων πρέπει να είναι τεράστια αλλά ποιος θα το μετρήσει αυτό όταν οι αρμόδιοι στηρίζουν το έργο;

* Σκέψου τι πορεία ακολουθούσες πριν αν ερχόσουν από παραλιακή και ήθελες να πας Πασαλιμάνι. Ένα Γ μπροστά από την Ευαγγελίστρια και τέρμα. Δες τι ζικγ ζαγκ κάνεις τώρα. Τα ίδια και χειρότερα με τις ανοησίες στη Γεωργίου.
Εγώ, μένω στην Πειραϊκή χερσόνησο, ό,τι είναι να κάνω μεσ΄στον Πειραιά, το κάνω με τα πόδια. Είναι άλλη εποχή, πια στις μεγαλουπόλεις δεν μπορείς να κάνεις αυτά που έκανες παλιά, με το αυτοκίνητο. Φαντάσου να ήταν ακόμα διπλής κυκλοφορίας η Ακτή Θεμιστοκλέους. Εδώ μονής, και δεν περνιέται. Υπήρχε περίπτωση να περνάει λεωφορείο, αμάξια, να έχει ταβέρνες, και να παρκάρει και ο κόσμος; Αυτά όλα ανήκουν στο ΄80.
Είσαι νέο παιδί ακόμα. Όταν μεγαλώσεις και δεν βαστούν τα γόνατα, όλα αυτά θα είναι μη προσβάσιμα για σένα εκτός και αν αλλάξει πλήρως ο τρόπος που λειτουργούν οι αστικές συγκοινωνίες. Εγώ βλέπω μια προσπάθεια να μας αποθαρρύνουν να κατεβαίνουνε με το αυτοκίνητο (και καλώς) αλλά δεν βλέπω την ταυτόχρονη παροχή εναλλακτικών λύσεων.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Φεβ 2022, 16:08

Sid Vicious έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:58
ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:43
Sid Vicious έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:38
Ο ΠΑΟΚ δεν ειναι τοπι, ειναι ενα γνησιο κοινωνικο κινημα/φαινομενο.
Δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να τα συζητήσω αυτά. Ως Πειραιώτης όπως φαντάζεσαι "γεννήθηκα" Ολυμπιακός. Μεγαλώνοντας έπεσα σε Κοσκωτά, Σαλιαρέλη, Κόκκαλη και αποφάσισα ότι δεν θέλω να τσακώνομαι με άλλους ανθρώπους για να υποστηρίζω αυτούς.
Ορθα αποφασισες. Και εγω δεν τσακωνομαι ποτε για αυτα.
Ομως νομιζω βρισκεσαι σε μια πλανη καθοτι νομιζεις πως γεννηθηκες Ολυμπιακος επειδη εισαι Πειραιωτης. Τα γραφομενα σου εδω, τα μουσικα σου ακουσματα, δεν φωτογραφιζουν Ολυμπιακο αλλά αυθεντικο Παοκι. Αλλωστε ειναι και οι ομοιοτητες της Θεσσαλονικης, αυτης της λαμπρης, μυθικης θα ελεγα πολης, της κορης του Βασιλεα Φιλιππου και αδελφης του Βασιλεα Αλεξανδρου, με Πειραια οπως η θαλασσα και η γενικοτερη χαλαροτητα και ανεμελια των κατοικων. Η βασικη διαφορα, σημαντικοτατη ομως ειναι ενα ακαλαισθητο Ρο, αυτο το προσθετο νεοτερικο Ρο που υπαρχει στη Τρουμπα και σαφεστατα την διαχωριζει απο την παναρχαια και προιστορικη Τουμπα. Αρα με την εξαλειψη αυτου του Ρο, τι βλεπουμε; Την Τουμπα βεβαιως. Συνεπως ο Πειραιας ειναι ΠΑΟΚ, ειναι η φυσικη καταληξη του που νοηματοδοτει την ολη πορεια της υπαρξης του προς ολοκληρωση του Ειναι του.
Ακούν κλασική μουσική οι Παοκτσήδες? Εγώ το Ιβάν στα πόδια της Πάολας θυμάμαι να ρίχνει τα λουλούδια. Όσο για τις ομοιότητες Πειραιά
και Θεσσαλονίκης θα λέγαμε πως αφορούν τις πολεοδομικές διατάξεις των δύο πόλεων. Ανέμελοι δε νομίζω να είναι οι Πειραιώτες τουλάχιστον,
πολλοί από αυτούς το παίζουν cool, γκομενιάρηδες και δημοσιοσχεσίτες από την προσωπική μου εμπειρία σα χαρακτήρες οι Πειραιώτες είναι ή
του ύψους ή του βάθους.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Φεβ 2022, 16:10

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:04
Cavaliere έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:00
ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:52
Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο. Η περιβαλλοντική επιβάρυνση από τις έξτρα μετακινήσεις* των οχημάτων πρέπει να είναι τεράστια αλλά ποιος θα το μετρήσει αυτό όταν οι αρμόδιοι στηρίζουν το έργο;

* Σκέψου τι πορεία ακολουθούσες πριν αν ερχόσουν από παραλιακή και ήθελες να πας Πασαλιμάνι. Ένα Γ μπροστά από την Ευαγγελίστρια και τέρμα. Δες τι ζικγ ζαγκ κάνεις τώρα. Τα ίδια και χειρότερα με τις ανοησίες στη Γεωργίου.
Εγώ, μένω στην Πειραϊκή χερσόνησο, ό,τι είναι να κάνω μεσ΄στον Πειραιά, το κάνω με τα πόδια. Είναι άλλη εποχή, πια στις μεγαλουπόλεις δεν μπορείς να κάνεις αυτά που έκανες παλιά, με το αυτοκίνητο. Φαντάσου να ήταν ακόμα διπλής κυκλοφορίας η Ακτή Θεμιστοκλέους. Εδώ μονής, και δεν περνιέται. Υπήρχε περίπτωση να περνάει λεωφορείο, αμάξια, να έχει ταβέρνες, και να παρκάρει και ο κόσμος; Αυτά όλα ανήκουν στο ΄80.
Είσαι νέο παιδί ακόμα. Όταν μεγαλώσεις και δεν βαστούν τα γόνατα, όλα αυτά θα είναι μη προσβάσιμα για σένα εκτός και αν αλλάξει πλήρως ο τρόπος που λειτουργούν οι αστικές συγκοινωνίες. Εγώ βλέπω μια προσπάθεια να μας αποθαρρύνουν να κατεβαίνουνε με το αυτοκίνητο (και καλώς) αλλά δεν βλέπω την ταυτόχρονη παροχή εναλλακτικών λύσεων.
Δε σας κάνει το τράμ? Εγώ θυμάμαι παλαιότερα πάντως γινόταν χαμός από την κίνηση στην Ηρώων Πολυτεχνείου, όταν έμπαινε το λεωφορείο εκεί μέσα έκανε πολλή ώρα να τσουλήσει :D

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11917
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Φεβ 2022, 16:12

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:08

Ακούν κλασική μουσική οι Παοκτσήδες?
Σαφεστατα. Εγω ακουω κλασικο πανκ, αλλος παοκτσης ακουει κλασικο μεταλ, αλλος κλασικο μπλακ. Μονο κλασικες μουσικες.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 16:13

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:10
Δε σας κάνει το τράμ? Εγώ θυμάμαι παλαιότερα πάντως γινόταν χαμός από την κίνηση στην Ηρώων Πολυτεχνείου, όταν έμπαινε το λεωφορείο εκεί μέσα έκανε πολλή ώρα να τσουλήσει :D
Εμένα προσωπικά. Δεν ξέρω για τους άλλους. Καταστράφηκαν ένα σωρό λωρίδες κυκλοφορίας και έγινε η διευθέτησή της αρκετά πιο πολύπλοκη σε σχέση με πριν για να βρεθεί χώρος για τις γραμμές.

Ρώτα όποιο επαγγελματία κινείται συχνά (πχ ταξιτζή) να στα πει.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 16:14

Sid Vicious έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:12
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:08

Ακούν κλασική μουσική οι Παοκτσήδες?
Σαφεστατα. Εγω ακουω κλασικο πανκ, αλλος παοκτσης ακουει κλασικο μεταλ, αλλος κλασικο μπλακ. Μονο κλασικες μουσικες.
:lol:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Φεβ 2022, 16:17

Sid Vicious έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:12
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:08

Ακούν κλασική μουσική οι Παοκτσήδες?
Σαφεστατα. Εγω ακουω κλασικο πανκ, αλλος παοκτσης ακουει κλασικο μεταλ, αλλος κλασικο μπλακ. Μονο κλασικες μουσικες.
Δε νομίζω πως ο ST ακούει αυτές τις μουσικές, εκτός και αν έχω χάσει φορουμικά επεισόδια. Αλλά και οι περισσότεροι Παοκτσήδες
δε νομίζω να ακούν τέτοιου είδους μουσικές εκτός και αν αναφέρεσαι σε μερικούς που συχνάζουν στη Ναβαρίνου ή σε ό,τι έχετε
εκεί πάνω για να θυμίζει τα Εξάρχεια. Λαϊκά(ελαφρά και βαριά) άντε και ραπ/τραπ για τους πιο πιτσιρικάδες παίζουν σε όλη την
Ελλάδα. Και τα έντεχνα επίσης, βέβαια δε ξέρω κατά πόσον ένας θαυμαστής του Σωκράτη Μάλαμα π.χ μπορεί να είναι φανατικός
ποδοσφαιρόφιλος. Ίσως ναι, ίσως όχι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 16:21

Εγώ πάλι δυσκολεύομαι με αυτά τα "οι Πειραιώτες είναι έτσι", "οι Κρητικοί έτσι", "οι Θεσσαλονικείς αλλιώς". Αν δεν μου χτυπήσει κάποια προφορά δεν μπορώ να διακρίνω τέτοιου είδους χαρακτηριστικά εύκολα.

Vini Vici
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 05 Απρ 2020, 22:15
Phorum.gr user: Ko$tas

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vini Vici » 19 Φεβ 2022, 16:23

Μου αρέσει ο Πειραιάς γιατί κρατάει χαρακτήρα (και η Αθήνα βεβαίως αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό). Εξάλλου το Μικρολίμανο, Καστέλλα, Καλλίπολη, κτλ, είναι η καλύτερη εκπροσώπηση της παραλιακής Αθήνας. Υπάρχει και το Παλαιό Φάληρο θα μου πείς αλλά εδώ βλέπεις γραφικότητα.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 19 Φεβ 2022, 16:37

Λοξίας έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:00
Γκουερινο 4 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 14:07
Χαιρετίσματα στον ασπρόμαυρο Πειραιά
Ουστ μωρή μπαμπαλόγρια που θα πεις για τον Πειραιά... :011:
Άει μη σου ρίξω καμιά εικοσαριά 500ευρα στα μούτρα και σε πάρουν τα ζουμιά... :003:
Από κει είσαι μωρή λουλου;
Το 70% στον Πειραιά είναι ΠΑΟΚ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών