Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιαν 2020, 23:32

Δεν ξερω. Εγω μιλαω γενικα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 10:23

Ερμής έγραψε:
19 Ιαν 2020, 13:04
Πασοκαρα και δεν είμαι καλα;
Δυστυχώς, Πασοκάρα και δεν είμαστε εμείς καλά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 10:29

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 14:08
Πέραν όλων των παραπάνω υπάρχουν και τα κλασικά στερέοτυπα για το κλίμα και τα ξενύχτια.
Το κλίμα συνηθίζεται, όταν έχεις το κίνητρο να μείνεις κάπου. Όταν έχεις μία δουλεία από την
οποία περιμένεις να ζήσεις λες "Χαλάλι και το κλίμα". Άσε που κάποιοι προτιμούμε το κρύο..
Μετά για τα ξενύχτια, άμα δουλεύεις 5-6 φορές την εβδομάδα, δε παίζει ξενύχτι. Άσε που και
στην Ελλάδα την ίδια να μένεις, βλέπεις ότι οι περισσότερες περιοχές είναι έρημες το χειμώνα
τουλάχιστον. Το καλοκαίρι, είναι η αλήθεια, ότι μπορεί να δεις κόσμο στις 1 το βράδυ αλλά το
χειμώνα τρείς και ο κούκος.
Ήρθε ο αδερφός μου τη προηγούμενη εβδομάδα από τη Γερμανία, πρώτη φορά σε περίοδο εκτός
εορτών και έφριξε. Νομιζε ότι στην Ελλάδα είμαστε όλη μέρα έξω και του ήρθε νταμπλάς όταν
είδε ότι οι περισσότερες καφετέριες μιάς πολυσύχναστης αθηναικής συνοικίας ήταν ολότελα
άδειες, το βράδυ της Παρασκευής!!
Το κλίμα δεν συνηθίζεται ποτέ, ακόμα κι από τους γηγενείς. Κάποιοι το βλέπουν ρομαντικά, ιδίως με τα χρόνια, αλλά ειδικά σε μικρότερες ηλικίες όλοι θέλουν να αυτοκτονήσουν (τρόπος του λέγειν) σε βροχερό, μουντό και σκοτεινό κλίμα. Κι εγώ γεννήθηκα και μένω στην Θεσσαλονίκη, αλλά το κλίμα της είναι στα όρια του ανεκτού. Ενώ γενικά έχει πολύ ήλιο, λίγο κρύο τον χειμώνα και όχι πολύ ζέστη το καλοκαίρι (σε σχέση με Αττική), έχει αφάνταστη υγρασία κι αυτό δεν συνηθίζεται.

Όσον αφορά τις εξόδους, υπάρχουν και κάποιες διαφορές. Μετά την κρίση, όντως, μετά από κάποια ώρα αδειάζουν τα μαγαζιά αν και όχι όλα τα μαγαζιά. Αλλά τράβα Λονδίνο και βρες καφέ ανοιχτό μετά τις 6 το απόγευμα. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 22 Ιαν 2020, 10:35

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:23
Ερμής έγραψε:
19 Ιαν 2020, 13:04
Πασοκαρα και δεν είμαι καλα;
Δυστυχώς, Πασοκάρα και δεν είμαστε εμείς καλά.
Nα πάρεις τα φάρμακά σου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 10:57

εγώ ξέρω έναν Σουηδό με επιχείρηση μεταφορών που ήρθε Ελλάδα και δεν πτοήθηκε από τις πολύπλοκες διαδικασίες για να αποκτήσει έδρα και εδώ. Μου είπε ότι πραγματικά τον φρικάρει το κλίμα στη Σουηδία, καθώς και το ότι οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ ψυχροί, δε λες εύκολα καλημέρα σε αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα κι αν το κάνεις είσαι παράξενος. Αναγνωρίζει την ανωτερότητα της σουηδικής κοινωνίας στην οργάνωση, τις απλούστερες διαδικασίες για τα πάντα, την αίσθηση ότι τα λεφτά που δίνεις σε φόρους πιάνουν τόπο κι όλα αυτά. Αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά.


Το μοναδικό που αληθινά τον σοκάρει είναι η κατάσταση στους δρόμους. Ακόμα και αυτό δεν τον σοκάρει τόσο πολύ καθεαυτό, έχει οδηγήσει με τα φορτηγά του σε όλη την Ευρώπη 20 χρόνια και ξέρει ότι και σε άλλες χώρες είναι τόσο επιθετικοί και κάφροι στην οδήγηση. Αλλά σε καμία δεν έχει δει 1) να οδηγάς έτσι με το παιδί σου μέσα και 2) να περνάει περιπολικό δίπλα σου την ώρα που κάνεις τη μαλακία και να μη σε σταματάει.

Βασικά παιδιά κακά τα ψέματα όπου και να είσαι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις γύρω-γύρω χώρες είναι πολύ παρόμοια τα πράγματα με ολίγον κουλέρ λοκάλ, το οποίο στην περίπτωση της Ελλάδας έχει -κατά τη γνώμη μου- κυρίως να κάνει με το ότι οι περισσότεροι είναι βλάχοι που αισθάνονται loyalty μόνο απέναντι στο σόι τους και την ιδιαίτερη πατρίδα τους και πιο έξω κοιτάνε απλά να αρπάξουν και να βολευτούν. Συμπεριφέρονται δηλαδή περίπου όπως κατηγορούν τους Πακιστανούς εκτός που αυτοί είχαν χαρτιά.

Η Ελλάδα είναι γαμώ αν πληρώνεσαι με ξένο μισθό :)

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 11:09

Δεν ξέρω, ζω σε μια πόλη ολοζώντανη, κάθε μέρα, οποιαδήποτε ώρα έχεις επιλογές για ποτό, φαγητό, και άλλα, όλα τα είδη, είναι σχετικά ασφαλής, έχει συγκοινωνίες, πολύ μα πολύ πράσινο, δύο λίμνες στην καρδιά της πόλης, πουτάνες, λιμάνι, είναι βέβαια ακριβή αλλά κανείς δεν είναι τέλειος, δεν καταλαβαίνω πού στην ευχή θα ήταν καλύτερα. Έχω ζήσει και στην Ιταλία, και στην Ασία, αλλά και στην Ελλάδα, και για 6-7 μήνες σε άλλα μέρη. Μόνο την Ιταλία βάζω ασυναγώνιστη, επειδή συνδυάζει ορισμένα πράγματα, μπορείς να είσαι στον Βορρά και να τα έχεις σχεδόν όλα. Αν μου έλεγες τώρα να σηκωθώ να φύγω, θα κοίταζα πού έχει φράγκα, και θα απέφευγα Ελλάδα (τοξικότητα, η κρίση την έκαψε), Ανατολική Ευρώπη δεν με τρελαίνει, Η.Π.Α. δεν έχω ζήσει, και δεν με γοητεύει, Αυστραλία δεν με γοητεύει, θα ήθελα να ξαναπάω Ασία, και να δοκιμάσω Αφρική, ή Νότια Αμερική. Αφρική θα έχει ζέστη και σε μεγάλο ποσοστό η Ν. Αμερική, κι αυτό με πειράζει. Με πείραζε και σε αραβικές χώρες, να σκας από καύσωνα και να μπαίνεις από το ένα A/C στο άλλο. Από τον κλιματισμό στο κύμα καύσωνος, μετά στο αμάξι πάλι κλιματισμός, τρέλα σκέτη.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69572
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιαν 2020, 11:11

Eγώ δεν καταλαβαίνω τη χαλαρότητα με την οποία αναφέρεται το "χώρα", λες και είναι το ίδιο να ζεις σε διαφορετικές πόλεις ή περιοχές της κάθε χώρας. Ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα, αναφορικά με τη διαφορετική κουλτούρα των περιοχών, συμβαίνει και στις άλλες χώρες. Το σίγουρο είναι ότι με την ίδια αγοραστική αξία του μισθού, σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ελλάδα συγκεντρώνει πολλά στοιχεία/δυνατότητες για καλύτερο επίπεδο ζωής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:28

Antares έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:35
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:23
Ερμής έγραψε:
19 Ιαν 2020, 13:04
Πασοκαρα και δεν είμαι καλα;
Δυστυχώς, Πασοκάρα και δεν είμαστε εμείς καλά.
Nα πάρεις τα φάρμακά σου.
Τα πήρα. Λέγονται μνημόνια. Δυστυχώς δεν γιάτρεψαν τελείως τις πληγές που μας άφησε το ΠΑΣΟΚ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:30

foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:57
εγώ ξέρω έναν Σουηδό με επιχείρηση μεταφορών που ήρθε Ελλάδα και δεν πτοήθηκε από τις πολύπλοκες διαδικασίες για να αποκτήσει έδρα και εδώ. Μου είπε ότι πραγματικά τον φρικάρει το κλίμα στη Σουηδία, καθώς και το ότι οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ ψυχροί, δε λες εύκολα καλημέρα σε αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα κι αν το κάνεις είσαι παράξενος. Αναγνωρίζει την ανωτερότητα της σουηδικής κοινωνίας στην οργάνωση, τις απλούστερες διαδικασίες για τα πάντα, την αίσθηση ότι τα λεφτά που δίνεις σε φόρους πιάνουν τόπο κι όλα αυτά. Αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά.


Το μοναδικό που αληθινά τον σοκάρει είναι η κατάσταση στους δρόμους. Ακόμα και αυτό δεν τον σοκάρει τόσο πολύ καθεαυτό, έχει οδηγήσει με τα φορτηγά του σε όλη την Ευρώπη 20 χρόνια και ξέρει ότι και σε άλλες χώρες είναι τόσο επιθετικοί και κάφροι στην οδήγηση. Αλλά σε καμία δεν έχει δει 1) να οδηγάς έτσι με το παιδί σου μέσα και 2) να περνάει περιπολικό δίπλα σου την ώρα που κάνεις τη μαλακία και να μη σε σταματάει.

Βασικά παιδιά κακά τα ψέματα όπου και να είσαι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις γύρω-γύρω χώρες είναι πολύ παρόμοια τα πράγματα με ολίγον κουλέρ λοκάλ, το οποίο στην περίπτωση της Ελλάδας έχει -κατά τη γνώμη μου- κυρίως να κάνει με το ότι οι περισσότεροι είναι βλάχοι που αισθάνονται loyalty μόνο απέναντι στο σόι τους και την ιδιαίτερη πατρίδα τους και πιο έξω κοιτάνε απλά να αρπάξουν και να βολευτούν. Συμπεριφέρονται δηλαδή περίπου όπως κατηγορούν τους Πακιστανούς εκτός που αυτοί είχαν χαρτιά.

Η Ελλάδα είναι γαμώ αν πληρώνεσαι με ξένο μισθό :)
Αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι περιγραφές των 30 πολιτειών της Αμερικής. Τα λέμε μπουμερισμούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 12:31

Αίγυπτος. Αλεξάνδρεια κατά προτίμηση.

Οπ, μια στιγμή, άκυρο. Μπορώ να έχω έναν κατάλογο των πόλεων που επιτρέπεται το κάπνισμα στα μπαρ; Σε μια τέτοια θέλω να μεταναστεύσω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:11
Eγώ δεν καταλαβαίνω τη χαλαρότητα με την οποία αναφέρεται το "χώρα", λες και είναι το ίδιο να ζεις σε διαφορετικές πόλεις ή περιοχές της κάθε χώρας. Ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα, αναφορικά με τη διαφορετική κουλτούρα των περιοχών, συμβαίνει και στις άλλες χώρες. Το σίγουρο είναι ότι με την ίδια αγοραστική αξία του μισθού, σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ελλάδα συγκεντρώνει πολλά στοιχεία/δυνατότητες για καλύτερο επίπεδο ζωής.
Θα σου πω σε τι οφείλεται αυτό. Οφείλεται στο γεγονός ότι οι εγχώριες διαφορές στην Ελλάδα είναι κυρίως λεπτομέρειες, οπότε για τον μέσο Έλληνα που δεν έχει ζήσει εκτός Ελλάδας, φαντάζει αυτονόητο ότι η ίδια ομοιομορφία υπάρχει παντού. Δεν φαντάζεται ότι είναι κυριολεκτικά σαν να ζεις σε διαφορετικές χώρες στις περισσότερες άλλες χώρες αν μετακινηθείς από περιοχή σε περιοχή, με κοινά σημεία την γλώσσα* και το νόμισμα.


* που και πάλι παίζει, γιατί σε πολλές χώρες η προφορά, η αργκό και ο τρόπος έκφρασης είναι τόσο διαφορετικός που θα μπορούσες να τα ονομάσεις διαφορετικές γλώσσες, με οριακό βαθμό αλληλοκατανοησιμότητας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 12:35

Δεν γίνεται να ζεις σε ένα μέρος που ο άλλος βγάζει το σακάκι του στο εστιατόριο, επειδή, λέει, ζεστάθηκε.
Μπορώ να έχω έναν κατάλογο των πόλεων που επιτρέπεται το κάπνισμα στα μπαρ; Σε μια τέτοια θέλω να μεταναστεύσω.
Αμβούργο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 22 Ιαν 2020, 12:37

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:28
Antares έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:35
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:23


Δυστυχώς, Πασοκάρα και δεν είμαστε εμείς καλά.
Nα πάρεις τα φάρμακά σου.
Τα πήρα. Λέγονται μνημόνια. Δυστυχώς δεν γιάτρεψαν τελείως τις πληγές που μας άφησε το ΠΑΣΟΚ.
Αν νομίζεις ότι μόνο το ΠΑΣΟΚ (του Ανδρέα Παπανδρέου) έφταιξε είσαι πολύ γελασμένος. Έχουμε ζήσει και μετά ΠΑΣΟΚ (του Ανδρέα Παπανδρέου). Δεν είμαστε τυφλοί. Ότι ανεβαίνει πάνω είναι εγκληματική συμμορία στο μεγαλύτερο μέρος του. Η αδερφή μου ψήφισε ΑΝΕΛ και με την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ της έδωσαν μετάθεση κοντά στο σπίτι της (νοσηλεύτρια) μετά από μια επιστολή όπου εξηγούσε τους κοινωνικούς λόγους. Αυτή η μετάθεση έσωσε την οικογένεια, τρία παιδιά. Αλλά καλύτερα να είχε απηυδήσει και να την είχε κάνει για εξωτερικό.
Αλλά νομίζω ότι αρέσκεσαι να σε χαιδεύει μια φάρα. Προσέξει όμως γιατί αυτή πρώτα παχαίνει τα θύματα και μετά τα οδηγεί στον χασάπη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69572
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιαν 2020, 12:39

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 14:08
Πέραν όλων των παραπάνω υπάρχουν και τα κλασικά στερέοτυπα για το κλίμα και τα ξενύχτια.
Το κλίμα συνηθίζεται, όταν έχεις το κίνητρο να μείνεις κάπου. Όταν έχεις μία δουλεία από την
οποία περιμένεις να ζήσεις λες "Χαλάλι και το κλίμα". Άσε που κάποιοι προτιμούμε το κρύο..
Μετά για τα ξενύχτια, άμα δουλεύεις 5-6 φορές την εβδομάδα, δε παίζει ξενύχτι. Άσε που και
στην Ελλάδα την ίδια να μένεις, βλέπεις ότι οι περισσότερες περιοχές είναι έρημες το χειμώνα
τουλάχιστον. Το καλοκαίρι, είναι η αλήθεια, ότι μπορεί να δεις κόσμο στις 1 το βράδυ αλλά το
χειμώνα τρείς και ο κούκος.
Ήρθε ο αδερφός μου τη προηγούμενη εβδομάδα από τη Γερμανία, πρώτη φορά σε περίοδο εκτός
εορτών και έφριξε. Νομιζε ότι στην Ελλάδα είμαστε όλη μέρα έξω και του ήρθε νταμπλάς όταν
είδε ότι οι περισσότερες καφετέριες μιάς πολυσύχναστης αθηναικής συνοικίας ήταν ολότελα
άδειες, το βράδυ της Παρασκευής!!
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βασικό κριτήριο για την ποιότητα ζωής είναι πόσες φορές βγαίνεις και τι ώρα γυρνάς τα βράδια.

Ή έχεις την εντύπωση ότι ακόμη και το καλοκαίρι, αυτοί που ξημεροβραδιάζονται στα μπιτσόμπαρα, νοιάζονται για το αν είναι ωραία η παραλία; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:43

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:35
Δεν γίνεται να ζεις σε ένα μέρος που ο άλλος βγάζει το σακάκι του στο εστιατόριο, επειδή, λέει, ζεστάθηκε.
Μίλησέ μας για το σαβουάρ βιβρ της ένδυσης. Είναι ένα ζήτημα ουσίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών