Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Μαρ 2020, 07:21

Όπως είχα γράψει και πιο πάνω η οποιαδήποτε ιδεολογία έχει το ειδικό βάρος του ανθρώπου η ανθρώπων που την εκφράζει η εκπροσωπει
Δύο άνθρωποι της ίδιας ιδεολογίας μπορεί να μην εκφράζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την ίδια ακριβώς ιδεολογίας πχ δύο παπάδες της ίδιας ακριβώς θρησκείας να λένε λίγο διαφορετικά αναμεταξύ τους πράγματα για την ίδια περίπτωση .

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Μαρ 2020, 07:25

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να συμφωνεί εκατό τοις εκατό με κάποιον άλλον όπως δεν υπάρχει άνθρωπος που να διαφωνεί εκατό τοις εκατό με κάποιον αλλον
Και η συμφωνία η η διαφωνία να αφορά τόσο τον τελικό σκοπό (,πχ να ρίξουμε τον ...καπιταλισμό κλπ κλπ ) η όρος τα μέσα για να πετύχουμε τον στόχο αυτόν (πχ θα κάνουμε επανάσταση εδώ και τώρα ς θα κάνουμε επανάσταση αργότερα ; θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε την μετάβαση στον σοσιαλισμό με ειρηνικά μέσα ; κλπ κλπ κλπ )

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Μαρ 2020, 07:35

Επειδή το θέμα ξεκίνησε για το θέμα εθνικισμός η πατριωτισμός , θα αναφέρω κάτι το οποίο όμως δεν ισχύει μόνον για τον εθνικισμό η πατριωτισμό οσον αφορά την εξυπηρέτηση του εθνικού συμφέροντος (όπως το ορίζουμε αυτό και ανάλογα το ποιος το ορίζει και με τι γνώσεις και δεδομένα ..)
Συμφωνα με τους εθνικιστές , υπάρχει ένα απόλυτα ιδεατό και συνήθως ανέφικτο σε ρεαλιστικό πρακτικό επίπεδο εθνικό όραμα πχ ..να πάρουμε την Πόλη και την Αγία Σοφία , το να κάνουμε όλη την Τουρκία και τα Βαλκάνια ελληνική επαρχία , να φτάσουμε ξανά ως τον Γάγγη ποταμό εκεί όπου είχε φτάσει ο Μέγας Αλέξανδρος κλπ κλπ
Οτιδήποτε συμβιβασμός με κάτι λιγότερο και περισσότερο εφικτό από αυτό το ιδεατό όραμα θεωρείται ως εθνική μειοδοσία και προδοσία πχ ..εάν συμβιβαστούμε να πάρουμε μόνον την Ίμβρο και Τένεδο και να μην πάρουμε την Πόλη ..αυτό θα θεωρηθεί ως εθνική προδοσία και μειοδοσία !!

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες ιδεολογίες
Πχ .. Αν διαφωνήσω με τους επαναστάτες συντρόφους μου το να μην κάνουμε την επανάσταση σήμερα αλλά αργότερα που θα το επιτρέψουν οι συνθήκες , η εάν διαφωνήσω μαζί τους για το εάν θα πρέπει για την επιτυχία της επανάστασης να σφάξω όλους τους αστυνομικούς και νοικοκύρηδες αστούς , αυτοί θα με θεωρήσουν ως προδότη της ιδεολογίας ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Μαρ 2020, 07:41

Θα πω και κάτι στον νηματοθετη για κάτι που γράφει στο αρχικό του ποστ
Σαν ελλην πολίτης και μάλιστα πρώην ένστολος υποστηρίζω την χώρα μου στις κόντρες της με άλλες χώρες στο δίκιο και στο άδικο , στις διεθνείς σχέσεις δεν υπάρχει δίκιο και άδικο με ηθικά κριτήρια αλλά συμφεροντα
Για να το κάνω αυτό , δεν έχει σχέση το τι απόψεις έχω για ιστορικά θέματα η για ανόητες εθνικιστικές η μη ιδεοληψίες
Για να υποστηρίξω την χώρα μου σε περίπτωση πολέμου δεν χρειάζεται να θεωρώ ήρωα και όχι σφαγέα τον Κολοκοτρώνη η να έχω κακή ιδέα για την Οθωμανική Αυτοκρατορία η να μην πιστεύω ότι ο Σωκράτης ο Πλάτωνας και ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν πουστηδες ..
Στηρίζω τη. Χώρα μου για ..συμφεροντολογικους λόγους γιατί μέσα στα συμφέροντα της χώρας μου υπάρχουν και τα δικά μου συμφεροντα ..

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9159
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 08 Μαρ 2020, 07:42

Εγώ βέβαια θα ήθελα να δω και την γνώμη του Αινειαν στο νημα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 08 Μαρ 2020, 07:45

Bazoomba έγραψε:
08 Μαρ 2020, 07:42
Εγώ βέβαια θα ήθελα να δω και την γνώμη του Αινειαν στο νημα
Ναι. Θα είχε ενδιαφέρον.

Ανδρέας

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 08 Μαρ 2020, 07:47

Bazoomba έγραψε:
08 Μαρ 2020, 07:42
Εγώ βέβαια θα ήθελα να δω και την γνώμη του Αινειαν στο νημα
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Μαρ 2020, 11:38

Bazoomba έγραψε:
08 Μαρ 2020, 07:42
Εγώ βέβαια θα ήθελα να δω και την γνώμη του Αινειαν στο νημα
:smt005::smt005::smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 08 Μαρ 2020, 15:54

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:05
Μπίστης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:55
Gouerino 4 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:22
Η ναιδα ειναι αναρχοαπλυτη;
Δεν της το ειχα
Απολύτως, υιοθετεί όλο το παρανοικό πακέτο.
Είμαι χριστιανή ορθόδοξη(πιστή), λατρεύω οτιδήποτε παραδοσιακό, έθιμα κτλ και θεωρώ τη χώρα μας την ομορφότερη όλων και ακούω και κλαρίνα :p5:
Ποιο ειναι το κουσουρι σου τοτε;
Εισαι λαθρολαγνα;
Εισαι παρανοικη φεμινιστρια;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Μαρ 2020, 16:30

Gouerino 4 έγραψε:
08 Μαρ 2020, 15:54
Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:05
Μπίστης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:55


Απολύτως, υιοθετεί όλο το παρανοικό πακέτο.
Είμαι χριστιανή ορθόδοξη(πιστή), λατρεύω οτιδήποτε παραδοσιακό, έθιμα κτλ και θεωρώ τη χώρα μας την ομορφότερη όλων και ακούω και κλαρίνα :p5:
Ποιο ειναι το κουσουρι σου τοτε;
Εισαι λαθρολαγνα;
Εισαι παρανοικη φεμινιστρια;
Είναι ο ... εαυτός της και πιστεύει τις δικές της απόψεις με τον τρόπο που θέλει αυτή να τις πιστεύει !!
Άποψη ίσον υποκειμενική γνώμη
Δεν είναι η αλήθεια αλλά η ματιά και η οπτική γωνία από την οποία βλέπεις την αλήθεια

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Μαρ 2020, 16:43

Nero έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:08
Όντας μέχρι πρότινος στον αντεθνικό πυρήνα του πχορουμ, ένοιωθα μια κάποια σχετική ασφάλεια. Όσο εισέπραττα ύβρεις, απειλές κοκ για την κάπως ζαλαρή εθνική μου συνείδηση και την απέχθεια στον εθνικισμό(που ακόμα ισχύουν) ένοιωθα κάποιος, ότι ήξερα ποιος ήμουν και που πατούσα. Είναι μια μικρή επιβεβαίωση όταν σε απειλούν με φυλάκιση γιατί "προσπαθεί να αποδομήσεις τον Κολοκοτρώνη", ύβρεις γιατί είχα πει ότι σε περίπτωση ελληνοτουρκικού πολέμου προτιμώ να γίνω πρόσφυγας(όντως, είναι η πρώτη μου επιλογή.) ή χλευασμό για την "φιλοτουρκική" μου στάση όταν έγραφα ότι η Οθωμανική κατάκτηση δεν ήταν δα και τόσο τραγική(που είναι αλήθεια). Τώρα βλέπω ότι πχορουμιτες όπως η Naida και ο Mercury το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο που δεν μπορώ να ακολουθήσω. Τόσος κόπος, τόσες χαμένες γραμμές για να καταλήξω σαν τον λαγό που τον τρώει απο τη χελώνα. Χτες χαρακτηρίστηκα δεξιός, κάτι που με πόνεσε αφάνταστα :a040::a040::011:
Κοίτα, το ότι γουστάρεις... αντρογυναίκες δεν θα τις έλεγες, αλλα κάτι θηλυκά με μούσκουλα, μου είχε κινήσει την υποψία ότι το γιαλιζεις το πομολο, το εθνικιστικό εννοείται.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Μαρ 2020, 16:45

Gouerino 4 έγραψε:
08 Μαρ 2020, 15:54
Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:05
Μπίστης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:55


Απολύτως, υιοθετεί όλο το παρανοικό πακέτο.
Είμαι χριστιανή ορθόδοξη(πιστή), λατρεύω οτιδήποτε παραδοσιακό, έθιμα κτλ και θεωρώ τη χώρα μας την ομορφότερη όλων και ακούω και κλαρίνα :p5:
Ποιο ειναι το κουσουρι σου τοτε;
Εισαι λαθρολαγνα;
Εισαι παρανοικη φεμινιστρια;
Είμαι από Αιτ/νια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Nero

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 08 Μαρ 2020, 16:46

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Μαρ 2020, 16:43
Nero έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:08
Όντας μέχρι πρότινος στον αντεθνικό πυρήνα του πχορουμ, ένοιωθα μια κάποια σχετική ασφάλεια. Όσο εισέπραττα ύβρεις, απειλές κοκ για την κάπως ζαλαρή εθνική μου συνείδηση και την απέχθεια στον εθνικισμό(που ακόμα ισχύουν) ένοιωθα κάποιος, ότι ήξερα ποιος ήμουν και που πατούσα. Είναι μια μικρή επιβεβαίωση όταν σε απειλούν με φυλάκιση γιατί "προσπαθεί να αποδομήσεις τον Κολοκοτρώνη", ύβρεις γιατί είχα πει ότι σε περίπτωση ελληνοτουρκικού πολέμου προτιμώ να γίνω πρόσφυγας(όντως, είναι η πρώτη μου επιλογή.) ή χλευασμό για την "φιλοτουρκική" μου στάση όταν έγραφα ότι η Οθωμανική κατάκτηση δεν ήταν δα και τόσο τραγική(που είναι αλήθεια). Τώρα βλέπω ότι πχορουμιτες όπως η Naida και ο Mercury το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο που δεν μπορώ να ακολουθήσω. Τόσος κόπος, τόσες χαμένες γραμμές για να καταλήξω σαν τον λαγό που τον τρώει απο τη χελώνα. Χτες χαρακτηρίστηκα δεξιός, κάτι που με πόνεσε αφάνταστα :a040::a040::011:
Κοίτα, το ότι γουστάρεις... αντρογυναίκες δεν θα τις έλεγες, αλλα κάτι θηλυκά με μούσκουλα, μου είχε κινήσει την υποψία ότι το γιαλιζεις το πομολο, το εθνικιστικό εννοείται.
σ'εμένα μιλάς; Νομίζω με μπερδεύεις με τον Αλμπρέχτη :102:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Μαρ 2020, 16:49

Ναι σε εσένα μιλάω. Ποια ήταν εκείνη η ντοπογκομενα που παίζει στην Εθνική Ολλανδίας;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69767
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βρίσκομαι σε κρίση ταυτότητος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μαρ 2020, 16:50

Nero, αν σου πω ότι έπεσες θύμα αδέλφι και συ... τι θα καταλάβεις;

:D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών