Επίστρατος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 01 Οκτ 2019, 13:29

Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Οκτ 2019, 13:36

Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)
Χαβαλές. Βγάζουν και τα απωθημένα τους σε ανώτερους τώρα που δεν νιώθουν ότι τους ασκείται εξουσία. Οι φαντάροι που υπηρετούν γουστάρουν. Αν και δεν ξέρω πως είναι πια ο στρατός με αυτήν την ενιάμηνη θητεία (οχτάμηνη; Εφτάμηνη;) Ούτε αν υπάρχουν αυτά τα απωθημένα και πως φέρονται πλέον οι καραβανάδες. Τότε δεν είναι τυχαίο που δεν γούσταρε κανείς και ήταν μέσα στην κουλτούρα μας το τρελόχαρτο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Οκτ 2019, 13:38

Γκαζώνεις το άρμα γιά Ανδριανούπολη
:lol:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48491
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 01 Οκτ 2019, 13:40

Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)

'07, ε? :lol:

Μια χαρά. Μπορεί να δείς παλιοσειρές, και γενικά θα έχει πλάκα η φάση.
Μην κάνετε μπουρδέλο το στρατόπεδο, αν σας βάλουν μαζί με στρατιώτες που υπηρετούν. Σκεφτείτε τα παιδάκια που θα πρέπει να καθαρίσουν, δεν φταίνε σε τίποτα.
Μην ξεφτιλίζετε την όποια εκπαίδευση θα κάνετε. Εντάξει, χαβαλέ θα έχει πχ στο πυρ και κίνηση με μπάμ αντί αβολίδωτα, αλλά ας είμεθα και λίγο σοβαροί.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 01 Οκτ 2019, 13:43

Kauldron έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:40
Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)

'07, ε? :lol:

Μια χαρά. Μπορεί να δείς παλιοσειρές, και γενικά θα έχει πλάκα η φάση.
Μην κάνετε μπουρδέλο το στρατόπεδο, αν σας βάλουν μαζί με στρατιώτες που υπηρετούν. Σκεφτείτε τα παιδάκια που θα πρέπει να καθαρίσουν, δεν φταίνε σε τίποτα.
Μην ξεφτιλίζετε την όποια εκπαίδευση θα κάνετε. Εντάξει, χαβαλέ θα έχει πχ στο πυρ και κίνηση με μπάμ αντί αβολίδωτα, αλλά ας είμεθα και λίγο σοβαροί.
2006 Γ Εσσο ήμουν.
Τι πυρ και κίνηση;Και παραλαγές θα δώσουν;
Έξω δεν βγαίνουμε; :fp:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23218
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Οκτ 2019, 13:48

ωπα τι φάση;
εν τω μεταξύ το προηγούμενο ΣΚ πέτυχα τυχαία σε δύο άσχετα πάρτυ, κληρουχες μου που είχα να τους δω απο το 2008. Σημάδι; :roll:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 01 Οκτ 2019, 13:48

Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)
Για να μην νιώθεις μόνος, να σε Ενημερώσω οτι όπου να ναι έρχεται και η Γενική (επιστράτευση)
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Οκτ 2019, 13:50

Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:48
Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)
Για να μην νιώθεις μόνος, να σε Ενημερώσω οτι όπου να ναι έρχεται και η Γενική (επιστράτευση)
Και οι γιωτάδες; :8)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 01 Οκτ 2019, 13:52

Χαοτικός έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:50
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:48
Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)
Για να μην νιώθεις μόνος, να σε Ενημερώσω οτι όπου να ναι έρχεται και η Γενική (επιστράτευση)
Και οι γιωτάδες; :8)

Θα κάτσουμε να προσέχουμε το ΠΑΚΥ :8)
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Οκτ 2019, 13:55

Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:52
Χαοτικός έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:50
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:48


Για να μην νιώθεις μόνος, να σε Ενημερώσω οτι όπου να ναι έρχεται και η Γενική (επιστράτευση)
Και οι γιωτάδες; :8)

Θα κάτσουμε να προσέχουμε το ΠΑΚΥ :8)
Εμένα δεν με καλέσανε ποτέ γαμώτο :e040: Δεν θα αντέχανε μάλλον και δεύτερο γαμήσι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Οκτ 2019, 14:04

Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)
τυχερός είσαι
εμένα γιατί δεν με έχουν καλέσει ακόμα ρε γαμώ
θέλω να ρίξω καμιά βολή
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48491
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 01 Οκτ 2019, 14:07

Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:43
Kauldron έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:40
Λευκός Λύκος έγραψε:
01 Οκτ 2019, 13:29
Λοιπόν,μου ρθε χαρτί για επίστρατος στον Β.Έβρο,πρώτη φορά από τότε που απολύθηκα το 2007.
Τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας :lol::8)

'07, ε? :lol:

Μια χαρά. Μπορεί να δείς παλιοσειρές, και γενικά θα έχει πλάκα η φάση.
Μην κάνετε μπουρδέλο το στρατόπεδο, αν σας βάλουν μαζί με στρατιώτες που υπηρετούν. Σκεφτείτε τα παιδάκια που θα πρέπει να καθαρίσουν, δεν φταίνε σε τίποτα.
Μην ξεφτιλίζετε την όποια εκπαίδευση θα κάνετε. Εντάξει, χαβαλέ θα έχει πχ στο πυρ και κίνηση με μπάμ αντί αβολίδωτα, αλλά ας είμεθα και λίγο σοβαροί.
2006 Γ Εσσο ήμουν.
Τι πυρ και κίνηση;Και παραλαγές θα δώσουν;
Έξω δεν βγαίνουμε; :fp:
Καλά βρε, λίγες μέρες θα είναι, θέλετε και έξοδο? :lol:
Εμάς μας είχαν δώσει παραλλαγές κανονικά (τα πήγα όπως ήταν στο αυτοκίνητο, φορούσα ήδη τα δικά μου). Καλύτερα να φορέσεις δικά σου αν έχεις, γιατί αυτά που θα σου δώσουν θα είναι από κάτι αποθήκες μέσα στη μούχλα (μπλιάχ) και τα ποντίκια.
Μόνο την εξάρτυση που μου έδωσαν έβαλα, δεν είχα δική μου.
Μας είχαν δώσει τα καινούργια (τότε) όπλα, και κάναμε βολή, ωραία ήταν. Βέβαια είχαμε και υπηρεσίες, αλλά είμασταν τόσοι πολλοί που μερικοί δεν προλάβαμε καν να κάνουμε (ή κάναμε κανένα δίωρο).
Προσοχή στα πράγματα, βέβαια γιατί γίνεται ο κλέψας του κλέψαντος (ειδικά την εξάρτυση).
Αλλά είναι καλά, είχα πετύχει κάτι πολύ παλιούς (εγώ ήμουν 251, και ήμουν σύσκηνος με έναν 220κάτι, τότε ήταν 1 εσσό ανά δίμηνο), και είχαν έρθει οργανωμένοι (μέχρι λουκάνικα ψήναμε το βράδυ, κάποιοι είχαν φέρει μαζί τους). Φάγαμε από την ξηρά τροφή πήρανε και κονσέρβες για το σπίτι μερικοί.
Σε μια φάση λέει ο ένας "κάνει κρύο", και παίρνει την επένδυση από το τζάκετ, τη βγάζει απ' το τζάκετ, τη φοράει από μέσα και λέει "εγώ φόρεσα αυτό εδώ το πουτανίστικο" (επειδή είναι γυαλιστερή) :smt005:
Μετά πήρανε το όπλο του σύσκηνού μου και το έκρυψαν (επειδή ήταν το Μ4 που είναι πολύ μικρό), κι αυτός το έψαχνε, και μετά του το δώσανε αφού πριν κάνανε τους ανήξερους για να τον κοψοχολιάσουν.
Τη μια νύχτα έπιασε καταιγίδα, και είχε πέσει η μισή σκηνή, και άρχισε ο άλλος μέσα στη νύχτα να φωνάζει πλημμυρίσαμε, κι εγώ δεν ήθελα να σηκωθώ να τη φτιάξω, κι έλεγα "καλά είμαστε, καλά είμαστε" μισοκοιμισμένος. :smt005: Τον ακούω που σηκώθηκε και βγήκε έξω βρίζοντας "βρωμονέοι" κάτι τέτοιο, και μετά από λίγο σταμάτησε να μπάζει αέρα και νερό. Την άλλη μέρα έμαθα οτι την έφτιαξε εκείνος, και μου λέει αν ξαναβρέξει σηκώνεσαι εσύ. Του λέω ΟΚ, και μετά έκανε χαρά Θεού όλες τις άλλες μέρες. :smt005:
Ακόμα τα θυμάμαι και γελάω, αν τύχεις με καλή παρέα, έχει πλάκα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Οκτ 2019, 14:37

Πηγα επιστρατος στην Αλεξανδρουπολη το 1999 η το 2000
Αρχικα ειπα στους γιατρους που εξεταζαν οτι καπνιζω 6 πακετα τσιγαρα την ημερα αλλα δεν πετυχα να παρω εξαιρεση
Δεν εβαλα παραλλαγη την πρωτη ημερα ζητησα συναντηση με τον διοικητη δεν ηταν αρχικα εκει μετα του ειπα οτι ειμαι εκθετης σε μια εκθεση και πως παθαινω οικονομικη ζημια
Δεν μπορεσε να παρει την αποφαση να με διωξει μου υποσχεθηκε οτι θα το προωθησει στον συνταγματαρχη ταδε το πρωι


Το απογευμα βγηκαμε εξοδο στην πολη συναντουσαμε ο ενας τον αλλον καθως ηταν νεκρα απο κινηση τεσπα ενω ολοι βαρεθηκαν να ειναι εξω επιτηδες μαζευτηκαν στην πυλη μετα ακριβως μετα τις 11 για να την σπασουν παραβιαζοντας το ωραριο
Ο Αξιωματικος υπηρεσιας δεν μας εβαζε μεσα απειλουσε με φυλακη κτλ και ειμαστα καμια 40αρια ατομα εξω απο την πυλη με απαγορευση εισοδου
Ειχε ενας απο εμας ενα Ναβαρα του λεω παντο μπροστα στην πυλη αναψε την μεγαλη σκαλα και αρχισε να μαρσαρεις
Παω στον αξιωμαατικο υπηρεσιας και του λεω αποφασιζεις τωρα
Η μας βαζεις η γκρεμιζουμε την πυλη
Ε και μας εβαλε


Την αλλη μερα μου λενε οτι θα κανω βολη και μετα θα με αφησουν να φυγω
Καναμε την βολη με κατι καινουργια G3 εβγαλε μια ομιλια ο συνταγματαρχης και απο κατω τον κοροιδευανε και στο τελος ρωτησε ποιος ειναι ο εκθετης να ρθει μαζι μου
Με εβαλε στο τζιπακι πηγαμε πισω στην μοναδα και την κοπανησα
Οι αλλοι καθισαν τεσσερις μερες αν θυμαμαι καλα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48491
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 01 Οκτ 2019, 14:46

Μπά, ποιός να το φανταζόταν οτι θα ήσουν προβληματικό άτομο? Δεν έχεις δώσει ποτέ σου τέτοιες αφορμές. :giggle:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Επίστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 01 Οκτ 2019, 14:50

Κουΐζ

Διαβάστε τα ποστ του κωλντρον και του γιαννοπουλα, βρείτε ποιο απο τα δυο ειναι η στεγνη αληθεια και ποιο βουτηγμενο στις σάλτσες και κερδίστε πλούσια δωρα και πλήρη εξοπλισμό για την επιστράτευση σας
ωραία πύτισσα η ζωή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών