Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 05 Ιούλ 2020, 17:03

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:48

Εντάξει, δεν επεμβαίνω παραπάνω, εφόσον το έχεις παρατηρήσει, πάσο. :wave:
Δεν δεχόμαστε τόση υπεριώδη που να αρκεί ένα δεκάλεπτο.
Εικόνα
https://www.livescience.com/46701-andes ... sured.html

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:53

Έχεις ικανές ποσότητες, αν δεν μετατρέπεται, έχεις θέμα ακόμα και με το μουρουνέλαιο. Για να μην έχεις, σημαίνει ότι μια χαρά δουλεύει το συκώτι σου (και νεφρά), άρα επανερχόμαστε στο ότι μια χαρά δουλεύει το σύστημά σου.

Ποιό γάλα πίνεις από περιέργεια;
Σεργάλ, λύκας, ροδόπη. Και τα δημητριακά που βλέπω έχουν ελάχιστη ποσότητα σε σχέση με αυτή που παίρνω. Μία φυσική πηγή όπως είναι το μουρουνέλαιο πρέπει να έχει καλύτερη απορρόφηση, γιαυτό αποφεύγω και τα χάπια βιταμίνης D.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8052
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 05 Ιούλ 2020, 17:05

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:48

Έλα, δα, έχουν χώσει βιταμίνη D πλέον μέχρι και στα δημητριακά που τρώμε, στα γάλατα, παντού. Και μας βγάζουν με έλλειψη όλους ξαφνικά τυχαία. Και επίσης ενώ έχουμε την έλλειψη, δεν έχουμε θέματα με την απορρόφηση του ασβεστίου ξέρω'γω, πώς γίνεται;
Αυτό πρέπει να το απαντήσουν γιατροί.

Γεγονός όμως είναι ότι λ.χ. στη δική μου οικογένεια είμαστε όλοι, μα όλοι, κάτω από το 20 στο σχετικό δείκτη, εγώ είμαι κάτω και από το 15. Και γενικά δεν με βλέπει πολύ ο ήλιος. Στις ΗΠΑ και σε 3 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες μου ζήτησαν να παίρνω οπωσδήποτε βιταμίνη, στην Ελλάδα άλλοι γιατροί το ίδιο και άλλοι όχι.

Με δεδομένο πάντως το μάλλον ασήμαντο κόστος της βιταμίνης, το ζήτημα είναι αν η λήψη της μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες στην υγεία. Αν δλδ ρισκάρει κανείς κάτι αν την παίρνει σε καθημερινή βάση.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 17:07

SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:03
Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:48

Εντάξει, δεν επεμβαίνω παραπάνω, εφόσον το έχεις παρατηρήσει, πάσο. :wave:
Δεν δεχόμαστε τόση υπεριώδη που να αρκεί ένα δεκάλεπτο.
Εικόνα
https://www.livescience.com/46701-andes ... sured.html

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 16:53

Έχεις ικανές ποσότητες, αν δεν μετατρέπεται, έχεις θέμα ακόμα και με το μουρουνέλαιο. Για να μην έχεις, σημαίνει ότι μια χαρά δουλεύει το συκώτι σου (και νεφρά), άρα επανερχόμαστε στο ότι μια χαρά δουλεύει το σύστημά σου.

Ποιό γάλα πίνεις από περιέργεια;
Σεργάλ, λύκας, ροδόπη. Και τα δημητριακά που βλέπω έχουν ελάχιστη ποσότητα σε σχέση με αυτή που παίρνω. Μία φυσική πηγή όπως είναι το μουρουνέλαιο πρέπει να έχει καλύτερη απορρόφηση, γιαυτό αποφεύγω και τα χάπια βιταμίνης D.
Αγόρι μου γλυκό ένα δεκάλεπτο σου φτάνει, γιατί παράλληλα τρως γαλακτοκομικά, τρως ψάρια, τρως αβγά κλπ.
ΟΚ, δε γνωριζω το γάλα που πίνεις, οπότε δεν εκφέρω γνώμη, μπορεί να μην έχει συμπλήρωμα.

Όσο για την υπεριώδη ακτινοβολία, δεν μπαίνω καν σε διαδικασία να συζητήσω το ότι είναι ΛΙΓΗ. Ειλικρινά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 17:08

kameron έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:05


Αυτό πρέπει να το απαντήσουν γιατροί.

Γεγονός όμως είναι ότι λ.χ. στη δική μου οικογένεια είμαστε όλοι, μα όλοι, κάτω από το 20 στο σχετικό δείκτη, εγώ είμαι κάτω και από το 15. Και γενικά δεν με βλέπει πολύ ο ήλιος. Στις ΗΠΑ και σε 3 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες μου ζήτησαν να παίρνω οπωσδήποτε βιταμίνη, στην Ελλάδα άλλοι γιατροί το ίδιο και άλλοι όχι.

Με δεδομένο πάντως το μάλλον ασήμαντο κόστος της βιταμίνης, το ζήτημα είναι αν η λήψη της μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες στην υγεία. Αν δλδ ρισκάρει κανείς κάτι αν την παίρνει σε καθημερινή βάση.
Από περιέργεια, είχατε ποτέ θέματα που να σχετίζονται με τη βιταμίνη αυτή; Πχ απορρόφηση μαγνησίου, ασβεστίου;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8052
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 05 Ιούλ 2020, 17:11

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:08

Από περιέργεια, είχατε ποτέ θέματα που να σχετίζονται με τη βιταμίνη αυτή; Πχ απορρόφηση μαγνησίου, ασβεστίου;
Δεν το ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Δεν μου έχει προκύψει πάντως κάποιο πρόβλημα.
Στις ΗΠΑ, αυτό που έλεγαν όλοι οι γιατροί είναι ότι η έλλειψη της εν λόγω βιταμίνης είναι ισχυρή ένδειξη για μελλοντική εμφάνιση κακοηθειών.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 17:15

kameron έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:11

Δεν το ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Δεν μου έχει προκύψει πάντως κάποιο πρόβλημα.
Στις ΗΠΑ, αυτό που έλεγαν όλοι οι γιατροί είναι ότι η έλλειψη της εν λόγω βιταμίνης είναι ισχυρή ένδειξη για μελλοντική εμφάνιση κακοηθειών.
Εγώ ρε συ εκνευρίζομαι. Ζούμε σε μια χώρα τίγκα στον ήλιο. Με την UV, έχεις σε διάθεση μεγαλύτερη ποσότητα από την τροφή και τα μουρουνέλαια. Δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλα σχετικά θέματα. Έχουν ξαφνικά βγει όλοι με έλλειψη. Δηλαδή τόσα χρόνια ήμασταν όλοι κομπλέ και ξαφνικά όλοι έχουμε έλλειψη. Παράλληλα αλλάζουν και τα όρια εννοείται, δεν το αμφισβητώ.

Ε συγγνώμη, μου βρωμάει απάτη. Δηλαδή οι άλλες χώρες ας πούμε που βλέπουν ηλιο με τάμα, πώς επιβιώνουν;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 05 Ιούλ 2020, 18:46

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:07

Αγόρι μου γλυκό ένα δεκάλεπτο σου φτάνει, γιατί παράλληλα τρως γαλακτοκομικά, τρως ψάρια, τρως αβγά κλπ.
ΟΚ, δε γνωριζω το γάλα που πίνεις, οπότε δεν εκφέρω γνώμη, μπορεί να μην έχει συμπλήρωμα.

Όσο για την υπεριώδη ακτινοβολία, δεν μπαίνω καν σε διαδικασία να συζητήσω το ότι είναι ΛΙΓΗ. Ειλικρινά.
Βασικά ούτε το γάλα ούτε το γιαούρτι (σεργαλ στραγγιστο) που τρώω έχει βιταμίνη Δ. Τα αβγά και τα δημητριακά έχουν ελάχιστη βιταμίνη D. Και η αλήθεια είναι πως ψάρια δεν τρώω συχνά ίσως αυτό να είναι το μεγάλο μου πρόβλημα. Εμένα μου φαίνεται μας ξεγελά η αίσθηση της ηλιόλουστης χώρας ενώ στην τελική δεν δουλεύουμε και στο χωράφι για να έχουμε αρκετή έκθεση από το περπάτημα μερικών λεπτών.
Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 17:15
Δηλαδή οι άλλες χώρες ας πούμε που βλέπουν ηλιο με τάμα, πώς επιβιώνουν;
Τρώνε περισσότερα ψάρια με πολύ λίπος ή πράγματι τα τρόφιμα τους είναι ενισχυμένα με βιταμίνη Δ. Αν και έχω ακούσει από fitness forums πως υπάρχει στην κουλτούρα τους το μουρουνέλαιο σαν συμπλήρωμα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Ιούλ 2020, 18:56

ST48410 έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:36
omg kai 3 lol έγραψε:
14 Ιουν 2020, 13:31
foscilis έγραψε:
13 Ιουν 2020, 20:34


€€€€


:smt023

δεν ειναι τυχαιο οτι οσους γνωστους γνωριζω που πληρωνουν σε διατροφολογους ανεξαρτητως παθησης και ηλικιας ολοι αυτοι αγνοουν την διαλειμματικη διατροφη/νηστεια γιατι μετα πως θα τους βγαλουν προγραμμα με 15 "εξειδικευμενα" μικρογευματα μεσα στην ημερα για 7 ημερες την εβδομαδα.. ωστε να τους σερνουν απο τη μυτη/στομαχι
Καλά είναι αυτά που λέτε και μπορεί να ισχύουν. Εγώ όμως μίλησα με μεγάλης ηλικίας μικροβιολόγο ο οποίος μου λέει τι βλέπει στις εξετάσεις. Του κάνει εντύπωση που βλέπει μειωμένα επίπεδα D, ενώ έχουμε τόσο ήλιο. Και δεν πουλάει συμπληρώματα, ούτε σε μένα, ούτε γενικά. Βασικά δεν συνταγογραφεί. Επειδή είναι και κάτι παραπάνω από γνωστός και δεν παίζει να μου είπε ψέματα αφού δεν έχει να κερδίσει κάτι, η εξήγηση που δίνετε δεν με καλύπτει.
Έλλειψη βιταμίνης d εδώ. Ξέρω και άλλες 2 γυναίκες που είναι επίσης με έλλειψη. Η μία έγκυος.

Πήρα για 3 μήνες συμπλήρωμα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 19:13

Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9212
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 05 Ιούλ 2020, 19:16

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Τα γυαλια ηλιου που κολλανε φιλος?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 19:27

Bazoomba έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:16
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Τα γυαλια ηλιου που κολλανε φιλος?

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24756
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Ιούλ 2020, 19:37

Αν δεν τρως καθόλου τυρί, γιαούρτι και αυγά και δεν βγαίνεις στον ήλιο οκ πάρε αυτή την αηδία. Δεν γίνεται να μην έχει θέμα βυταμινης Ντι ο μέσος Ολλανδός και να έχει ο Έλληνας. Κόψτε τις παπαριες

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 05 Ιούλ 2020, 19:38

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
To αναφέραμε. Όλα εκτός από τα λιπαρά ψάρια (που δεν ξέρω καν κατα πόσο εμείς οι Έλληνες τρώμε σολομό) έχουνε ελάχιστη βιταμίνη Δ.
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:37
και δεν βγαίνεις στον ήλιο οκ πάρε αυτή την αηδία.
Κοίτα, αν σκεφτείς πόση πραγματικά ώρα περνάμε καθημερινά κάτω από τον ήλιο θα δεις πως είναι ελάχιστη.
Bazoomba έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:16
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
Τα γυαλια ηλιου που κολλανε φιλος?
Υπονοείς πως θα έλεγε κάτι σοβαρό ο Antigeist

Antigeist

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 05 Ιούλ 2020, 19:48

SuperRogue έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:38
Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:13
Bιταμίνη D εκτός από τον ήλιο (απλά μη φοράς γυαλιά ηλίου) σου δίνει το κόκκινο κρέας, το συκώτι, ο κρόκος αυγού και λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, ρέγκα και σαρδέλες. Μη χαλάς τα λεφτά σου σε συμπληρώματα.
To αναφέραμε. Όλα εκτός από τα λιπαρά ψάρια (που δεν ξέρω καν κατα πόσο εμείς οι Έλληνες τρώμε σολομό) έχουνε ελάχιστη βιταμίνη Δ.
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:37
και δεν βγαίνεις στον ήλιο οκ πάρε αυτή την αηδία.
Κοίτα, αν σκεφτείς πόση πραγματικά ώρα περνάμε καθημερινά κάτω από τον ήλιο θα δεις πως είναι ελάχιστη.
Τόσα πράγματα κυκλοφορούν στην αγορά που είναι εμπλουτισμένα με βιταμίνη D. Γάλα, μαργαρίνες κτλ. https://www.google.com/amp/s/www.inside ... 8-12%3famp

Δεν έχει νόημα να ανησυχεί κανείς αν τρώει σωστά.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Μουρουνέλαιο Mollers και άλλες πηγές βιταμίνης D - έχετε δοκιμάσει, έχετε δει διαφορά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 05 Ιούλ 2020, 19:55

Antigeist έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:48
Τόσα πράγματα κυκλοφορούν στην αγορά που είναι εμπλουτισμένα με βιταμίνη D. Γάλα, μαργαρίνες κτλ. https://www.google.com/amp/s/www.inside ... 8-12%3famp

Δεν έχει νόημα να ανησυχεί κανείς αν τρώει σωστά.
Άντε πάλι. Βρε πασά μου μου ποστάρεις αγγλικό σύνδεσμο. Στην Ελλάδα ξέρεις αν τα προϊόντα είναι ενισχυμένα? Και τα ψάρια που έχουν (σολομός, τόνος) δεν τα καταναλώνουμε πολύ. Εμείς στηριζόμαστε στον ήλιο αλλά οι περισσότεροι αν το σκεφτείς δεν έχουμε όσο έκθεση όσο νομίζουμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών