Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Φεβ 2022, 16:47

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:21
Εγώ πάλι δυσκολεύομαι με αυτά τα "οι Πειραιώτες είναι έτσι", "οι Κρητικοί έτσι", "οι Θεσσαλονικείς αλλιώς". Αν δεν μου χτυπήσει κάποια προφορά δεν μπορώ να διακρίνω τέτοιου είδους χαρακτηριστικά εύκολα.
Η αλήθεια είναι πως δε μπορείς να πει κανείς πως οι άνθρωποι μίας περιοχής έχουν όλοι τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Φεβ 2022, 17:06

Vini Vici έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:23
Μου αρέσει ο Πειραιάς γιατί κρατάει χαρακτήρα (και η Αθήνα βεβαίως αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό). Εξάλλου το Μικρολίμανο, Καστέλλα, Καλλίπολη, κτλ, είναι η καλύτερη εκπροσώπηση της παραλιακής Αθήνας. Υπάρχει και το Παλαιό Φάληρο θα μου πείς αλλά εδώ βλέπεις γραφικότητα.
Ο Πειραιάς θα γίνει η επόμενη trendy περιοχή. Κάτι κουκακια, παγκρατια κυψελες κτλ τελειωνουν. Ακουστε κ αγοραστε αγαπούλες :g030:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Φεβ 2022, 17:13

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:04
Είσαι νέο παιδί ακόμα. Όταν μεγαλώσεις και δεν βαστούν τα γόνατα, όλα αυτά θα είναι μη προσβάσιμα για σένα εκτός και αν αλλάξει πλήρως ο τρόπος που λειτουργούν οι αστικές συγκοινωνίες. Εγώ βλέπω μια προσπάθεια να μας αποθαρρύνουν να κατεβαίνουνε με το αυτοκίνητο (και καλώς) αλλά δεν βλέπω την ταυτόχρονη παροχή εναλλακτικών λύσεων.
Νέος δεν είμαι, κι έχω ηλικιωμένους γονείς στην πόλη. Κι έχω ζήσει τρομερές καταστάσεις όταν είχα το Παιδί με το καρότσι. Δεν μπορούσα να τον πάω πουθενά. Τα τοπικά λεωφορεία, (Άγιος Βασίλης, π.χ.) εξυπηρετούν σχετικά καλά. Τι, να παρω αμάξι, για να πάω, πες στην Αστυνομία για ένα έγγραφο (τι μαλακία να κλείσουν το τμήμα της Αφεντούλη), σημαίνει, θα ταλαιπωρηθώ για να πληρώσω ιδιωτικό πάρκινγκ; Μέχρι να κάνω τρεις γύρους ψάχνοντας για πάρκινγκ, έχω φτάσει με τα πόδια, και στο δρόμο περνάω κι από άλλες δουλειές.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Φεβ 2022, 17:06
Ο Πειραιάς θα γίνει η επόμενη trendy περιοχή. Κάτι κουκακια, παγκρατια κυψελες κτλ τελειωνουν. Ακουστε κ αγοραστε αγαπούλες :g030:
Η γιαγιά μου "άκουσε" νωρίς κι έκτισε το πατρικό μου στη Φρεαττύδα το 1925 :g030:
Δείχνει βέβαια σήμερα τα χρονάκια του, αλλά "κρατάει" όπως μπορεί...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:05

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:52

Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο.
Χαίρομαι που είσαι Πειραιώτης, μια που συμβαίνει να σε συμπαθώ έτσι κι αλλιώς :smt023
Συμφωνώ. Το ΜΕΤΡΟ είναι σωτηρία, το ΤΡΑΜ είναι τραγωδία :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:10

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:43
Ως Πειραιώτης όπως φαντάζεσαι "γεννήθηκα" Ολυμπιακός.
Φαντάσου που κι εγώ υποτίθεται έπρεπε να "γεννηθώ" Ολυμπιακός, αλλά "γεννήθηκα" Παναθηναϊκός... Το πώς "επέζησα" ως τέτοιος στην Ολυμπιακή "σφηκοφωλιά", το αποδίδω στα απαλότερα κοινωνικοαθλητικά ήθη της εποχής, που σου επέτρεπαν να έχεις και άλλη επιλογή χωρίς να ρισκάρεις τη σωματική σου ακεραιότητα :wink
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:15

ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:48
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:41
Εμένα μου αρέσει παρά πολύ η ανακατασκευή του Μικρολίμανου.
Δεν υπήρχε λόγος να αφήσουν μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας.
Όντως αυτό είναι ένα ζήτημα, όμως υπήρχε χωροτακτικό "στρίμωγμα" και δεν μπορούσαν να γίνουν 2 λωρίδες εικάζω.
Η διαδρομή Φρεαττύδα-Νέο Φάληρο με τα πόδια, και πάλι πίσω, ήταν η αγαπημένη μου των νεανικών μου χρόνων. Κάθε μέρα. Ε...όταν έφτανα στο Τουρκολίμανο τον παλιό καιρό (μέχρι πρότινος δηλαδή) έβγαζα το χτικιό από το χάλι που υπήρχε, με όλα τα μαγαζιά να έχουν πιάσει όλη την παραλία. Τώρα είναι μεγάλη η απόλαυση πραγματικά για τον περιπατητή! :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 18:18

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 18:05
ST48410 έγραψε:
19 Φεβ 2022, 15:52

Το μετρό ναι. Με τα χίλια. Το τραμ όχι. Ήταν και είναι καταστροφή για όλο το κέντρο.
Χαίρομαι που είσαι Πειραιώτης, μια που συμβαίνει να σε συμπαθώ έτσι κι αλλιώς :smt023
Συμφωνώ. Το ΜΕΤΡΟ είναι σωτηρία, το ΤΡΑΜ είναι τραγωδία :102:
Η συμπάθεια είναι αμοιβαία. Από το link που έβαλες έμαθα πράγματα που δεν είχα ξανακούσει. Ελπίζω να υλοποιηθούν.

Η αντίρρησή μου για το τραμ όπως και για τα έργα του Μπακογιάννη στην Αθήνα δεν είναι επειδή είμαι αγαπώ την μετακίνηση με το ΙΧ. Τουναντίον. Έζησα μεγάλο μέρος της ζωής μου μετακινούμενος αποκλειστικά με ΜΜΜ και πήρα ΙΧ όταν δεν γινόταν αλλιώς. Αυτοί που μας διαβάζουν και δεν ζουν στην περιοχή μπορεί να το εκλαμβάνουν αλλιώς. Ο Πειραιάς έχει συγκεκριμένα προβλήματα και συγκεκριμένες ανάγκες. Και το τραμ δεν τις καλύπτει. Απλώς επιδείνωσε την ήδη βεβαρημένη κατάσταση. Αν είχαν μελετηθεί οι ανάγκες των κατοίκων της πόλης και είχε κριθεί ότι θα εξυπηρετηθεί μεγάλος αριθμός τους από την λειτουργία μιας τέτοιας γραμμής ας έβαζαν το ισοδύναμο σε λεωφορεία να μετακινεί τον κόσμο μέχρι το τραμ στο νέο Φάληρο. Οι δρόμοι παραείναι στενοί για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες της πόλεις και ιδέα να χάσουμε λωρίδες σε κεντρικά σημεία ήταν τραγική.

Μια που μιλάμε για την πόλη μας να πούμε ότι η κατάσταση των δρόμων ποτέ δεν ήταν χειρότερη από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Η άσφαλτος έχει καταστραφεί σε εγκληματικό βαθμό σε ορισμένα τμήματα μεγάλης κυκλοφορίας (πχ το τμήμα της Αγίου Διονυσίου πριν να φτάσουμε στο jumbo και βγούμε στο λιμάνι). Για πλάκα χαλάς το αυτοκίνητο αν σε μέρα με έντονη βροχή δεν ξέρεις ότι έχει λακκούβες.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 19 Φεβ 2022, 18:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Φεβ 2022, 17:06
Vini Vici έγραψε:
19 Φεβ 2022, 16:23
Μου αρέσει ο Πειραιάς γιατί κρατάει χαρακτήρα (και η Αθήνα βεβαίως αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό). Εξάλλου το Μικρολίμανο, Καστέλλα, Καλλίπολη, κτλ, είναι η καλύτερη εκπροσώπηση της παραλιακής Αθήνας. Υπάρχει και το Παλαιό Φάληρο θα μου πείς αλλά εδώ βλέπεις γραφικότητα.
Ο Πειραιάς θα γίνει η επόμενη trendy περιοχή. Κάτι κουκακια, παγκρατια κυψελες κτλ τελειωνουν. Ακουστε κ αγοραστε αγαπούλες :g030:
ειμουνα νιος και γερασα να ακουω τετοια.

Θα βαλετε στα ισα κατω απ την ακροπολη και πισω απο το παναθηναικο σταδιο και την κυψελη με το λιμανι που βρωμαει ψαριλα και γαυριλα;

και οι χοιρος μεσα στα σκατα ευτυχισμενος ειναι.... αλλα δεν νομιζω να καλοπιζεται ο χοιρος μ κοστουμι και η χοιρα με τουαλετα απαξ και ειναι βουτιγμενοι στα σκατα....... δεν γινεται να αγαπησουμε τα σκατα, την ψαριλα και την βρωμα του σαπιου γαυρου, για να γινει αθηναϊκο στεκι ....


:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Φεβ 2022, 18:23

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Φεβ 2022, 18:15
Όντως αυτό είναι ένα ζήτημα, όμως υπήρχε χωροτακτικό "στρίμωγμα" και δεν μπορούσαν να γίνουν 2 λωρίδες εικάζω.
Μάλλον. Αλλά πρέπει να υπάρχει σαφής προειδοποίηση για αυτόν που πάει εκεί αμέριμνος. Μπαίνεις ξαφνικά σε ένα δρόμο χωρίς καμία παράκαμψη και μπορεί να μείνεις εκεί για 15-20 λεπτά πριν βγεις από την ανηφόρα στο εκκλησάκι. Εκεί έρχονται και βολτάρουν ή τρώνε άνθρωποι από όλη την Αττική. Παράλληλα την τελευταία φορά που πέρασα ήταν κλειστά και τα αυτοσχέδια πάρκινγκ πριν την στροφή. Αναστροφή η μόνη λύση αν πάρεις είδηση τι γίνεται εγκαίρως.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:39

Ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Ιδίως τα σαββατοκύριακα είναι μεγάλο πρόβλημα...
Ίσως τώρα που δοκιμάζεται στην πράξη να εμπνευστούν οι αρμόδιοι καμμιά ιδέα...τι να πω. Περπάταγα και τους λυπόμουν τους οδηγούς... :102:

Χρόνια πάντως "φωνάζω": ο κεντρικός Πειραιάς είναι στενός και δεν χωράει πολύ πράμα. Μην τον στουμπώνετε άλλο :011:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Φεβ 2022, 18:45

Ως προς το ΤΡΑΜ δεν γνωρίζω τι έχει απογίνει η σχετική προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας

https://www.inka.gr/?tag=%CF%84%CF%81%CE%AC%CE%BC

https://www.iefimerida.gr/news/421828/p ... on-peiraia
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Απρ 2022, 10:37

Δώσε Πειραία του 1964 μάστορα!

https://www.lifo.gr/blogs/retronaut/sto ... iraia-1964
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Απρ 2022, 11:23

Πριν κάποιες μέρες μιλούσα με συνεργάτη ενός συνεργάτη από Πειραιά. Βερος Πειραιώτης που από τον ξεχωρίζεις από την ομιλία. Είχα χρόνια να ακούσω το πειραιωτικο ιδίωμα.
Σε ερώτηση
-απο Πειραιά ειστε;
- Ναι γέννημα θρέμμα, Βρυώνη.
- Α ναι ξέρω

Ευτυχως δε με ρωτησε που ειναι, Γκουγκλαρα να το βρω βέβαια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλαμπ Πειραιωτών-πειραϊκόν νήμα αυστηρά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 09:09

Καιρός ήταν. Εργασίες αποκατάσταση οδοστρώματος.

https://www.newsauto.gr/news/allazoun-m ... ton-pirea/

Ξεκίνησαν από την Περιφέρεια Αττικής, εκτεταμένες εργασίες αποκατάστασης και συντήρησης του οδοστρώματος, σε κεντρικούς οδικούς άξονες του Πειραιά.

Οι παρεμβάσεις θα γίνουν στο πλαίσιο του έργου «Συντήρηση οδοστρωμάτων στο οδικό δίκτυο ΠΑΟΔ, περιοχής Πειραιά, αρμοδιότητας Δ.ΔΙ.Μ.Υ.» και είναι προϋπολογισμού 2.400.000 ευρώ.

Οι εργασίες θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι το Σεπτέμβριο, πραγματοποιούνται τις νυχτερινές ώρες, έτσι ώστε να προκληθεί όσο το δυνατόν μικρότερη όχληση στη διεξαγωγή της κυκλοφορίας.

Αντικείμενο του έργου είναι η συστηματική τμηματική και εκτεταμένη συντήρηση της επιφάνειας κυκλοφορίας, του οδικού δικτύου ΠΑΟΔ Πειραιά, αρμοδιότητας της Περιφέρειας Αττικής και συγκεκριμένα στις εξής οδούς:

Κόνωνος από Ακτή Καλλιμασιώτη έως Ομήρου Σκυλίτση
Ομήρου Σκυλίτση από Κόνωνος έως Τζαβέλα
Αλιπέδου από Κόνωνος έως Μικράς Ασίας
Μικράς Ασίας από Εθνάρχου Μακαρίου έως Αλιπέδου
Λ. Αθηνών-Πειραιώς από Πειραιώς έως Αθηνών
Λ. Αθηνών-Πειραιώς από Αθηνών-Πειραιώς έως Κόνωνος
Τμήμα της Λεωφ. Ποσειδώνος έως Εθνάρχου Μακαρίου
Στόχος των εργασιών είναι να αναβαθμιστεί το επίπεδο εξυπηρέτησης και η ασφάλεια των παραπάνω οδικών αξόνων. Ειδικότερα θα εκτελεσθούν εργασίες:

Συντήρησης και βελτίωσης του οδοστρώματος συνολικής επιφάνειας 50.000μ2.

Συντήρησης και βελτίωσης της οριζόντιας (διαγράμμιση) και κατακόρυφης (πινακίδες) σήμανσης.
Τροποποίησης της στάθμης των φρεατίων επίσκεψης και υδροσυλλογής.
Κατά τη διάρκεια των εργασιών, θα εφαρμόζονται κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για τη διευκόλυνση των οδηγών, οι οποίοι παρακαλούνται να ακολουθούν την υπάρχουσα οδική σήμανση.



ΥΓ. Να βάλω και μερικά :smt041:smt041:vp14::vp14::vp7::vp7:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 02 Ιούλ 2022, 09:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών