ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2683
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 10 Σεπ 2019, 19:10

Ξέρει κανείς τι καθεστώς ισχύει με τα ηλεκτρικά πατίνια; είναι οχήματα; έχουν ασφάλεια; ποιος έχει ευθύνη ο οδηγός η εταιρία; εκτός από το ότι είναι σπαστικά κινούνται πιο αργά από τον θάνατο και καταλαμβάνουν το ήδη περιορισμένο χώρο στο δρόμο όταν κάνω ποδηλασία και αναγκάζομαι να μπαίνω συνεχώς αριστερά για να τα προσπερνώ, θα με πάρει κανένας παραμάζωμα στο τέλος. όσοι πάλι κινούνται σε πεζόδρομους είναι σπαστικοί εντελώς και τα παρατημένα όπου νά ναι πεφτεις συνέχεια πάνω τους. Τις προάλλες πεζός πάνω στο πεζοδρόμιο δύο παρατημένα διαγώνια με τα δυσκολία χωρούσα, πρώτη φορά πάω να μετακινήσω ελαφρά ένα για να περάσω, αυτή η στέκα που έχουν είναι εντελώς ασταθής και έπεσε το ένα πάνω στο άλλο και παραλίγο να πέσουν σε παρκαρισμένα αμάξια. Ποιος θα αποζημίωνε πάλι τον άνθρωπο με το αμάξι σε αυτή την περίπτωση;
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 10 Σεπ 2019, 19:18

Φαντάζομαι το ίδιο καθεστώς που ισχύει και για `σένα που οδηγείς ποδήλατο.
Έχεις ασφάλεια;Πόσο επικίνδυνος είσαι όταν κυκλοφορείς στο δρόμο σαν χελώνα;Πόσο δύσκολο ή/και επικίνδυνο είναι για τους υπόλοιπους οδηγούς να αλλάζουν λωρίδα για να μην πέσουν πάνω σου;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 19:23

ήθελα να ανοίξω νήμα με την την ευκαιρία του νήματος του φος για το φβ αλλά κρατήθηκα.

Η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα. Μοιάζει σαν την εποχή των λουλουδιών του φβ κλπ. Αυτό που κάνουμε πάντως τώρα είναι χειρότερο, ανοίγουμε την αγορά με όχημα τα παιδιά, στον δρόμο αυτή την φορά. Έχω πετύχει πολλά πιτσιρίκια δικάβαλο να κάνουν φιδάκια, θέλω να τα μαλώσω και γελάω ταυτόχρονα, σύγχυση. :smt005:

Πάντως στο γερμανικό εβαυ βλέπω έχουν βάλει αξεσουάρ για να μπει η πινακίδα, μου έκανε εντύπωση που έγραφαν πάνω οτι δεν έχουν tuv πιστοποίηση οπότε δεν κάνει να μπει στον δρόμο η βάση, αλλά την πουλούσαν, φαντάζομαι οι Κινέζοι δεν έχουν προλάβει να στείλουν βάσεις πινακίδας πατινιού προς πιστοποίηση ακόμα. :lol:

Τεσπα, θα έρθουν και σε εμάς λογικά, αυτό που ζούμε είναι παιδική χαρά εντελώς, αλάνα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 10 Σεπ 2019, 20:20

Το καθεστώς που ισχύει είναι πολύ απλό, τύποι.

Όποιος τα χρησιμοποιεί και δεν είναι τουρίστας που κάνει την πλάκα του, είναι μπούφος.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 20:29

enaon έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:23
ήθελα να ανοίξω νήμα με την την ευκαιρία του νήματος του φος για το φβ αλλά κρατήθηκα.

Η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα. Μοιάζει σαν την εποχή των λουλουδιών του φβ κλπ. Αυτό που κάνουμε πάντως τώρα είναι χειρότερο, ανοίγουμε την αγορά με όχημα τα παιδιά, στον δρόμο αυτή την φορά. Έχω πετύχει πολλά πιτσιρίκια δικάβαλο να κάνουν φιδάκια, θέλω να τα μαλώσω και γελάω ταυτόχρονα, σύγχυση. :smt005:

Πάντως στο γερμανικό εβαυ βλέπω έχουν βάλει αξεσουάρ για να μπει η πινακίδα, μου έκανε εντύπωση που έγραφαν πάνω οτι δεν έχουν tuv πιστοποίηση οπότε δεν κάνει να μπει στον δρόμο η βάση, αλλά την πουλούσαν, φαντάζομαι οι Κινέζοι δεν έχουν προλάβει να στείλουν βάσεις πινακίδας πατινιού προς πιστοποίηση ακόμα. :lol:

Τεσπα, θα έρθουν και σε εμάς λογικά, αυτό που ζούμε είναι παιδική χαρά εντελώς, αλάνα.

Εσύ έχεις. Δεν έχεις; Θυμάμαι κι ένα βιντεάκι στην Κάνιγγος, αλλά όχι με σιγουριά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 20:31

εχω ένα με μία ρόδα, όχι απλά έχω δηλαδή, 3.5χιλ χιλιόμετρα πλέον έχω κάνει. Ωραία είναι γενικά, αλλά οκ μπάχαλο στον τομέα που λέει το νήμα.

πριν λίγες εβδομάδες πήγα μέχρι τον Πειραιά δοκιμάσω την νέα μπαταρία, πήγα και όλη την παραλιακή απο το Μικρολίμανο μέχρι το λιμάνι ανάποδα που το είχα άχτι από μικρός, τέλεια ήταν αλλά οκ, μαδ μαξ κατάσταση, αποκλείεται να μην μπουν κανόνες.

SpoilerShow

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2683
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 10 Σεπ 2019, 22:39

Τα ποδήλατα δεν υπόκεινται στον ΚΟΚ; με τον πρόσφατο μπήκαν και κανόνος πρέπει υποχρεωτικά να έχουν αντανακλαστικά φώτα και άλλα μη κατανάλωση αλκοολ κλπ. Ασφάλεια οντως δεν έχουν υποχρεωτική , αν κάποιος κυκλοφορεί συχνά σε διαδρομές με μεγάλη κυκλοφορία οχημάτων καλό είναι να βγάλει κάποια ασφάλεια αστικής ευθύνης κανα 50ρικο νομίζω είναι. Αυτά έχουν γεμίσει τον δημόσιο χώρο και δεν τρέχει μία. Τουλάχιστον το φαλιρισμένο "ελληνικό" κράτος βγάζει κάτι;
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2683
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 10 Σεπ 2019, 22:42

waldorf έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:18
Φαντάζομαι το ίδιο καθεστώς που ισχύει και για `σένα που οδηγείς ποδήλατο.
Έχεις ασφάλεια;Πόσο επικίνδυνος είσαι όταν κυκλοφορείς στο δρόμο σαν χελώνα;Πόσο δύσκολο ή/και επικίνδυνο είναι για τους υπόλοιπους οδηγούς να αλλάζουν λωρίδα για να μην πέσουν πάνω σου;
ξεκινα τον αγώνα κατά της ποδηλασίας .
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Ορέστης 35

Re: ηλεκτρικά πατίνια Lime Κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Σεπ 2019, 00:37

Να απαγορευτει η μαλακια που κανει μπιπ μπιπ.

Ωραια ειναι να τα οδηγας στην Πλακα τρεις το πρωι που ειναι αδεια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών