Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Νοέμ 2019, 09:28

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 00:04
vantono έγραψε:
10 Οκτ 2019, 22:39
Otto Weininger έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:55
Μόλις μου ήρθε και εμένα μήνυμα από αυτούς.
cu έχεις ή σύνδεση? Αν έχεις το πρώτο, εχεις στείλει ποτέ σου sms σε αυτές τις προσφορές για 1+1, με τα οποία παραλαμβάνεις κωδικό για 2 προιόντα στην τιμή του ενός απο το χ κατάστημα, ή 2 εισιτήρια για το χ σινεμα στην τιμη του ενος κτλ? (Πάει και στον λορδοχιόνη αυτή η ερώτηση).
Ελπίζω να μην προέρχεται (και) απο εκει αυτή η μαλακία με τα πενταψήφια (γιατί το εν λόγω sms το στελνεις σε εναν πενταψήφιο, σε αυτες τις περιπτώσεις). Αν τυχόν διαρρέουν τιποτα στοιχεία σου κτλ μέσω αυτού του τρόπου, ενδέχεται να την έχω πατήσει κι εγω ετσι, και να φανεί στο μέλλον. Ελπίζω όχι.
Αυτό με το 1+1 το σκεφτόμουν να το κάνω αλλά επειδή δεν είχα κάρτα λέω θα βάλω και μετά και βλέπω το ποστ σου και λέω ευτυχώς που δεν έστειλα! :P
(Για τα Sephora ήθελα να στείλω ή για τα ΟΝΤΕΟΝ για τα εισητήρια. )
Όντως ισχύει να σε χρεώνουν ; :cry
Καρτοκινητό έχω βέβαια.
Δεν ειναι εντελως σίγουρο οτι σε χρεώνουν (και) απο αυτο,εγώ το υπέθεσα γιατι ο αριθμός που στέλνεις για αυτες τις προσφορές ειναι ενας πενταψήφιος. Μπορει να μην εχει και καμία σχέση. Πάει ενα 2μηνο που το έχω κανει αυτό, και δεν μου εχει ερθει κατι πολυ υποπτο μέχρι τώρα, πλην του χτεσινου μηνύματος που ποσταρα στην προηγουμενη σελιδα (που οκ, το θεωρώ λίγο υποπτο).
Επίσης, θελω να ψάξω με ποιον αλλο τρόπο πλην του βονταφον αππ, μπορεις να κανεις φραγή/μπλοκ στα πενταψηφια. Με καποιο σμσ ίσως, με καποια φορμα απο pc στο σαιτ της βονταφον, δεν ξερω, θα παρω τηλ στο τμημα εξυπηρετησης να ρωτησω. Γιατι το κινητο πριν καιρο ειχε φαει ενα τρελό σκάλωμα, το επανεφερα στις εργοστασιακές, και οπως το ξανα εφτιαχνα απ την αρχη με ολα τα αππς κτλ, πηγα να κατεβασω ξανα και το αντιστοιχο της βονταφον, και πουθενα στο playstore δεν μου εβγαζε την επισημη εφαρμογη του Myvodafone. Μου βγάζει πρώτα-πρώτα ενα vodafone one, ενα myvodafone(Qatar), vodafone phone-calling, wireless κτλ, και πουθενα το επισημο my vodafone. Τιστομπουτσέοντα επαθε, δεν καταλαβαινω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Νοέμ 2019, 09:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 00:40
Πάνας έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 00:37

Υπάρχουν φόρμες σε σάιτ που συμπληρώνεις το τηλέφωνο σου για να σου παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες, ίσως κάποιος έγραψε κατά λάθος, επίτηδες ή οι ίδιοι.
Ναι, το διαβασα τότε. Κ παλι μαλακια, δηλαδή εγω θα μπορούσα να δίνω τηλέφωνα ερήμη απο τον κατάλογό μου κ να τους χρεώνω for the lulz? Για φαπες
Ναι πραγματι, μεγάλη μαλακία. Κινδυνεύεις ανα πάσα στιγμή απο πρώην(όπως κι εκεινες απο σενα :lol: ), από ατομα που σου χρωστάνε χρημα και τους τραμπουκιζεις να στα δωσουν, απο γειτονες ή συναδέλφους που δεν σε χωνεύουν, απο οποιον εχει τον αριθμό σου τελος παντων. Τραγικό αυτό. Αλλά όλα κι ολα, GDPR είπαμε! :lol:
Ας ελπισουμε να φτιαξουν καπως τα πραγματα, βλέποντας το αρθρο που παρέθεσε ο nostalgia πιο πίσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Νοέμ 2019, 10:30

hellegennes έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 00:21
Otto Weininger έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 00:18
hellegennes έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 20:50


Ότι μου λείπει τόσο πολύ το σερφάρισμα που πρέπει να μην χάσω ούτε τα 3 λεπτά που θα επισκεφτώ την τουαλέτα.
Μόνο 3 λεπτά πας για χέσιμο;
Γιατί; Χρειάζομαι προεργασία;
Προεργασία όχι. Αλλά όλο και κάνα βιντεάκι θα δεις, κάποιο λέβελ σε παιχνίδι θα περάσεις, κάποιο περιοδικό θα διαβάσεις κλπ.
Και γενικά μια άμεση στην διαδικασία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Απρ 2020, 15:14

Ηρθε η δικαιωση με τη μαστιγα.

Φρένο» στις αυθαίρετες χρεώσεις από 5ψήφιους τηλεφωνικούς αριθμούς

Mόνο με τη ρητή συγκατάθεση του χρήστη κινητού τηλεφώνου θα επιτυγχάνεται από εδώ και στο εξής η σύνδεσή του με τηλεφωνικές γραμμές υψηλών χρεώσεων. Την απόφαση αυτή έλαβε χθες η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) με στόχο να περιορίσει το φαινόμενο των αυθαίρετων χρεώσεων μέσω χρήσης τηλεφωνικών συνδέσεων υψηλής χρέωσης. Η απόφαση αφορά τις Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ), οι οποίες είναι υπηρεσίες αυξημένης χρέωσης και αφορούν ψηφοφορίες, διαγωνισμούς, αγορές (π.χ. κατέβασμα παιχνιδιών, ringtone, video), παιχνίδια από την τηλεόραση με συμμετοχή μέσω τηλεφώνου, υπηρεσίες πληροφόρησης (π.χ. καιρός), αστρολογία/χαρτομαντεία, υπηρεσίες ενηλίκων κ.ά. Το κόστος παροχής είναι ιδιαιτέρως υψηλό και μπορεί να φτάνει ακόμη και 6 ευρώ ανά λεπτό της ώρας. Οι πιο συνήθεις χρεώσεις ωστόσο είναι 2-3 ευρώ ανά λεπτό της ώρας.

Συχνά οι επιχειρήσεις παραπλανούν τους χρήστες τηλεφώνων μέσω μηνυμάτων που αποστέλλονται από 5ψήφιους αριθμούς με αποτέλεσμα να εγγράφονται στις υπηρεσίες μη έχοντας καμία επίγνωση των όρων παροχής των υπηρεσιών. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα, η παραπλάνηση φτάνει στα όρια της εξαπάτησης, καθώς ο χρήστης δεν συνειδητοποιεί καν την εγγραφή του στην υπηρεσία. Ο αριθμός των καταγγελιών για τέτοιους είδους αυθαίρετες χρεώσεις έχει αυξηθεί υπέρμετρα τα τελευταία δύο με τρία χρόνια και ως συνέπεια η ΕΕΤΤ, έστω και με καθυστέρηση, τώρα λαμβάνει πιο αυστηρά μέτρα.

Σύμφωνα με τον νέο κώδικα δεοντολογίας παροχής ΥΠΠ που ενέκρινε χθες η ολομέλεια της ΕΕΤΤ, ο χρήστης που επιθυμεί να εγγραφεί σε μια ΥΠΠ, με ή χωρίς συνδρομή, θα πρέπει:

1. Αφού καταχωρίσει τον τηλεφωνικό αριθμό του σε συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο, να λάβει άμεσα από την εταιρεία που παρέχει την ΥΠΠ μήνυμα sms, μέσω του οποίου να ενημερώνεται για το όνομα και το κόστος της υπηρεσίας, τη γραμμή βοήθειας, καθώς και την επωνυμία της εταιρείας.

2. Στη συνέχεια, να αποστείλει τη συγκατάθεσή του, μέσω ατελούς μηνύματος sms, εντός 5 λεπτών από τη χρονική στιγμή αποστολής του αρχικού μηνύματος. Σε περίπτωση που το μήνυμα συγκατάθεσης δεν αποσταλεί εντός του χρονικού ορίου των 5 λεπτών, η εγγραφή ακυρώνεται.

Σημειώνεται ότι μέχρι την αποστολή του παραπάνω μηνύματος, δεν χρεώνεται για την ΥΠΠ.

Οι παραπάνω ρυθμίσεις θα τεθούν σε ισχύ με τη δημοσίευση της απόφασης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως εντός των επομένων ημερών. Πάντως η ΕΕΤΤ συνιστά στους καταναλωτές, πριν από την καταχώριση του τηλεφωνικού αριθμού τους σε διαδικτυακούς τόπους για να εγγραφούν σε ΥΠΠ, να διαβάζουν προσεκτικά τους όρους και το κόστος. Το ίδιο ισχύει και για υπηρεσίες που προσφέρονται ή διαφημίζονται μέσω ηλεκτρονικών/έντυπων ΜΜΕ.

Ακόμη, η ΕΕΤΤ καλεί τους χρήστες τηλεφώνων να ενημερώνονται από τον πάροχό τους για τη δυνατότητα φραγής χρεώσιμων εισερχόμενων μηνυμάτων sms από σύντομους πενταψήφιους κωδικούς. Επίσης, μπορούν να ενεργοποιήσουν τη φραγή μέσω των εφαρμογών που διαθέτουν οι πάροχοι. Τέλος, η ΕΕΤΤ ζητεί από τους χρήστες να επικοινωνούν άμεσα με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας σε περίπτωση που διαπιστώσουν αδικαιολόγητες χρεώσεις.

https://www.kathimerini.gr/1065323/arti ... s-ari8moys
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Vodafone σε ρολο εισπρακτορα για απατεωνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 24 Απρ 2020, 15:36

paul25 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 22:54
Μην βάζετε συμβόλαια στα κινητά, δεν αξίζει αν δεν κάνετε πολλά τηλέφωνα, μην τους δίνεται την χαρά.
Έτσι. Κι αν επιμένουν οι πρηξοτηλεφωνάκηδες, πάντα ΆΚΥΡΟ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών