Παραίτηση και δικαιώματα.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:00

Καλημέρα!
Το ανοίγω στο "περί ανέμων" γιατί δεν ξέρω σε ποιά άλλη ενότητα θα μπορούσε να σταθεί.



Λοιπόν, εργαζόμουν από τον Νοέμβριο του 2019 -στις 25 του μηνός συγκεκριμένα- σε ένα κατάστημα με αξεσουάρ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης .
Η επιχείρηση είναι franchise μιας γνωστής πολυεθνικής εταιρείας που άνοιξε και στην Θεσσαλονίκη. Οι ιδιοκτήτες είναι από άλλο Νομό(ίσως μερικοί συμφορουμίτες να τους γνωρίζουν τι σόι τύποι είναι)και ανοίγουν κυρίως καταστήματα με franchise. Στην πιάτσα είναι γνωστό πόσο λαμόγια είναι και πως είναι κακοί εργοδότες κι έχουν φάει λεφτά από εργαζόμενους σε άλλα καταστήματα. Ειδικά στην Θεσσαλονίκη.

Εχθές δήλωσα παραίτηση.Δεδομένης της δύσκολης περιόδου ζύγησα τα πράματα και κατέληξα σε αυτήν την απόφαση.Οι λόγοι είχαν να κάνουν περισσότερο με την εσωτερική κατάσταση του καταστήματος και τις διαπροσωπικές μας σχέσεις με το υπόλοιπο προσωπικό παρά με την ηλίθια εργοδοσία.
Συγκεκριμένα με παραγκωνισμό και υποτίμηση. Συνεπώς αν η ψυχολογία είναι κακή δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει μια τέτοια κατάσταση.Εν κατακλείδι δεν υπάρχει λόγος να εργάζομαι σε ένα χώρο που με θεωρούν δουλάρα. (sic)


Με τυραννούσε πολύ το τελευταίο διάστημα. Βασικά και πριν την καραντίνα υπήρχε τέτοιο κλίμα αλλά ήταν πιο ήπιο.
Μετά την καραντίνα λοιπόν αυτό γιγαντώθηκε. Και ψυχικά με πίεζε. Σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι ήμασταν λιγότερα άτομα. Τα 2 κορίτσια ήταν σε αναστολή. Μια 8ωρη και μια 5ωρη.
Όποτε δουλευαμε 2 part time και 2 foul time.

Αλλά σαφώς όχι στα φανερά. Τι σημαίνει; Ότι για τον μήνα Μάιο φαινόταν ότι δουλευω εγω και η άλλη part time μόνο και ότι οι άλλες 2 8ωρες ( όπου η μια είναι η υπεύθυνη κιόλας) είναι κι αυτές σε αναστολή!! Άσχετα αν δουλευαν κανονικά.
Τον Μάιο λοιπόν δούλευα και τις 3 εβδομάδες 36 ώρες με σπαστά και ότι να 'ναι και επίσης δούλεψα μια Κυριακή 8 ώρες.
Πληρώθηκα λοιπόν στις 9 του μηνός την προηγούμενη Τρίτη
276.69 ευρώ. Αν κατάλαβα καλά πληρώθηκα μόνο τα νόμιμα 5ωρα. Τις υπερωρίες της εβδομάδας αλλά και της Κυριακής δεν τις πληρώθηκα. Αν κατάλαβα καλά. Αποδεικτικό δεν πήρα για την μισθοδοσία. Είχε πει η υπεύθυνη θα ζητούσε αλλά δεν της το έστειλαν. (Είναι σε άλλο νομό το λογιστήριο).
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί όταν είχε πρωτοανοίξει στο στήσιμο πριν ξεκινήσουμε να δουλεύουμε κανονικά πηγαίναμε 4 μέρες 12ωρα σχεδόν και τα πληρώθηκαμε μαύρα. Γύρω στα 160 ευρώ είχα πάρει νομίζω. Επίσης από τον Ιανουάριο μέχρι το κλείσιμο για την καραντίνα το ωράριο ήταν γελοίο. Δούλευα 2 μέρες 3ωρα (και μάλιστα κλείσιμο του τύπου έλα 6 με 9) μια μέρα 5ωρο μια μέρα 6ωρο και μια μέρα 8ωρο. Δηλαδή ότι να'ναι. Αλλά η σύμβαση ήταν 5ωρη.
Θέλω να πω ότι δεν περίμενα σωστή μεταχείριση από αυτούς τους ηλίθιους.

Για τον Ιούνιο έχω κάνει 33+27+6=66 ώρες.
Παλι με σπαστό 8ωρο και 7ωρα και 6ωρα . Το εβδομαδιαίο ωράριο ήταν 33 ώρες. Αλλά σε κάποια φάση λέω στην υπεύθυνη ότι δεν είναι 32 οι ώρες αλλά 34 και μου είπε η υπεύθυνη ότι οι ώρες είναι 37 τόσες θα πληρωθούμε απλά τις μείωσε. Δεν ξέρω πόσο ισχύει. Οπότε δεν επιμένω.

Όπως προείπα εχθές που είχα ρεπό πέρασα το απόγευμα από το μαγαζί, να δηλώσω παραίτηση. Πέραν του ότι το προηγούμενο βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου λόγω δύσπνοιας ήθελα λίγο χρόνο για να νιώσω καλύτερα και να μην είμαι μέσα στα νεύρα για αυτό και δεν πήγα πρωί.
Μου είπε η υπεύθυνη ότι όταν της στείλουν την δήλωση παραίτησης θα με ενημερώσει. Λογικά μου είπε Πέμπτη Παρασκευή.

Εν τέλει μου έστειλε μήνυμα πριν καμιά μιάμιση ώρα αν μπορώ να περάσω από το μαγαζί να υπογράψω αλλιώς να μου το στείλει να το εκτυπώσω να το υπογράψω και να της το στείλω. Της είπα βασικά την αλήθεια ότι δεν έχω εκτυπωτή κι ότι επειδή θα πάω στην αδερφή μου δεν έχει ούτε αυτή. Οπότε της είπα θα περάσω αύριο να υπογράψω.


Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι μου οφείλει ο εργοδότης.
(Πέραν από τα μαύρα Μαΐου και Ιουνίου και τον μισθό του Ιουνίου).
Επίσης δεν έχω πάρει επίδομα άδειας, άδεια , δώρο Πάσχα. Δικαιούμαι έστω και κάποιο ποσό από το δώρο Χριστουγέννων ;
Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση άλλη φορά.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο (δεν το συνηθίζω το ξέρω) αλλά δεν έχω κύκλο ούτε προσωπικό λογιστή για να ρωτήσω. Κι επειδή αύριο θα περάσω θέλω να ξέρω τι να διεκδικήσω.
Γιατί έχουν πιάσει πολύ κόσμο κότσο.
(Αν πρέπει να διευκρινίσω κάτι άλλο πείτε μου).


Ευχαριστώ προκαταβολικά. :cry
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12487
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Ιουν 2020, 13:04

τα ποσοστα των επιδοματων,δωρων κλπ τα δικαιουσαι κανονικα

το θεμα ειναι τι τυπου ηταν η συμβαση εργασιας σου(αν ειχε γινει δλδ προσληψη σαν full time η σαν ημιαπασχοληση)\

για τα μαυρα νομιζω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:05

alekhine έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:04
τα ποσοστα των επιδοματων,δωρων κλπ τα δικαιουσαι κανονικα

το θεμα ειναι τι τυπου ηταν η συμβαση εργασιας σου(αν ειχε γινει δλδ προσληψη σαν full time η σαν ημιαπασχοληση)\

για τα μαυρα νομιζω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα
Part time. Το είπα πιο πανω.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Ιουν 2020, 13:06

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:00

Επίσης δεν έχω πάρει επίδομα άδειας, άδεια , δώρο Πάσχα. Δικαιούμαι έστω και κάποιο ποσό από το δώρο Χριστουγέννων ;
Εκτός από δώρο πάσχα, όλα τα άλλα τα πληρώνεσαι. Δώρο χριστουγέννων όταν έρθει η ώρα θα πάρεις οτι αναλογεί

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Ιουν 2020, 13:06

Για τα μαύρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα νομικά. Πρακτικά παράνομους και φοροδιεφευγες

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11380
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 17 Ιουν 2020, 13:09

Δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά ακούγονται πολύ σκουπίδια οι εν λόγω ΕΛ επιχειρηματίες, και ακόμα πιο σκουπιδότοπος η χώρα στην οποία ευδοκιμούν. Ας κοιτάξει η κυβέρνηση, και η κάθε κυβέρνηση, να λύσει κάποια βασικά ζητήματα για τον απλό κόσμο.

καλή τύχη κουλούρι.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:10

Υδράργυρος έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:06
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:00

Επίσης δεν έχω πάρει επίδομα άδειας, άδεια , δώρο Πάσχα. Δικαιούμαι έστω και κάποιο ποσό από το δώρο Χριστουγέννων ;
Εκτός από δώρο πάσχα, όλα τα άλλα τα πληρώνεσαι. Δώρο χριστουγέννων όταν έρθει η ώρα θα πάρεις οτι αναλογεί
Ναι αλλά ποτε; Θα μπουν αυριο;Θα μπουν μετά;
Αν υπογράψω τα χάνω;
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 17 Ιουν 2020, 13:12

τι σκοπεύεις να κάνεις μετά, κουλούρι; από δουλειά εννοώ

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:13

Δημοκράτης έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:06
Για τα μαύρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα νομικά. Πρακτικά παράνομους και φοροδιεφευγες
Το ξέρω. Αλλά το έμαθα 10μερες πριν.
Τέλος του μήνα μάθαμε ότι οι 2 8ωρες ήταν σε αναστολή και καλά.
Δεν μας είχαν ενημερώσει.
Κι ουτε ήξερα ότι δουλευα 36 ώρες την εβδομάδα για να μου πληρωσουν τις 25 .

Λεγεών σε ευχαριστώ πολύ.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 17 Ιουν 2020, 13:15

να σε πω Κουλούρι Αρμένιοι οι ιδιοκτήτες ;
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:15

zoltan έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:12
τι σκοπεύεις να κάνεις μετά, κουλούρι; από δουλειά εννοώ
Δεν έχω κατά νου κάτι ειλικρινά.
Αυτή τη στιγμή με απασχολεί τι δικαιούμαι.
Μόλις λίγο ξελαμπικάρει το τοπίο θα αναζητήσω. Αλλά δεν έχω ξεκάθαρο μυαλό τώρα.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιουν 2020, 13:16

hades έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:15
να σε πω Κουλούρι Αρμένιοι οι ιδιοκτήτες ;
Το επίθετο ελληνικό. Αλλά αν παιζει κάτι τέτοιο δεν ξέρω.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 17 Ιουν 2020, 13:16

Γεια σου Κουλούρι,λυπάμαι ειλικρινά για την εξέλιξη των πραγμάτων.
Εύχομαι να είναι απλά η αρχή για κάτι καλλίτερο στον εργασιακό τομέα.

Επίδομα αδείας,άδεια τα δικαιούσαι σίγουρα.Για τα μαύρα θα πρότεινα να κάνεις έναν "έξυπνο" διακανονισμό,να του πεις δηλαδή να σε πληρώσει ένα Χ ποσό,όχι το ακριβές (δεν θα βγάλετε άκρη),αλλά ένα ποσοστό αυτού.Αν και το βρίσκω δύσκολο να καταλήξετε κάπου,θα σου το πρότεινα.Εάν η φάση φτάσει στο "θα σας πάω στην επιθεώρηση εργασίας",πάλι δεν θα βγάλεις άκρη και θα βρεθείς κι εσύ μπλεγμένη.
Δώρο Πάσχα λογικά δικαιούσαι,δεν ξέρω γιατί ο Υδράργυρος έγραψε το αντίθετο.
Δώρο Χριστουγέννων θα πάρεις ένα ελαχιστότατο ποσό που θα αντιστοιχεί στις ημέρες που εργάστηκες μέσα στον Ιούνιο (και δεν είναι πολλές).Αν θέλει μπορεί να στο πληρώσει άμεσα,αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα.Εφόσον το ποσό θα είναι μικρό,θα πρότεινα να ζητήσεις ευγενικά να σου το δώσει τώρα.

Έχεις ένσημα από πέρυσι για να κάνεις αίτηση για επίδομα ανεργίας ;

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 17 Ιουν 2020, 13:19

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:15
zoltan έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:12
τι σκοπεύεις να κάνεις μετά, κουλούρι; από δουλειά εννοώ
Δεν έχω κατά νου κάτι ειλικρινά.
Αυτή τη στιγμή με απασχολεί τι δικαιούμαι.
Μόλις λίγο ξελαμπικάρει το τοπίο θα αναζητήσω. Αλλά δεν έχω ξεκάθαρο μυαλό τώρα.
έχεις σκεφτεί να ψαχτείς για εξωτερικό;

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Παραίτηση και δικαιώματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Ιουν 2020, 13:21

Εκτός από τις απαντήσεις που δόθηκαν ή θα δοθούν λογικά σε κάποια ιστοσελίδα θα βρεθεί χώρος για ενημέρωση ή για σχετική ερώτηση που απαντά ειδικός.

Έχεις εργαστεί σκληρά πολλά χρόνια σε διάφορες δουλειές από όσα θυμάμαι, δεν έμπαινα τακτικά εδώ αλλά έτσι έχω συγκρατήσει, δικαιούσαι κάτι καλό στο μέλλον.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών