5 χρόνια στο κουρμπέτι

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2019, 01:14

Σαν σήμερα (χθες), 14 Οκτωβρίου του 2014, άνοιξε η τιτανοτεράστια επιχείρησή μου. Αισίως έκλεισε τα 5 έτη ζωής και ταυτόχρονα 5 συναπτά έτη ανόδου. Αυτά τα πέντε χρόνια πέρασα ωραία, είναι μια δουλειά που την διασκεδάζω. Είναι εύκολη, ευχάριστη, με ρυθμό. Δεν έχει ιδιαίτερες διανοητικές προκλήσεις ούτε μεγάλη κούραση, αλλά κάνω πολύ χαβαλέ και νιώθω καλά.

Ξέρω ότι πολλοί δεν ενδιαφέρονται, οπότε αν ανήκετε σ' αυτήν την συνομοταξία προσπεράστε. Ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου με όσους με ξέρουν και με συμπαθούν.

Σ' αυτά τα χρόνια έμαθα αρκετά πράγματα. Ανακάλυψα νέες πτυχές της καταναλωτικής ψυχολογίας -πολλές φορές παράνοιας-, έκανα φίλους, ίσως έκανα και μερικούς εχθρούς.

Είχα και έχω τεράστιο σαπόρτ από αλλοδαπούς και γύφτους (ρουμανόβλαχους, όχι ρομά). Πολλοί απ' αυτούς αισθάνονται άνετα και όμορφα και μόνο από το γεγονός ότι τους αντιμετωπίζουμε σαν ανθρώπους κι όχι σαν ζώα ή υποψήφιους εγκληματίες. Και η ανταπόκριση που δείχνουν είναι εντυπωσιακή.

Έχω πολύ μικρότερο σαπόρτ από Έλληνες, αν και έχω σαν πελάτες μερικές οικογένειες διαμάντια. Οι Έλληνες είναι γενικότερα καχύποπτοι, αγαπούν περισσότερο τα σούπερ μάρκετ (ακόμη κι αν βρίσκουν τα ίδια πράγματα πιο ακριβά), έχουν περισσότερες απαιτήσεις από μικρότερα καταστήματα και νοοτροπία «δεν θα τον κάνω αυτόν πλούσιο με τα λεφτά μου» (αλλά δεν τον νοιάζει αν κάνει πιο πλούσιο π.χ. τον Βασιλόπουλο, γιατί δεν τον γνωρίζει προσωπικά). Στην συντριπτική τους πλειονότητα, οι Έλληνες πελάτες μου είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι ή ΕΕ. Οι δημόσιοι υπάλληλοι απλά ψωνίζουν από ΣΜ.

Η ευγένεια διδάσκεται. Ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το έχω δει στην πράξη.

Η ειλικρίνεια αποδίδει και μεταφράζεται σε εμπιστοσύνη. Αν πω σε έναν πελάτη μου ότι το Χ προϊόν είναι καλό, θα με πιστέψει, γιατί δεν θα το πω για τα πάντα. Αν κάτι το έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσε, θα το πω. Το ίδιο κι αν δεν το έχω δοκιμάσει· θα το πω.

Το καλό, σε συνδυασμό με την ευφυΐα και την εργατικότητα, αργά ή γρήγορα νικάει· πάντα· ακόμη κι αν αρχικά δεν φαίνεται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Nero

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 15 Οκτ 2019, 01:17

βάλε ρε αφεντικό χεράκια στις δημοσιεύσεις να βάλουμε ένα πανωχέρι :102:

να πω απλά +1 δεν είναι το ίδιο :roll:

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Οκτ 2019, 01:20

Μαζί σου, αν δεν εξυπηρετείς ισλαμιστές και νέγρους εύχομαι να προκόψεις και σύντομα να φάμε κανά κουφέτο.

Ωραίο επάγγελμα, θα ήθελα να είχα τέτοιο μαγαζί
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 15 Οκτ 2019, 01:21

Μινι μάρκετ περίπτερο ( τσιγάρα κλπ ) ειναι η επιχείρηση σου ? Καλή συνέχεια και πάντα ανοδικά . :smt023

ερωτηση - απορία τι εχεις το οποιο ειναι ακριβότερο σε σουπερ μαρκετ ? ( φυσικα αν εχω μαντεψει σωστα και πχ δεν εχεις μαντρα με οικοδομικα υλικα - βουλκανιζατερ η κατι αλλο )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2019, 01:26

Νon4me έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:21
Μινι μάρκετ περίπτερο ( τσιγάρα κλπ ) ειναι η επιχείρηση σου ? Καλή συνέχεια και πάντα ανοδικά . :smt023

ερωτηση - απορία τι εχεις το οποιο ειναι ακριβότερο σε σουπερ μαρκετ ? ( φυσικα αν εχω μαντεψει σωστα και πχ δεν εχεις μαντρα με οικοδομικα υλικα - βουλκανιζατερ η κατι αλλο )
Παντοπωλείο έχω. Έχω πάμπολλα είδη που είναι μονίμως ακριβότερα σε όλα μα όλα τα σούπερ μάρκετ. Π.χ. πάνες για μωρά, πάνες ενηλίκων, σερβιέτες, ψωμιά για τοστ, σαμπουάν, μαλακτικά, αφρόλουτρα, αποσμητικά, καθαριστικά, χαρτικά, ξηρούς καρπούς, μπαχαρικά και πολλά άλλα.

Π.χ. σήμερα έβλεπα το φυλλάδιο του Lidl που δίνει το μεγάλο Lenor 3 ευρώ, από 6 που το έχουν αρχική τιμή. Εγώ το έχω 2,80 κανονικά και 2,30 όταν το έχω σε προσφορά (το είχα στο προηγούμενο φυλλάδιό μου).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 15 Οκτ 2019, 01:30

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:26
Νon4me έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:21
Μινι μάρκετ περίπτερο ( τσιγάρα κλπ ) ειναι η επιχείρηση σου ? Καλή συνέχεια και πάντα ανοδικά . :smt023

ερωτηση - απορία τι εχεις το οποιο ειναι ακριβότερο σε σουπερ μαρκετ ? ( φυσικα αν εχω μαντεψει σωστα και πχ δεν εχεις μαντρα με οικοδομικα υλικα - βουλκανιζατερ η κατι αλλο )
Παντοπωλείο έχω. Έχω πάμπολλα είδη που είναι μονίμως ακριβότερα σε όλα μα όλα τα σούπερ μάρκετ. Π.χ. πάνες για μωρά, πάνες ενηλίκων, σερβιέτες, ψωμιά για τοστ, σαμπουάν, μαλακτικά, αφρόλουτρα, αποσμητικά, καθαριστικά, χαρτικά, ξηρούς καρπούς, μπαχαρικά και πολλά άλλα.

Π.χ. σήμερα έβλεπα το φυλλάδιο του Lidl που δίνει το μεγάλο Lenor 3 ευρώ, από 6 που το έχουν αρχική τιμή. Εγώ το έχω 2,80 κανονικά και 2,30 όταν το έχω σε προσφορά (το είχα στο προηγούμενο φυλλάδιό μου).
:smt023 Τσιγάρα εχεις μέσα στο καταστημα ?

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 15 Οκτ 2019, 01:30

Ο δικός μου στην καλαμαρια με συνθηματικό πασαρει μπαφο, πρέπει να επεκταθείς

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2019, 01:36

Νon4me έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:30
:smt023 Τσιγάρα εχεις μέσα στο καταστημα ?
Εννοείται πως όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 15 Οκτ 2019, 01:41

Τι θα έπρεπε ένας μικρομεσαίος επιχειρηματίας να υποστηρίζει πολιτικά?

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Οκτ 2019, 01:53

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:14
Σαν σήμερα (χθες), 14 Οκτωβρίου του 2014, άνοιξε η τιτανοτεράστια επιχείρησή μου. Αισίως έκλεισε τα 5 έτη ζωής και ταυτόχρονα 5 συναπτά έτη ανόδου. Αυτά τα πέντε χρόνια πέρασα ωραία, είναι μια δουλειά που την διασκεδάζω. Είναι εύκολη, ευχάριστη, με ρυθμό. Δεν έχει ιδιαίτερες διανοητικές προκλήσεις ούτε μεγάλη κούραση, αλλά κάνω πολύ χαβαλέ και νιώθω καλά.

Ξέρω ότι πολλοί δεν ενδιαφέρονται, οπότε αν ανήκετε σ' αυτήν την συνομοταξία προσπεράστε. Ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου με όσους με ξέρουν και με συμπαθούν.

Σ' αυτά τα χρόνια έμαθα αρκετά πράγματα. Ανακάλυψα νέες πτυχές της καταναλωτικής ψυχολογίας -πολλές φορές παράνοιας-, έκανα φίλους, ίσως έκανα και μερικούς εχθρούς.

Είχα και έχω τεράστιο σαπόρτ από αλλοδαπούς και γύφτους (ρουμανόβλαχους, όχι ρομά). Πολλοί απ' αυτούς αισθάνονται άνετα και όμορφα και μόνο από το γεγονός ότι τους αντιμετωπίζουμε σαν ανθρώπους κι όχι σαν ζώα ή υποψήφιους εγκληματίες. Και η ανταπόκριση που δείχνουν είναι εντυπωσιακή.

Έχω πολύ μικρότερο σαπόρτ από Έλληνες, αν και έχω σαν πελάτες μερικές οικογένειες διαμάντια. Οι Έλληνες είναι γενικότερα καχύποπτοι, αγαπούν περισσότερο τα σούπερ μάρκετ (ακόμη κι αν βρίσκουν τα ίδια πράγματα πιο ακριβά), έχουν περισσότερες απαιτήσεις από μικρότερα καταστήματα και νοοτροπία «δεν θα τον κάνω αυτόν πλούσιο με τα λεφτά μου» (αλλά δεν τον νοιάζει αν κάνει πιο πλούσιο π.χ. τον Βασιλόπουλο, γιατί δεν τον γνωρίζει προσωπικά). Στην συντριπτική τους πλειονότητα, οι Έλληνες πελάτες μου είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι ή ΕΕ. Οι δημόσιοι υπάλληλοι απλά ψωνίζουν από ΣΜ.

Η ευγένεια διδάσκεται. Ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το έχω δει στην πράξη.

Η ειλικρίνεια αποδίδει και μεταφράζεται σε εμπιστοσύνη. Αν πω σε έναν πελάτη μου ότι το Χ προϊόν είναι καλό, θα με πιστέψει, γιατί δεν θα το πω για τα πάντα. Αν κάτι το έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσε, θα το πω. Το ίδιο κι αν δεν το έχω δοκιμάσει· θα το πω.

Το καλό, σε συνδυασμό με την ευφυΐα και την εργατικότητα, αργά ή γρήγορα νικάει· πάντα· ακόμη κι αν αρχικά δεν φαίνεται.
Συγχαρητήρια Χελλη. Καλή δύναμη και συνέχισε έτσι δυνατά.

Edit: πέντε χρόνια εν καιρώ κρίσης είναι αρκετά. Μπράβο κ πάλι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 15 Οκτ 2019, 02:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Οκτ 2019, 01:55

Όταν ανέβουμε Θεσ/νικη θα έρθω να πάρω τσιγάρα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 15 Οκτ 2019, 01:59

Μπράβο χέλι και εις ανώτερα! :+1:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2019, 01:59

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
15 Οκτ 2019, 01:41
Τι θα έπρεπε ένας μικρομεσαίος επιχειρηματίας να υποστηρίζει πολιτικά?
Δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι μικρομεσαίος, είμαι μικρός. Όπως δεν μπορώ να απαντήσω εκ μέρους συναδέλφων για το τι οφείλουν να υποστηρίζουν. Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας πρέπει να υποστηρίζει πολιτικά την πολιτική κατεύθυνση που θεωρεί ο ίδιος ότι μακροπρόθεσμα θα οδηγεί σε έναν τόπο καλύτερο για τα παιδιά του. Πιο ελεύθερο, πιο δημοκρατικό, πιο λειτουργικό, πιο όμορφο, πιο πολιτισμένο, πιο ανθρώπινο, πιο υγιή, πιο ασφαλή και πιο ευχάριστο.

Όσο τα κριτήρια του καθενός δεν είναι ιδιοτελή αλλά ειλικρινά πιστεύει ότι η πλευρά που υποστηρίζει έχει περισσότερες πιθανότητες να καταφέρει τα παραπάνω, δεν υπάρχει σωστή απάντηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Οκτ 2019, 08:31

Και εγω θα παω για τσιπουρα και τσιγαρα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 5 χρόνια στο κουρμπέτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Οκτ 2019, 08:51

Συγχαρητήρια και καλές (ακόμα καλύτερες) δουλειές
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών