Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5108
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 15 Ιαν 2020, 23:37

aspergillus έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:27
nick έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:11
Πηγα κανάρια νησια (lanzarote) το δεκέμβριο και κάναμε κολύμπι. Ο καιρός ειναι σχεδόν καλοκαίρι ολο το χρονο. Υφαιστιο, φοίνικες, κάκτοι, παράλιες, βολτες, ταβερνες ολα τελεια. Ανετα μπορουσα να ζήσω εκεί για παντα.
Μαύρο χάλι.
Ζέστες και μπάνια μέσα στον Δεκέμβριο;
Πάτε καλά;
Αν μετανάστευα θα πήγαινα σε χώρα της βόρειας ή κεντρικής Ευρώπης.
Μου άρεσε αρκετά το Βέλγιο και ιδιαίτερα η Μπρυζ.
Την επισκέφτηκα χειμώνα και ήταν τέλεια.
Η Αγγλία είναι επίσης μια πολλή καλή επιλογή αν και έχει το μειονέκτημα της ακρίβειας.
Ειμαι Λονδίνο και το χειμώνα ειναι απαίσια. Μονιμως συννεφια, ομιχλη και νυχτώνει απο τις 4. Βαζουν αδιάβροχα στα καροτσάκια και πανε με τα παιδακια στα παρκα που ειναι ολο λάσπη. Τα λεωφορεια βρωμανε απο τηγανητές πατάτες και κέτσαπ. Οταν επιστρεψαμε απο κανάρια ο μικρος εκλεγε που γυρισαμε αγγλια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2020, 23:39

kameron έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:34
hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:25
Νότια Αγγλία θα έμενα άνετα. Κάπου στο Ντέβον. Μιλάνε αγγλικά (με νορμάλ προφορά), είναι πανέμορφη περιοχή, στο στυλ μου, δεν μένουν πολλά ζώα, είναι ήσυχα, έχει σχετικά καλύτερο φαγητό, πολύ καλό κλίμα και λιγότερο κινεζοτουρισμό. Επίσης δεν έχει τσαβολονδρέζους.
Και στο Ντέβον έχω ζήσει ως φοιτητής για ένα χρόνο, καλά ήταν πράγματι, ίσως το μόνο μέρος που θα μπορούσε κανείς να ζει στο ΗΒ χωρίς κατάθλιψη. Επιφυλάσσομαι για τη Σκωτία γιατί δεν έχω πάει.
Για καμμιά ταινία καλή είναι η Σκωτία. Ή για να βόσκεις γίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12798
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 15 Ιαν 2020, 23:42

Μόνο χώρες νοτιοανατολικής Ευρώπης με προτίμηση Μαυροβούνιο, Σερβία, Βουλγαρία.
Νορμάλ κόσμος, νορμάλ μέρος και αν έχεις καλή δουλειά ζεις Βασιλιάς. Τα υπόλοιπα που λέτε για Ευρώπη, Αμερική κ.τ.λ. τα ακούω βερεσέ. Μόνο λαθρομετανάστες και κινέζους έχει να σας προσφέρει η Ευρώπη πλέον. Οι εποχές μετανάστευσης στην Ευρώπη έχουν περάσει εδώ και πολλά χρόνια. Μην περιμένετε να γίνεται πλούσιοι.
Κάποιος ανέφερε πριν για Βέλγιο. Πράγματι πολύ ωραίο μέρος, αν θες να πεθάνεις από τη βαρεμάρα.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 15 Ιαν 2020, 23:44

nick έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:37
Ειμαι Λονδίνο και το χειμώνα ειναι απαίσια. Μονιμως συννεφια, ομιχλη και νυχτώνει απο τις 4. Βαζουν αδιάβροχα στα καροτσάκια και πανε με τα παιδακια στα παρκα που ειναι ολο λάσπη. Τα λεωφορεια βρωμανε απο τηγανητές πατάτες και κέτσαπ. Οταν επιστρεψαμε απο κανάρια ο μικρος εκλεγε που γυρισαμε αγγλια.
:smt005::smt005::smt005:
Ό,τι να'ναι.....
Ε αφου έκλαιγε ο μικρός οκ, με έπεισες.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιαν 2020, 00:04

Η Ελλάδα είναι μία κομμουνιστική sh*thole, ότι και να λαίμαι.
Οι φίλοι μας οι βελανιδοφάγοι και οι υπερπόντιοι στα τέτοια τους. Θα τους πείραζε αν είχαμε σοβιετικές βάσεις, αν διώχναμε τις Αμερικάνικες βάσεις ενόσω οι αντίστοιχες σοβιετικές εξακολουθούσαν να υπάρχουν, ή αν κάναμε κάποιες άλλες ταρζανιές. Αφού δεν κάνουμε τέτοια, τι τους πειράζει τους βελανιδοφάγους αν είμαστε sh*thole ;;; Τους πείραζε λίγο για τα ευρά των δανειακών συμβάσεων, αλλά υπογράφτηκε το μνημόνιο και όλα καλά.

Για να την κοπανήσει τώρα κάποιος και να την κάνει εξαφανιζόλ, δυστυχώς δεν είμαστε πιά στην εποχή του φάμπρικεν Γκερμάνιεν.
Εποχή που ο Μίμης Παπαϊωάννου της ΑΕΚ επειδή δεν του έδιναν πριμ, πήρε το τραίνο και πήγε Γερμανία όχι για να παίξει σε καμιά Φορτούνα Ντύσσελντορφ αλλά για να παίζει μπουζούκι !
Η εποχή είναι άλλη και ο κίνδυνος ακούει στο όνομα αβγά.

Ας υποθέσουμε όμως ότι το όνομα σας είναι Μπάρυ Γκολντγουώτερ. Όχι από την Αριζόνα, αλλά από τους Γκολντγουώτερ του Πύργου της Ηλείας, Έλληνας πάππου προς πάππου. Σ' αυτήν την περίπτωση δεν θα μπορούσαν να σας πειράξουν τα αβγά - τίνι τρόπω ; Θα την κάνατε προτού ακόμα μπει το τριώδιο και θα λέγατε "ας βουρλίζονται οι βαρβάροι κι ο μεγάλος βασιλιάς".

Καλά θα ήταν να μην είναι η Ελλάδα κομμουνιστική sh*thole, κι ας είναι φτωχή. Αλλά αυτό είναι δύσκολο έως πρακτικά αδύνατο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 16 Ιαν 2020, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5108
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 16 Ιαν 2020, 00:08

aspergillus έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:44
nick έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:37
Ειμαι Λονδίνο και το χειμώνα ειναι απαίσια. Μονιμως συννεφια, ομιχλη και νυχτώνει απο τις 4. Βαζουν αδιάβροχα στα καροτσάκια και πανε με τα παιδακια στα παρκα που ειναι ολο λάσπη. Τα λεωφορεια βρωμανε απο τηγανητές πατάτες και κέτσαπ. Οταν επιστρεψαμε απο κανάρια ο μικρος εκλεγε που γυρισαμε αγγλια.
:smt005::smt005::smt005:
Ό,τι να'ναι.....
Ε αφου έκλαιγε ο μικρός οκ, με έπεισες.
Το καλοκαρι πήγαμε ενα πρωι στο Λονδινο σε ανοιχτή πισίνα στη φωτο. Περιμεναμε και 20 λεπτο στην εισοδο. Μεσα είχε δυο ναυαγοσώστες που δεν σε αφηνανε να βγαλεις φώτο. Ολοι ησυχία, ουτε μουσικη ουτε τιποτα. Στις 13:00 εκλεισε και φυγανε ολοι, αν ηθελες ξανα επρεπε να ξαναπληρώσουμε για το δευτερο session που ξεκίναγε στις 14:00.

Εικόνα

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 16 Ιαν 2020, 00:18

Δεν θα μου άρεσαν τα πολύ απομακρυσμένα μέρη π.χ Αυστραλία,Καναδάς..θέλω να είμαι κάπως πιο κοντά στα κέντρα των εξελίξεων.
Στις ΗΠΑ με χαλάει ότι δεν υπάρχει καμιά Ιστορία από πίσω
Πιθανόν θα πήγαινα Αυστρία ή Βέλγιο

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 16 Ιαν 2020, 00:39

nyxtovios έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:42
Μόνο χώρες νοτιοανατολικής Ευρώπης με προτίμηση Μαυροβούνιο, Σερβία, Βουλγαρία.
Νορμάλ κόσμος, νορμάλ μέρος και αν έχεις καλή δουλειά ζεις Βασιλιάς. Τα υπόλοιπα που λέτε για Ευρώπη, Αμερική κ.τ.λ. τα ακούω βερεσέ. Μόνο λαθρομετανάστες και κινέζους έχει να σας προσφέρει η Ευρώπη πλέον. Οι εποχές μετανάστευσης στην Ευρώπη έχουν περάσει εδώ και πολλά χρόνια. Μην περιμένετε να γίνεται πλούσιοι.
Κάποιος ανέφερε πριν για Βέλγιο. Πράγματι πολύ ωραίο μέρος, αν θες να πεθάνεις από τη βαρεμάρα.
:goodpost:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24753
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Ιαν 2020, 00:44

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:53
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:51
Antares έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:49
H γνώση της γλώσσας είναι βασικό προσόν. Σε κάποια ευρωπαική την γλώσσα της οποίας γνωρίζω ή Αυστραλία ή Η.Π.Α. ή Καναδά. Αν και περισσότερο μ' αρέσουν η Ιταλία ή η Γαλλία, των οποίων δεν γνωρίζω την γλώσσα και δεν ξέρω αν θα είχα την διάθεση να την μάθω πια.
Ιταλικά μπορείς να μάθεις σε 9 μηνες
έχω ακούσει πως τα ιταλικά είναι εύκολα, ισχύει;
Είναι εξαιρετικά εύκολα και πολύ ευχάριστα να τα μιλάς. Καμία επαφή με γερμανικές ή σλαβικές γκωσσες

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24753
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Ιαν 2020, 00:46

Antares έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:00
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:51
Ιταλικά μπορείς να μάθεις σε 9 μηνες
Αν κάνεις εντατικά όλες τις γλώσσες μπορείς να τις μάθεις σε εννέα μήνες, αλλά να μένεις στην χώρα. Όταν στα 19 μου ήμουν σε γερμανικό φροντιστήριο έλεγαν ότι και 50 χρονών άνθρωποι μάθαιναν πολύ γρήγορα την γλώσσα.
Γερμανικά δεν είναι τόσο εύκολο να μάθεις. Έχουν γραμματική σαν την ελληνική και λέξεις που δεν έχεις και πολύ επαφή. Επίσης έχουν ήχους που δεν μπορείς να κάνεις. Οι Ιταλοί δεν έχουν περίεργους βχους

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 16 Ιαν 2020, 00:48

Καναδά ή Αυστραλία. Αν μπορούσα να μάθω την γλώσσα εύκολα Ιαπωνία.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 16 Ιαν 2020, 00:49

Η Ιταλία είναι πραγματικά τέλεια χώρα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2020, 08:31

independent_44 έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:18
Δεν θα μου άρεσαν τα πολύ απομακρυσμένα μέρη π.χ Αυστραλία,Καναδάς..θέλω να είμαι κάπως πιο κοντά στα κέντρα των εξελίξεων.
Στις ΗΠΑ με χαλάει ότι δεν υπάρχει καμιά Ιστορία από πίσω
Πιθανόν θα πήγαινα Αυστρία ή Βέλγιο
Όποιοι λέτε ΗΠΑ, το αντιλαμβάνεστε ότι είναι ολόκληρη ήπειρος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιαν 2020, 08:38

Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιαν 2020, 08:42

nick έγραψε:
16 Ιαν 2020, 00:08
aspergillus έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:44
nick έγραψε:
15 Ιαν 2020, 23:37
Ειμαι Λονδίνο και το χειμώνα ειναι απαίσια. Μονιμως συννεφια, ομιχλη και νυχτώνει απο τις 4. Βαζουν αδιάβροχα στα καροτσάκια και πανε με τα παιδακια στα παρκα που ειναι ολο λάσπη. Τα λεωφορεια βρωμανε απο τηγανητές πατάτες και κέτσαπ. Οταν επιστρεψαμε απο κανάρια ο μικρος εκλεγε που γυρισαμε αγγλια.
:smt005::smt005::smt005:
Ό,τι να'ναι.....
Ε αφου έκλαιγε ο μικρός οκ, με έπεισες.
Το καλοκαρι πήγαμε ενα πρωι στο Λονδινο σε ανοιχτή πισίνα στη φωτο. Περιμεναμε και 20 λεπτο στην εισοδο. Μεσα είχε δυο ναυαγοσώστες που δεν σε αφηνανε να βγαλεις φώτο. Ολοι ησυχία, ουτε μουσικη ουτε τιποτα. Στις 13:00 εκλεισε και φυγανε ολοι, αν ηθελες ξανα επρεπε να ξαναπληρώσουμε για το δευτερο session που ξεκίναγε στις 14:00.

Εικόνα
Είναι υπερεκτιμημένη η ζωή στο εξωτερικό. Στα δικά μας κολυμβητήρια, όταν είναι ανοιχτά, μπορείς να πας το πρωί και να φύγεις απόγευμα. Υπάρχει ένα θέμα στις ανεπτυγμένες χώρες. Σε βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όλα είναι σχεδιασμένα για να σου τα παίρνουν. Αυτό δεν ισχύει σε χώρες όπως Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία.

υγ από τη φωτό μόνο φαίνεται πόσο μαλάκες είναι οι Άγγλοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πορφύριος Εξαρχίδης την 16 Ιαν 2020, 08:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών