Διάλογοι με μια πρώην μου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Ιούλ 2020, 21:22

like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:02
shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:01
Το μόνο πράμα που σαπουνίζουμε στο σπίτι (και σαπουνίζαμε και προ κόβιντ, τα τελευταία λίγα χρόνια), είναι τα λεμόνια.
Γιατί ειδικά τα λεμονια; :102:
Κοίτα, σαπούνισμα επειδή... σαπουνίζεται. Εννοώ, σε μια ντομάτα ή ένα ροδάκινο πχ που θα φας και τη φλούδα τους, προσωπικά δεν γουστάρω να βάζω σαπούνια επάνω. Αυτά θα τα πλύνω καλά με σκέτο νεράκι, κάποια φρούτα ίσως τα αφήσω και για κάποια ώρα σε νερό.

Με το λεμόνι όμως, υπάρχει το εξής θέμα. Σε αντίθεση με άλλα φρούτα όπως πορτοκάλι, μανταρίνι, ανανά κλπ που θα τα ξεφλουδίσεις για να τα φας, το λεμόνι πολύ συχνά το ακουμπάς στο τραπέζι σου και το χρησιμοποιείς με τη φλούδα του, έτσι; Κι αυτό γίνεται συχνότατα, μη μου πει κανείς ότι χρησιμοποιεί πάντα λεμονοστίφτη, δεν θα το πιστέψω. Η κλασική κίνηση είναι να βάζεις ένα κομμένο λεμονάκι πάνω στο τραπέζι. Εκεί δηλαδή που θα ακουμπήσεις το πηρούνι σου, το κουτάλι σου, το ψωμί σου κλπ. Ε, αφού σηκώνει που σηκώνει σαπούνισμα το λεμόνι, γιατί να μην αποφύγω τα όσα έχει επάνω (από κεριά και ραντίσματα, έως ούρα από τα χέρια αυτού που τα μάζεψε και πριν λίγο είχε κατουρήσει στη φύση...) αφού μπορώ;


the comet the course the tail

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:34

shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:22
like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:02
shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:01
Το μόνο πράμα που σαπουνίζουμε στο σπίτι (και σαπουνίζαμε και προ κόβιντ, τα τελευταία λίγα χρόνια), είναι τα λεμόνια.
Γιατί ειδικά τα λεμονια; :102:
Κοίτα, σαπούνισμα επειδή... σαπουνίζεται. Εννοώ, σε μια ντομάτα ή ένα ροδάκινο πχ που θα φας και τη φλούδα τους, προσωπικά δεν γουστάρω να βάζω σαπούνια επάνω. Αυτά θα τα πλύνω καλά με σκέτο νεράκι, κάποια φρούτα ίσως τα αφήσω και για κάποια ώρα σε νερό.

Με το λεμόνι όμως, υπάρχει το εξής θέμα. Σε αντίθεση με άλλα φρούτα όπως πορτοκάλι, μανταρίνι, ανανά κλπ που θα τα ξεφλουδίσεις για να τα φας, το λεμόνι πολύ συχνά το ακουμπάς στο τραπέζι σου και το χρησιμοποιείς με τη φλούδα του, έτσι; Κι αυτό γίνεται συχνότατα, μη μου πει κανείς ότι χρησιμοποιεί πάντα λεμονοστίφτη, δεν θα το πιστέψω. Η κλασική κίνηση είναι να βάζεις ένα κομμένο λεμονάκι πάνω στο τραπέζι. Εκεί δηλαδή που θα ακουμπήσεις το πηρούνι σου, το κουτάλι σου, το ψωμί σου κλπ. Ε, αφού σηκώνει που σηκώνει σαπούνισμα το λεμόνι, γιατί να μην αποφύγω τα όσα έχει επάνω (από κεριά και ραντίσματα, έως ούρα από τα χέρια αυτού που τα μάζεψε και πριν λίγο είχε κατουρήσει στη φύση...) αφού μπορώ;
τρως ροδάκινο με την φλούδα και θα σε πειράξει το λεμόνι. οκ. άσχετοc

the comet the course the tail

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:35

150 ραντίσματα κάνουν στα ροδάκινα και τα βερίκοκα :102:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Ιούλ 2020, 21:38

the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:34
shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:22
like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:02


Γιατί ειδικά τα λεμονια; :102:
Κοίτα, σαπούνισμα επειδή... σαπουνίζεται. Εννοώ, σε μια ντομάτα ή ένα ροδάκινο πχ που θα φας και τη φλούδα τους, προσωπικά δεν γουστάρω να βάζω σαπούνια επάνω. Αυτά θα τα πλύνω καλά με σκέτο νεράκι, κάποια φρούτα ίσως τα αφήσω και για κάποια ώρα σε νερό.

Με το λεμόνι όμως, υπάρχει το εξής θέμα. Σε αντίθεση με άλλα φρούτα όπως πορτοκάλι, μανταρίνι, ανανά κλπ που θα τα ξεφλουδίσεις για να τα φας, το λεμόνι πολύ συχνά το ακουμπάς στο τραπέζι σου και το χρησιμοποιείς με τη φλούδα του, έτσι; Κι αυτό γίνεται συχνότατα, μη μου πει κανείς ότι χρησιμοποιεί πάντα λεμονοστίφτη, δεν θα το πιστέψω. Η κλασική κίνηση είναι να βάζεις ένα κομμένο λεμονάκι πάνω στο τραπέζι. Εκεί δηλαδή που θα ακουμπήσεις το πηρούνι σου, το κουτάλι σου, το ψωμί σου κλπ. Ε, αφού σηκώνει που σηκώνει σαπούνισμα το λεμόνι, γιατί να μην αποφύγω τα όσα έχει επάνω (από κεριά και ραντίσματα, έως ούρα από τα χέρια αυτού που τα μάζεψε και πριν λίγο είχε κατουρήσει στη φύση...) αφού μπορώ;
τρως ροδάκινο με την φλούδα και θα σε πειράξει το λεμόνι. οκ. άσχετοc
Εχμ... τέσπα, βαριέμαι να εξηγώ. Εδώ από πάνω είναι αυτό που έγραψα, αν έχεις όρεξη και γνώση βασικών ελληνικών το ξαναδιαβάζεις.


nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Ιούλ 2020, 21:39

τα μανταρίνια πορτοκάλια κλπ πως τα ξεφλουδίζεις δλδ με τη σκέψη?

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Ιούλ 2020, 21:45

Α;


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Ιούλ 2020, 21:46

shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Α;
Α... ωστε το σαπουνίζεις το λεμόνι....
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Ιούλ 2020, 21:48

Cecily Anne έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:46
shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Α;
Α... ωστε το σαπουνίζεις το λεμόνι....
:oops:


Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Ιούλ 2020, 21:49

Να μετονομαστεί το νήμα σε

Διάλογοι με μια οικιακή βοηθό.

Έλεος ρε τύπισσες και τύποι, με τις σαπουνάδες και τα πλυσίματά σας. Γράψτε εκεί πώς την είπατε στην/στον/στο έτσι σας, πώς λέτε ψέμματα, πώς πήρατε εκδίκηση όταν σας χώρισαν και τέτοια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

the comet the course the tail

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:49

επιλεκτικά σιχασιάρηδες. σαν τον άλλο. καπνίζαμε, πίναμε, ξύναμε την μύτη και άμα του έπεφτε κανά κομμάτι ψωμί στο πάτωμα δεν το έτρωγε. δεν έχω σφουγγαρίσει έλεγε. ρε φέρτο εδώ το έλεγα. αμαρτία είναι. :102:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 02 Ιούλ 2020, 21:50

Εγώ πάλι φτύνω τον κόρφο μου που δεν σαπουνίζω τα κρεμμύδια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 02 Ιούλ 2020, 21:51

Προς ενημέρωση , μπα και ξεστραβωθείτε. Όλες οι φυτό προστατευτικές Ουσίες και όλα τα λιπάσματα συσσωρεύονται από σχεδιασμού τους όταν μεταβολιστουν στο ενδοκάρπιο στη σάρκα . Αυτό που σαπουνίζεις είναι η ιδέα που έχεις για τη βρωμια, και το σύνολο της χρήσιμης χλωρίδας που προστατεύει τον καρπό από την ζύμες και μύκητες.
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Ιούλ 2020, 21:52

shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Α;
όταν καθαρίζεις ένα πορτοκάλι δεν πιάνεις την επιφάνεια που θα φας έχοντας πιάσει την υποθετικά βρώμικη φλούδα?ποια η διαφορά με το λεμόνι?

the comet the course the tail

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:54

nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:52
shrike έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:45
Α;
όταν καθαρίζεις ένα πορτοκάλι δεν πιάνεις την επιφάνεια που θα φας έχοντας πιάσει την υποθετικά βρώμικη φλούδα?ποια η διαφορά με το λεμόνι?
το λεμόνι παγώνει, το παγόνι δεν λεμόνει. :102:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιούλ 2020, 22:04

Antigeist έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 18:03
Cecily Anne έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:18
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:04
...
Ρε παιδιά ανοίγετε τεράστια κουβέντα. Αρκετά από τα φυτοφάρμακα είναι σχεδιασμένα να εισχωρούν και στη σάρκα, ώστε να την προστατέψουν από σκουλήκια κλπ. Είναι δυνατόν να ξέρεις τι έχει ποτίσει ο γεωργός αυτό που τρως; Σαφέστατα η φλούδα είναι περατή, δεν τίθεται θέμα. Δε θεωρώ ότι γλιτώνεις από το φυτοφάρμακο, αλλά καθαρίζοντας τη φλούδα, αφαιρείς μεγάλο ποσοστό αυτού στα σίγουρα.

Για μένα ΚΑΙ τα πλένεις, σαπουνίζεις ΚΑΙ αφαιρείς τη φλούδα, διότι μεταφέρεις με το μαχαίρι στο εσωτερικό τις εξωτερικές βρωμιές, αν δεν τα σαπουνίσεις πρώτα. Όχι, τόσο για το φυτοφάρμακο, όσο για μικροοργανισμούς το κάνω. Επίσης, μία άλλη μέθοδος είναι ψέκασμα με ξύδι και νερό. Άλλοι βάζουν σόδα και νερό και τα αφήνουν κάνα μισάωρο.

Αλλά φρούτα, όπως φράουλες ή λαχανικά όπως σπανάκι, καλό είναι να τα αγοράζεται με BIO συσκευασία. Ενώ ξέρω'γω τα κρεμμύδια πάρτα ό,τι να'ναι.

Βέβαια, κακά τα ψέματα, τη χειρότερη φόλα τη τρώνε τα ευρείας κατανάλωσης, βλ. μήλα. Στα μήλα, ΔΕΝ έχει νόημα να αφαιρέσεις τη φλούδα, διότι σου δίνει αρκετά στοιχεία και ίνες, οπότε κι εκεί θα πρόσεχα από που αγοράζω, αλλιώς τσάμπα το τρως το μήλο οριακά.

Συνοπτικά, αν βαριέσαι να διαβάσεις το κατεβατό, δεν έχει απάντηση η ερώτηση που κάνεις. Εξαρτάται το φρούτο και το φυτοφάρμακο.
Τα φυτοφάρμακα δεν είναι τοξικά για τον άνθρωπο έστω σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από αυτές που προσλαμβάνονται στην τροφή. Όσοι αγοράζουν "βιολογικά" είναι απλά θύματα ολκής.
Λες ανοησίες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών