Βρήκα άσπρη τρίχα...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιαν 2020, 22:43

enterprise-psi έγραψε:
16 Ιαν 2020, 07:48
Έχω και εγώ αρκετές στους κροτάφους ...

Ένα έκφυλο 9/10 που έχει έρθει για πρακτική , με λέει μπουμερ η μαλακισμενη :011::lol:
Ε το ξέκωλο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Ιαν 2020, 00:15

Ε τα θέλει και μένα ο κωλος μου , γκρηνιαζε που δεν έχει μπαταρία το κινητό για να ακούσει μουσική στα ΜΜΜ για το σπίτι, και τις είπα ότι κάποτε για οικονομία στην μπαταρία , γυρνούσαμε τις κασσέτες με μολύβι.... 😬
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιαν 2020, 00:17

enterprise-psi έγραψε:
24 Ιαν 2020, 00:15
Ε τα θέλει και μένα ο κωλος μου , γκρηνιαζε που δεν έχει μπαταρία το κινητό για να ακούσει μουσική στα ΜΜΜ για το σπίτι, και τις είπα ότι κάποτε για οικονομία στην μπαταρία , γυρνούσαμε τις κασσέτες με μολύβι.... 😬
Και που είναι το περίεργο, έτσι κάναμε αφού.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2020, 01:16

enterprise-psi έγραψε:
24 Ιαν 2020, 00:15
Ε τα θέλει και μένα ο κωλος μου , γκρηνιαζε που δεν έχει μπαταρία το κινητό για να ακούσει μουσική στα ΜΜΜ για το σπίτι, και τις είπα ότι κάποτε για οικονομία στην μπαταρία , γυρνούσαμε τις κασσέτες με μολύβι.... 😬
Αφού κατάλαβε και τι είπες, πάλι καλά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Ιαν 2020, 08:26

vantono έγραψε:
23 Ιαν 2020, 18:26
Λύθηκε το μυστήριο των γκρίζων μαλλιών λόγω άγχους: Πώς προκαλείται το φαινόμενο

Τον λόγο που τα μαλλιά γκριζάρουν λόγω άγχους και στρες ανακάλυψαν επιστήμονες του Harvard.
Η σχετική έρευνα δημοσιεύτηκε στο Nature και τα αποτελέσματά της παρέχουν νέα χρήσιμα στοιχεία για το πώς το στρες επηρεάζει το σώμα.

«Όλοι έχουν κάποια εμπειρία να πουν για το πώς το στρες επηρεάζει το σώμα τους, ειδικά στο δέρμα και τα μαλλιά-τους μόνους ιστούς που μπορούμε να δούμε από έξω» είπε η Για-Τσιέχ Χσου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Βλαστοκυτταρικής και Αναγεννητικής Βιολογίας στο Harvard και senior author της έρευνας. «Θελήσαμε να κατανοήσουμε εάν αυτή η σύνδεση είναι αληθής και, εάν ναι, πώς το στρες προκαλεί αλλαγές σε διάφορους ιστούς. Ο χρωματισμός των μαλλιών είναι ένα τόσο προσβάσιμο σύστημα για να αρχίσουμε- και εξάλλου ήμασταν πραγματικά περίεργοι να δούμε εάν το στρες όντως προκαλεί γκριζάρισμα των μαλλιών».

Επειδή το στρες επηρεάζει όλο το σώμα, οι ερευνητές πρώτα χρειάστηκε να βρουν ποια συστήματα εμπλέκονται. Η ομάδα υπέθεσε αρχικά ότι το άγχος προκαλεί αντίδραση/ επίθεση του ανοσοποιητικού συστήματος στα κύτταρα που προκαλούν χρωματισμό. Ωστόσο, όταν σε ποντίκια που δεν είχαν κύτταρα ανοσοποιητικού τα μαλλιά γκρίζαραν και πάλι, οι ερευνητές στράφηκαν στην κορτιζόλη, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Στη συνέχεια στράφηκαν στο συμπαθητικό νευρικό σύστημα, που είναι υπεύθυνο για τη «fight-or-flight» (πάλη ή φυγή) αντίδραση του σώματος. Τα συμπαθητικά νεύρα φτάνουν σε κάθε θύλακα τρίχας στο δέρμα. Όπως διαπίστωσαν οι επιστήμονες, το στρες κάνει αυτά τα νεύρα να απελευθερώνουν τη χημική ουσία νορεπινεφρίνη, που λαμβάνεται από τα κοντινά βλαστοκύτταρα που επηρεάζουν τον χρωματισμό.

Στον θύλακα της τρίχας, συγκεκριμένα βλαστοκύτταρα λειτουργούν ως δεξαμενές κυττάρων που προκαλούν χρωματισμό. Όταν η τρίχα αναγεννάται, κάποια από τα βλαστοκύτταρα μετατρέπονται σε κύτταρα που τη χρωματίζουν.
Οι επιστήμονες διαπίστωσαν πως η νορεπινεφρίνη από τα συμπαθητικά νεύρα κάνει τα βλαστοκύτταρα να ενεργοποιηθούν υπερβολικά. Τα βλαστοκύτταρα μετατρέποντα όλα σε κύτταρα χρωματισμού, εξαντλώντας πρόωρα τη δεξαμενή.

«Όταν αρχίσαμε να το μελετούμε αυτό, περίμενα ότι το στρες θα ήταν κακό για το σώμα- αλλά η επιβλαβής επίδραση του στρες που ανακαλύψαμε ήταν πέρα από ό,τι είχα φανταστεί» είπε η Χσου. «Μετά από μόλις μερικές ημέρες, όλα τα βλαστοκύτταρα που σχετίζονταν με τον χρωματισμό είχαν χαθεί. Όταν χαθούν, δεν μπορείς να αναγεννήσεις άλλο χρωστικές ουσίες. Η ζημιά είναι μόνιμη».
Η έρευνα αυτή μπορεί να βοηθήσει να πέσει φως στις ευρύτερες επιπτώσεις του στρες σε διάφορα όργανα και ιστούς, ανοίγοντας τον δρόμο για νέες μελέτες σχετικά με την αντιμετώπισή τους.

https://www.naftemporiki.gr/story/15534 ... gtEItXXltc
Το ακούω χρόνια...
Μόνοι οι αναίσθητοι δεν έχουν άσπρα μαλλιά!

Το θέμα είναι όμως ότι το άγχος μπορεί να προκαλέσει διάφορα. Είναι πού θα σε πετύχει. Μπορεί να μη σου εμφανιστουν άσπρα μαλλιά, αλλά κάτι άλλο.
Τα περισσότερα απο αυτά που έχω ή που μου συμβαίνουν, μετά από εξετάσεις καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι λόγω άγχους.
Το έχω περιορίσει αρκετά, νομίζω, αλλά όσο ναναι...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Ορέστης 35

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Ιαν 2020, 14:27

Fluffy έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:15
Και ο ύπνος, ο ύπνος ο νυχτερινος που «δεν αναπληρώνεται» θεωρούσα πως είναι μπαρμπουτσαλα αλλά τελικά ισχύει. Αν ξενυχτάς και κάνεις κακό ύπνο ξασπρίζεις.
Τα τελευταια χρονια που μου χαλασαν τον υπνο με εχουν τσακισει.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Ιαν 2020, 17:26

εχω ασπρες τριχες απ'τα 18.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15345
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 25 Ιαν 2020, 10:06

Εικόνα

:P
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 26 Ιαν 2020, 21:28

ρε θα τις αγαπήσεις αφού























:12211
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Τσουνάμις
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 12 Δεκ 2019, 08:38

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσουνάμις » 01 Φεβ 2020, 11:32

Και γω... :a040::hammer::a108::p2:

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 01 Φεβ 2020, 16:26

Στους άντρες προσδίδει γοητεία...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Φεβ 2020, 16:31

Custom_F έγραψε:
01 Φεβ 2020, 16:26
Στους άντρες προσδίδει γοητεία...
Nope. Είναι το ιδιο με την φαλακρα. Αν εισαι ωραιος, ολα ωραια είναι. Αν εισαι μια μοσχαροκεφαλη, τοτε γινεσαι μια ακομα λιγοτερο ελκυστικη μοσχαροκεφαλη

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14595
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Βρήκα άσπρη τρίχα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 01 Φεβ 2020, 16:37

οι μοσχαροκεφαλές έχουν γοητεία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών