Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Φεβ 2023, 15:48

Σήμερα πέρασα έξω από ξυλαδικο και είδα ουρές, και μπήκα να ρωτήσω ΤΙΜΟΥΛΑ??!!11 και μου λένε 13€ το τσουβαλι!!! :o

Μωρέ καλά σας κάνουν, σας έχουν βρει χιπστεροψωνακια και καλα σας κάνουν, δεν σας λυπάμαι καθόλου!
25 ΝΑ ΤΟ ΠΑΝΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2023, 15:49

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:37
Gherschaagk έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:25
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:18
21 βαθμοί το καλοριφέρ 24/7; δισεκατομμύρια να είχα δε θα έκανα
Κι όμως είναι το πιο αποτελεσματικό και οικονομικό σύστημα. Αν το έκλεινα το βράδυ, κι έφτανε στους 16 το πρωί, μέχρι να φτάσει 21,5 θα έκαιγε πολύ περισσότερο. Τώρα κάνει ένα τσακ στο 3ωρο με τα σώματα να είναι χλιαρά και ανεβάζει πάλι στην επιθυμητή θερμοκρασία. Για την τσέπη μου το κάνω.
Στο 21.5 όμως για να φτάσει δίνει πολύ πόνο. Τι να σου πω, ο καυστηρατζης μου έχει πει να το έχω στο 18 και τα βράδια* να το κατεβάζω στο 13-14 διότι από το 20 και πάνω καίει απίστευτα πολύ. Βέβαια παίζει ρόλο σε τι όροφο μένεις συν τα τετραγωνικά

Τώρα είδα αυτό που έγραψε πως αυτό συμβαίνει για ένα δύο δωμάτιο. Ναι έτσι ισχύει.

*σκέψου πως τα βράδια που είσαι σκεπασμένος αυτό θα καεί σχεδόν μόνιμα.
Επίσης τις ώρες που δεν είσαι σπίτι.
Δεν δίνει πόνο γιατί η θερμοκρασία μένει σχεδόν σταθερή. Και δεν πάει από το 18 στο 21 αλλά από το 20,5 στο 21. Επίσης το ότι ο θερμοστάτης λέει 21,5 δεν σημαίνει πως σε όλα τα σημεία του σπιτιού έχουμε 21,5. Πάντα έχεις απώλειες.

Ο καυστηριατζής καλά κάνει και σου λέει αυτά που σου λέει. Εμένα ο καυστηριατζής λέει σταθερή θερμοκρασία, αλλά και να μην το έλεγε ο καυστηριατζής, το λέει ο άντρας μου που είναι μηχανολόγος μηχανικός και είναι στο αντικείμενό του όλα αυτά.

Όλο το σπίτι είναι σαν μονοκατοικία γιατί η μοναδική μεσοτοιχία είναι στο σαλόνι. Επίσης όταν καίγαμε πετρέλαιο δίναμε για 3 μήνες με τον θερμοστάτη στους 20 την ημέρα και στους 17 το βράδυ 1500 για Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο, με το καλοριφέρ αναμμένο από αρχές Νοεμβρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, πρώτη χρονιά που είχαμε το παιδί στο σπίτι. Το ίδιο ποσό που δώσαμε όταν πρωτοβάλαμε αέριο για έναν ολόκληρο χρόνο, με κολλημένο τον θερμοστάτη στο 21,5. Η διαφορά ήταν πως στο πετρέλαιο είχαμε μια ολόκληρη οικοδομή έναν λέβητα και τώρα έχω ατομικό. Επίσης εκτός από το μπάνιο όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές στη διάρκεια της ημέρας. Από την ώρα που ανάβουμε το τζάκι, κλείνω την πόρτα στο σαλόνι για να μην επηρεάζεται ο θερμοστάτης και για να συνεχίσει να δουλεύει ο καυστήρας. Και τις επόμενες μέρες επειδή θα κάνει κρύο, θα ανοίξω και τις βάνες του σαλονιού.

Επίσης κοιτάω θερμοκρασίες και βλέπω πως τα πρωινά η χαμηλότερη θα είναι στους -4. Νταξει χαμηλή είναι αλλά τον έχω ξαναπάει σχολείο και με -5 και μου έλεγε πως κρυώνουν οι αστράγαλοί του. Οι μέρες μεγάλωσαν, όσο έχει ήλιο είναι καλά, θα επιβιώσουμε. Το πολύ- πολύ να του φορέσω κανένα ισοθερμικό φανελάκι τη Δευτέρα που θα είναι κλειστό το σχολείο από ολόκληρο το Σαββατοκύριακο. Η πλάκα είναι πως και στο σχολείο την Κυριακή κάποιος από τους δασκάλους θα ανεβάσει τον θερμοστάτη γιατί αν το αφήσουν για Δευτέρα πρωί, δεν θα ζεστάνει με τίποτα και θα ξέρουν πως θα κάψει περισσότερα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68635
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Φεβ 2023, 15:55

Ρε σεις, τί Δευτέρα πρωί; Όσες φορές ήταν να ανεβούμε σε βουνήσιο σπίτι με κανονικό χιόνι και όχι πεντάποντες ή δεκάποντες χιονάτες γόβες, πηγαίναμε δυο τρεις μέρες πριν για να φτυαρίσουμε μέχρι την πόρτα εισόδου και να ανάψουμε τζάκια κλπ για να επανέλθει σε στοιχειώδη θερμοκρασία επιβίωσης. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22938
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 15:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:39
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:26
. Το κλειστό σπίτι, αν δεν είμαι σε ορεινή περιοχή, το θεωρώ αποπνικτικό, χειμώνα-καλοκαίρι.
:smt023 Αυτό το έχω και εγώ παρόλο που δεν έχω κατοικίδια
Ε, ξέρω να διαλέγω σόγια. :P
Αυτά είναι αμοιβαία :003:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Φεβ 2023, 15:58

σχετικό άσχετο.

Ξέρει κάποιος να μας πει θετικά ποιοι υποχρεούνται σε αγορά αλυσίδων ή χιονοκουβερτών; Παίζει πολύ δεξιά αριστερά αλλά βλέπω διφορούμενες πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2023, 16:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:55
Ρε σεις, τί Δευτέρα πρωί; Όσες φορές ήταν να ανεβούμε σε βουνήσιο σπίτι με κανονικό χιόνι και όχι πεντάποντες ή δεκάποντες χιονάτες γόβες, πηγαίναμε δυο τρεις μέρες πριν για να φτυαρίσουμε μέχρι την πόρτα εισόδου και να ανάψουμε τζάκια κλπ για να επανέλθει σε στοιχειώδη θερμοκρασία επιβίωσης. :lol:
Μόνο που αυτό λέω, εγώ τουλάχιστον, σιγά τα ωα με το κρύο που θα έχει.

Επίσης αυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα, σε ότι αφορά εσωτερική θερμοκρασία σπιτιού, ο άντρας μου όταν πάει στο χωριό του ξέρει πως μέχρι να φύγει για πίσω, το σπίτι, που είναι κλειστό από τέλη Αυγούστου, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί γιατί απλούστατα δεν γίνεται μέσα σε δύο μέρες. Δεν τον πειράζει, ξέρει τι να περιμένει.

Όσο για το σχολείο, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν για να μην γυρίσει κανένας γονιός να πει πως τα είχαν για 6 ώρες στους 10 βαθμούς κελσίου να κάνουν μάθημα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2023, 16:08

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:36
enaon έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:34
η αυτόνομη θερμανση θέλει υποδομή σε σωληνώσεις και τοπικό καυστήρα. Τέτοιο εχεις ερμή, υγραερίου στο μπαλκόνι κάπου κλπ; Τότε τι σημασία εχει που εισαι στον 7ο;
Πετρέλαιο έχω. Και όχι δεν υπάρχει αυτόνομος καυστηρας/δεξαμενή. Μετράει η εταιρεία ώρες και πληρώνουμε ανάλογα κάθε μήνα. Με βάση τις ώρες που το είχα κάψει το υπολογίσαμε στα 300 λίτρα ετησίως
Η ωρομετρηση είναι το χειρότερο σύστημα. Το ξέρουμε, το ζήσαμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22938
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 16:10

Εντάξει δε γίνεται αλλιώς όμως.
Αν και με βάση του τι πλήρωσες για να βάλεις πετρέλαιο; βγαίνει στο τέλος σωστά
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Φεβ 2023, 16:19

σίγουρα γίνεται και αλλιως με θερμίδομετρητές, η χρονοχρέωση δεν εχει βαση σοβαρή, υποθετει οτι δεν θα αλλαξεις σώματα και θα έχεις κλειστά τα παράθυρα, ειναι υπολογισμένα αυτα στον συντελεστή, αν ανοιξεις παράθυρα κλέβεις κλπ.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2023, 16:20

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:10
Εντάξει δε γίνεται αλλιώς όμως.
Αν και με βάση του τι πλήρωσες για να βάλεις πετρέλαιο; βγαίνει στο τέλος σωστά
Το καλύτερο απ'όλα είναι ο δικός σου καυστήρας. Εμείς είχαμε φτάσει στο σημείο να μας απειλούν πως δεν συμφέρει η λειτουργία του λέβητα και ήθελαν να τον κλείσουν και να μην γεμίσουν ξανά τη δεξαμενή. Γέννησα καλοκαίρι και στην συνέλευση του Οκτωβρίου έλεγαν στον άντρα μου πως δεν είναι όλοι μπουρζουάδες σαν κι αυτόν να θέλουν θέρμανση στο σπίτι τους. Όλα πληρωμένα στην ώρα τους εν τω μεταξύ.

Μιλάμε για τέτοιους ξεφτίλες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Φεβ 2023, 16:21

Gherschaagk έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:55
Ρε σεις, τί Δευτέρα πρωί; Όσες φορές ήταν να ανεβούμε σε βουνήσιο σπίτι με κανονικό χιόνι και όχι πεντάποντες ή δεκάποντες χιονάτες γόβες, πηγαίναμε δυο τρεις μέρες πριν για να φτυαρίσουμε μέχρι την πόρτα εισόδου και να ανάψουμε τζάκια κλπ για να επανέλθει σε στοιχειώδη θερμοκρασία επιβίωσης. :lol:
Μόνο που αυτό λέω, εγώ τουλάχιστον, σιγά τα ωα με το κρύο που θα έχει.

Επίσης αυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα, σε ότι αφορά εσωτερική θερμοκρασία σπιτιού, ο άντρας μου όταν πάει στο χωριό του ξέρει πως μέχρι να φύγει για πίσω, το σπίτι, που είναι κλειστό από τέλη Αυγούστου, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί γιατί απλούστατα δεν γίνεται μέσα σε δύο μέρες. Δεν τον πειράζει, ξέρει τι να περιμένει.

Όσο για το σχολείο, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν για να μην γυρίσει κανένας γονιός να πει πως τα είχαν για 6 ώρες στους 10 βαθμούς κελσίου να κάνουν μάθημα.
Αυτό, έλα να το πεις στο Λιτόχωρο με ανοιχτά παράθυρα......................

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 04 Φεβ 2023, 16:23

Εμείς δεν είχαμε θέρμανση στο λύκειο ποτέ 🤣
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2023, 16:29

Στύγιος έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:21
Gherschaagk έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:55
Ρε σεις, τί Δευτέρα πρωί; Όσες φορές ήταν να ανεβούμε σε βουνήσιο σπίτι με κανονικό χιόνι και όχι πεντάποντες ή δεκάποντες χιονάτες γόβες, πηγαίναμε δυο τρεις μέρες πριν για να φτυαρίσουμε μέχρι την πόρτα εισόδου και να ανάψουμε τζάκια κλπ για να επανέλθει σε στοιχειώδη θερμοκρασία επιβίωσης. :lol:
Μόνο που αυτό λέω, εγώ τουλάχιστον, σιγά τα ωα με το κρύο που θα έχει.

Επίσης αυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα, σε ότι αφορά εσωτερική θερμοκρασία σπιτιού, ο άντρας μου όταν πάει στο χωριό του ξέρει πως μέχρι να φύγει για πίσω, το σπίτι, που είναι κλειστό από τέλη Αυγούστου, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί γιατί απλούστατα δεν γίνεται μέσα σε δύο μέρες. Δεν τον πειράζει, ξέρει τι να περιμένει.

Όσο για το σχολείο, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν για να μην γυρίσει κανένας γονιός να πει πως τα είχαν για 6 ώρες στους 10 βαθμούς κελσίου να κάνουν μάθημα.
Αυτό, έλα να το πεις στο Λιτόχωρο με ανοιχτά παράθυρα......................
Εγώ για ποιο λόγο να το πω; Ούτε πηγαίνω στον διευθυντή για να μαλώσω μαζί του όπως κάνουν μερικοί άλλοι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Φεβ 2023, 16:34

enterprise-psi έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:23
Εμείς δεν είχαμε θέρμανση στο λύκειο ποτέ 🤣
Ποιος από όλους είσαι στην φώτο, τύπε;

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Tι καιρο κανει εκει που ειστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Φεβ 2023, 16:35

Gherschaagk έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:29
Στύγιος έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:21
Gherschaagk έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:06


Μόνο που αυτό λέω, εγώ τουλάχιστον, σιγά τα ωα με το κρύο που θα έχει.

Επίσης αυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα, σε ότι αφορά εσωτερική θερμοκρασία σπιτιού, ο άντρας μου όταν πάει στο χωριό του ξέρει πως μέχρι να φύγει για πίσω, το σπίτι, που είναι κλειστό από τέλη Αυγούστου, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί γιατί απλούστατα δεν γίνεται μέσα σε δύο μέρες. Δεν τον πειράζει, ξέρει τι να περιμένει.

Όσο για το σχολείο, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν για να μην γυρίσει κανένας γονιός να πει πως τα είχαν για 6 ώρες στους 10 βαθμούς κελσίου να κάνουν μάθημα.
Αυτό, έλα να το πεις στο Λιτόχωρο με ανοιχτά παράθυρα......................
Εγώ για ποιο λόγο να το πω; Ούτε πηγαίνω στον διευθυντή για να μαλώσω μαζί του όπως κάνουν μερικοί άλλοι.
Έχω κάνει άπειρες σβούρες με παγετό και χιόνι παλιότερα για να φτάσω σχολείο, τα θυμάμαι και ανατριχιάζω , πάλι καλά που δεν σκοτώθηκα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών