Γιατί φοβούνται οι γάτες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 30 Σεπ 2019, 19:52


ασχημουλης με ωραιο πουλακι

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 30 Σεπ 2019, 19:53


ομορφουλα με ασχημουλι...

- Casper -

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 01 Οκτ 2019, 00:51

bolek έγραψε:
30 Σεπ 2019, 19:52

ασχημουλης με ωραιο πουλακι
:hebit: Ζήλεψα. Αλλά εγώ θέλω αυτόοο




Anyway για τον γάτο μου ισχύει αυτό:


Εικόνα


Φοβούνται να τον χαϊδέψουν, ακόμα και άνθρωπος που δεν ζει χωρίς γάτο. Μεγάλωσε με σκύλους και νομίζει πως είναι σκύλος. Μας δαγκώνει (ειδικά όταν τρώμε) και ΠΟΝΑΕΙ. Μας αφήνει πληγές. Μπαίνει μέσα στο ψυγείο κάθε φορά που ανοίγουμε και αν τον σπρώξεις λίγο για να βγει πριν κλείσεις αρχίζει την επίθεση. Πολλές φορές όταν περνάς από δίπλα του, χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι νιώθεις το τσίμπημα. Πως τόλμησες να περάσεις; Είναι θεότρελος. Αλλά τον αγαπώ :romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Οκτ 2019, 01:03

- Casper - έγραψε:
01 Οκτ 2019, 00:51


Anyway για τον γάτο μου ισχύει αυτό:


[img]https://i.postimg.cc/4dtYPkNs/6665 ... .jpg[/img]


Φοβούνται να τον χαϊδέψουν, ακόμα και άνθρωπος που δεν ζει χωρίς γάτο. Μεγάλωσε με σκύλους και νομίζει πως είναι σκύλος. Μας δαγκώνει (ειδικά όταν τρώμε) και ΠΟΝΑΕΙ. Μας αφήνει πληγές. Μπαίνει μέσα στο ψυγείο κάθε φορά που ανοίγουμε και αν τον σπρώξεις λίγο για να βγει πριν κλείσεις αρχίζει την επίθεση. Πολλές φορές όταν περνάς από δίπλα του, χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι νιώθεις το τσίμπημα. Πως τόλμησες να περάσεις; Είναι θεότρελος. Αλλά τον αγαπώ :romance-hearteyes:
Παρόμοια κι η γάτα μου. Δεν έχει σηκώσει ποτέ πόδι να γρατσουνίσει, τρυφερότατη χαδιάρα, αλλά είναι και φάσεις που επιτίθεται και τότε δαγκώνει αλύπητα. :D

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28693
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Οκτ 2019, 01:06

wooded glade έγραψε:
30 Σεπ 2019, 03:35
Όταν πλησιάσεις μία γάτα να τη χαϊδέψεις τρέχει και φεύγει.
Για ποιό λόγο ;
Αυτό όμως ισχύει μόνο για τις Ελληνικές γάτες, οι γάτες στην Αγγλία κάθονται.
Ποιά διαφορά υπάρχει ;
Στην Ικαρία που ήμουνα οι γάτες όταν τις πλησίαζες έφευγαν όπως φεύγουν και στην Αθήνα.
Εξαίρεση όμως αποτελούσε μία ξανθειά γάτα αλλά και το γατάκι της.
Πως γίνεται αυτό ;
Τα αβγά φταίνε

- Casper -

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 01 Οκτ 2019, 01:21

aLiCat έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:03
- Casper - έγραψε:
01 Οκτ 2019, 00:51


Anyway για τον γάτο μου ισχύει αυτό:


[img]https://i.postimg.cc/4dtYPkNs/6665 ... .jpg[/img]


Φοβούνται να τον χαϊδέψουν, ακόμα και άνθρωπος που δεν ζει χωρίς γάτο. Μεγάλωσε με σκύλους και νομίζει πως είναι σκύλος. Μας δαγκώνει (ειδικά όταν τρώμε) και ΠΟΝΑΕΙ. Μας αφήνει πληγές. Μπαίνει μέσα στο ψυγείο κάθε φορά που ανοίγουμε και αν τον σπρώξεις λίγο για να βγει πριν κλείσεις αρχίζει την επίθεση. Πολλές φορές όταν περνάς από δίπλα του, χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι νιώθεις το τσίμπημα. Πως τόλμησες να περάσεις; Είναι θεότρελος. Αλλά τον αγαπώ :romance-hearteyes:
Παρόμοια κι η γάτα μου. Δεν έχει σηκώσει ποτέ πόδι να γρατσουνίσει, τρυφερότατη χαδιάρα, αλλά είναι και φάσεις που επιτίθεται και τότε δαγκώνει αλύπητα. :D

Εικόνα
Αχ τον βλέπω μπροστά μου τώρα. Ακριβώς έτσι. Τουλάχιστον τώρα δεν νιώθω μόνη :lol:

Του φώναξα για κονσέρβα σήμερα (είναι λαίμαργος, νιαουρίζει συνέχεια και καλά για να μας καλοπιάσει να του δώσουμε ενώ είναι χορτάτος) γιατί πήγα σουπερ και του πήρα δωράκι και ήρθε και μου τρίφτηκε ο γλυκούλης για ευχαριστώ πριν καν να την φάει. Με βλέπει που κατεβαίνω από το αυτοκίνητο και ξαπλώνει στην μέση του δρόμου για να τον χαϊδέψω. Αυτά μου κάνει και με σκλαβώνει ο αλήτης. :lol:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Οκτ 2019, 01:29

- Casper - έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:21


Του φώναξα για κονσέρβα σήμερα (είναι λαίμαργος, νιαουρίζει συνέχεια και καλά για να μας καλοπιάσει να του δώσουμε ενώ είναι χορτάτος) γιατί πήγα σουπερ και του πήρα δωράκι και ήρθε και μου τρίφτηκε ο γλυκούλης για ευχαριστώ πριν καν να την φάει. Με βλέπει που κατεβαίνω από το αυτοκίνητο και ξαπλώνει στην μέση του δρόμου για να τον χαϊδέψω. Αυτά μου κάνει και με σκλαβώνει ο αλήτης. :lol:
Πώς να μην υποκύπτουμε σε τέτοιες τρυφεράδες και τσαχπινιές; :):g094:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 01 Οκτ 2019, 01:47

Golden Age έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:06
wooded glade έγραψε:
30 Σεπ 2019, 03:35
Όταν πλησιάσεις μία γάτα να τη χαϊδέψεις τρέχει και φεύγει.
Για ποιό λόγο ;
Αυτό όμως ισχύει μόνο για τις Ελληνικές γάτες, οι γάτες στην Αγγλία κάθονται.
Ποιά διαφορά υπάρχει ;
Στην Ικαρία που ήμουνα οι γάτες όταν τις πλησίαζες έφευγαν όπως φεύγουν και στην Αθήνα.
Εξαίρεση όμως αποτελούσε μία ξανθειά γάτα αλλά και το γατάκι της.
Πως γίνεται αυτό ;
Τα αβγά φταίνε
επιτέλους μια ψύχραιμη πολιτική αυτοκριτική :smt038
ωραία πύτισσα η ζωή

Γραφικός

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 01 Οκτ 2019, 01:54

Οι γάτες φοβούνται γιατί είναι έξυπνες. Ζούμε σε έναν σκατένιο κόσμο που η πιο ορθολογική αντιμετώπισή του είναι η επιφυλακτικότητα.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 02 Οκτ 2019, 13:57

Gherschaagk έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:26
Last Veteran έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:18
Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:59
Διαφορετικά ζωάκια από τους σκύλους. Η αδερφή μου πήρε ένα κοκόνι (σκυλάκι) μικρό και τώρα που μεγάλωσε θέλουμε όλοι ένα.
Είναι ελληνική ράτσα, τα είχαν σαν σκυλάκια σπιτιού στην αρχαία Ελλάδα. Επιβίωσαν μόνα τους χωρίς διασταυρώσεις με άλλα. Τα έπαιρναν τουρίστες από τον δρόμο στην Ελλάδα και την Κύπρο γιατί τα έβρισκαν πολύ χαριτωμένα και στην συνέχεια ενθουσιάζονταν με την παρέα τους και έμαθαν φυσικά ότι πρόκειται για κοκόνι.
Οι γάτες δύσκολα πλησιάζουν ακόμη και στην Αθήνα όπου υποθέτω είναι γάτες κάποιου σπιτιού.
Τα κοκόνια είναι απλά απίστευτα. Ο δικός μου είναι 6,5 ετών μαυροματης και εκπληκτικός χαρακτήρας.
Έχει ένας γείτονας στο χωριό καμιά δεκαριά.

Πολύ γάβγισμα ρε φίλε.
Το δικό μου γαβγίζει μόνο όταν είναι απαραίτητο. Η σφουγγαριστρα του γείτονα όποτε κυλούν ηλεκτρόνια δίπλα της :lol:. Ε, τώρα αμα χει ο άλλος δεκα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Οκτ 2019, 14:11

- Casper - έγραψε:
01 Οκτ 2019, 00:51
Μπαίνει μέσα στο ψυγείο κάθε φορά που ανοίγουμε και αν τον σπρώξεις λίγο για να βγει πριν κλείσεις αρχίζει την επίθεση.
Ο δικός μου έμπαινε και χωρίς να του ανοίξεις. Αν υπήρχε ζαμπόν τυλιγμένο σε χαρτί, είχε τελειώσει το θέμα και το ζαμπόν. Τι κετλμπελ έβαζα μπροστά, τι καρέκλες, αποτελεσματικότητα μηδέν. Μετά από δυο τρεις φορές που του έβαλα τις φωνές και του έλεγα δείχνοντας του το χαρτί "τι είναι αυτό; εεεε;" το' κοψε. Έπαιρνε το ζαμπόν κι έκρυβε το χαρτί κάτω από τον καναπέ, πίσω από το ψυγείο κλπ Όταν το κατάλαβα, ψιλοχάρηκα γιατί νόμιζα ότι είχα πάθει αλτσχάιμερ. "Αφού είμαι σίγουρη ότι πήρα ζαμπόν τι έγινε; Μάλλον θα το ξέχασα στον πάγκο" και τέτοια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Οκτ 2019, 14:16

Γραφικός έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:54
Οι γάτες φοβούνται γιατί είναι έξυπνες. Ζούμε σε έναν σκατένιο κόσμο που η πιο ορθολογική αντιμετώπισή του είναι η επιφυλακτικότητα.
:g030:

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 02 Οκτ 2019, 14:30

Golden Age έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:06
wooded glade έγραψε:
30 Σεπ 2019, 03:35
Όταν πλησιάσεις μία γάτα να τη χαϊδέψεις τρέχει και φεύγει.
Για ποιό λόγο ;
Αυτό όμως ισχύει μόνο για τις Ελληνικές γάτες, οι γάτες στην Αγγλία κάθονται.
Ποιά διαφορά υπάρχει ;
Στην Ικαρία που ήμουνα οι γάτες όταν τις πλησίαζες έφευγαν όπως φεύγουν και στην Αθήνα.
Εξαίρεση όμως αποτελούσε μία ξανθειά γάτα αλλά και το γατάκι της.
Πως γίνεται αυτό ;
Τα αβγά φταίνε
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Εικόνα
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Οκτ 2019, 14:31

aLiCat έγραψε:
02 Οκτ 2019, 14:16
Γραφικός έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:54
Οι γάτες φοβούνται γιατί είναι έξυπνες. Ζούμε σε έναν σκατένιο κόσμο που η πιο ορθολογική αντιμετώπισή του είναι η επιφυλακτικότητα.
:g030:

Εικόνα
Εγώ πάλι νομίζω ότι φοβούνται γιατί είναι χαζές και δεν μπορούν ν' αντιληφθούν ότι αν φάνε κλωτσιά από κάποιον, δεν φταίει αυτός ο κάποιος αλλά η καπιταλιστική κοινωνία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 02 Οκτ 2019, 14:41

Eγω δεν ηξερα πως στις γατες αρεσει να δαγκωνουνε για παιχνιδι.

Το εμαθα με την μικρη.Της αρεσει να μου δαγκωνει το χερι στο καρπο και συγχρονως να κανει κατι περιεργες κινησεις λες και κανει σεξ. :-?

Ευτυχως οταν της λεω no σταματαει. Μετα νευριαζει, βγαζει το νιαουρισμα νουμερο 12 ,που θελει να δειξει οτι ειναι θυμωμενη και πληγωμενη, και αρχιζει το παρκουρ στις καρεκλες και τους τοιχους.

Μετα παω και της ζηταω συγνωμη που την πληγωσα και της υψωσα την φωνη και της ζηταω αν εχει την ευγενη καλοσυνη να με ξαναδαγκωσει.

Αυτη βεβαια κανει τη δυσκολη, παει στο σαλονι και παραμονευει ποτε θα ανοιξω την πορτα της κουζινας για να μπει βολιδα μεσα και να επιτηρησει τι παω να βγαλω απο το ψυγειο.

Αμα βγαλω γαλοπουλα, αλλα μονο αν ειναι η ακριβη 3 ευρω τα 100 γρ, αρχιζει το νιαουρισμα νουμερο 7, πως μπορω να τρωω εγω γαλοπουλα και αυτη γατοτροφη.

Κλασικα καβατζαρει γαλοπουλα και μετα θελει γυμναστικη για να διατηρηθει σε φορμα.

Μου φερνει το ποντικακι της και αρχιζει το νιαουρισμα νουμερο 9 που σημαινει πετα το και γω στο ξαναφερνω και εσυ το ξαναπετας και αυτο καμια εικοσαρια φορες μερι να αρχιζεις να σκεφτεσαι εγω δεν εχω γατα , border collie νανο εχω.

Ετσι αρχιζουμε το fetch. Οταν μαλιστα ειναι στις καλες της π.χ. 4 ωρα το πρωι μου φερνει το ποντικι στο κρεβατι ωστε να το πεταω απο το κρεβατι κατευθειαν στο χολ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών