Διάλογοι με μια πρώην μου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Οκτ 2021, 14:42

AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:40
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:34
AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:33
Χθες μιλούσα με έναν φίλο για το συγκεκριμένο ζήτημα (του να υψώνει κάποιος τη φωνή του στον καυγά).
Δεν χρειάζεται να υψωσεις φωνή στον καβγά.
Φυσικά δεν χρειάζεται γιατί θα χάσεις το δίκιο που έχεις. Πολλές φορές μάλιστα ο αλλος/αλλη, επιδιώκει εσκεμμένα να σε κάνει να υψώσεις φωνή, ακριβώς για να χάσεις το δίκιο σου και να περάσει το δικό του/της.

Το σωστό είναι να εφαρμόζεται αμοιβαία συζήτηση με επιχειρήματα και ψυχραιμία. Αν κάποιος έχει το δίκιο με το μέρος του, αυτό θα φανεί μέσω της συζήτησης. Αν όχι, τότε πάλι, θα καταλάβει ότι δεν είναι σωστός.

Πρέπει να επιδιώκουμε τη συζήτηση μία, δύο, τρεις, ......., άπειρες φορές, μέχρι το σημείο που ο άλλος/άλλη θα καταλάβει πώς με αυτό τον τρόπο περνάει δικαιωνόμαστε συνέχεια εμείς, να το θεωρήσει "έλλειψη πραγματικής αγάπης" και να μας σουτάρει.

Η συζήτηση είναι μονόδρομος στα πλαίσια της ηθικής, αλλά τις περισσότερες φορές (όταν όταν την ακολουθούμε συνέχεια ως τακτική) δεν μας βγαίνει σε καλό.
Βεβαίως και θα πέφτει χρυσόσκονη από το ταβάνι, θα ανθίζουν τα λουλούδια στο βάζο, πεταλούδες θα κάθονται στις μύτες μας όσο θα λύνουμε τις διαφορές μας κτλ κτλ
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Οκτ 2021, 14:44

Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:42
AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:40
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:34


Δεν χρειάζεται να υψωσεις φωνή στον καβγά.
Φυσικά δεν χρειάζεται γιατί θα χάσεις το δίκιο που έχεις. Πολλές φορές μάλιστα ο αλλος/αλλη, επιδιώκει εσκεμμένα να σε κάνει να υψώσεις φωνή, ακριβώς για να χάσεις το δίκιο σου και να περάσει το δικό του/της.

Το σωστό είναι να εφαρμόζεται αμοιβαία συζήτηση με επιχειρήματα και ψυχραιμία. Αν κάποιος έχει το δίκιο με το μέρος του, αυτό θα φανεί μέσω της συζήτησης. Αν όχι, τότε πάλι, θα καταλάβει ότι δεν είναι σωστός.

Πρέπει να επιδιώκουμε τη συζήτηση μία, δύο, τρεις, ......., άπειρες φορές, μέχρι το σημείο που ο άλλος/άλλη θα καταλάβει πώς με αυτό τον τρόπο περνάει δικαιωνόμαστε συνέχεια εμείς, να το θεωρήσει "έλλειψη πραγματικής αγάπης" και να μας σουτάρει.

Η συζήτηση είναι μονόδρομος στα πλαίσια της ηθικής, αλλά τις περισσότερες φορές (όταν όταν την ακολουθούμε συνέχεια ως τακτική) δεν μας βγαίνει σε καλό.
Βεβαίως και θα πέφτει χρυσόσκονη από το ταβάνι, θα ανθίζουν τα λουλούδια στο βάζο, πεταλούδες θα κάθονται στις μύτες μας όσο θα λύνουμε τις διαφορές μας κτλ κτλ
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, όσοι λύνουμε τυχόν διαφορές και παρεξηγήσεις μέσω του διαλόγου σε μια σχέση, θεωρούμαστε "ξενέρωτοι"
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Οκτ 2021, 14:51

hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2021, 13:16
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 13:13
hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2021, 13:05


Fixed some more. :lol:
Αντε βρε, και τι ειμαι;
Χιονάνθρωπος.
περιμενα να γραψεις "γυναικα" να βγαλει λιγο καπνους απο τα αυτια, να γινει ντορος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Οκτ 2021, 14:53

Cecily Anne έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:00
A εγώ είμαι πολύ καλή στο de-escalate, θέτε συμβουλές; Μου έχει ξεφύγει ατάκα, τώρα βλέπω σειρά, θα τσακωθούμε μόλις τελειώσω. Καλά πήγε αυτό, είδα πώς κλάνουν τα μπαρμπούνια.
:smt005::smt005:

καλο, εγκρινω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Οκτ 2021, 14:53

AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:44
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:42
AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:40


Φυσικά δεν χρειάζεται γιατί θα χάσεις το δίκιο που έχεις. Πολλές φορές μάλιστα ο αλλος/αλλη, επιδιώκει εσκεμμένα να σε κάνει να υψώσεις φωνή, ακριβώς για να χάσεις το δίκιο σου και να περάσει το δικό του/της.

Το σωστό είναι να εφαρμόζεται αμοιβαία συζήτηση με επιχειρήματα και ψυχραιμία. Αν κάποιος έχει το δίκιο με το μέρος του, αυτό θα φανεί μέσω της συζήτησης. Αν όχι, τότε πάλι, θα καταλάβει ότι δεν είναι σωστός.

Πρέπει να επιδιώκουμε τη συζήτηση μία, δύο, τρεις, ......., άπειρες φορές, μέχρι το σημείο που ο άλλος/άλλη θα καταλάβει πώς με αυτό τον τρόπο περνάει δικαιωνόμαστε συνέχεια εμείς, να το θεωρήσει "έλλειψη πραγματικής αγάπης" και να μας σουτάρει.

Η συζήτηση είναι μονόδρομος στα πλαίσια της ηθικής, αλλά τις περισσότερες φορές (όταν όταν την ακολουθούμε συνέχεια ως τακτική) δεν μας βγαίνει σε καλό.
Βεβαίως και θα πέφτει χρυσόσκονη από το ταβάνι, θα ανθίζουν τα λουλούδια στο βάζο, πεταλούδες θα κάθονται στις μύτες μας όσο θα λύνουμε τις διαφορές μας κτλ κτλ
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, όσοι λύνουμε τυχόν διαφορές και παρεξηγήσεις μέσω του διαλόγου σε μια σχέση, θεωρούμαστε "ξενέρωτοι"
Όχι δεν θεωρώ ξενέρωτο κάποιον που λύνει έτσι τις διαφορές του. Αντιθέτως είναι ταλέντο.
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να λύσω έτσι τις διαφορές μου. Όταν τσακωνομαστε κανονικά , σκοτωνόμαστε άσχημα σε φάση πριν εκσφενδονιστούν πράγματα. Καμια φορά εκσφενδονίζονται κιόλας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Οκτ 2021, 15:22

Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:53
AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:44
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:42


Βεβαίως και θα πέφτει χρυσόσκονη από το ταβάνι, θα ανθίζουν τα λουλούδια στο βάζο, πεταλούδες θα κάθονται στις μύτες μας όσο θα λύνουμε τις διαφορές μας κτλ κτλ
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, όσοι λύνουμε τυχόν διαφορές και παρεξηγήσεις μέσω του διαλόγου σε μια σχέση, θεωρούμαστε "ξενέρωτοι"
Όχι δεν θεωρώ ξενέρωτο κάποιον που λύνει έτσι τις διαφορές του. Αντιθέτως είναι ταλέντο.
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να λύσω έτσι τις διαφορές μου. Όταν τσακωνομαστε κανονικά , σκοτωνόμαστε άσχημα σε φάση πριν εκσφενδονιστούν πράγματα. Καμια φορά εκσφενδονίζονται κιόλας.
Για τον άντρα, δεν θεωρείται ταλέντο το να λύνει ψύχραιμα τις διαφωνίες. Στην αρχή η γυναίκα-σύντροφος, το αντιμετωπίζει ως μια ευχάριστη έκπληξη και το εγκρίνει. Όταν όμως συμβαίνει πολλές φορές κατά τις οποίες είτε στο τέλος της συζήτησης δικαιώνεται αυτός, είτε -ακόμη χειρότερα- αυτή δεν καταφέρνει να τον τσιτώσει για να χάσει το δίκιο του, στο τέλος τον χωρίζει.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 30 Οκτ 2021, 22:29

Naida έγραψε:
26 Οκτ 2021, 10:20
-μήπως φταίει ρε μαλακισμένο που δεν κλείνεις το στοματακι σου ενώ με βλέπεις δεν μπορώ να ηρεμήσω και αντί να το κόψεις με ειρωνεύεσαι γλωσσοκοπανα μέχρι να μου γαμησεις το νευρικό μου σύστημα και να με φτάσεις στα άκρα και μετά κάθεσαι ήρεμη κοιτάζοντας σαν τον Νέρωνα ; ε αγάπη μου όμορφη;
Εδώ είναι όλη η ουσία της συζήτησης.

100000% αλληλεγγύη στον καταπιεσμένο άνθρωπο που δέχεται τις βάναυσες τακτικές της αναδυόμενης μητριαρχικής κοινωνίας.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Οκτ 2021, 22:34

taliban έγραψε:
30 Οκτ 2021, 22:29
Naida έγραψε:
26 Οκτ 2021, 10:20
-μήπως φταίει ρε μαλακισμένο που δεν κλείνεις το στοματακι σου ενώ με βλέπεις δεν μπορώ να ηρεμήσω και αντί να το κόψεις με ειρωνεύεσαι γλωσσοκοπανα μέχρι να μου γαμησεις το νευρικό μου σύστημα και να με φτάσεις στα άκρα και μετά κάθεσαι ήρεμη κοιτάζοντας σαν τον Νέρωνα ; ε αγάπη μου όμορφη;
Εδώ είναι όλη η ουσία της συζήτησης.

100000% αλληλεγγύη στον καταπιεσμένο άνθρωπο που δέχεται τις βάναυσες τακτικές της αναδυόμενης μητριαρχικής κοινωνίας.
Όντως εκεί είναι η ουσία. Στο ότι εγώ πρέπει να σταματήσω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

_ευθε_
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 28 Οκτ 2021, 06:15

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από _ευθε_ » 30 Οκτ 2021, 22:46

αργά ή γρήγορα, οι γυναίκες (πλην λιγοστών εξαιρέσεων) παρατάνε την επαναστατική γυμναστική στα πολιτικά θέματα (και νήματα) όπου η αριστερούλικη γλοιώδης παρουσία τους είχε καθαρά σκοπό το να περνάει ο θλιβερός μικροαστικός ελεύθερος χρόνος τους

[αλίμονο αν βέβαια τα κοινωνικά φαινόμενα για τα οποία δίνανε τρολίστικο συγχωροχάρτι στους θύτες/αιώνια κλαψοθύματα γινόντουσαν στην δική τους πόρτα, ας είναι παραέξω... και στα παπάρια μας]

και - μια και έπιασε ο θλιβερός χειμώνας και η επικαιρότητα των δελτίων πόσο να βοηθήσει και αυτή να το παίξεις γυφτολάγνος; πρέπει να είσαι σταβραμαν και άνω, επαγγελματική διαστροφή δηλαδή, όχι ευκαιριακό βίτσιο - ξαναβυθίζονται στα γυναικουλίστικα και τα "μου είπε, αλλά του είπα & απαντάει & του κάνω και γω"

θλίψη (αισθητική, την κοινωνιολογική ποιος την γαμάει εξάλλου)...αλλά δεν βαριέσαι
γαμείς δεν γαμείς, ο καιρός περνάει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Οκτ 2021, 23:10

Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2021, 14:51
hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2021, 13:16
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 13:13


Αντε βρε, και τι ειμαι;
Χιονάνθρωπος.
περιμενα να γραψεις "γυναικα" να βγαλει λιγο καπνους απο τα αυτια, να γινει ντορος.
Το σκέφτηκα, αλλά έπρεπε να φύγω στην δουλειά και μετά πότε να βρω χρόνο να διαβάσω τις επόμενες 78 σελίδες που θα έβρισκα μπροστά μου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Οκτ 2021, 23:12

Ωχ επέστρεψε. Όχι εσύ Χελη, ο άλλος ο βαρετός.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2021, 19:04

Δεν είναι βαρετός. Καλά τα λέει.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Οκτ 2021, 19:12

Χαοτικός έγραψε:
31 Οκτ 2021, 19:04
Δεν είναι βαρετός. Καλά τα λέει.
Αν έχετε κοινά να κάνετε παρέα τότε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Οκτ 2021, 19:15

Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 23:12
Ωχ επέστρεψε. Όχι εσύ Χελη, ο άλλος ο βαρετός.
Ποιος; Ποιος είναι; :o
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Οκτ 2021, 19:16

AlienWay έγραψε:
31 Οκτ 2021, 19:15
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2021, 23:12
Ωχ επέστρεψε. Όχι εσύ Χελη, ο άλλος ο βαρετός.
Ποιος; Ποιος είναι; :o
Θα σε αφήσω να ανακαλύψεις μόνος σου την έκπληξη. Δεν θα είναι και δύσκολο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών