Παραίτηση και δικαιώματα.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2020, 19:53

Λεγεών έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:33
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:26
Καλα
Συνεχιστε το χαιδεμα ανενοχλητοι
καλά κάνουμε, με τον εργαζόμενο και τον μεροκαματιάρη είμαστε, όχι με τους ελ επιχειρηματίες του κώλου που εκμεταλλεύονται εργαζόμενους και τους κλέβουν κιόλας.

αν δεν μπορούν, να τα κλείσουν τα μπουρδελάκια τους.
Έχω δει το παιχνίδι και από τις δύο μεριές του φράκτη. Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Έχω γνωστούς που κρατάνε επιχειρήσεις από την τσέπη τους εδώ και 2-3 χρόνια γιατί η αρχική επένδυση ήταν πολύ μεγάλη και δεν τους πάει η καρδιά να το κλείσουν και να βγάλουν στο δρόμο εργαζόμενους δεκαετίας +. Από την άλλη έχω "γνωστούς" επιχειρηματίες που σκαρφίζονται ένα σωρό κόλπα προκειμένου να εξωθήσουν σε παραίτηση εργαζόμενους που τους χρωστάνε και δεν θέλουν να τους αποζημιώσουν για να τους διώξουν. Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά η Ελληνική επιχειρηματικότητα έχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό σοβαρών ανθρώπων όπως όλες οι άλλες εκφάνσεις της καθημερινής μας ζωής. Όσο εύκολο είναι να βρεις σοβαρό και συνεπή πολιτικό άλλο τόσο είναι να βρεις και φερέγγυο και συνεπή επιχειρηματία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 19 Ιουν 2020, 19:56

ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:53
Λεγεών έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:33
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:26
Καλα
Συνεχιστε το χαιδεμα ανενοχλητοι
καλά κάνουμε, με τον εργαζόμενο και τον μεροκαματιάρη είμαστε, όχι με τους ελ επιχειρηματίες του κώλου που εκμεταλλεύονται εργαζόμενους και τους κλέβουν κιόλας.

αν δεν μπορούν, να τα κλείσουν τα μπουρδελάκια τους.
Έχω δει το παιχνίδι και από τις δύο μεριές του φράκτη. Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Έχω γνωστούς που κρατάνε επιχειρήσεις από την τσέπη τους εδώ και 2-3 χρόνια γιατί η αρχική επένδυση ήταν πολύ μεγάλη και δεν τους πάει η καρδιά να το κλείσουν και να βγάλουν στο δρόμο εργαζόμενους δεκαετίας +. Από την άλλη έχω "γνωστούς" επιχειρηματίες που σκαρφίζονται ένα σωρό κόλπα προκειμένου να εξωθήσουν σε παραίτηση εργαζόμενους που τους χρωστάνε και δεν θέλουν να τους αποζημιώσουν για να τους διώξουν. Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά η Ελληνική επιχειρηματικότητα έχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό σοβαρών ανθρώπων όπως όλες οι άλλες εκφάνσεις της καθημερινής μας ζωής. Όσο εύκολο είναι να βρεις σοβαρό και συνεπή πολιτικό άλλο τόσο είναι να βρεις και φερέγγυο και συνεπή επιχειρηματία.
Δηλαδή τείνει περίπου στο μηδέν αυτή η πιθανότητα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιουν 2020, 20:00

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:56
ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:53
Λεγεών έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:33


καλά κάνουμε, με τον εργαζόμενο και τον μεροκαματιάρη είμαστε, όχι με τους ελ επιχειρηματίες του κώλου που εκμεταλλεύονται εργαζόμενους και τους κλέβουν κιόλας.

αν δεν μπορούν, να τα κλείσουν τα μπουρδελάκια τους.
Έχω δει το παιχνίδι και από τις δύο μεριές του φράκτη. Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Έχω γνωστούς που κρατάνε επιχειρήσεις από την τσέπη τους εδώ και 2-3 χρόνια γιατί η αρχική επένδυση ήταν πολύ μεγάλη και δεν τους πάει η καρδιά να το κλείσουν και να βγάλουν στο δρόμο εργαζόμενους δεκαετίας +. Από την άλλη έχω "γνωστούς" επιχειρηματίες που σκαρφίζονται ένα σωρό κόλπα προκειμένου να εξωθήσουν σε παραίτηση εργαζόμενους που τους χρωστάνε και δεν θέλουν να τους αποζημιώσουν για να τους διώξουν. Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά η Ελληνική επιχειρηματικότητα έχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό σοβαρών ανθρώπων όπως όλες οι άλλες εκφάνσεις της καθημερινής μας ζωής. Όσο εύκολο είναι να βρεις σοβαρό και συνεπή πολιτικό άλλο τόσο είναι να βρεις και φερέγγυο και συνεπή επιχειρηματία.
Δηλαδή τείνει περίπου στο μηδέν αυτή η πιθανότητα.
ειναι ιση με το να βρεις φερεγγυο και συνεπη εργαζομενο. αν ειναι μηδεν, τι να πω;

οι ιδιοι ανθρωποι ειναι που κανουν ολες τις δουλειες, το ιδιο τιμιοι και μη, ειναι παντου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2020, 20:03

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:56
Δηλαδή τείνει περίπου στο μηδέν αυτή η πιθανότητα.
Είναι μικρή ιδίως σε οικογενειακού τύπου επιχειρήσεις που τα πράγματα γίνονται περισσότερα προσωπικά. Σε μεγάλο μαγαζί μπορεί να μην ξέρεις καν ποιος είναι ο ιδιοκτήτης και ούτε εκείνος να ξέρει εσένα. Σε μικρό ο μέσος Ελ entrepreneur προσπαθεί να σε "κόψει" και να δει πόσο τον παίρνει να σε ρίξει. Είτε στην προφορική συμφωνία, είτε στις απλήρωτες υπερωρίες είτε σε χίλια άλλα δυο.

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, για κάποιους έβαλε το χεράκι της και η κρίση. Δηλαδή αν δεν ήταν με την θηλιά στο λαιμό, μπορεί να πλήρωναν τα προβλεπόμενα.

Εγώ δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα αν δεν προκύψουν πολλές δουλειές ακόμα και για ανειδίκευτους. Να ξέρει ο άλλος ότι τη μέρα που θα σου κάνει βρωμιά θα φύγεις και θα τον αφήσεις και θα βρεις κάτι να κάνεις μέχρι να ξαναμπείς σε κάποια δουλειά πιο κοντά στην ειδικότητά σου.

Διάβασα που έγραψες κάπου για 2,5 μηνιάτικα. Δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που ακούω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2020, 20:03

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2020, 20:00
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:56
ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:53


Έχω δει το παιχνίδι και από τις δύο μεριές του φράκτη. Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Έχω γνωστούς που κρατάνε επιχειρήσεις από την τσέπη τους εδώ και 2-3 χρόνια γιατί η αρχική επένδυση ήταν πολύ μεγάλη και δεν τους πάει η καρδιά να το κλείσουν και να βγάλουν στο δρόμο εργαζόμενους δεκαετίας +. Από την άλλη έχω "γνωστούς" επιχειρηματίες που σκαρφίζονται ένα σωρό κόλπα προκειμένου να εξωθήσουν σε παραίτηση εργαζόμενους που τους χρωστάνε και δεν θέλουν να τους αποζημιώσουν για να τους διώξουν. Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά η Ελληνική επιχειρηματικότητα έχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό σοβαρών ανθρώπων όπως όλες οι άλλες εκφάνσεις της καθημερινής μας ζωής. Όσο εύκολο είναι να βρεις σοβαρό και συνεπή πολιτικό άλλο τόσο είναι να βρεις και φερέγγυο και συνεπή επιχειρηματία.
Δηλαδή τείνει περίπου στο μηδέν αυτή η πιθανότητα.
ειναι ιση με το να βρεις φερεγγυο και συνεπη εργαζομενο. αν ειναι μηδεν, τι να πω;

οι ιδιοι ανθρωποι ειναι που κανουν ολες τις δουλειες, το ιδιο τιμιοι και μη, ειναι παντου.
ΟΧΙ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιουν 2020, 20:11

Άντε να πω 2 πράγματα παραπάνω.

Το περιβάλλον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ο παρτάκιας φοιτητής που κάνει γκράφιτι, χτίζει πόρτες και βρομίζει το ελληνικό πανεπιστήμιο, μόλις πάει για μεταπτυχιακό στην Αγγλία γίνεται καλόγρια. Δεν τον παίρνει και συμμορφώνεται στο νέο περιβάλλον, ειδικά αν ξέρει πως οι ποινές δεν υπάρχουν μόνο στα χαρτιά.
Αντίστοιχα και ο εργαζόμενος που θα ήθελε να λουφάρει ή να μη δουλέψει όλο το χρόνο για τον οποίο πληρώνεται, πολύ εύκολα μπαίνει σε ρυθμό αν ο προϊστάμενος είναι ικανός. Αυτός που δεν θα μπει φεύγει και δεν χαλάει και τους υπόλοιπους.
Αυτό δυστυχώς δεν μπορείς να το πεις για τον κακό εργοδότη. Συνήθως αυτός μακροημερεύει αναγκάζοντας και τους τίμιους να αλλάξουν τακτική αφού δεν μπορούν να τον ανταγωνιστούν.

Γενικά όλοι έχουμε μια ροπή προς την ασυνέπεια αλλά στο δικό μας σύστημα οι εργοδότες πολύ περισσότερα περιθώρια να την βγάλουν καθαρή. Δεν έχω δει έλεγχο στους εργοδότες μου τα τελευταία 13 χρόνια. Θα 'τυχε.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Ιουν 2020, 20:49

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Ιουν 2020, 19:16
shrike έγραψε:
19 Ιουν 2020, 18:39
SpoilerShow
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Ιουν 2020, 15:39

Είναι υπερωρίες.
Δουλευα 36 ώρες αλλά με πληρωσαν 25.
Επί 3 εβδομάδες.
Για τον Μάιο. Και δεν μου ήρθε αποδεικτικό μισθοδοσίας.


Να σου πω τι πιστευω εγώ. Λόγω του ότι είναι ζόρικα τα πράματα ίσως να θέλει να τα βάλει προς το τέλος.
Όταν απολύεται κάποιος μπαίνουν όλα μαζί τώρα είναι πσραιτηση. Μπορεί κάποιος να σου βάλει επίδομα όταν έχει σκοπό να το βάλει. Ή τον μισθό του τρέχοντος μηνός να στον βάλει όταν είναι να πληρωθεις σαν να δουλευες ακόμα.

Από την Επιθεώρηση μου είπαν ότι αυτοί πρέπει να επιδείξουν ότι με πληρωσαν όχι εγώ. Απλά το θέμα είναι ότι αλλά δουλευες κι άλλα σε πληρωναν. Αλλά αυτό έγινε τώρα. Μέχρι να κλεισουμε για καραντίνα δεν υπήρξε θέμα. Τώρα ξεκίνησαν αυτά. Να έχεις ανθρώπους να δουλευουν κσι να τους έχεις δηλωμενους σε αναστολή. Κσι να το μαθαίνουν τώρα.
Δεν με τρομάζει κάτι. Ήξερα τι δικαιουμαι τα ακριβή ποσά ήθελα να μάθω.
Πάντως αν διάβασες αρχικά ήξερα ότι είναι απατεώνες. Δεν παραξενευτηκα αλλά ρε συ την κακή σχέση με τους συναδέλφους δεν την μπορώ. Για αυτό κι έφυγα.
Δεν κατάλαβες τι είπα μάλλον. Η απορία μου είναι γιατί να σου πληρώσουν τα μαύρα μέσω τραπέζης. Κανονικά, σε λογαριασμό μισθοδοσίας δεν μπήκαν; Ε, κάπου δεν κολλάει το πράμα, να έχεις στην άκρη του μυαλού σου ότι μπορεί να τα χάσεις στο τέλος (ακόμα κι αν πληρωθείς "κανονικά"). Δεν μπορούν να δικαιολογήσουν έξτρα μαύρα, με λίγα λόγια, δεν μπορεί να λήξει κάποια στιγμή η συναλλαγή σας (εργοδότη-εργαζόμενου), να φαίνεται ότι έπρεπε να έχεις πάρει συνολικά πχ 5.000 ευρώ και να σου έχουν καταθέσει 5.500. Δεν είναι (φαντάζομαι) τόσο χαζοί, να κινδυνέψουν να φάνε κυνήγι για εισφοροδιαφυγές.

Γι' αυτό και σου λέω ότι φοβάμαι πως σε παραμύθιασαν όταν σου είπαν πως σου βάλανε τα μαύρα, και θα τα δικαιολογήσουν σε κάποια στιγμή σαν προκαταβολή μισθοδοσίας (της κανονικής δηλαδή) και θα σου τα φάνε. Μαύρα και "επίσημα" δεν πάνε μαζί, ή εν τη παλάμη ή... καληνύχτα, τα 'χασες (πολύ φοβάμαι, αν και το απεύχομαι).

Οχι ρε τα μαυρα στο χέρι μου τα έδωσαν. Ποια τράπεζα.
Ε, δεν φταίω εγώ. Έτσι όπως το είπες...
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Ιουν 2020, 14:56
Μέχρι στιγμής δεν έχει μπεί κάτι στο λογαριασμό μου. Παρά μόνο τα μαύρα.
... αυτό κατάλαβα. Δεν πρόσεξα την τελεία, γι' αυτό και το μπόλνταρα πιο πάνω πριν σου απαντήσω. :wink


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών