Γιατί φοβούνται οι γάτες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 02 Οκτ 2019, 15:42

wirth έγραψε:
02 Οκτ 2019, 15:06
τώρα έχω γίνει καθημερινός υπηρέτης τους και δεν το μετανιώνω καθόλου.

Γενικά πιστεύω ότι αν ταισεις δυο τρεις φορές κάποιο γατί τότε σε βλέπει διαφορετικά γιατί σαν ζωάκι βλέπει ότι λύνει ένα μεγάλο μέρος του βιοποριστικου του ζητήματος μέσω εσένα. Το σέβεται αυτό και σαν έξυπνο ζώο θέλει να το εξασφαλίσει. Αν αυτό απαιτεί και λίγη οικειότητα και αργότερα κανένα χάδι τότε θα το επιτρέψει.

Eθνικοκοινωνιστης

ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, wirth
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 02 Οκτ 2019, 15:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Οκτ 2019, 14:31

Εγώ πάλι νομίζω ότι φοβούνται γιατί είναι χαζές και δεν μπορούν ν' αντιληφθούν ότι αν φάνε κλωτσιά από κάποιον, δεν φταίει αυτός ο κάποιος αλλά η καπιταλιστική κοινωνία.
:smt005::smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νon4me την 02 Οκτ 2019, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γραφικός

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 02 Οκτ 2019, 16:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Οκτ 2019, 14:31
aLiCat έγραψε:
02 Οκτ 2019, 14:16
Γραφικός έγραψε:
01 Οκτ 2019, 01:54
Οι γάτες φοβούνται γιατί είναι έξυπνες. Ζούμε σε έναν σκατένιο κόσμο που η πιο ορθολογική αντιμετώπισή του είναι η επιφυλακτικότητα.
:g030:

Εικόνα
Εγώ πάλι νομίζω ότι φοβούνται γιατί είναι χαζές και δεν μπορούν ν' αντιληφθούν ότι αν φάνε κλωτσιά από κάποιον, δεν φταίει αυτός ο κάποιος αλλά η καπιταλιστική κοινωνία.
Οι γάτες είναι έξυπνες· κάποιοι άθρωποι είναι χαζοί αλλά, ακόμα κι αν αυτοπροσδιορίζονται ως γάτες, δεν μας ξεγελούν.

- Casper -

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Οκτ 2019, 20:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Οκτ 2019, 14:11
- Casper - έγραψε:
01 Οκτ 2019, 00:51
Μπαίνει μέσα στο ψυγείο κάθε φορά που ανοίγουμε και αν τον σπρώξεις λίγο για να βγει πριν κλείσεις αρχίζει την επίθεση.
Ο δικός μου έμπαινε και χωρίς να του ανοίξεις. Αν υπήρχε ζαμπόν τυλιγμένο σε χαρτί, είχε τελειώσει το θέμα και το ζαμπόν. Τι κετλμπελ έβαζα μπροστά, τι καρέκλες, αποτελεσματικότητα μηδέν. Μετά από δυο τρεις φορές που του έβαλα τις φωνές και του έλεγα δείχνοντας του το χαρτί "τι είναι αυτό; εεεε;" το' κοψε. Έπαιρνε το ζαμπόν κι έκρυβε το χαρτί κάτω από τον καναπέ, πίσω από το ψυγείο κλπ Όταν το κατάλαβα, ψιλοχάρηκα γιατί νόμιζα ότι είχα πάθει αλτσχάιμερ. "Αφού είμαι σίγουρη ότι πήρα ζαμπόν τι έγινε; Μάλλον θα το ξέχασα στον πάγκο" και τέτοια.
:lol: Ε μωρέ ο γλυκούληης :romance-hearteyes::003: Είναι πολύ ζωηρά ζώα, εκτός κι' αν τα πετύχαμε έτσι εμείς :lol:


Εικόνα

Μιας και λέμε ότι οι γάτοι φοβούνται. Χθεσινή. Δίπλα στον κήπο χτίζουν ένα σπίτι και μας έχουν κλείσει. Ο δικός μου ανέβαινε στην βουκαμβίλια και κατέβαινε μόνος. Ε τώρα έμαθε και να πηδάει στην ταράτσα του διπλανού σπιτιού και φοβάται να κατεβαίνει. Είναι η 5η φορά που το κάνει. Αναστατώνει τον μπαμπά μου και κάθε φορά κουβαλάμε σκάλα για να τον κατεβάσει (επειδή φοβάται και του έχει εμπιστοσύνη, γλυτώνει το γδάρσιμο). Δείτε εδώ πώς έχει τα πόδια του έτοιμος να γαντζωθεί στον μπαμπά μου. Πώς και πώς τον περίμενε :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 17:30

Σήμερα το πρωί είχαμε περιπέτειες.

Είχα κλείσει ραντεβού με την κτηνίατρο για να πάω τον μικρό για στείρωση. Και είχα τη φαεινή ιδέα να τον πάω με τα πόδια κρατώντας το καλάθι του (στο οποίο εννοείται ότι είχε μπει με το ζόρι και ήταν ήδη φτιαγμένος γιατί δεν του είχα δώσει φαγητό). Κάποιες γάτες όταν μπαίνουν στο καλάθι ηρεμούν γιατί μετά την πρώτη δυσφορία, υπερτερεί η περιέργεια τους για το νέο περιβάλλον. Κάποιες άλλες, απλώς νιαουρίζουν παραπονεμένα. Τούτος, ενώ ήταν ήσυχος στα πρώτα μέτρα, άρχισε πάλι να ανεβάζει στροφές και ήχους που προμηνύουν κακά ξεμπερδέματα. Πήρα το καλάθι αγκαλιά για να νοιώθω μεγαλύτερη σιγουριά και συνέχισα να περπατώ. Το κτηνιατρείο ήταν πια στα 50 μέτρα. Και κάπου εκεί, κατάφερε το παλιόγατο να βγάλει την ασφάλεια και να είναι ο μισός έξω από το καλάθι σε φάση υστερίας (λογικό). Πρόλαβα και τον βούτηξα πριν το σκάσει, κάθησα κάτω για να έχω μεγαλύτερη στήριξη και προσπαθούσα να τον ακινητοποιήσω (μόνον όσοι έχουν έρθει σε επαφή με τρελλαμένη γάτα ξέρουν τι σημαίνει αυτό) κρατώντας του σταθερό το λαιμό με το ένα χέρι, ενώ με το άλλο να του πιάσω τα πόδια και να τον τυλίξω με μια πετσέτα που ήταν μέσα στο κλουβί. Σε κάποια στιγμή τα κατάφερα και βρέθηκα στην κωμικοτραγική φάση να είμαι καθισμένη με το γάτο σε αυτοσχέδια λαβή κεφαλοποδοκλειδώματος στο πεζοδρόμιο. Οκ, μέχρι εδώ καλά, στον πρώτο γύρο τον κατάφερα, παρακάτω τι γίνεται; Πέρασαν ένας άντρας και μια γυναίκα, με ρώτησαν αν ήθελα βοήθεια, τους είπα να με βοηθήσουν να βάλω τον γάτο στο κλουβί και φυσικά είπαν ότι φοβούνται και έφυγαν. Ε, και κάπου εκεί, το πήρα απόφαση, σηκώθηκα και έκανα τα επόμενα μέτρα προσπαθώντας να τον κρατάω σταθερό, κρατώντας με το δεξί χέρι τα δυο πισινά του πόδια και με το αριστερό το κεφάλι και τα δύο μπροστινά πόδια, στηρίζοντας το σώμα του με τους αγκώνες μου. Έφτασα στο κτηνιατρείο, χτύπησα με τη μύτη το κουδούνι και όταν μου άνοιξε η κτηνίατρος, βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση, μου είπε "καλά, χάθηκε ένα καλάθι να τον βάλεις;" Και φυσικά έβαλα τα γέλια. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ χαρούμενη που τα κατάφερα. Το βραδάκι, θα πάω να τον πάρω.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Οκτ 2019, 18:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 17:30
Σήμερα το πρωί είχαμε περιπέτειες.

Είχα κλείσει ραντεβού με την κτηνίατρο για να πάω τον μικρό για στείρωση. Και είχα τη φαεινή ιδέα να τον πάω με τα πόδια κρατώντας το καλάθι του (στο οποίο εννοείται ότι είχε μπει με το ζόρι και ήταν ήδη φτιαγμένος γιατί δεν του είχα δώσει φαγητό). Κάποιες γάτες όταν μπαίνουν στο καλάθι ηρεμούν γιατί μετά την πρώτη δυσφορία, υπερτερεί η περιέργεια τους για το νέο περιβάλλον. Κάποιες άλλες, απλώς νιαουρίζουν παραπονεμένα. Τούτος, ενώ ήταν ήσυχος στα πρώτα μέτρα, άρχισε πάλι να ανεβάζει στροφές και ήχους που προμηνύουν κακά ξεμπερδέματα. Πήρα το καλάθι αγκαλιά για να νοιώθω μεγαλύτερη σιγουριά και συνέχισα να περπατώ. Το κτηνιατρείο ήταν πια στα 50 μέτρα. Και κάπου εκεί, κατάφερε το παλιόγατο να βγάλει την ασφάλεια και να είναι ο μισός έξω από το καλάθι σε φάση υστερίας (λογικό). Πρόλαβα και τον βούτηξα πριν το σκάσει, κάθησα κάτω για να έχω μεγαλύτερη στήριξη και προσπαθούσα να τον ακινητοποιήσω (μόνον όσοι έχουν έρθει σε επαφή με τρελλαμένη γάτα ξέρουν τι σημαίνει αυτό) κρατώντας του σταθερό το λαιμό με το ένα χέρι, ενώ με το άλλο να του πιάσω τα πόδια και να τον τυλίξω με μια πετσέτα που ήταν μέσα στο κλουβί. Σε κάποια στιγμή τα κατάφερα και βρέθηκα στην κωμικοτραγική φάση να είμαι καθισμένη με το γάτο σε αυτοσχέδια λαβή κεφαλοποδοκλειδώματος στο πεζοδρόμιο. Οκ, μέχρι εδώ καλά, στον πρώτο γύρο τον κατάφερα, παρακάτω τι γίνεται; Πέρασαν ένας άντρας και μια γυναίκα, με ρώτησαν αν ήθελα βοήθεια, τους είπα να με βοηθήσουν να βάλω τον γάτο στο κλουβί και φυσικά είπαν ότι φοβούνται και έφυγαν. Ε, και κάπου εκεί, το πήρα απόφαση, σηκώθηκα και έκανα τα επόμενα μέτρα προσπαθώντας να τον κρατάω σταθερό, κρατώντας με το δεξί χέρι τα δυο πισινά του πόδια και με το αριστερό το κεφάλι και τα δύο μπροστινά πόδια, στηρίζοντας το σώμα του με τους αγκώνες μου. Έφτασα στο κτηνιατρείο, χτύπησα με τη μύτη το κουδούνι και όταν μου άνοιξε η κτηνίατρος, βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση, μου είπε "καλά, χάθηκε ένα καλάθι να τον βάλεις;" Και φυσικά έβαλα τα γέλια. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ χαρούμενη που τα κατάφερα. Το βραδάκι, θα πάω να τον πάρω.

:lol:
Θαυμάζω! :D

Με έχει τύχει παρόμοια περίπτωση με αδέσποτη γάτα όμως δεν μπόρεσα να την ακινητοποιήσω τόσο καλά και παρόλο που προφυλαχθηκα από τα νύχια δεν κατάφερα να γλιτώσω από τα δόντια. Δεν ήταν καν ενήλικη γάτα και είναι απίστευτο πόση ζημιά μπορούσαν να κάνουν αυτά τα δοντάκια, στο τέλος πήγα κι εγώ μια επίσκεψη σε γιατρό :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 20:22

Πήγα και τον πήρα. Με αυτοκίνητο, άλλο κλουβί και μια κουβέρτα μπακάπ για να τύλιγα το κλουβί αν είχαμε τα ίδια. :lol:

Όλα καλά, υγιέστατος. Σαφώς πιο ήσυχος στην επιστροφή και προς το παρόν αν και δεν το πολυέχει με την ευθεία στο περπάτημα :lol: έχει πάλι όρεξη για φαί και χάδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιάννης

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 11 Μαρ 2020, 21:18

aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 13:26
Naida έγραψε:
30 Σεπ 2019, 13:19
Όλα τα ζώα που δεν σε ξέρουν και είναι στο δρόμο, αν πας να τα πλησιάσεις φεύγουν.
Δεν είναι έτσι, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία. Πολλά από τα γατιά που συναντώ είναι φιλικότατα.
Δεν εξαρτάται μόνο από τη γάτα, αλλά και από τον άνθρωπο. Μερικοί από εμάς έχουν γατομαγνήτη, μας πλησιάζουν ακόμα και γάτες που κατά κανόνα δεν πλησιάζουν άλλους ανθρώπους.

Οι μόνες που συστηματικά αποφεύγουν ανθρώπους είναι αυτές που δεν συνήθισαν από μικρή ηλικία την ανθρώπινη παρουσία, δηλαδή όσες γεννήθηκαν και μεγάλωσαν αδέσποτες και εκτός οικισμών.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14872
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 12 Μαρ 2020, 22:42

Μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν μια αδέσποτη γάτα είναι άγρια ή όχι, από τη θέση της ουράς της: αν περπατάει με την ουρά της όρθια, δηλώνει πως δέχεται τα χάδια γιατί έχει μεγαλώσει κοντά σε ανθρώπους και είναι εξοικειωμένη με το ανθρώπινο είδος.

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 12 Μαρ 2020, 23:31

Δύο γάτες που συνάντησα χθες.

Η μια ήθελε χάδια και η άλλη είχε χεστεί πάνω της

Εικόνα
Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Τσίτσος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Αύγ 2020, 13:56
Phorum.gr user: Τσίτσος
Επικοινωνία:

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσίτσος » 23 Αύγ 2020, 14:24

Ας μιλήσει και μια γάτα ρε παιδιά!

Εμείς οι γάτες μπορεί είτε να φύγουμε είτε να μείνουμε! Εξαρτάται από πολλά πράματα. Αν μια ζωή πχ τρωμε κατραπακιες από ανθρώπους, σε οποιο μερος του κοσμου και να είμαστε μολις δουμε ανθρωπο να πλησιαζει θα το βάλουμε στα πόδια. Αν έχουμε γνωρίσει μόνο χαδάκια, τότε η καχυποψία μας κάμπτεται και πλησιάζουμε! Επίσης είναι και θέμα διάθεσης, αν δεν θελουμε σαλιαρίσματα και σοσιαλάιζιν σιγά μην κάτσουμε, εεε θα φύγουμεεε!
Σε ένα κόσμο γεμάτο ανθρώπους οι γάτες φαίνονται τα κατοικίδιά τους
Σε ένα κόσμο με γάτες οι άνθρωποι είναι τα κατοικίδια των γατιών.
Έχω και επιχειρήματα!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Αύγ 2020, 15:04

Τσίτσος έγραψε:
23 Αύγ 2020, 14:24
Ας μιλήσει και μια γάτα ρε παιδιά!

Εμείς οι γάτες μπορεί είτε να φύγουμε είτε να μείνουμε! Εξαρτάται από πολλά πράματα. Αν μια ζωή πχ τρωμε κατραπακιες από ανθρώπους, σε οποιο μερος του κοσμου και να είμαστε μολις δουμε ανθρωπο να πλησιαζει θα το βάλουμε στα πόδια. Αν έχουμε γνωρίσει μόνο χαδάκια, τότε η καχυποψία μας κάμπτεται και πλησιάζουμε! Επίσης είναι και θέμα διάθεσης, αν δεν θελουμε σαλιαρίσματα και σοσιαλάιζιν σιγά μην κάτσουμε, εεε θα φύγουμεεε!
Έχω πάρει από τον δρόμο 2 γάτες. Από πολύ μωρά και οι δύο. Τη μια την έχω 3 χρόνια και την άλλη 2. Η μια που είναι 3 πολύ χαδιάρα δεν ξεκολλάει από πάνω μου. Η άλλη ακόμα μετά από 2 χρόνια κρύβεται, δεν πλησιαζει άνθρωπο και εννοείται σπάνια θα καθίσει να τη χαϊδεψεις εστω και λίγο. Με τεράστιο φόβο. Την μόνη που πλησιάζει είναι η άλλη γατούλα η πιο μεγάλη που την βλέπει σαν μαμά της.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

SpAcE_PaNtHeR
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 21:12

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpAcE_PaNtHeR » 26 Αύγ 2020, 15:46

Εγώ όταν με ενοχλούν καθώς τρώω



Οντοπικ.σχετικά με το θέμα της φοβίας των γατών εμείς που έχουμε υιοθετησει 2 γατακια πριν 5-6 χρόνια και τώρα γίνανε ολοκληρες γατες και κανανε και παιδιά ,αυτες δεν μας φοβούντε ,αλλά οι γειτονικές γατες μας φοβούνται όλες

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 26 Αύγ 2020, 16:13

Η γάτα φοβάται και τρέχει εκτός αν σε ξέρει.
Όσο πιό πολύ σε ξέρει τόσο δεν φοβάται.
Οι αγγλο-γάτες όμως είναι διαφορετικές και δεν φοβούνται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14872
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 26 Αύγ 2020, 16:22

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών