Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23193
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Ιούλ 2020, 09:57

Ον τόπικ, δεν ξέρω πολλά για τα καθαρά συμπληρώματα D, αλλά μουρουνέλαιο (ιχθυέλαιο βασικά) έπαιρνα 2 εξάμηνα πριν 2 χρονια ως προτεινόμενα από τον γιατρό μου, γιατί σε κατι εξετάσεις που ειχα κανει εκεινη την περίοδο είχα αρπάξει μια χοληστερίνη στο 215-κοντά 220, ενώ γενικά οι εξετάσεις μου ηταν άψογες (ζάχαρο μόλις λίγο πιο πάνω απο το κατώτατο όριο, ενώ είμαι φουλ γλυκατζής και παθαίνω στερητικό σύνδρομο αν δεν βάλω τουλάχιστον 2 φορές μέσα στη μέρα κάτι γλυκό στο στόμα μου, βιταμίνη d στα ύψη κτλ) κι ετσι ο γιατρός μου πρότεινε κατι ιχθυέλαια φόρτε + να φτιάξω λιγο τη διατροφή/γυμναστική μου και να αράξω λίγο την πέτσα μου γενικότερα. Ηταν μια περίοδος που εκανα σκατοδιατροφή και ήμουν φουλ στο αγχος απο δουλειά και απο κάμποσα άλλα προσωπικά/οικογενειακά θέματα.
Τα πήρα για όσο χρειάστηκε + το ότι ίσιωσα και τη διατροφή μου, και το επομενο 6μηνο τα επίπεδα χοληστερίνης επανήλθαν όντως στα φυσιολογικά μου επίπεδα. Μου προτεινε να τα πάρω για ενα ακόμα 6μηνο και μετά να τα αφήσω.


Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 17 Νοέμ 2020, 18:28

Τελευταία και λόγω της πανδημίας γίνεται αρκετή συζήτηση για τη Βιταμίνη D, τη γνωστή και ως «βιταμίνη του Ήλιου», τις ευεργετικές της ιδιότητες αλλά και το παράδοξο να εμφανίζει χαμηλά επίπεδα σε πληθυσμούς χωρών, όπως οι μεσογειακές, που έχουν ηλιοφάνεια στο μεγαλύτερο διάστημα του έτους.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα δημοσίευση στην επίσημη ιστοσελίδα του Γενικού Νοσοκομείου Ηρακλείου «Βενιζέλειο» θα λύσει τις βασικές μας απορίες αλλά και θα μας δώσει χρήσιμες πληροφορίες για την ενεργοποίηση και την πρόσληψη της βιταμίνης D από τον οργανισμό μας.
https://www.biscotto.gr/vitamini-d-pos- ... toso-ilio/
https://www.venizeleio.gr/vitamini-d-ap ... erotimata/

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Νοέμ 2020, 20:13

Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:22
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:18
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:01

Εξαρτάται την εποχή ρε δικέ μου. Τον χειμώνα ξέρεις πολλούς να αποφεύγουν την ζεστασιά των ακτίνων του ηλίου;
Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.
Θα ήταν καλή φάση, τύπε, να έχουμε μπάρες σαν την ένδειξη μπαταρίας των κινητών, που να μας δείχνουν πόσο βιταμίνη D και άλλα θρεπτικά συστατικά έχουμε στον οργανισμό μας και πόσο ακόμα χρειαζόμαστε για να είμαστε κομπλέ.

Ήθελα να 'ξερα με τι ασχολούνται οι επιστήμονες...
Η ντε είναι ψιλοτρίβιαλ, με τον διαβήτη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Νοέμ 2020, 20:15

ΜΟΥΝΑΡΕλαιο θελουμε να δοκιμασουμε.
Μονο τοτε θα δουμε διαφορα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Νοέμ 2020, 20:16

sys3x έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:13
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:22
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:18


Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.
Θα ήταν καλή φάση, τύπε, να έχουμε μπάρες σαν την ένδειξη μπαταρίας των κινητών, που να μας δείχνουν πόσο βιταμίνη D και άλλα θρεπτικά συστατικά έχουμε στον οργανισμό μας και πόσο ακόμα χρειαζόμαστε για να είμαστε κομπλέ.

Ήθελα να 'ξερα με τι ασχολούνται οι επιστήμονες...
Η ντε είναι ψιλοτρίβιαλ, με τον διαβήτη.
Τι εννοείς, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 17 Νοέμ 2020, 20:18

ST48410 έγραψε:
13 Ιουν 2020, 19:57
Bazoomba έγραψε:
13 Ιουν 2020, 19:54
ST48410 έγραψε:
13 Ιουν 2020, 19:48


Με γνωστό μου μικροβιολόγο που έχω μιλήσει μου λέει ότι παρατηρεί συχνά έλλειψη. Πως εξηγείται αυτό δεδομένου ότι ο μέσος εργαζόμενος που πάει στη δουλειά του θα εκτεθεί στον ήλιο πολύ περισσότερο στην καθημερινή του μετακίνηση;
οι UVB μπλοκαρονται απο το γυαλι, πρεπει να εχεις αμεση επαφη με τον ηλιο και δεν αρκουν 10 λεπτα
Ποιο γυαλί; Του αυτοκινήτου/λεωφορείου; Κάθε φορά που θα πάω στην δουλειά και βγαίνω στο δρόμο εκτίθεμαι στον ήλιο για κάποιο χρονικό διάστημα. Το ίδιο και σε άλλες δραστηριότητες (ψώνια, βόλτα, άπλωμα ρούχων κλπ). Πόση ώρα χρειάζεται;
Όλα τα γυαλιά, ακομα και τα πιο φθηνά ηλίου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Νοέμ 2020, 20:41

Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:15
ΜΟΥΝΑΡΕλαιο θελουμε να δοκιμασουμε.
Μονο τοτε θα δουμε διαφορα.
Μη βρείτε μουνάρα, εκεί να της βγάλετε το λάδι.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 21:30

don't speak έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:41
Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:15
ΜΟΥΝΑΡΕλαιο θελουμε να δοκιμασουμε.
Μονο τοτε θα δουμε διαφορα.
Μη βρείτε μουνάρα, εκεί να της βγάλετε το λάδι.
έχουμε ευγενείς σκοπούς τύπε, δεν θα το κρατήσουμε, θα της το δώσουμε στο χέρι

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Νοέμ 2020, 22:42

don't speak έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:41
Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:15
ΜΟΥΝΑΡΕλαιο θελουμε να δοκιμασουμε.
Μονο τοτε θα δουμε διαφορα.
Μη βρείτε μουνάρα, εκεί να της βγάλετε το λάδι.
:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Νοέμ 2020, 12:41

Feindflug έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:16
sys3x έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:13
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:22


Θα ήταν καλή φάση, τύπε, να έχουμε μπάρες σαν την ένδειξη μπαταρίας των κινητών, που να μας δείχνουν πόσο βιταμίνη D και άλλα θρεπτικά συστατικά έχουμε στον οργανισμό μας και πόσο ακόμα χρειαζόμαστε για να είμαστε κομπλέ.

Ήθελα να 'ξερα με τι ασχολούνται οι επιστήμονες...
Η ντε είναι ψιλοτρίβιαλ, με τον διαβήτη.
Τι εννοείς, τύπε;
Γίνεται ήδη αυτό που λες για τον διαβήτη, η D δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Νοέμ 2020, 12:52

Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:18

Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.
Επιτέλους κάποιος το είπε.
Δεν γίνεται παραγωγή βιταμίνης D επειδή είμαστε σε ηλιόλουστη χώρα και είμαστε εκτεθειμένοι στο φως.
Φοράμε τα ρούχα μας και αυτό το γεγονός αρκεί για την μη-παραγωγή.
Πρέπει να είμαστε γυμνοί (δεν κάνω πλάκα) και συνεχώς κάτω από τον ήλιο,για να είμαστε πλήρεις από D.

Στην Ελλάδα υπάρχει έλλειψη D και αυτό οφείλεται στο ότι,όπως σωστά αναφέρθηκε,κατά κανόνα αποφεύγουμε τον έντονο ήλιο.Οι δυο-τρεις ώρες που θα εκτεθούμε στις ακτίνες του (είτε με ρούχα είτε με κάτι άλλο, μαγιώ π.χ.),δεν αρκούν.

Το μουρουνέλαιο φυσικά και κάνει δουλειά,επίσης αυξάνει την ικανότητα του εγκεφάλου για πνευματικές διεργασίες.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Νοέμ 2020, 12:55

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:39
SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:31
Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:26


Ας σοβαρευτούμε.
Είμαι πολύ σοβαρός. Εγώ προσωπικά που έχω πολύ ανοιχτό δέρμα έχω έλλειψη. Πράγμα που μου είχε φανεί πολύ περίεργο γιατί εκτός των άλλων πήγαινα συχνά για τρέξιμο. Αλλά μία ωρίτσα ένα απόγευμα τελικά δεν προσφέρει αρκετή έκθεση στον ήλιο. Νομίζω πως οι περισσότεροι υπερεκτιμούν την έκθεση τους στον ήλιο.
Δεν σου ζητάει κανείς να μαυρίσεις. Με ένα δεκάλεπτο έχεις πάρει ό,τι χρειάζεσαι.
Σε καμμία περίπτωση,δέκα ώρες εννοείς μάλλον.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17544
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 18 Νοέμ 2020, 12:56

Υποθέτω (απλή υπόθεση δεν το έχω δει/ακούσει από κάποιον επιστήμονα) ότι το αντηλιακό το καλοκαίρι στην παραλία δεν θα συνδράμει στην παραγωγή της βιταμίνης D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών