Απογοήτευση

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Ορέστης 35

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Σεπ 2019, 16:16

Eγω ειμαι απογοητευμενος απο την ανθρωποτητα αλλα στην Αντιπαρο που επαθα ηλιαση με βοηθησαν 2 ανθρωποι και με μετεφεραν στο ιατρειο. Υπαρχουν τα πληρωματα του εκαβ που σε βασανιζουν γιατι δεν τους δωροδοκησες, υπαρχουν και οι ανθρωποι που σε βοηθανε χωρις να σου εχουν υποχρεωση.

Αρα, επειδη δεν ειναι ολοι ιδιοι, συμφερει να μην υψωνεις πολυ ψηλα τειχη αλλα να συνεχισεις να παιζεις το παιχνιδι των πιθανοτητων μεχρι να συναντησεις τους ανθρωπους που σου ταιριαζουν και μπορεις να επικοινωνησεις σε ενα βαθυτερο επιπεδο και να δημιουργησεις μαζι τους μια ουσιαστικη διασυνδεση - οπως λεει καποια στιγμη ο Ντε Νιρο στο Taxi Driver (ταινιαρα που με εσπρωξε σε μιαν αλλη κατευθυνση οταν την ειδα).

Ειναι λογικο ακομα να προσπαθησεις να φερεις τις πιθανοτητες με το μερος σου δηλαδη να επιδιωξεις να βρεθεις στα ιδια μερη με ανθρωπους που θα σου ταιριαζαν.

- Casper -

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2019, 16:22

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:16
Eγω ειμαι απογοητευμενος απο την ανθρωποτητα αλλα στην Αντιπαρο που επαθα ηλιαση με βοηθησαν 2 ανθρωποι και με μετεφεραν στο ιατρειο.
Από την μια απογοητεύομαι και από την άλλη βλέπω κι' εγώ πράξεις καλοσύνης που με συγκινούν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Δίνω ΚΑΙ σε αυτές υπερβολική σημασία και μάλλον γι' αυτό δεν μπορώ να υψώσω τείχη :lol: Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που δεν βλέπουν μόνο το συμφέρον τους και όταν τους βρίσκω είμαι ευτυχισμένη.

Με φίλες μου αρχικά νομίζω πως τις βρήκα και είναι αυτό που περιγράφεις, και μετά πέφτω από τα σύννεφα. Είτε αυτό ήταν από την αρχή και δεν το είχα δει ή με ξεγέλασαν, είτε άλλαξε κάτι στην πορεία. Είναι ρίσκο αλλά αποφάσισα πως αυτό το ρίσκο αξίζει περισσότερο τον κόπο.

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 12 Σεπ 2019, 16:32

enaon έγραψε:
12 Σεπ 2019, 14:44
η απογοήτευση γίνεται το κομμάτι που ένα λουλούδι μαραίνεται, πριν το έχεις χαρεί και δεν σε ενοχλεί, μελαγχολία ίσως. Αν χάσεις γενικά και ισορροπήσεις κάτω από το σημείο ανοχής, η απογοήτευση απλώνει και ορίζει όλη την διαδικασία, το λουλούδι δεν ήταν ποτέ όμορφο, σε γέλασε.
να στο χαλάσω λίγο.μια μπιγκόνια δεν νομίζω ότι έχει την ικανότητα ή την ανάγκη να σου πλασαριστεί σαν κάτι άλλο

Ορέστης 35

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Σεπ 2019, 16:49

- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:22
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:16
Eγω ειμαι απογοητευμενος απο την ανθρωποτητα αλλα στην Αντιπαρο που επαθα ηλιαση με βοηθησαν 2 ανθρωποι και με μετεφεραν στο ιατρειο.
Από την μια απογοητεύομαι και από την άλλη βλέπω κι' εγώ πράξεις καλοσύνης που με συγκινούν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Δίνω ΚΑΙ σε αυτές υπερβολική σημασία και μάλλον γι' αυτό δεν μπορώ να υψώσω τείχη :lol: Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που δεν βλέπουν μόνο το συμφέρον τους και όταν τους βρίσκω είμαι ευτυχισμένη.

Με φίλες μου αρχικά νομίζω πως τις βρήκα και είναι αυτό που περιγράφεις, και μετά πέφτω από τα σύννεφα. Είτε αυτό ήταν από την αρχή και δεν το είχα δει ή με ξεγέλασαν, είτε άλλαξε κάτι στην πορεία. Είναι ρίσκο αλλά αποφάσισα πως αυτό το ρίσκο αξίζει περισσότερο τον κόπο.
Να κρατας μια πισινη αλλα να μπαινεις στο παιχνιδι. Δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Σεπ 2019, 16:52

σούπερ δημήτριος έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:32
μια μπιγκόνια δεν νομίζω ότι έχει την ικανότητα ή την ανάγκη να σου πλασαριστεί σαν κάτι άλλο
δεν έχει σημασία νομίζω, δεν λέω για το αληθές, δεν εννοώ ότι κάνεις την μπιγκόνια κάτι άλλο, αλλάζει όμως ο τρόπος που θυμάσαι να την κοιτάς.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Σεπ 2019, 16:56

- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:09
vagabondo έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:05
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2019, 15:39
αλλά με πείραξε που δεν προσθέρθηκε έστω να βγούμε για έναν καφέ. Έστω ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. Να μην δείξει τόση γαϊδουροσύνη. Το ότι ο άλλος δεν είναι παρτάκιας, δεν λειτουργεί ΜΟΝΟ με βάση το συμφέρον αλλά σκέφτεται και κάποιον πάνω από τον εαυτό μου, για μένα είναι το πιο σημαντικό.
Αυτός ήταν ο λόγος της απογοήτευσης; :smt017
Όχι. Απογοητεύομαι συχνά από τους ανθρώπους, μπορεί κι' αυτοί από μένα ή να γίνεται αυτό γιατί δίνω θάρρος και σημασία ώστε να το εκμεταλλευτούν με τον τρόπο που ξέρουν. Αυτό ήταν το κερασάκι. Τώρα που γύρισα Κύπρο ηρέμησα όμως κάπως.
Ούτε κάποιο κερασάκι βλέπω εδώ. Σού έχειπροτείνει ποτέ στο παρελθόν να βγείτε για καφέ;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

- Casper -

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2019, 17:05

vagabondo έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:56
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:09
vagabondo έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:05


Αυτός ήταν ο λόγος της απογοήτευσης; :smt017
Όχι. Απογοητεύομαι συχνά από τους ανθρώπους, μπορεί κι' αυτοί από μένα ή να γίνεται αυτό γιατί δίνω θάρρος και σημασία ώστε να το εκμεταλλευτούν με τον τρόπο που ξέρουν. Αυτό ήταν το κερασάκι. Τώρα που γύρισα Κύπρο ηρέμησα όμως κάπως.
Ούτε κάποιο κερασάκι βλέπω εδώ. Σού έχειπροτείνει ποτέ στο παρελθόν να βγείτε για καφέ;
Στα στέλνω με πμ γιατί τα έχω ώρα εδώ και φαίνονται.

Μην κάνεις παράθεση γιατί θα τα σβήσω μόλις τα δεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος - Casper - την 12 Σεπ 2019, 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 12 Σεπ 2019, 17:07

enaon έγραψε:
12 Σεπ 2019, 16:52
δεν έχει σημασία νομίζω, δεν λέω για το αληθές, δεν εννοώ ότι κάνεις την μπιγκόνια κάτι άλλο, αλλάζει όμως ο τρόπος που θυμάσαι να την κοιτάς.
καταλαβαίνω τι λες αλλά έχει σημασία.είναι ποιητικό τσιτ να χρησιμοποιεις παράδειγμα από το φυτικό βασίλειο

Ορέστης 35

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Σεπ 2019, 17:24

Ειναι δυσκολο για καποιον απεξω να συμβουλευσει. Απο αυτα που γραφεις, επρεπε να την ειχες ξεκοψει απο οταν εφυγε απο την Κυπρο. Κακως περιμενες να σου πει οτιδηποτε.

- Casper -

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2019, 17:28

Να την πέταγα έξω μου είπαν όσοι την γνώριζαν. Την περισσότερη ευθύνη εγώ την είχα που την άφησα να με εκμεταλλευτεί.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 12 Σεπ 2019, 17:33

Πριν υπαρξει η συνυπαρξη σας,ειχες θετικη εικονα;

Ορέστης 35

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Σεπ 2019, 17:34

Αμα το παραχεσει ο φιλοξενουμενος του λες τραβα στο ξενοδοχειο. Ακομα και συγγενης σου να ειναι. Αλλα ενταξει, λαθη κανουμε ολοι μας. Μετα αν ησουν σιγουρη για τα συμπερασματα που εβγαλες για το χαρακτηρα της, δεν επρεπε ουτε να την ενημερωσεις οτι θα πας Αθηνα, ουτε να περιμενεις κατι απο αυτην. Μηπως δεν ησουν σιγουρη για τα συμπερασματα που εβγαλες;

- Casper -

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2019, 17:39

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Σεπ 2019, 17:34
Αμα το παραχεσει ο φιλοξενουμενος του λες τραβα στο ξενοδοχειο. Ακομα και συγγενης σου να ειναι. Αλλα ενταξει, λαθη κανουμε ολοι μας. Μετα αν ησουν σιγουρη για τα συμπερασματα που εβγαλες για το χαρακτηρα της, δεν επρεπε ουτε να την ενημερωσεις οτι θα πας Αθηνα, ουτε να περιμενεις κατι απο αυτην. Μηπως δεν ησουν σιγουρη για τα συμπερασματα που εβγαλες;
Μα δεν την ενημέρωσα. Μόνη της το είδε και μου είπε πως είναι κρεβατωμένη, λες και θα της πρότεινα να βρεθόμασταν. Μετά μου ξαναέστειλε οταν είδε πως ήμουνα αεροδρόμιο.

Σιγουρότατη είμαι. Απλά σοκαρισμένη -ακόμα-. Έλεγα δεν μπορει. Τόσο θράσος; Τόση γαϊδουριά; Ε ναι. Τόση.

- Casper -

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2019, 17:41

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
12 Σεπ 2019, 17:33
Πριν υπαρξει η συνυπαρξη σας,ειχες θετικη εικονα;
Ναι. Άλλα μου έδειχνε. Και στην Αθήνα όταν βρεθήκαμε. Εδώ Κύπρο έβγαλε τον πραγματικό της εαυτό. Και με την μάνα μου ήταν μια χαρά αλλά κατάλαβε πως προσποιόταν. Εγώ ήμουν αθώα και αφελής. Φαίνεται και από το βλέμμα της. Έπρεπε να το είχα καταλάβει όταν την είχα δει στην Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Απογοήτευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Σεπ 2019, 17:44

εγώ θα είχα νευριάσει με το φβ/ινσταγκραμ κλπ που δίνανε αναφορά που βρίσκομαι και μας έκαναν μπάχαλο. :003:


πλάκα σου κάνω μην βαρέσεις, απλά λέω πάρε 10 ανάσες και τα αναλύεις άλλη μέρα, όχι οταν τρέχουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών