Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Μαρ 2020, 02:14

Όταν είμαι με τους φίλους μου φορώ τα συναισθηματικά μου σώβρακα. Δεν θα προσέξω το νόημα όσων λέω όπως όταν γράφω στο πχόρουμ ή στο facebook (αν είχα) ή όπως όταν πρωτογνωρίζω κάποιον. Σεξιστικά στερεότυπα και φράσεις, ομοφοβικές και ρατσιστικές λέξεις, χρησιμοποιώ τα πάντα προκειμένου να περάσω όσο πιο σύντομα γίνεται το νόημα όσων έχω στο μυαλό μου. Ακόμα και αντικομουνιστικά ανέκδοτα θα πω αν τα έχω βρει αστεία. Αυτό βέβαια όταν είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μία γυναίκα, κάποιος από την ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα ή από οποιαδήποτε εθνική μειονότητα στην παρέα. Ο λόγος που προσέχω λίγο περισσότερο τι γράφω εδώ μέσα είναι ότι δεν ξέρω ποιος ή ποια θα το διαβάσει και τι συνέπειες θα έχουν στον ψυχισμό του διάφορες λέξεις ή τοποθετήσεις.
Κι ερωτώ σας: Είναι κακό να αναπαράγεις τοξικά στερεότυπα όταν βρίσκεσαι σε κύκλο που ξέρεις ότι δεν θα βλάψεις κανέναν; Ένας υπεύθυνος άθρεπος οφείλει να προσέχει το πώς φέρεται παντού ή φτάνει να προσέχει το να μην πληγώσει άθελά του κάποιον/α;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Μαρ 2020, 02:30

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:14

Κι ερωτώ σας: Είναι κακό να αναπαράγεις τοξικά στερεότυπα ;
Βασικά είναι σχεδόν αναπόφευκτο.

- Casper -

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 31 Μαρ 2020, 02:31

Κακό είναι να τα πιστεύεις.

Τα στερεότυπα αναπαράγονται, ακόμα και αν δεν πληγώνεις άμεσα κάποιο πρόσωπο.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Μαρ 2020, 02:37

- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:31
Κακό είναι να τα πιστεύεις.

Τα στερεότυπα αναπαράγονται, ακόμα και αν δεν πληγώνεις άμεσα κάποιο πρόσωπο.
Καμιά φορά όμως τα αναπαράγεις χωρίς να τα πιστεύεις. Ας πούμε ότι μια κοπέλα έχει ντυθεί... εμμ... άνετα. Το ντύσιμο αυτό έχω μάθει να το λέω "προκλητικό". Δεν είναι ότι πραγματικά πιστεύω ότι προκαλεί, ούτε θέλω να την κατακρίνω που το επέλεξε, αλλά αν θελήσω να το περιγράψω σε κάποιον, αυτή η λέξη θα μου έρθει πρώτα στο μυαλό :102: .
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

- Casper -

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 31 Μαρ 2020, 02:49

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:37
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:31
Κακό είναι να τα πιστεύεις.

Τα στερεότυπα αναπαράγονται, ακόμα και αν δεν πληγώνεις άμεσα κάποιο πρόσωπο.
Καμιά φορά όμως τα αναπαράγεις χωρίς να τα πιστεύεις. Ας πούμε ότι μια κοπέλα έχει ντυθεί... εμμ... άνετα. Το ντύσιμο αυτό έχω μάθει να το λέω "προκλητικό". Δεν είναι ότι πραγματικά πιστεύω ότι προκαλεί, ούτε θέλω να την κατακρίνω που το επέλεξε, αλλά αν θελήσω να το περιγράψω σε κάποιον, αυτή η λέξη θα μου έρθει πρώτα στο μυαλό :102: .
Α οκ. Κατάλαβα τι λες. Το έχω πάθει κι' εγώ. Αρχίζουν οι φίλες να βρίζουν και να λένε διάφορα περιστατικά, να παίρνουν φόρα, να παρασύρει η μια την άλλη και να πετάγομαι και να λέω "εντάξει μωρέ, όλοι μαλάκες, πάμε παρακάτω". Και αμέσως να λέω "ώπα, τι βλακεία είπες τώρα; βοηθάς έτσι ή καταφέρνεις το αντίθετο;". Ε το έπαθα 1-2 φορές στο παρελθόν και μετά όχι μόνο δεν τα λέω καν αλλά όταν τα ακούω εκνευρίζομαι και "αντιδρώ".

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Μαρ 2020, 02:56

- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:49
Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:37
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:31
Κακό είναι να τα πιστεύεις.

Τα στερεότυπα αναπαράγονται, ακόμα και αν δεν πληγώνεις άμεσα κάποιο πρόσωπο.
Καμιά φορά όμως τα αναπαράγεις χωρίς να τα πιστεύεις. Ας πούμε ότι μια κοπέλα έχει ντυθεί... εμμ... άνετα. Το ντύσιμο αυτό έχω μάθει να το λέω "προκλητικό". Δεν είναι ότι πραγματικά πιστεύω ότι προκαλεί, ούτε θέλω να την κατακρίνω που το επέλεξε, αλλά αν θελήσω να το περιγράψω σε κάποιον, αυτή η λέξη θα μου έρθει πρώτα στο μυαλό :102: .
Α οκ. Κατάλαβα τι λες. Το έχω πάθει κι' εγώ. Αρχίζουν οι φίλες να βρίζουν και να λένε διάφορα περιστατικά, να παίρνουν φόρα, να παρασύρει η μια την άλλη και να πετάγομαι και να λέω "εντάξει μωρέ, όλοι μαλάκες, πάμε παρακάτω". Και αμέσως να λέω "ώπα, τι βλακεία είπες τώρα; βοηθάς έτσι ή καταφέρνεις το αντίθετο;". Ε το έπαθα 1-2 φορές στο παρελθόν και μετά όχι μόνο δεν τα λέω καν αλλά όταν τα ακούω εκνευρίζομαι και "αντιδρώ".
Μου είναι δύσκολο να φέρω παραδείγματα τώρα χωρίς να αναπαράγω στερεότυπα. Αυτό που ρωτάω είναι: φαντάσου στο δικό σου παράδειγμα, ότι το να αυνανίζεται ένας άνδρας είναι κοινωνικά κατακριτέο. Ότι η λέξη "μαλάκας" να εκφράζει μεγάλη κοινωνική καταπίεση. Όταν λοιπόν έλεγες μέσα στο πχόρουμ ότι κάποιος είναι μαλάκας μπορεί να σε διάβαζε ένα μαλάκας και να σκεφτόταν "Τι κάνω ο καημένος; Την παίζω. Ενοχλώ κανέναν;" και να του χάλαγες το βράδυ, οπότε θα όφειλες να προσέχεις να μην χρησιμοποιείς αυτή τη λέξη αν δεν ήξερες τα άτομα στα οποία απευθύνεσαι. Αυτό σημαίνει όμως ότι δεν θα έπρεπε να το πεις ούτε κι όταν είσαι ανάμεσα στις φίλες σου, που ξέρεις ότι καμιά τους δεν είναι μαλάκας;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 31 Μαρ 2020, 02:58

αυτό που βλέπω εγώ είναι πως η σημερινή πολιτικά ορθή κοινωνία σας έχει γεμίσει με ενοχές όχι μόνο γι'αυτά που λέτε αλλά και γι'αυτά που τολμάτε να σκεφτείτε
η πολιτική ορθότητα είναι η πιο πονηρή και ύπουλη δικτατορία
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 31 Μαρ 2020, 03:15

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:58
αυτό που βλέπω εγώ είναι πως η σημερινή πολιτικά ορθή κοινωνία σας έχει γεμίσει με ενοχές όχι μόνο γι'αυτά που λέτε αλλά και γι'αυτά που τολμάτε να σκεφτείτε
η πολιτική ορθότητα είναι η πιο πονηρή και ύπουλη δικτατορία
:goodpost:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 31 Μαρ 2020, 03:27

Νήμα-ομάδα αυτοβοήθειας καταπιεσμενων σοϊμπόιδων.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Μαρ 2020, 08:34

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:56
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:49
Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:37


Καμιά φορά όμως τα αναπαράγεις χωρίς να τα πιστεύεις. Ας πούμε ότι μια κοπέλα έχει ντυθεί... εμμ... άνετα. Το ντύσιμο αυτό έχω μάθει να το λέω "προκλητικό". Δεν είναι ότι πραγματικά πιστεύω ότι προκαλεί, ούτε θέλω να την κατακρίνω που το επέλεξε, αλλά αν θελήσω να το περιγράψω σε κάποιον, αυτή η λέξη θα μου έρθει πρώτα στο μυαλό :102: .
Α οκ. Κατάλαβα τι λες. Το έχω πάθει κι' εγώ. Αρχίζουν οι φίλες να βρίζουν και να λένε διάφορα περιστατικά, να παίρνουν φόρα, να παρασύρει η μια την άλλη και να πετάγομαι και να λέω "εντάξει μωρέ, όλοι μαλάκες, πάμε παρακάτω". Και αμέσως να λέω "ώπα, τι βλακεία είπες τώρα; βοηθάς έτσι ή καταφέρνεις το αντίθετο;". Ε το έπαθα 1-2 φορές στο παρελθόν και μετά όχι μόνο δεν τα λέω καν αλλά όταν τα ακούω εκνευρίζομαι και "αντιδρώ".
Μου είναι δύσκολο να φέρω παραδείγματα τώρα χωρίς να αναπαράγω στερεότυπα. Αυτό που ρωτάω είναι: φαντάσου στο δικό σου παράδειγμα, ότι το να αυνανίζεται ένας άνδρας είναι κοινωνικά κατακριτέο. Ότι η λέξη "μαλάκας" να εκφράζει μεγάλη κοινωνική καταπίεση. Όταν λοιπόν έλεγες μέσα στο πχόρουμ ότι κάποιος είναι μαλάκας μπορεί να σε διάβαζε ένα μαλάκας και να σκεφτόταν "Τι κάνω ο καημένος; Την παίζω. Ενοχλώ κανέναν;" και να του χάλαγες το βράδυ, οπότε θα όφειλες να προσέχεις να μην χρησιμοποιείς αυτή τη λέξη αν δεν ήξερες τα άτομα στα οποία απευθύνεσαι. Αυτό σημαίνει όμως ότι δεν θα έπρεπε να το πεις ούτε κι όταν είσαι ανάμεσα στις φίλες σου, που ξέρεις ότι καμιά τους δεν είναι μαλάκας;
Πλάκα κάνεις έτσι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10305
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 31 Μαρ 2020, 09:42

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:14
Είναι κακό να αναπαράγεις τοξικά στερεότυπα
Εσύ είσαι ολόκληρος ένα τοξικό στερεότυπο
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Μαρ 2020, 09:48

Εγω με οποιαδηποτε γυναικα μιλαω και πληροι τα εμφανισιακα μου γουστα, το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγμα που σκεφτομαι οταν της μιλαω ειναι πως θα γινει να την γαμησω.
Αποκλειστικα και μονο αυτο σκεφτομαι. Ουτε 1% κατι αλλο.
Καλημερα της λεω και στην πραγματικοτητα εννοω: "ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΣΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΟΛΟΝ ΜΕΣΑ"

Νομιζω οτι και το 99% των ανδρων σε αυτον τον πλανητη κανει ακριβως το ιδιο.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14093
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 31 Μαρ 2020, 09:56

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:58
αυτό που βλέπω εγώ είναι πως η σημερινή πολιτικά ορθή κοινωνία σας έχει γεμίσει με ενοχές όχι μόνο γι'αυτά που λέτε αλλά και γι'αυτά που τολμάτε να σκεφτείτε
η πολιτική ορθότητα είναι η πιο πονηρή και ύπουλη δικτατορία
Η πλάκα είναι πως βρίζουν την θρησκεία γιατί λέει την βρίσκουν καταπιεστικη, την ίδια στιγμή που (αυτο)καταπιεζονται χειρότερα από την πολιτική κορεκτιλα.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 31 Μαρ 2020, 10:01

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:14
Ένας υπεύθυνος άθρεπος οφείλει να προσέχει το πώς φέρεται παντού ή φτάνει να προσέχει το να μην πληγώσει άθελά του κάποιον/α;
Οφείλει να προσπαθεί όπως και να χει.
Δεν είναι άσπρο κ μαύρο. Κάνουμε κ λάθη.

Το βασικό είναι να υπάρχει αντίληψη. Αλλά ποιο σημείο αναφοράς έχει αυτή η αντίληψη;

Θα μπορούσα να πω πως αρκεί κάποιος να είναι καλά με τον εαυτό του.
Κ πραγματικά αυτό αρκεί.
Για τον ίδιο.
Δε σημαίνει ομως πως η συμπεριφορά του θα είναι αποδεκτή επειδή ο ίδιος νιώθει καλά.

Έχω ακούσει πολλές φορές... Δε θέλω να πιέζομαι, να μη μιλάω.
Οκ.
Το καταλαβαίνω κ αυτό.
Μίλα. Αλλά πρόσεξε τα λόγια σου.
Πρόσεξε πως θα πεις αυτό που θα πεις.
Η διαφορά κρύβεται στον τρόπο που θα πεις κάτι.
Αν η ουσία αυτού που λες είναι για "βοήθεια", για "καλό", μπορεί να πάει στραφι με το να χρησιμοποιήσεις λάθος λόγια.
Ποια είναι τα σωστά λόγια;
Δε θα πω ποια είναι τα σωστά, αλλά θα πω πως... αυτά που αν σου πουν εσένα, δε θα σε ενοχλήσουν, είναι σίγουρα αποδεκτά.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

- Casper -

Re: Όσα λεν οι άντρες μεταξύ τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 31 Μαρ 2020, 10:22

Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:56
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:49
Βλήμα έγραψε:
31 Μαρ 2020, 02:37


Καμιά φορά όμως τα αναπαράγεις χωρίς να τα πιστεύεις. Ας πούμε ότι μια κοπέλα έχει ντυθεί... εμμ... άνετα. Το ντύσιμο αυτό έχω μάθει να το λέω "προκλητικό". Δεν είναι ότι πραγματικά πιστεύω ότι προκαλεί, ούτε θέλω να την κατακρίνω που το επέλεξε, αλλά αν θελήσω να το περιγράψω σε κάποιον, αυτή η λέξη θα μου έρθει πρώτα στο μυαλό :102: .
Α οκ. Κατάλαβα τι λες. Το έχω πάθει κι' εγώ. Αρχίζουν οι φίλες να βρίζουν και να λένε διάφορα περιστατικά, να παίρνουν φόρα, να παρασύρει η μια την άλλη και να πετάγομαι και να λέω "εντάξει μωρέ, όλοι μαλάκες, πάμε παρακάτω". Και αμέσως να λέω "ώπα, τι βλακεία είπες τώρα; βοηθάς έτσι ή καταφέρνεις το αντίθετο;". Ε το έπαθα 1-2 φορές στο παρελθόν και μετά όχι μόνο δεν τα λέω καν αλλά όταν τα ακούω εκνευρίζομαι και "αντιδρώ".
Μου είναι δύσκολο να φέρω παραδείγματα τώρα χωρίς να αναπαράγω στερεότυπα. Αυτό που ρωτάω είναι: φαντάσου στο δικό σου παράδειγμα, ότι το να αυνανίζεται ένας άνδρας είναι κοινωνικά κατακριτέο. Ότι η λέξη "μαλάκας" να εκφράζει μεγάλη κοινωνική καταπίεση. Όταν λοιπόν έλεγες μέσα στο πχόρουμ ότι κάποιος είναι μαλάκας μπορεί να σε διάβαζε ένα μαλάκας και να σκεφτόταν "Τι κάνω ο καημένος; Την παίζω. Ενοχλώ κανέναν;" και να του χάλαγες το βράδυ, οπότε θα όφειλες να προσέχεις να μην χρησιμοποιείς αυτή τη λέξη αν δεν ήξερες τα άτομα στα οποία απευθύνεσαι. Αυτό σημαίνει όμως ότι δεν θα έπρεπε να το πεις ούτε κι όταν είσαι ανάμεσα στις φίλες σου, που ξέρεις ότι καμιά τους δεν είναι μαλάκας;
:roll:

Ξέχνα τότε το παράδειγμα (και την ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ του σημασία που προφανώς δεν το εννοούσα έτσι) και μείνε στο γενικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών