Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Ιουν 2020, 13:58

Όντως υπάρχει "περίεργο" πρόβλημα στην Ελλάδα (αλλά και στη νότιο Ιταλία), με την ανεπάρκεια της D3 που παρατηρείται.
Τα φυσιολογικά επίπεδα παρουσίας της D3 είναι 25-30%.
Σε πρόσφατες εξετάσεις (η D3 χρειαζεται ειδική εξέταση), είχα είπεδο 18%, το οποίο χαρακτηρίζεται ως "ήπια έως μέτρια ανεπάρκεια".
Παρ' όλο που εκτίθεμαι στον ήλιο, επειδή είμαι μελαχρινός προφανώς χρειάζομαι περισσότερη έκθεση.

Αναφορικά με τα συμπληρώματα διατροφής (περιλαμβανομένου και του μουρουνελαίου), όπως είπαν και άλλοι, σε μια ισορροπημένη διατροφή, είναι παντελώς άχρηστα.
Αλλά η τηλεόραση και οι διαφημίσεις της, επετείνουν την καταναλωτική μας προδιάθεση και πιστεύουμε σε μια διαφήμιση που, για παράδειγμα, μας βεβαιώνει πως μια κρέμα προσώπου που περιέχει κολλαγόνο, θα κάνει το δέρμα μας νεανικό. Παρ' όλο που οι δερματολόγοι έχουν εξηγήσει πως το μόριο του κολλαγόνου είναι τόσο μεγάλο, που δεν μπορεί να διαπεράσει τον φραγμό του δέρματος.
Αλλά ο δερματολόγος θα ακουστεί (αν ακουστεί) μια φορά το χρόνο, ενώ οι διαφημίσεις καθημερινά.

Γαι να μην παρεξηγηθώ, σε περιπτώσεις που όντως παρατηρείται μία έλλειψη, η χορήγηση εξωτερικών συμπληρωμάτων θα βοηθήσει στην επαναφορά του ελλείποντος στοιχείου στα φυσιολογικά επίπεδα, αλλά από εκεί και πέρα οφείλουμε να διατρεφόμαστε σωστά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Ιουν 2020, 14:01

Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:52
ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:36
omg kai 3 lol έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:31




:smt023

δεν ειναι τυχαιο οτι οσους γνωστους γνωριζω που πληρωνουν σε διατροφολογους ανεξαρτητως παθησης και ηλικιας ολοι αυτοι αγνοουν την διαλειμματικη διατροφη/νηστεια γιατι μετα πως θα τους βγαλουν προγραμμα με 15 "εξειδικευμενα" μικρογευματα μεσα στην ημερα για 7 ημερες την εβδομαδα.. ωστε να τους σερνουν απο τη μυτη/στομαχι
Καλά είναι αυτά που λέτε και μπορεί να ισχύουν. Εγώ όμως μίλησα με μεγάλης ηλικίας μικροβιολόγο ο οποίος μου λέει τι βλέπει στις εξετάσεις. Του κάνει εντύπωση που βλέπει μειωμένα επίπεδα D, ενώ έχουμε τόσο ήλιο. Και δεν πουλάει συμπληρώματα, ούτε σε μένα, ούτε γενικά. Βασικά δεν συνταγογραφεί. Επειδή είναι και κάτι παραπάνω από γνωστός και δεν παίζει να μου είπε ψέματα αφού δεν έχει να κερδίσει κάτι, η εξήγηση που δίνετε δεν με καλύπτει.
Εμένα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Όλοι με το που τους βλέπει ο ήλιος πηγαίνουν κάτω από μια σκιά για να συνεχίσουν το περπάτημα τους πχ.
Εξαρτάται την εποχή ρε δικέ μου. Τον χειμώνα ξέρεις πολλούς να αποφεύγουν την ζεστασιά των ακτίνων του ηλίου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Von Mackensen

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 14 Ιουν 2020, 14:18

Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:01
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:52
ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:36


Καλά είναι αυτά που λέτε και μπορεί να ισχύουν. Εγώ όμως μίλησα με μεγάλης ηλικίας μικροβιολόγο ο οποίος μου λέει τι βλέπει στις εξετάσεις. Του κάνει εντύπωση που βλέπει μειωμένα επίπεδα D, ενώ έχουμε τόσο ήλιο. Και δεν πουλάει συμπληρώματα, ούτε σε μένα, ούτε γενικά. Βασικά δεν συνταγογραφεί. Επειδή είναι και κάτι παραπάνω από γνωστός και δεν παίζει να μου είπε ψέματα αφού δεν έχει να κερδίσει κάτι, η εξήγηση που δίνετε δεν με καλύπτει.
Εμένα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Όλοι με το που τους βλέπει ο ήλιος πηγαίνουν κάτω από μια σκιά για να συνεχίσουν το περπάτημα τους πχ.
Εξαρτάται την εποχή ρε δικέ μου. Τον χειμώνα ξέρεις πολλούς να αποφεύγουν την ζεστασιά των ακτίνων του ηλίου;
Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.

Von Mackensen

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 14 Ιουν 2020, 14:20

ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:56
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:52
Εμένα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Όλοι με το που τους βλέπει ο ήλιος πηγαίνουν κάτω από μια σκιά για να συνεχίσουν το περπάτημα τους πχ.
Είμαι ένας από αυτούς :)

Ωστόσο πως απλώνεις ρούχα σε ταράτσα χωρίς να σε δει ήλιος; Πως περνάς το δρόμο απέναντι; Πως διασχίζεις μια πλατεία; Που κολυμπάς σε σκιά; κοκ

Για το κολύμπι ειδικά αφού πλακώνονται όλοι φουλ στο αντηλιακό πρώτον, δεύτερον πόσα μπάνια κάνει ο μέσος Έλληνας πλέον το καλοκαίρι;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Ιουν 2020, 14:22

Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:18
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:01
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:52


Εμένα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Όλοι με το που τους βλέπει ο ήλιος πηγαίνουν κάτω από μια σκιά για να συνεχίσουν το περπάτημα τους πχ.
Εξαρτάται την εποχή ρε δικέ μου. Τον χειμώνα ξέρεις πολλούς να αποφεύγουν την ζεστασιά των ακτίνων του ηλίου;
Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.
Θα ήταν καλή φάση, τύπε, να έχουμε μπάρες σαν την ένδειξη μπαταρίας των κινητών, που να μας δείχνουν πόσο βιταμίνη D και άλλα θρεπτικά συστατικά έχουμε στον οργανισμό μας και πόσο ακόμα χρειαζόμαστε για να είμαστε κομπλέ.

Ήθελα να 'ξερα με τι ασχολούνται οι επιστήμονες...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Ιουν 2020, 14:25

Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:20
Δεν θυμάμαι Φθινόπωρο που να μην έχω πάρει κάπως χρώμα, παρότι δεν κάνω ποτέ ηλιοθεραπεία. Δεν ξέρω. Ενδιαφέρουσες οι οπτικές σας πάντως

Von Mackensen

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 14 Ιουν 2020, 14:32

Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:22
Von Mackensen έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:18
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2020, 14:01

Εξαρτάται την εποχή ρε δικέ μου. Τον χειμώνα ξέρεις πολλούς να αποφεύγουν την ζεστασιά των ακτίνων του ηλίου;
Σωστό αλλά το χειμώνα φοράς πολλά ρούχα από τη μια και από την άλλη δεν έχει τόσο ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φαίνεται δε ότι το να σε δει ο ήλιος στην κουτέλα και στις παλάμες δεν αρκεί.(τουλάχιστον όχι για να φτάσει η D στα όρια που μας λένε ότι πρέπει να φτάσει.
Θα ήταν καλή φάση, τύπε, να έχουμε μπάρες σαν την ένδειξη μπαταρίας των κινητών, που να μας δείχνουν πόσο βιταμίνη D και άλλα θρεπτικά συστατικά έχουμε στον οργανισμό μας και πόσο ακόμα χρειαζόμαστε για να είμαστε κομπλέ.

Ήθελα να 'ξερα με τι ασχολούνται οι επιστήμονες...
Και γαμω θα ηταν :D

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48620
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Ιουν 2020, 14:37

έχετε δει διαφορά?
Εγώ έχω δεί κύκλους να σκάνε.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 14 Ιουν 2020, 23:39

Σπύρος έγραψε:
13 Ιουν 2020, 20:55
Feindflug έγραψε:
13 Ιουν 2020, 20:48
Βρε λες να απορροφούσαν D οι τύποι;

Εικόνα
Όχι αυτοί έχουν τα χέρια τους κάθετα στις ακτίνες του Ηλίου για μέγιστη απορρόφηση(βλέπε και φωτοβολταϊκά).
:lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 14 Ιουν 2020, 23:50

Hell Strong Focus με Βιταμίνες B2, B3, B5, B6, B12, C AND D, L-Καρνιτίνη και Μαγνήσιο
Έχω να αρρωστήσω χρόνια

Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28223
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 14 Ιουν 2020, 23:58

Οπως τα λεει ο φοσιλης
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιουν 2020, 20:36

ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:50
ammophila έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:38
μεγάλης ηλικίας; μικροβιολόγο. δηλαδή;
Κοντά στη σύνταξη. Τι σημασία έχει; Σου λέω ότι ο άνθρωπος είναι παραπάνω από απλός γνωστός. Οικογενειακός φίλος και δεν πουλάει χαπάκια ή οτιδήποτε. Όταν έκανε εξετάσεις σε συγγενικό μου πρόσωπο διέγνωσε χαμηλή D και πάνω στη συζήτηση μου είπε ότι είναι κάτι συχνό αντίθετα με ότι θα περίμενε κάποιος δεδομένης της ηλιοφάνειας στην Ελλάδα.

.

Αθώο μου αγοράκι.....

Ο καταθλιπτικός κλείνει τά σκούρα....τα πατζούρια.... :102:

Πολλοί οι καταθλιπτικοί.....εκατομμύρια.....


Κυκλοφορει στούς δρόμους διαφήμιση μέ ερευνητικό συμπέρασμα.....

Τό 90 % του καθημερινού χρόνου ζούμε σε κλειστούς χώρους..... :102: ... :fp: ...

Εδώ βαριούνται νά γαμήσουν....νά περπατήσουν....νά πάνε από δώ....εκεί.... :102:

Πάρτε τώρα τά αρχίδια τής Βιταμίνης.... :102:



Η ζωή του Ελλην είναι Υπαίθριος....

Ελεγε ο Περικλέας ο Γιαννόπουλος....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Ιουν 2020, 20:40

Null έγραψε:
14 Ιουν 2020, 23:50
Hell Strong Focus με Βιταμίνες B2, B3, B5, B6, B12, C AND D, L-Καρνιτίνη και Μαγνήσιο
Έχω να αρρωστήσω χρόνια

Εικόνα
Έχει και ελαιόλαδο μέσα, γιατί η D είναι λιποδιαλυτή;
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 16 Ιουν 2020, 20:44

Η d είναι λιποδιαλυτη από την μάνα της, αλλά με ένα δυο ενδοεστεροποιησεις της την γαμάνε
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 16 Ιουν 2020, 20:44

Εχω τημ εντυπωση οτι το μουρουνελαιο το παιρνεις κυριως για τα ω3 λιπαρα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών