Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 20:05

SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:38

Υπονοείς πως θα έλεγε κάτι σοβαρό ο Antigeist
Ένας μαλάκας μου είχε πει ότι η πρόσληψη βιταμίνης D εμποδίζεται από τα γυαλιά ηλίου και δεν το είχα ψάξει παραπάνω. Αλλά τώρα είδα ότι δεν ισχύει και ότι μόνο η δερματική έκθεση παίζει ρόλο.

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 20:09

SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:55
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:48
Τόσα πράγματα κυκλοφορούν στην αγορά που είναι εμπλουτισμένα με βιταμίνη D. Γάλα, μαργαρίνες κτλ. https://www.google.com/amp/s/www.inside ... 8-12%3famp

Δεν έχει νόημα να ανησυχεί κανείς αν τρώει σωστά.
Άντε πάλι. Βρε πασά μου μου ποστάρεις αγγλικό σύνδεσμο. Στην Ελλάδα ξέρεις αν τα προϊόντα είναι ενισχυμένα? Και τα ψάρια που έχουν (σολομός, τόνος) δεν τα καταναλώνουμε πολύ. Εμείς στηριζόμαστε στον ήλιο αλλά οι περισσότεροι αν το σκεφτείς δεν έχουμε όσο έκθεση όσο νομίζουμε.
Τα προϊόντα τροφίμων που διακινούνται στην Ελλάδα πληρούν κάποιες αυστηρές προδιαγραφές της ευρωπαϊκής ένωσης. Είναι παράλογο να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει στο ελληνικό supermarket πλήθος τέτοιων ενισχυμένων προϊόντων. Κοίτα στην πίσω πλευρά.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9154
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 05 Ιούλ 2020, 20:14

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:05
SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:38

Υπονοείς πως θα έλεγε κάτι σοβαρό ο Antigeist
Ένας μαλάκας μου είχε πει ότι η πρόσληψη βιταμίνης D εμποδίζεται από τα γυαλιά ηλίου και δεν το είχα ψάξει παραπάνω. Αλλά τώρα είδα ότι δεν ισχύει και ότι μόνο η δερματική έκθεση παίζει ρόλο.
:lol:
Αρα το αρθρο που παρεθεσες δεν το κοιταξες.
Ο φιλος σου μαλλον.σου ειπε πως τα συμβατικα.γυαλια(τζαμια παραθυρων) εμποδιζουν την συνθεση της D, πραγμα που ειπωθηκε σε αυτο το νημα 3 σελιδες πισω...
Παλια προσεχες περισσοτερο, αλλα γουι καντ μπλειμ γιου
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 05 Ιούλ 2020, 20:18

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:09
Τα προϊόντα τροφίμων που διακινούνται στην Ελλάδα πληρούν κάποιες αυστηρές προδιαγραφές της ευρωπαϊκής ένωσης. Είναι παράλογο να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει στο ελληνικό supermarket πλήθος τέτοιων ενισχυμένων προϊόντων. Κοίτα στην πίσω πλευρά.
Σκας γάιδαρο. Φυσικά και κοιτάω στην πίσω πλευρά, αυτό λέμε εδώ και 5 σελίδες. Φυσικά και υπάρχει ενισχυμένο γάλα που θα κάνει 2+ ευρώ το λίτρο. Σου λέω πως αυτή η πρακτική να βάζουν βιταμίνες στα προϊόντα δεν εφαρμόζεται ευρέως.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29686
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Ιούλ 2020, 20:24

Εικόνα

Εγώ πάντως παίρνω αυτή τη μολλερς

Εικόνα
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 20:48

SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 18:46

Τρώνε περισσότερα ψάρια με πολύ λίπος ή πράγματι τα τρόφιμα τους είναι ενισχυμένα με βιταμίνη Δ. Αν και έχω ακούσει από fitness forums πως υπάρχει στην κουλτούρα τους το μουρουνέλαιο σαν συμπλήρωμα.
Έλα ρε συ, τα λιμνόψαρα έχουν πιο πολύ από τα δικά μας; Πχ το σκουμπρί που τρώμε αβέρτα εδώ έχει αρκετή ποσότητα, πιο πολύ από σολωμό, αλλά και από σαρδέλες θα πάρεις άνετα. Ναι, οι σολωμοί κλπ μπορεί, αλλά δεν είναι μόνο τα ψάρια. Επίσης μια χαρά φτάνει, δεν ισχύει ότι είναι λίγο, η διατροφή μας έχει αρκετά. Αυγά, συκώτια, γαλακτοκομικά, μανιτάρια.

Σε ό,τι αφορά τα ενισχυμένα, έχουμε στην Ελλάδα κανονικά, σου λέω τα δημητριακα μου και το γάλα μου έχουν, η πορτοκαλάδα επίσης. Τώρα τσέκαρα και το μπεσέλ στο ψυγείο, έχει φουλ. Ε νομίζω είσαι υπερβολικός.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 20:53

Άσχετο, αλλά έφαγα φλασιά. Μήπως φοράς μόνιμα αντηλιακό με μεγάλο δείκτη προστασίας;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23253
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιούλ 2020, 20:59

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Και τα στρείδια περιέχουν τρομερή ποσότητα D. Όχι όλα τα οστρακοειδή*, αλλά τα στρείδια συγκεκριμένα.

*μπορεί και εκεινα να περιέχουν ενα σημαντικό ποσοστό, δεν ξερω, αλλά τα στρείδια είναι πυρηνική βόμβα από D.

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 20:59

Bazoomba έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:14
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:05
SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:38

Υπονοείς πως θα έλεγε κάτι σοβαρό ο Antigeist
Ένας μαλάκας μου είχε πει ότι η πρόσληψη βιταμίνης D εμποδίζεται από τα γυαλιά ηλίου και δεν το είχα ψάξει παραπάνω. Αλλά τώρα είδα ότι δεν ισχύει και ότι μόνο η δερματική έκθεση παίζει ρόλο.
:lol:
Αρα το αρθρο που παρεθεσες δεν το κοιταξες.
Ο φιλος σου μαλλον.σου ειπε πως τα συμβατικα.γυαλια(τζαμια παραθυρων) εμποδιζουν την συνθεση της D, πραγμα που ειπωθηκε σε αυτο το νημα 3 σελιδες πισω...
Παλια προσεχες περισσοτερο, αλλα γουι καντ μπλειμ γιου
Γυαλιά ηλίου μου είχε πει όταν τον είχα ρωτήσει γιατί δεν φοράει ποτέ. Εσύ είσαι που δεν προσέχεις. Άμα πρόσεχες θα είχες δει ότι μόλις πόσταρα τρελές μαλακίες από έναν ψευδοεπιστήμονα και κανείς δεν το πήρε πρέφα ούτε εσύ που υποτίθεται προσέχεις.

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 21:00

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:48
SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 18:46

Τρώνε περισσότερα ψάρια με πολύ λίπος ή πράγματι τα τρόφιμα τους είναι ενισχυμένα με βιταμίνη Δ. Αν και έχω ακούσει από fitness forums πως υπάρχει στην κουλτούρα τους το μουρουνέλαιο σαν συμπλήρωμα.
Έλα ρε συ, τα λιμνόψαρα έχουν πιο πολύ από τα δικά μας; Πχ το σκουμπρί που τρώμε αβέρτα εδώ έχει αρκετή ποσότητα, πιο πολύ από σολωμό, αλλά και από σαρδέλες θα πάρεις άνετα. Ναι, οι σολωμοί κλπ μπορεί, αλλά δεν είναι μόνο τα ψάρια. Επίσης μια χαρά φτάνει, δεν ισχύει ότι είναι λίγο, η διατροφή μας έχει αρκετά. Αυγά, συκώτια, γαλακτοκομικά, μανιτάρια.

Σε ό,τι αφορά τα ενισχυμένα, έχουμε στην Ελλάδα κανονικά, σου λέω τα δημητριακα μου και το γάλα μου έχουν, η πορτοκαλάδα επίσης. Τώρα τσέκαρα και το μπεσέλ στο ψυγείο, έχει φουλ. Ε νομίζω είσαι υπερβολικός.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 21:00

vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:59
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Και τα στρείδια περιέχουν τρομερή ποσότητα D. Όχι όλα τα οστρακοειδή*, αλλά τα στρείδια συγκεκριμένα.

*μπορεί και εκεινα να περιέχουν ενα σημαντικό ποσοστό, δεν ξερω, αλλά τα στρείδια είναι πυρηνική βόμβα από D.
Nandros
:smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23253
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιούλ 2020, 21:02

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:00
vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 20:59
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Και τα στρείδια περιέχουν τρομερή ποσότητα D. Όχι όλα τα οστρακοειδή*, αλλά τα στρείδια συγκεκριμένα.

*μπορεί και εκεινα να περιέχουν ενα σημαντικό ποσοστό, δεν ξερω, αλλά τα στρείδια είναι πυρηνική βόμβα από D.
Nandros
:smt005:
Ο νάνδρος ειδικεύεται στις πεταλίδες. :003:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 21:02

vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:02

Ο νάνδρος ειδικεύεται στις πεταλίδες. :003:
This last year. Με τα αναβολικά οι πεταλίδες γίνονται στρείδια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23253
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιούλ 2020, 21:04

:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών