Αλλόκοτες Ιστορίες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Οκτ 2019, 17:13

Πέτυχα σήμερα έναν τύπο και μου λύθηκε ένα μυστήριο.
Αυτός είναι ελαφρώς γνωστός μου,σπάνια μιλάμε,αλλά μια από τις χιλιάδες Μορφές στην γειτονιά μου. 45αρης, χεβιμέταλας κάργα, σε φάση που ίσως φοράει και σώβρακο με τους Venom, εντελώς ρεμάλι αλλά και ωραίος τύπος με πολύ χιούμορ όταν είναι στα κέφια του. Ο τύπος παρότι εξωτερικά παρακμίας, κατοικεί σε έναν Μέγαρο μαζί με την λοιπή οικογένεια του, που διακρίνεται όλη σε επάγγελμα στον κλάδο υγείας, έχουν φράγκα,όμως αυτός είναι το κατάμαυρο πρόβατο και απλά του παραχωρούν ένα δωμάτιο. Την μοναδική φορά που πήγε να δουλέψει πακετάς για μια μέρα, έκανε Σούζες με την μηχανή και του φεύγανε τα αναψυκτικά με αποτέλεσμα να πηγαίνει από το περίπτερο και να ... αγοράζει άλλα από την τσέπη του, ενώ όχι μόνο δεν έπαιρνε μπουρμουαρ, αλλά έκανε στρογγυλοποιήσεις προς τα κάτω( Άντι για 4.40, δώσε 4 :D ) με αποτέλεσμα να μπει μέσα κάνα 50αρικο και να αποφασίσει πως δεν συμφέρει :8)
Τον βλέπω πάντα σε ένα προποτζίδικο όρθιο να κοιτά τα νούμερα του Κίνο μαζί με μια γυναίκα, κοντά στα 40,αρκετά γλυκιά και εντελώς αξιοπρεπή σε εμφάνιση και στυλ,καμιά σχέση με σατανισμούς και τέτοια. Υπέθετα πάντα πως είναι η αδερφή του.
Σήμερα που πλησίασα και τους έπιασα κουβέντα, διαπίστωσα πως η decent σοβαρή κυρία είναι η γκόμενα του, που κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά της γειτονιάς, τον μισθό της του τον "δανείζει" για να παίζει τυχερά παιχνίδια :102: Wtf?

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Οκτ 2019, 17:18

Πες τον τύπο γίνει κοινοτάρχης στους μιτζικραου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Οκτ 2019, 17:29

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Οκτ 2019, 17:13
Πέτυχα σήμερα έναν τύπο και μου λύθηκε ένα μυστήριο.
Αυτός είναι ελαφρώς γνωστός μου,σπάνια μιλάμε,αλλά μια από τις χιλιάδες Μορφές στην γειτονιά μου. 45αρης, χεβιμέταλας κάργα, σε φάση που ίσως φοράει και σώβρακο με τους Venom, εντελώς ρεμάλι αλλά και ωραίος τύπος με πολύ χιούμορ όταν είναι στα κέφια του. Ο τύπος παρότι εξωτερικά παρακμίας, κατοικεί σε έναν Μέγαρο μαζί με την λοιπή οικογένεια του, που διακρίνεται όλη σε επάγγελμα στον κλάδο υγείας, έχουν φράγκα,όμως αυτός είναι το κατάμαυρο πρόβατο και απλά του παραχωρούν ένα δωμάτιο. Την μοναδική φορά που πήγε να δουλέψει πακετάς για μια μέρα, έκανε Σούζες με την μηχανή και του φεύγανε τα αναψυκτικά με αποτέλεσμα να πηγαίνει από το περίπτερο και να ... αγοράζει άλλα από την τσέπη του, ενώ όχι μόνο δεν έπαιρνε μπουρμουαρ, αλλά έκανε στρογγυλοποιήσεις προς τα κάτω( Άντι για 4.40, δώσε 4 :D ) με αποτέλεσμα να μπει μέσα κάνα 50αρικο και να αποφασίσει πως δεν συμφέρει :8)
Τον βλέπω πάντα σε ένα προποτζίδικο όρθιο να κοιτά τα νούμερα του Κίνο μαζί με μια γυναίκα, κοντά στα 40,αρκετά γλυκιά και εντελώς αξιοπρεπή σε εμφάνιση και στυλ,καμιά σχέση με σατανισμούς και τέτοια. Υπέθετα πάντα πως είναι η αδερφή του.
Σήμερα που πλησίασα και τους έπιασα κουβέντα, διαπίστωσα πως η decent σοβαρή κυρία είναι η γκόμενα του, που κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά της γειτονιάς, τον μισθό της του τον "δανείζει" για να παίζει τυχερά παιχνίδια :102: Wtf?
γνωριζει απο ποια οικογενεια προερχεται και τον γλυκαινει μεχρι να τον τυλιξει και να τον ξεζουμισει :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Οκτ 2019, 18:03

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Οκτ 2019, 17:29


γνωριζει απο ποια οικογενεια προερχεται και τον γλυκαινει μεχρι να τον τυλιξει και να τον ξεζουμισει :102:
Τους βλεπω καμια δεκα χρόνια μαζι, η καρδια του μεταλλα Mgtow, για να ζεσταθεί θα πρέπει να παγώσει η κόλαση.
Χαλα την πιατσα ο τύπος

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 17 Οκτ 2019, 09:06

Μιλούσα χθές με έναν κύριο,καταγόμενο από ανατολική Ευρώπη, 60 + που τον γνωρίζω αρκετά χρόνια και γενιά τον θεωρώ αξιόπιστο και μετρημένο άνθρωπο.
Αυτός είχε ένα λυκόσκυλο στην αυλή του, το οποίο ήταν πολύ ήσυχο και χαδιάρικο, δεν το είχε αγριέψει. Ήταν επίσης η παρέα του,γιατί οικογένεια δεν έκανε. Τον τελευταίο χρόνο της ζωής του,όταν είχε γεράσει πολύ, ο σκύλος είχε πάθει κάτι σαν κατάθλιψη, ήθελε να φεύγει και συνήθως αναγκάζονταν να τον ψάχνει σε όλο τον χωριό για να τον φέρει πίσω, έτσι έπρεπε πλέον να τον έχει με το λουρί του δεμένο όταν απουσίαζε από το σπίτι.
Καθώς επεστρεφε σπίτι του είδε τον σκύλο στην εξώπορτα να τον περιμένει. Κοίτα τον πούστη σκέφτηκε, πάλι λύθηκε :D Όταν πλησίασε ο σκύλος ήταν άφαντος, τον φώναξε,απάντηση μηδέν. Αφού γύρισε όλη την αυλή, τον βρήκε στο σκυλόσπιτο του .... δεμένο και πεθαμένο.
Ακόμα και τώρα δεν μπορεί να καταλάβει, πως τον είδε ζωντανό, ενώ ήταν πεθαμένος. Ήταν η ψυχή του σκύλου που έκοβε βόλτες, λίγο μετά; Διαισθάνθηκε τον θάνατο του ζωντανού και ο εγκέφαλος του, του έπαιξε τέτοιο παιχνίδι;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Οκτ 2019, 10:53

Όντως περίεργο όμως.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 17 Οκτ 2019, 11:09

Εμ εγω που εχασα τα γυαλια εφαγα τον κόσμο πηγα στα μαγαζια που ειχα παει την προηγουμενη και μετα κοιταω και ηταν στο πατωμα διπλα απο την καρεκλα (σπιτάκι 6 τμ )

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Οκτ 2019, 11:20

perseus έγραψε:
17 Οκτ 2019, 11:09
Εμ εγω που εχασα τα γυαλια εφαγα τον κόσμο πηγα στα μαγαζια που ειχα παει την προηγουμενη και μετα κοιταω και ηταν στο πατωμα διπλα απο την καρεκλα (σπιτάκι 6 τμ )
Καλά αυτό συμβαίνει μωρέ. Να είναι μπροστά στα μάτια μας και να μη το βλέπουμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 17 Οκτ 2019, 17:13

Παλια ειχα ενα στερεοφωνικο καλο.Μουσικη ακουγα εκει. Δουλευε με τηλεχειριστηριο. Το εχασα και το εψαχνα παντου για κανα μηνα, τζιφος. Η μουσικη μου ειχε λειψει τρελα.
Απελπιστηκα τοσο, που ειπα,χωρις ντροπη, θα κανω φανουροπιτα :fp:
Περιμενα στην ουρα,μαζι με γερεντοκορες και γιαγιαδες, να μου την διαβασει ο παππας. Αυτος ευτυχως ηταν φαλλοκρατης και μου εδωσε προτεραιοτητα! Του εβαλα 40 λεπτα στην τσεπη.
Την αλλη μερα εκει που ξαπλωνα, βρηκα στο κρεβατι μου το τηλεχειριστηριο! Wtf? :vp20:
Εκανα τον σταυρό μου και εβαλα Rainbow, το Gates of Babylon!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2019, 17:19

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Οκτ 2019, 17:13
θα κανω φανουροπιτα
Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 17 Οκτ 2019, 17:24

Πρίν πολλα χρόνια, προ 2000 νοικιαζα ενα διαμέρισμα σε εναν ρωσοποντιο που δούλευε σιδεράς. Καθε μέρα μου παραπονιόταν ότι το cd player του χάλαγε ενω το ειχε προηγουμένως φτιάξει. Εδω να πω οτι ηταν σπανια περίπτωση ρωσοποντιου. Ακουγε metal/goth και αρκετά ψαγμένη φάση. Ακομη και ηλεκτρονική μουσικη με τεραστια δισκοθηκη. Δηλαδη δεν μου κόλλαγε καθόλου. Δεν ειχα γνωρίσει κανέναν ρωσοποντιο μεχρι τοτε σε τέτοια φαση. ολοι κατι κλασμενα ποντιακά, ρώσικα και τέτοια. Τέλος πάντων. Ειχε περάσει μεγαλο διάστημα οπου σχεδόν σε καθημερινή βάση ερχόταν να μου πει οτι κάποιος του χαλαει το cd player ενω κοιτουσε τριγυρω του σχεδόν συνωμοτικά. Προσπαθησα να τον ρωτήσω εαν εχει κάποια ιδέα ποιος μπορεί να είναι και μου ειπε τρομαγμένος... οι Έλληνες.

Με τα πολλά εμαθα ότι ειχε σχιζοφρένεια. Μου το είπε ο αδερφός του. Εκείνη την περίοδο ειχε σταματήσει τα φαρμακα του. Πίστευε οτι οι Έλληνες, γενικά, έμπαιναν στο διαμέρισμα του τις ωρες που ηταν στην δουλεια και του χαλαγανε το cd player.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 17 Οκτ 2019, 17:56

Πιτσιρικάς το 90κατι είχαμε ένα ζευγάρι Γερμανούς εργάτες (υπήρχαν και δυτικοί λετσοι τότε που δούλευαν μεροκαματα, κάθε καρυδιάς καρύδι).
Τον άντρα τον ελεγαν Ντεφ (μάλλον από το Ντετλεφ) και ήταν ένας ψηλός μακρυμαλλης τριανταρης, την δικιά του δεν θυμάμαι. Ερχόταν και στο σπίτι μας τακτικά μετά την δουλειά και τους ταιζαμε, με τον τύπο πίναμε και κάνα καφέ έξω έστω κι αν είχε τα διπλά μου χρόνια.
Μετά από 2 μήνες εξαφανίστηκε η δικιά του. Λίγες μέρες αργοτερα μάθαμε ότι την είχε καθαρίσει και την βρήκαν σε ένα πηγάδι. Η αστυνομία τον μάζεψε και δεν τον ξαναείδα ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 17 Οκτ 2019, 21:05

Σε κάποιο ορεινό χωριό πολλα χρόνια πριν, πριν τον πόλεμο, μια παρέα νεαρων πίνει και χαβαλεδιαζει πολυ αργά μετα τα μεσανυχτα.
Ειναι εποχες που ο κοσμος ειναι θρησκοληπτοι πιστευουν σε μαγια, σε φαντασματα.

Σε καποια φαση η κουβέντα τους ειναι περί φόβου, πέφτουν πειραγματα, γινεται χαβαλές και κάποια στιγμη πεφτει ενα στοιχημα ότι καποιος από την παρέα μπορεί να πάει και να κατσει μισή ώρα μεσα στο νεκροταφείο.

Πάει ο τύπος που πραγματικα δεν φοβόταν κι επειδη ψιλοκρύωνε πιανει μια γωνία μεσα απο την μαντρα ξαπλωνει κι αράζει.

Σε λιγη ωρα ακουει πεταλα απο μουλάρια στα καλντερίμια και ακουει παρα βλέπει εναν μεσηλικα απο το χωριό να κατεβαίνει τον δρόμο που περνουσε δίπλα του για να παει στην δουλειά του προφανώς ο περαστικός δεν ξέρει την ύπαρξη του άλλου στο νεκροταφείο.

Παράλληλα 2-3 σκυλιά λιγο διπλα από τον δρόμο εχουν κλέψει ή βρει μια ξερή προβιά και την τραβολογάνε και τσακώνονται
Αυτός με τα μουλάρια τους τραβάει μερικες πέτρες, την παίρνει, σκέφτεται οτι καπου θα του χρειαστεί και για να μην την κουβαλάει ολη μέρα πλησιάζει και την πεταει μεσα απο την μάντρα σχεδόν πανω στον άλλο που παρακολουθούσε όλη την φάση, για να την πάρει στον γυρισμό.

Ο άλλος μεσα παιρνει την προβια και με διάθεση πλάκας "τώρα θα δεις σκεφτεται" του την σφυρίζει μεσα στα πόδια.

Μενει ξερός ο άλλος για λίγο μετα βγάζει ένα αααααα και το βάζει στα πόδια παρατωντας τα ζώα και την προβειά, σφαίρα στο σπιτι του ενω ο άλλος κτυπιέται στα γέλια.
Αναβουν λαμπες, τι επαθες, τι συμβαίνει, που ειναι τα ζα, και τους λεει τι βίωσε, οι πεθαμένοι του πέταξαν την προβεια πίσω.
Σε λιγο ήρθε κι ο άλλος τραβώντας τα μουλάρια, τους ειπε τι εγινε, ότι αυτός ηταν στο νεκροταφείο, μαζευτηκαν γυρω απο τον παθόντα ολοι και του εξηγουσαν για το τομάρι αλλά δεν ακουγε κουβένρα, ψέματα μου λετε, οι πεθαμενοι μου το πέταξαν πίσω.

Αποτελεσμα, ο τυπος δεν ξαναβγήκε απο το σπίτι, αρχισε να του στρίβει, να μην τρώει να αρωσταίνει συνεχεια και σε λιγότερο απο χρόνο πεθανε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 17 Οκτ 2019, 21:08

ο παππούς μου είχε ένα χαλασμένο και ξεκούρδιστο βιολί













:8)
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλόκοτες Ιστορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Οκτ 2019, 21:22

Όταν η μάνα μου έμεινε εγκυος σε μένα ο πατέρας μου είχε φάει σκάλωμα και δεν ηθελε άλλο παιδί. Της έλεγε κάθε μέρα να με ρίξει. Η μάνα μου δεν ήθελε. Είχε μανιασει ο πατέρας μου, σκληρός άνθρωπος στη νιότη του δεν ένιωθε, την έβαζε να κάνει βαριές δουλειές για να με αποβάλλει, αλλά που εγώ είχα γαντζωθει γερά.
Έφευγε για δουλειά χαράματα. Άδειοι οι δρόμοι και σε μια στροφή πάνω του πετάγεται από το πουθενά ένα μικρό παιδάκι ,πλακώνεται στα φρένα αλλά δεν προλαβαίνει. Κατεβαίνει κάτω σε κατάσταση αμόκ. Πάει μπροστά στο αυτοκίνητο,πουθενά παιδί. Έψαξε γύρω γύρω πουθενά τίποτα. Έκατσε στο πεζοδρόμιο και έκλαιγε απο το σοκ. Μόλις πήγε δουλειά πήρε τη μάνα μου τηλ. και της λέει μη κάνεις τίποτα θα το κρατήσουμε. Φυσικά έγινα η αδυναμία του και φυσικά του το χτυπάω ότι δεν με ήθελε :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών